SEO dla e-commerce 2023 - najlepsze strategie i praktyki

SEO dla ecommerce 2023 najlepsze strategie i praktyki
Spis treści

• 10 strategii SEO dla e-commerce, które warto zastosować w 2023 roku!

• Zadbaj o szybkość ładowania strony Twojego sklepu

• Postaw na optymalizację mobilną

• Skup się na tworzeniu jakościowych treści

• Odśwież istniejącą zawartość strony

• Zadbaj o nawigację w swoim sklepie

• Popraw doświadczenia użytkownika

• Zabezpiecz swoją witrynę e-commerce

• Skoncentruj się na optymalizacji pod kątem intencji użytkownika

• Użyj danych strukturalnych w swojej witrynie e-commerce

• Zachęcaj klientów do pozostawiania opinii i prezentuj je na stronie

• Podsumowanie

Sukces w e-commerce to nie tylko kwestia oferowanych produktów czy usług, to także umiejętność dotarcia do klientów w gąszczu internetowej konkurencji. Co zapewni Ci widoczność pośród innych firm? Dobra strategia SEO! 2023 rok przyniósł ze sobą nowe wyzwania i możliwości, dlatego warto być na bieżąco z najlepszymi praktykami i strategiami, które zapewnią Twojej stronie internetowej przewagę. Poznaj najważniejsze i najskuteczniejsze praktyki SEO dla e-commerce, które królują w 2023 roku!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


10 strategii SEO dla e-commerce, które warto zastosować w 2023 roku!

SEO to idealny sposób na wypromowanie sklepu internetowego. Natomiast aby zrobić to skutecznie, trzeba być na bieżąco ze zmianami w tej dynamicznej branży i podążać za najnowszymi trendami. Poznaj 10 strategii SEO dla e-commerce, które są warte Twojej uwagi w 2023 roku!


1. Zadbaj o szybkość ładowania strony Twojego sklepu

Wiesz, że optymalizacja techniczna Twojego sklepu wpływa na jego widoczność w Google? Jest to niezwykle ważny aspekt, który zapewnia roboty wyszukiwarki, że Twoja witryna e-commerce jest łatwa w nawigacji i wolna od wszelkich technicznych problemów, które mogą wpłynąć na wygodę użytkowania. Jednym z najistotniejszych elementów optymalizacji technicznej jest szybkość ładowania strony.

Dlaczego to tak ważne? Szybkie strony internetowe gwarantują płynne doświadczenie użytkownikom, co z kolei zwiększa zaangażowanie klientów i skłania ich do dłuższego przeglądania treści Twojej witryny. W przeciwnym razie, gdy strona internetowa ładuje się zbyt wolno, użytkownicy stają się zniecierpliwieni i opuszczają ją, co prowadzi do wzrostu wskaźnika odrzuceń oraz skrócenia średniego czasu spędzonego na stronie. Twoim celem na 2023 rok powinno być zapewnienie szybkiego ładowania stron, zwłaszcza na różnych urządzeniach! Optymalny czas ładowania strony to 2 sekundy (https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-page-speed-load-time/).

Czym są Core Web Vitals i dlaczego są ważne?

W 2020 roku Google wprowadziło Core Web Vitals (CWV) - zestaw trzech wskaźników oceniających komfort użytkowania witryny internetowej. Skupiają się one głównie na czasie ładowania strony, interaktywności i stabilności wizualnej. Dokładnie, Core Web Vital mierzą:

 • LCP - Largest Contentful Paint (czas renderowania największego fragmentu zawartości na stronie).
 • FID - First Input Delay (czas załadowania strony i jej interaktywność).
 • CLS - Cumulative Layouts Shift (stabilność elementów na stronie, a dokładnie suma przesunięć podczas ładowania strony).

Core Web Vitals są jednym z czynników rankingowych wpływającym na pozycję Twojej strony w Google, więc jeśli chcesz, aby Twój sklep został zauważony, popracuj nad swoim wynikiem CWV. Dowiedz się więcej o Core Web Vitals!


2. Postaw na optymalizację mobilną

Badania pokazują, że prawie 50% użytkowników nie rozważy zakupu od marki, której strona nie jest odpowiednio zoptymalizowana pod kątem mobilnym! (2023, https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/app-shopping-experience-purchase-consideration/). Jak więc radzi sobie Twoja platforma e-commerce w środowisku, gdzie klienci coraz częściej dokonują zakupów na smartfonach i tabletach? Jest to ważne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć.

Dlaczego optymalizacja mobilna jest tak istotna?

Google, wprowadzając strategię mobile-first index podkreśliło, że podczas indeksowania przede wszystkim bierze pod uwagę wersję mobilną strony. Oznacza to, że jeśli Twoja strona nie jest odpowiednio zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, prawdopodobnie nie osiągnie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ale co to dokładnie oznacza, że witryna jest „mobile friendly"?

Witryna dostosowana do urządzeń mobilnych to taka, która działa płynnie na różnych urządzeniach, zapewniając klientom pozytywne doświadczenia niezależnie od tego, czy przeglądają ją na komputerze, czy na smartfonie. Dotyczy to zarówno projektu i struktury strony, jak i treści, która się tam znajduje. Sprawdź, jak zoptymalizować stronę pod kątem urządzeń mobilnych!

Przykład mobilnej wersji strony internetowej.


3. Skup się na tworzeniu jakościowych treści

W 2023 roku stwierdzenie „Content is king” jest nadal aktualne! Bez względu na format treści - czy to obraz, film, czy artykuł blogowy - jakość odgrywa kluczową rolę. Odpowiednio zbudowana strategia content marketingowa zapewni Ci ruch na stronie oraz pozwoli uzyskać przewagę nad konkurencją. Jak tworzyć jakościowe treści na stronę sklepu e-commerce?

 • Przeprowadź staranne badanie słów kluczowych - pierwszym krokiem każdej strategii SEO w e-commerce jest dokładne zbadanie słów kluczowych. Przy tej analizie warto skupić się na tzw. frazach long tail, które lepiej oddają intencję użytkowników, dzięki czemu Twoje treści będą ściślej dostosowane do potrzeb klientów. Badanie fraz możesz przeprowadzać na różne sposoby, np. korzystając z narzędzi do analizy słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner czy Senuto.
 • Skup się na jakości - Twoje treści muszą być nie tylko unikalne, ale także wartościowe i użyteczne dla odbiorców. Pojęcie jakości odnosi się do różnych aspektów, włączając w to staranną redakcję tekstu, atrakcyjne grafiki i dostarczanie przydatnych informacji, które przyciągną Twoją docelową grupę odbiorców. W skrócie, zawsze pamiętaj, że Twoje treści powinny być adresowane do ludzi, a nie tylko do algorytmów wyszukiwarek.
 • Weź pod uwagę EAT - podczas tworzenia treści nie zapominaj o jednej z wytycznych Google, jaką jest EAT (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness). Jest to sposób, w jaki Google zapewnia użytkownikom dostęp do treści dokładnych, godnych zaufania i przydatnych. Dlatego podczas oceny pozycji strony w SERP uwzględnia się wiedzę ekspertów, autorytet twórcy treści oraz ogólną wiarygodność witryny - zadbaj o te elementy, a zauważysz zaskakujące wyniki.
 • Wykorzystaj moc treści wideo - aż 78% konsumentów twierdzi, że obejrzenie wideo wpłynęło na ich decyzje zakupowe (2023, https://www.oneday.com/blog/21-stats-that-prove-why-video-marketing-just-works). Dodając filmy na swoją stronę, zyskujesz zaangażowanie użytkowników, dostarczasz treści edukacyjne w przystępny sposób oraz budujesz więź z odbiorcami. Dla klientów e-commerce najbardziej wartościowe mogą być filmy pokazujące działanie produktów, inspirujące wywiady związane z marką oraz recenzje produktów i ich unboxing. Sprawdź zaskakujące statystyki o wideo marketingu!
 • Odrzuć obrazy stockowe - klienci są coraz bardziej wymagający i potrafią rozpoznać standardowe obrazy stockowe z daleka. Niezależnie od ich jakości, obrazy stockowe często są wykorzystywane przez wiele firm, co sprawia, że Twój wizerunek może wydać się mało oryginalny. Inwestycja we własne zdjęcia i grafiki jest zawsze opłacalna, ponieważ pozwala stworzyć unikalne, ciekawe treści uzupełnione o wartościowe obrazy.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


4. Odśwież istniejącą zawartość strony

Regularne tworzenie i publikowanie nowych treści może być wyzwaniem w tak dynamicznym świecie. Wyszukiwarki są projektowane w taki sposób, aby promować nowe i aktualne treści, co oznacza, że starsze pozycje mogą stopniowo tracić swoje miejsce w wynikach wyszukiwania. Czy jest na to sposób? Oczywiście! Wiele istniejących treści można poddać aktualizacji i odświeżeniu. To podejście wymaga znacznie mniej pracy niż tworzenie całkowicie nowych treści, a jednocześnie zwiększa potencjał Twojej strony do osiągania wyższych pozycji w SERP. Sprawdź, czym jest fresh content i dlaczego warto używać tej strategii w SEO.

Odświeżanie treści to nie tylko okazja do uaktualnienia informacji i dostosowania ich do bieżących trendów, ale także szansa na poprawę czytelności i atrakcyjności Twojej strony. Pamiętaj jednak, że odświeżanie nie polega wyłącznie na zmianie daty publikacji. To proces, który powinien uwzględniać:

 • analizę nowych słów kluczowych,
 • aktualizację informacji,
 • dodawanie nowych elementów, takich jak grafiki czy inne multimedia,
 • oraz udoskonalanie ogólnego doświadczenia użytkownika.

Dzięki temu Twoje istniejące treści będą nadal atrakcyjne i efektywne w przyciąganiu ruchu oraz utrzymaniu konkurencyjnej pozycji w świecie SEO.


5. Zadbaj o nawigację w swoim sklepie

Współcześni klienci cenią sobie wygodę użytkowania strony oraz sprawny proces zakupowy. Wszystkie udogodnienia, które pozwolą im szybko dokonać zakupu, są mile widziane, a głównym czynnikiem, który na to wpływa, jest nawigacja w sklepie. Skup się na zapewnieniu łatwej oraz intuicyjnej nawigacji na swojej stronie, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Staraj się stworzyć najprostszą ścieżkę od strony głównej do kasy.

Poprawiając nawigację i użyteczność witryny, nie tylko zwiększysz wskaźnik konwersji, ale także poprawisz widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Google monitoruje, czy użytkownicy po odwiedzeniu Twojej strony wracają do wyników wyszukiwania. Jeśli Twoja strona jest dobrze wypozycjonowana w Google, ale użytkownicy wracają do wyszukiwarki w poszukiwaniu lepszej opcji, może to negatywnie wpłynąć na ranking Twojej strony. Jak więc poprawić nawigację w sklepie e-commerce? Oto kilka sprawdzonych wskazówek:

 • Zastosuj menu okruszkowe (breadcrumbs).
 • Dodaj wewnętrzną wyszukiwarkę z opcją filtrowania wyników.
 • Jeśli Twoja oferta jest bardziej rozbudowa, stwórz podkategorie.
 • Dodaj przycisk „powrót na górę strony”.
 • Umieść klikalne logo na każdej stronie.

Sprawdź kompleksowy poradnik, jak zaprojektować nawigację w sklepie krok po kroku.

Przykład strony z menu okruszkowym.


6. Popraw doświadczenia użytkownika

Choć osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google jest ważne, nie wolno zapominać o zapewnieniu klientom najlepszych możliwych wrażeń podczas zakupów. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian warto wykonać audyt strony sklepu, aby sprawdzić, jakie elementy wymagają poprawy i co można ulepszyć. W tym procesie idealnie sprawdzają się mapy cieplne, które pokazują, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po Twojej stronie, które elementy najczęściej klikają i w jakim miejscu opuszczają witrynę. Po takiej analizie jesteś w stanie ustalić co w Twojej witrynie działa lepiej, a co gorzej i wprowadzić usprawnienia.

Jedne z najważniejszych elementów, które wpływają na pozytywne doświadczenia użytkowników to czas ładowania witryny oraz optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych. Oprócz tego warto wprowadzać nowe udogodnienia i funkcje, które zapewniają wygodę oraz przyspieszają proces zakupowy. W sklepie e-commerce doskonale sprawdzą się rozwiązania takie jak:

 • możliwość dokonania zakupów bez rejestracji lub logowanie przez media społecznościowe,
 • wprowadzenie szybkiej płatności, np. BLIK lub Apple Pay,
 • wdrożenie czatu na żywo z biurem obsługi klienta,
 • skrócenie formularzy do minimum,
 • prosty design strony,
 • wyraźne przyciski CTA,
 • jakościowe zdjęcia, dobrze ukazujące produkt.

Dowiedz się więcej na temat User Experience:


7. Zabezpiecz swoją witrynę e-commerce

Wszelkie trendy SEO w e-commerce muszą iść w parze z priorytetem, jakim jest bezpieczeństwo witryny. Cyberprzestępczość wciąż pozostaje trudnym do opanowania wyzwaniem dla sektora e-commerce, generując znaczne straty finansowe dla przedsiębiorstw. Kradzieże tożsamości i manipulacje transakcjami podważają zaufanie użytkowników, dlatego w swoim sklepie internetowym zadbaj o wszelkie zabezpieczenia i zapewnij klientom bezpieczne transakcje.

Aby zabezpieczyć swoją witrynę, warto rozważyć kilka kluczowych kroków:

 • Przede wszystkim, niezbędne jest wdrożenie certyfikatu SSL, ponieważ gwarantuje on, że dane przesyłane między przeglądarką klienta a serwerem są szyfrowane i chronione przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Kolejnym istotnym krokiem jest wybór bezpiecznych bramek płatniczych. Upewnij się, że Twoi klienci mogą dokonywać płatności w bezpieczny sposób, a ich dane finansowe są należycie zabezpieczone.
 • Dodatkowo, warto też korzystać z programów, które zabezpieczają witrynę przed złośliwymi oprogramowaniami (np. Malwarebytes). Regularne skanowanie i monitorowanie witryny pomaga wykryć ewentualne zagrożenia i zapewnić szybką reakcję w przypadku ataku.

Podjęcie wszystkich niezbędnych kroków w celu ochrony danych Twojej firmy i klientów, znacząco przyczynia się do budowania wiarygodności i zaufania, co jest niezwykle istotne w branży e-commerce. Sprawdź, jak jeszcze możesz poprawić bezpieczeństwo swojej strony internetowej.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


8. Skoncentruj się na optymalizacji pod kątem intencji użytkownika

Optymalizacja strony według intencji użytkownika staje się coraz ważniejsza w strategiach SEO! Zrozumienie, dlaczego użytkownicy wyszukują określone słowa kluczowe i frazy, ma ogromne znaczenie dla tworzenia angażujących treści. Intencje użytkownika możemy podzielić na trzy główne kategorie:

 • Informacyjne – użytkownicy poszukują informacji na określony temat.
 • Nawigacyjne – użytkownicy chcą znaleźć konkretną stronę internetową lub źródło.
 • Transakcyjne – użytkownicy są gotowi podjąć konkretne działania, takie jak dokonanie zakupu.

Pełne zrozumienie intencji użytkownika jest niezbędne do wyboru odpowiednich słów kluczowych, opracowania skutecznej strategii content marketingu i kierowania ruchem w witrynie. Jak więc dopasować swoją stronę do konkretnych intencji użytkowników? Poznaj kilka przydatnych wskazówek:

 • Twórz zróżnicowane treści, które będą przydatne zarówno dla użytkowników szukających informacji, np. poradniki, jak i klientów gotowych do transakcji, np. zestawienia produktów.
 • Stwórz sekcję FAQ, w które umieścisz pytania i odpowiedzi dostosowane do konkretnych intencji użytkowników.
 • Używaj odpowiednich fraz kluczowych zgodnych z potrzebami klientów.
 • Zoptymalizuj strony produktowe i uzupełnij je o wszystkie najważniejsze informacje dla użytkowników, którzy jeszcze się zastanawiają.
 • Zoptymalizuj koszyk zakupowy, aby zapewnić zdecydowanym klientom szybką transakcję. Dowiedz się, jak dokładnie dopasować strategię SEO do konkretnych etapów ścieżki klienta.


9. Użyj danych strukturalnych w swojej witrynie e-commerce

Używanie danych strukturalnych w sklepie e-commerce to niezbędnik w 2023 roku. Dzięki nim możesz znacznie poprawić widoczność swojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania oraz zwrócić uwagę użytkowników, co przekłada się na zwiększenie ruchu.

Dane strukturalne to specjalnie sformatowany kod, który pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość Twojej witryny. Co więcej, dodanie ich do strony umożliwia wyświetlenie tzw. rich snippets, czyli dodatkowych informacji, które znajdują się pod wynikiem wyszukiwania. Dzięki nim możesz wyświetlać informacje takie jak oceny w gwiazdkach, dostępność produktów, ceny, recenzje i wiele innych. To doskonały sposób na wyróżnienie się w Google i przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów.

Jak wdrożyć dane strukturalne do swojej strony?

Aby zacząć korzystać z danych strukturalnych, warto zapoznać się z terminami takimi jak „Schema.org” i „JSON-LD". Schema.org to zbiór mikrodanych, które możesz wprowadzić do swojego kodu HTML strony. Z kolei JSON-LD to metoda wykorzystywania danych schema.org, która polega na umieszczeniu ich w tagu <head> lub <body> strony internetowej.

Wynik wyszukiwania z rich snippets.


10. Zachęcaj klientów do pozostawiania opinii i prezentuj je na stronie

Opinie i referencje od klientów to kluczowy element budowania zaufania w e-commerce. Klienci często korzystają z dowodów społecznych, aby ocenić wiarygodność firmy i zdecydować, czy warto z nią współpracować. Dlatego warto ułatwiać klientom pozostawianie opinii i wyraźnie prezentować je innym użytkownikom.

Jak zachęcić klientów do pozostawienia opinii?
Wiele sklepów internetowych zachęca klientów do zostawienia recenzji po dokonaniu zakupu, czy to poprzez wiadomość e-mail, czy dedykowane do tego aplikacje. Dodatkowo możesz też umieścić specjalną sekcję na swojej stronie, gdzie użytkownicy mogą łatwo wyrazić swoją opinię o produkcie i sklepie. Po uzyskaniu takich recenzji wyeksponuj je na stronie sklepu oraz w mediach społecznościowych.

Recenzje produktów są jednym z najskuteczniejszych narzędzi eliminujących obawy klientów i zachęcających ich do zakupu. Statystyki mówią same za siebie – aż 97% konsumentów twierdzi, że opinie online wpływają na ich decyzje zakupowe (2023, https://optinmonster.com/social-proof-statistics/).

Sekcja z opiniami na stronie produktowej.


SEO dla e-commerce 2023 - najlepsze strategie i praktyki. Podsumowanie

Pamiętaj, że SEO to proces ciągły, a zmiany na rynku e-commerce zachodzą coraz szybciej. Dlatego warto być elastycznym i dostosowywać swoją strategię do bieżących trendów. Dzięki właściwemu podejściu do SEO możesz wzmocnić swoją pozycję w branży e-commerce, zyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż. W 2023 roku skup się na optymalizacji mobilnej, tworzeniu wysokiej jakości treści, wykorzystaniu danych strukturalnych i innych najlepszych praktykach, które omówiliśmy w tym artykule. To właśnie one pozwolą Ci osiągnąć sukces w konkurencyjnym świecie e-commerce.

Czym jest SEO i dlaczego jest ważne dla e-commerce?
Down arrow

SEO (Search Engine Optimization) to zestaw strategii i praktyk mających na celu poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek. Jest kluczowym elementem dla e-commerce, ponieważ pomaga przyciągnąć więcej potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż.

Jakie są najważniejsze trendy SEO w e-commerce na 2023 rok?
Down arrow

Najważniejsze trendy SEO w e-commerce na 2023 rok obejmują optymalizację mobilną, tworzenie treści wysokiej jakości, wykorzystywanie danych strukturalnych, koncentrację na intencji użytkownika oraz jego pozytywnych doświadczeniach, oraz pozyskiwanie opinii od klientów.

Co to jest optymalizacja mobilna i dlaczego jest istotna?
Down arrow

Optymalizacja mobilna polega na dostosowaniu witryny do wygodnego korzystania na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Jest istotna strategia, ponieważ coraz więcej osób robi zakupy przez urządzenia mobilne, a Google preferuje strony responsywne, nagradzając je wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania.

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
SEO dla e-commerce 2023 - najlepsze strategie i praktyki

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ