Jak przeprowadzić analizę SERP (wyników wyszukiwania)?

Jak przeprowadzic analize SERP wynikow wyszukiwania
Spis treści

• Co to jest analiza SERP?

• Dlaczego analiza SERP jest ważna w SEO?

• W jaki sposób przeprowadzić analizę SERP?

• Podsumowanie

Analiza SERP — Search Engine Results Page — jest kluczowym elementem strategii SEO i pozwala na zrozumienie, jakie treści i strony internetowe konkurują z Twoją witryną w wynikach wyszukiwania. Właściwa analiza SERP może pomóc w identyfikacji nowych sposobów na poprawę widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania i pozwolić na lepsze zrozumienie Twojej konkurencji. W tym artykule przedstawimy kroki niezbędne do przeprowadzenia skutecznej analizy SERP. Zapraszamy do lektury! 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest analiza SERP?

Analiza SERP to proces, który polega na badaniu stron o najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, w celu kompleksowej oceny strony pod kątem elementów istotnych dla pozycjonowania. Dzięki temu można zbadać konkurencyjne witryny i zrozumieć, w jaki sposób osiągnęły najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Analiza SERP pozwala na dostosowanie strategii marketingowej do aktualnych zmian rynkowych i na wdrożenie odpowiednich kroków w celu przewyższenia konkurencji. Co to jest SERP? – dowiedz się więcej. 


Dlaczego analiza SERP jest ważna w SEO?

Analiza SERP jest ważna dla właścicieli stron internetowych i specjalistów SEO, ponieważ pozwala na lepsze zrozumienie tego, jak działa wyszukiwarka Google, jakie zapytania są popularne w danym obszarze i jakie treści są do nich najlepiej dopasowane. Pozwala także na identyfikację i zrozumienie konkurencji. Dzięki analizie SERP możemy:

 • określić trafność słów kluczowych i ich znaczenie dla Twojej niszy lub firmy,
 • ocenić, jak trudno znaleźć się na szczycie SERP dla danego słowa kluczowego,
 • oszacować siły konkurentów na podstawie takich czynników jak autorytet domeny, autorytet strony,
 • liczba i jakość linków przychodzących, wiarygodność strony, liczba zewnętrznych backlinków i siły profilu linków,
 • znalezienie sposobu na szybsze dotarcie na szczyt wyników wyszukiwania.

Dzięki analizie SERP i pozyskiwanym informacjom możemy stale modyfikować swoją strategią SEO, aby skutecznie planować strukturę swoich treści i utrzymywać się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google.


W jaki sposób przeprowadzić analizę SERP?

Analiza SERP jest kluczowym narzędziem w świecie SEO i może przynieść wiele korzyści Twojej firmie. Skuteczna analiza Search Engine Results Page powinna składać się z kilku podstawowych elementów, które są niezbędne do uzyskania satysfakcjonujących wyników. Aby przeprowadzić analizę SERP, należy wykonać następujące kroki:


1. Przeprowadź ogólny przegląd SERP — badanie słów kluczowych

Przed rozpoczęciem analizy SERP należy przeprowadzić badanie słów kluczowych i utworzyć listę odpowiednich propozycji dla swojej niszy. W tym celu możesz użyć narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Surfer, Senuto, KWFinder, które w prosty sposób pozwolą Ci znaleźć hasła wyszukiwane przez docelowych odbiorców. Aby rozpocząć, musisz podać słowo kluczowe lub domenę, a następnie wygenerować listę powiązanych propozycji słów kluczowych. W ramach wyszukiwania otrzymasz również analizę wyników, która wskaże słowa kluczowe z największym potencjałem do wypozycjonowania i generowania ruchu. Istotne frazy możesz znaleźć także w wyszukiwarce Google w sekcjach „Podobne pytania” i „Powiązane”.

Dowiedz się więcej:

Panel narzędzia KWfinder


2. Określ intencję wyszukiwania

Po wybraniu odpowiednich słów kluczowych należy wykonać krótką analizę SERP, która pomoże Ci odkryć intencje wyszukiwania wybranych słów kluczowych i sprawdzić, czy są one korzystne dla Twojej witryny. Mimo że niektóre słowa kluczowe wydają się trafne tematycznie, to nie zawsze są one właściwe pod względem intencji, z jaką użytkownik wpisuje je w wyszukiwarkę Google. Analiza SERP pozwoli Ci zrozumieć, jakie konkretne słowa kluczowe są najbardziej wskazane dla Twojej witryny. Możemy wyróżnić 4 podstawowe intencje wyszukiwania:

 • Intencja nawigacyjna – użytkownik szuka konkretnej strony internetowej lub marki.
 • Intencja informacyjna – użytkownik szuka informacji na dany temat.
 • Intencja transakcyjna – użytkownik ma zamiar kupić jakiś produkt lub skorzystać z usługi.
 • Cel komercyjny – użytkownik poszukuje informacji na temat produktu lub usługi przed dokonaniem zakupu.

Dla przykładu, jeżeli użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę hasło: buty do biegania damskie marka + model rozmiar 36, to w odpowiedzi oczekuje przekierowania do strony produktowej. Oznacza to, że na takie frazy powinniśmy pozycjonować kartę produktu. Z kolei jeśli wpisuje: jakie buty do biegania dla początkujących, to prawdopodobnie oczekuje artykułu blogowego. Dlatego też gdy na daną frazę w wynikach wyszukiwania wyświetlają się treści blogowe, to lepiej utworzyć na dany temat artykuł blogowy.

Warto też pamiętać, że intencja wyszukiwania może się zmieniać w zależności od czasu i kontekstu. Regularna aktualizacja i analiza słów kluczowych są bardzo ważne dla utrzymania skutecznej strategii SEO. Intencja wyszukiwania w SEO. Co to jest i jak ją wykorzystać w strategii pozycjonowania

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Przeanalizuj konkurentów

Następnym krokiem analizy SERP jest analiza konkurencji oraz ocena wyników wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Pozwoli Ci to oszacować, które witryny Twoich konkurentów zajmują wysokie pozycje w wynikach SERP. Aby przeprowadzić typowanie i analizę konkurencji, powinieneś użyć profesjonalnych narzędzi, takich jak:

 • Senuto — dzięki wygenerowanemu raportowi, możesz porównać się z innymi firmami z Twojej branży. Zawiera on wykres i tabelę z kluczowymi informacjami na temat witryn, które konkurują z Twoją stroną w Google na dane frazy kluczowe.
 • Surfer — to polskie narzędzie, które umożliwia wnikliwą analizę treści. Wystarczy wprowadzić interesującą frazę do wyszukiwarki, a narzędzie przeanalizuje główne wyniki wyszukiwania. Gotowy raport zawiera omówienie zawartości strony pod kątem treści, słów kluczowych oraz podaną liczbę i ocenę jakości linków prowadzących do witryny.
 • Ahrefs — to bardzo rozbudowane narzędzie, które oferuje wiele funkcji, umożliwiających dokładną analizę wyników wyszukiwania. Dzięki niemu możesz monitorować zarówno ruch organiczny, jak i płatny, a także analizować linki zwrotne i wewnętrzne, obserwować konkurencję oraz szukać inspiracji do tworzenia własnych treści.
 • SEMSTORM — narzędzie pozwala na sprawdzenie, jakie strony pojawiają się w wynikach organicznych dla tych samych słów kluczowych, co Twoja witryna. Aby skorzystać z tego narzędzia, wystarczy wprowadzić adres swojej strony, a w rezultacie narzędzie przedstawi listę firm, które według niego stanowią Twoich potencjalnych konkurentów. Możesz także zweryfikować, na jakie frazy pozycjonuje się konkurencja, a których Ty jeszcze nie wykorzystujesz w swojej strategii SEO.

Dowiedz się więcej:


4. Sprawdź jakość treści

Jeżeli chcesz zwiększyć swoją widoczność w wynikach wyszukiwania, powinieneś dążyć do tworzenia jak najlepszych treści na stronie internetowej. Google stale dąży do poprawy jakości wyników wyszukiwania i preferuje witryny o wartościowych treściach. Warto zwrócić uwagę na to, że konkurencja w poszczególnych branżach może być szczególnie duża, a standardy treści oczekiwanych przez Google znacznie wyższe dla niektórych tematów.

Jeżeli napotkasz stronę o wysokiej jakości treści w wynikach SERP, musisz być świadomy, że konkurowanie z nią może być dużym wyzwaniem. Jeśli chodzi o liderów branży (Google, Microsoft, Apple i Wikipedia), to zwykle zajmują oni wysokie pozycje w rankingu dla słów kluczowych związanych z ich działalnością. W takiej sytuacji powinieneś rozważyć, czy posiadasz odpowiednie zasoby (oryginalny content, odpowiednia strategia linkowania, zaangażowanie w social mediach), aby walczyć o lepszą pozycję w SERP z liderami, czy lepiej zmienić słowa kluczowe, na które będziesz się pozycjonował.

Sprawdź także:

 • długość treści,
 • frazy kluczowe uwzględnione w treściach,
 • treści nagłówków i poruszane zagadnienia.

Do analizy wyników wyszukiwania pod kątem treści możesz wykorzystać narzędzie Contadu. W sekcji Content Writer możesz wpisać konkretną frazę, a w odpowiedzi otrzymasz zestawienie wyników wyszukiwania wraz z autorską oceną Content Score opracowaną przez twórców Contadu. Własne treści możesz tworzyć w oparciu o zawartość stron w top10. Podobne funkcje oferuje także narzędzie Surfer.

Contadu wyniki wyszukiwania


5. Zbadaj swoje możliwości w zakresie pozycjonowania

Widoczność Twojej witryny w SERP zależy od algorytmów Google, które są regularnie aktualizowane. Pozycje stron internetowych w wynikach wyszukiwania są dynamiczne i mogą ulegać zmianom w krótkim czasie. Różnego rodzaju czynniki, takie jak zawartość strony, jakość linków, użyte słowa kluczowe i wiele innych, wpływają na pozycję strony w SERP. Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych do analizy widoczności jest Senuto. Posiada wiele rozbudowanych funkcji, które pomagają w optymalizacji strony i poprawie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Dzięki Senuto przeprowadzisz analizę słów kluczowych, skontrolujesz swoją pozycję w SERP, sprawdzisz jakość linków i jednocześnie będziesz mógł monitorować konkurencję. W ten sposób sprawdzisz, jaki niewykorzystany potencjał tkwi w Twojej witrynie i co możesz zrobić lepiej, by poprawić widoczność strony w Google.
Sprawdź, do czego jeszcze przyda Ci się Senuto. Poznaj funkcje tego narzędzia!

Analiza konkurencji pod kątem słów kluczowych w Senuto


6. Przeprowadź ocenę domeny i sprawdź jakość backlinków

Domain Authority (DA) jest autorskim wskaźnikiem Ahrefsa, który służy do określenia autorytetu witryny w kontekście SEO. Ocena DA, jest przydzielana w skali od 1 do 100 i reprezentuje szacowaną siłę domeny w odniesieniu do konkurencji. Oznacza to, że możesz odnotować spadek DR, gdy Twoi konkurenci pozyskają wartościowe linki lub gry Twoja liczba czy jakość linków spadnie. Algorytm, który określa DA, uwzględnia wiele czynników, takich jak jakość i liczba linków zwrotnych do witryny, jakość treści na stronie, jakość struktury i kodu HTML. Nowe strony internetowe nie mają jeszcze historii linkowania ani autorytetu w sieci, dlatego ich DA zazwyczaj wynosi 1.

Analiza jakości i liczby backlinków to istotny element optymalizacji strony internetowej. W wynikach wyszukiwania Google linki są jednym z ważniejszych czynników rankingowych, które wpływających na pozycję strony. Jednym z najlepszych narzędzi do oceny konkurencji dla Twojej domeny i monitorowania jakości oraz liczby linków jest Ahrefs. To profesjonalne narzędzie wskaże Ci liczbę domen, które odsyłają do strony, z której pochodzi link do Twojej witryny. Dzięki niemu przeprowadzisz szczegółową analizę linków, określisz ich jakości i wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Sprawdzisz także:

 • skąd konkurencja pozyskuje backlinki,
 • jaki jest przyrost linków w czasie na stronach konkurencji,
 • wykorzystywane anchory,
 • stosunek linków dofollow i nofollow.

Więcej informacji znajdziesz w artykułach:

Filtrowanie wyników w raporcie dotyczącym linkowania w Ahrefs

Analiza linków przychodzących w Ahrefs


7. Sprawdź inne możliwości SERP

Search Engine Results Page posiada funkcje, dzięki którym użytkownicy mogą w szybki sposób znaleźć to, czego szukają bez konieczności klikania w poszczególne strony internetowe. Udzielają one szczegółowych informacji w odpowiedzi na zapytanie bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Analiza tych funkcji i dostępnych w nich treści może poprawić Twoją widoczność w SERP, zwiększyć zasięgi i ruch na stronie. Oto kilka najpopularniejszych funkcji:

 • polecane fragmenty — to krótkie fragmenty strony internetowej, które wyświetlają się u góry strony z wynikami wyszukiwania Google i odpowiadają na zadane pytanie. Użytkownik nie musi wchodzić w żaden z dostępnych linków rankingowych, aby otrzymać odpowiedź,
 • panele wiedzy — to pole informacyjne, które pojawia się, gdy szukasz konkretnych osób, miejsc, organizacji lub rzeczy. Automatycznie generują informacje z różnych źródeł, często zawierają obrazy, definicje i łącza,
 • karuzele wideo — pojawią się jako przewijany wynik przypominający listę, którą użytkownicy mogą przesuwać na urządzeniu. Każda opcja na liście przedstawiona jest jako kwadrat z miniaturą filmu, tytułem i witryną hostującą film,
 • mapy — są generowane automatycznie dla wyszukiwań dotyczących lokalizacji, firm lub lokalnych zapytań SEO. Mapa jest generowana po prawej stronie ekranu w układach komputerowych lub jako pierwsza funkcja na urządzeniu mobilnym. Zawiera mapę lokalizacji lub danego obszaru, recenzje, odpowiednie linki, informacje geograficzne oraz cechy lokalizacji,
 • pakiety obrazów — zostaną wyświetlone w SERP, gdy Google uzna, że ​​informacje wizualne są najlepszym sposobem na zaadresowane zapytania. Obrazy te będą zwykle wyświetlane w rzędzie u góry strony lub jako blok wśród wyników organicznych. Pakiety obrazów często zawierają link do zakładki Grafiki Google.

Przykładowy panel wiedzy


8. Wykorzystaj dane do optymalizacji

Po przeanalizowaniu SERP i uzyskaniu szczegółowych informacji o konkurencji możesz wykorzystać je w swojej strategii SEO i dostosować działania do aktualnych trendów i potrzeb użytkowników. Na podstawie otrzymanych danych można dokładnie określić:

 • jakie słowa kluczowe są najważniejsze dla Twojej branży,
 • jakie treści są najchętniej wyszukiwane przez użytkowników,
 • jakie linki zwrotne i wewnętrzne przyciągają największą uwagę,
 • jakie są mocne i słabe strony Twoich konkurentów.

Z tą wiedzą możesz w pełni wykorzystać swoje zasoby i zoptymalizować swoją stronę pod kątem wybranych słów kluczowych, dostosować treści do oczekiwań użytkowników i tym samym zwiększyć UX na stronie. To wszystko może przyczynić się do poprawy pozycji Twojej witryny w wynikach wyszukiwania i wzrost konwersji, co przekłada się na korzyści finansowe. 

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Śledź SERP

Regularne przeprowadzanie analizy SERP jest kluczowe dla każdego, kto chce skutecznie pozycjonować swoją stronę internetową. Aby być na bieżąco, warto korzystać z profesjonalnych narzędzi (KWFinder, Senuto, Surfer, SEMSTORM, Ahrefs), które pozwalają na monitorowanie wydajności stron dla poszczególnych słów kluczowych w SERP i śledzenie pozycji swoich stron w rankingu dla każdego z nich. Kontrola wydajności pomoże Ci zrozumieć, co działa, a co nie w przypadku Twojej witryny lub konkretnego słowa kluczowego. W ten sposób będziesz na bieżąco z ewentualnymi zmianami, co pomoże Ci dostosować strategię optymalizacji i utrzymać stronę na odpowiednim poziomie w rankingu stron www.

 Wyniki typowania konkurencji w narzędziu SurferSEO


Jak przeprowadzić analizę SERP. Podsumowanie.

Analiza SERP jest kluczowym narzędziem w procesie pozycjonowania i pozwala na określenie odpowiedniej strategii SEO, a także na dostosowanie Twojej witryny do wymagań odbiorców i wyszukiwarek. Search Engine Results Page umożliwia identyfikację trendów w wynikach wyszukiwania oraz znalezienie sposobów na poprawę widoczności. Dzięki temu można wyprzedzić konkurencję i zwiększyć ruch organiczny na stronie. Warto pamiętać, że analiza SERP to proces ciągły i wymagający systematycznego monitorowania, ponieważ algorytmy Google są stale aktualizowane i zmieniają się wraz z ewoluującymi potrzebami użytkowników. 

Dlaczego przeprowadzanie analizy SERP jest ważne dla SEO?
Down arrow

Analiza SERP pozwala na śledzenie pozycji Twojej strony w rankingu wyników wyszukiwania oraz na obserwowanie zmian w pozycjach konkurencji. Pozwala to na określenie skuteczności strategii SEO i podejmowanie działań w celu poprawy pozycjonowania strony. Analiza SERP jest również pomocna przy tworzeniu optymalnej treści pod kątem intencji wyszukiwania.

Jakie narzędzie jest najlepsze do oceny domeny i jakości backlinków?
Down arrow

Jednym z najlepszych narzędzi do oceny konkurencji dla Twojej domeny i monitorowania jakości oraz ilości linków jest Ahrefs. Dzięki niemu przeprowadzisz szczegółową analizę linków, określisz ich jakości i wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. To profesjonalne narzędzie wskaże Ci liczbę domen, które odsyłają do strony, z której pochodzi link do Twojej witryny.

Jakie narzędzia można wykorzystać do przeprowadzenia analizy SERP?
Down arrow

Do przeprowadzenia analizy SERP można wykorzystać różne narzędzia, takie jak Senuto, Surfer, Ahrefs, SEMSTORM, czy KWFinder. Narzędzia te pozwalają na śledzenie pozycji strony w rankingu wyników wyszukiwania, analizowanie linków zwrotnych, obserwowanie konkurencji i szukanie inspiracji do tworzenia treści.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przeprowadzić analizę SERP (wyników wyszukiwania)?

Średnia ocen użytkowników2.98 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ