10 elementów projektu UX, które wpływają na SEO

10 nieoczywistych elementow projektu UX ktore wplywaja na SEO
Spis treści

• Dlaczego i jak UX wpływa na SEO?

• Jak formatowanie treści wpływa na UX i SEO?

• Jak optymalizować obrazy w zgodzie z SEO i UX?

• Treści above the fold a UX i pozycjonowanie

• Optymalizacja nagłówka i stopki w SEO I UX

• Nawigacja strony w UX i SEO

• Jak optymalizować przyciski wezwań do działania?

• Breadcrumbs w pozycjonowaniu i User Experience

• Nawigacja fasetowa w UX i pozycjonowaniu

• Komentarze i recenzje w SEO i User Experience

• Sekcja polecanych i powiązanych produktów w SEO i UX

• Podsumowanie

Doświadczenia użytkowników na Twojej stronie wraz z wydajnością witryny mogą realnie wpływać na Twoją pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania i pozycjonowanie strony oraz Twoje przychody. Jakie elementy UX strony wpływają jednak na SEO? Jak zoptymalizować stronę jednocześnie pod kątem UX i pozycjonowania? Sprawdź listę elementów UX oraz UI, które warto wziąć pod uwagę!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego i jak UX wpływa na SEO?

Wyobraź sobie sytuację, w której dwa sklepy internetowe sprzedają ten sam produkt w zbliżonej cenie. Jeden z nich ma jednak utrudnioną nawigację, nie oferuje darmowego zwrotu, a projekt strony przypomina te z wczesnych lat 2000. Drugi z kolei ma atrakcyjny i nowoczesny design, przedstawia wszystkie ważne informacje bezpośrednio na stronie i gwarantuje darmowy zwrot. Który sklep wybierze potencjalny klient? Z pewnością ten pierwszy - nawet jeśli trafi do drugiego sklepu z Google, prawdopodobnie szybko go opuści, co zwiększy współczynnik potrąceń i zmniejszy współczynnik zaangażowania. A te elementy mogą wpływać na pozycjonowanie sklepu. Wszystko dlatego, że to, ile czasu użytkownicy spędzają na stronie i jak się na nich zachowują, może wpływać na wyniki w wyszukiwarce.


1. Jak formatowanie treści wpływa na UX i SEO?

Jakie elementy UX warto wziąć pod uwagę w optymalizacji SEO? Jednym z nich jest formatowanie treści. Kluczowym elementem jest zapewnienie czytelności contentu. Co to oznacza we współczesny,, zabieganym świecie? Musisz zadbać nie tylko o czytelność pierwszego akapitu - pamiętaj, że w ten sposób pozwolisz odbiorcom te elementy treści, które są dla nich ważne. Prawidłowo wykonane formatowanie wspiera hierarchię tekstu i pomaga czytelnikom rozróżnić treść podstawową od drugorzędnej. Jeśli chcesz poprawić UX i SEO jednocześnie, zadbaj, by w treściach pojawiły się następujące elementy:

 • nagłówki (śródtytuły) - informują czytelników, co znajduje się w danym fragmencie treści, ułatwiają poruszanie się po długich tekstach i szybkie znajdowanie najistotniejszych informacji;
 • listy wypunktowane - pomagają podzielić tekst na małe fragmenty, które podkreślają kluczowe punkty i ułatwiają czytelnikowi zapamiętywanie informacji;
 • numerowane listy pokazują sekwencję działań, które sugerujesz swoim czytelnikom;
 • blokowe cytaty - wyznaczają małe fragmenty tekstu, aby podkreślić ważne fakty, dodać dowód społeczny lub odwołać się do emocji czytelników;
 • pogrubienia, kursywa, podkreślenia — jeśli nie są nadużywane, przyciągają wzrok czytelników do najważniejszych słów lub terminów, które mogą chcieć znaleźć na stronie.

Na czytelność wpływają także wielkość i rodzaj czcionki. Minimalny rozmiar to 12 pikseli, a optymalny 14. Wskaźniki te dotyczą jednak stron wyświetlanych na laptopach czy komputerach. Dla urządzeń mobilnych najlepszy rozmiar czcionki to 16 pikseli.


2. Jak optymalizować obrazy w zgodzie z SEO i UX?

Elementy wizualne na stronie bez wątpienia wzbogacają doświadczenia użytkowników. Jednocześnie jednak wpływają na wydajność i szybkość witryny. Jak zoptymalizować obrazy na stronie, by służyły i pozycjonowaniu i doświadczeniom odbiorców?

 • Wykorzystaj nowoczesne formaty zdjęć - JPG i JPEG, które mają małe rozmiary plików. Rozważ zastosowanie formatów graficznych nowej generacji, takich jak WebP.
 • Skompresuj obrazy przed dodaniem ich na serwer.
 • Pamiętaj o optymalizacji tekstu alternatywnego (alt), by ułatwić robotom Google zrozumienie zawartości.
 • Przestrzegaj praw autorskich i unikaj wykorzystywania zdjęć stockowych, których używają wszyscy.

Obrazy z Twojej witryny mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania grafiki. Jeśli oznaczysz swoje strony zgodnie z wytycznymi Google dotyczącymi dodawania danych strukturalnych, niektóre obrazy mogą być wyświetlane we fragmentach rozszerzonych w ogólnych wynikach SERP. Zobacz:


3. Treści above the fold a UX i pozycjonowanie

Jak elementy UX wpływają na widoczność w wyszukiwarkach? Ważnym elementem optymalizacji UX oraz SEo strony jest zawartość powyżej zgięcia (above the fold), czyli treść strony widoczna dla użytkownika po jej załadowaniu bez konieczności przewijania. W tym obszarze powinny znaleźć się informacje ważne dla użytkownika, które pozwolą mu ocenić, czy chce wejść w dalszą interakcję ze stroną. W większości witryn biznesowych w obszarze above the fold znajdują się:

 • nazwa i logo firmy,
 • nagłówek H1 wskazujący, o czym jest dana podstrona,
 • CTA, mające na celu przyciągnąć uwagę odbiorców gotowych na konwersję,
 • menu główne zawierające odnośniki do najważniejszych stron w serwisie.

Ważna jest nie tylko zawartość strony, ale także to, jak szybko użytkownik może się z nią zapoznać i wejść w interakcję. Dlaczego? Ponieważ szybkość strony oraz Core Web Vitals (podstawowe wskaźniki internetowe) stanowią czynnik rankingowy. Dowiedz się więcej:

CTA, widoczne od razu po załadowaniu strony Netflixa, źródło: netflix.pl


4. Optymalizacja nagłówka i stopki w SEO I UX

Kolejnym elementem UX, który warto wykorzystać także w optymalizacji pod kątem SEO i budowania zaangażowania odbiorców, są nagłówek i stopka. W nagłówku zazwyczaj znajdują się:

 • logo i nazwa firmy,
 • menu nawigacyjne,
 • panel logowania do konta klienta,
 • pasek wyszukiwania.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Wiele stron korzysta z tzw. sticky menu, które są widoczne dla odbiorcy w momencie przewijania strony. Kiedyś nagłówki były obszerne i pełne informacji - zmieniło się to od momentu wdrożenia stron responsywnych i mobilnych. Na urządzeniach mobile obszary nagłówków muszą być minimalistyczne, by zmieściły się na niedużym ekranie.
Inaczej jest w przypadku treści stopki - przedsiębiorcy zaczęli ją wykorzystywać z myślą o UX. Dlatego też w stopce można często znaleźć linki do najważniejszych podstron, dane kontaktowe, CTA lub formularze umożliwiające zapis do newslettera czy linki do profili firmowych w mediach społecznościowych. Jakie treści warto umieścić w stopce w Twojej witrynie? W tym zakresie podążaj za potrzebami swoich odbiorców i trendami w swojej branży.

Stopka na stronie agencji widoczni


5. Nawigacja strony w UX i SEO

Jak zoptymalizować UX dla lepszego wpływu na SEO? Weź pod lupę nawigację w witrynie. Pamiętaj, że menu główne:

 • nie powinno być przeładowane - optymalna liczba elementów to 5-8,
 • powinno zawierać linki do podstron ważnych z punktu widzenia biznesowego, przyciski rejestracji i logowania i link do bloga/bazy wiedzy.

Duże sklepy internetowe często korzystają z rozszerzonego menu, które powiększa się w momencie najechania kursorem na konkretną kategorię.

Pamiętaj także o optymalizacji menu na urządzeniach mobilnych. Najlepszym rozwiązaniem jest przekształcenie poziomego menu w rozwijaną lub wysuwaną listę i ukrycie go pod ikoną menu hamburgera w nagłówku. Dlaczego warto zadbać o menu także w kontekście SEO? Dobrze zaplanowana struktura może zachęcić użytkownika do dalszego przeglądania strony, a im dłużej odbiorcy są na stronie, tym jest ona bardziej wartościowa w oczach robotów Google. Co więcej, jeśli chcesz wzmocnić SEO danej podstrony, dodanie jej do menu głównego może mieć sens. W ten sposób budujesz liczbę linków prowadzących do danej podstrony, a duża liczba linków świadczy, że strona jest dla Ciebie ważna z punktu widzenia pozycjonowania.

Rozbudowane menu w sklepie z artykułami CBD

Przykład hamburger menu


6. Jak optymalizować przyciski wezwań do działania?

Chociaż głównym celem przycisków CTA na stronie jest poprawa wyników finansowych, mogą one mieć pozytywny wpływ również na proces pozycjonowania. Dzięki wezwaniom do działania użytkownik zwiększa swoje zaangażowanie w witrynie, a to może przełożyć się na lepszą widoczność. Wszystko dlatego, że duża liczba sesji z konwersjami to dla robotów Google sygnał, że Twoja strona jest wartościowa dla odbiorców i warto ją wyświetlać w wyszukiwarce.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


7. Breadcrumbs w pozycjonowaniu i User Experience

Wpływ interfejsu użytkownika na pozycję w wyszukiwarkach obejmuje także menu okruszkowe, określane z angielskiego jako breadcrumbs. Jest to menu nawigacyjne, dzięki któremu użytkownik wie, w jakim miejscu w witrynie się znajduje. Obejmuje ono adres URL, na którym jest użytkownik, a także podstrony wyższe w hierarchii, które fo niego prowadzą. Z punktu widzenia UX optymalizacja breadcrumbs powinna wyglądać następująco:

 • Wszystkie wyższe elementy ścieżki nawigacji powinny być klikalne (oprócz tej podstrony, na której użytkownik się znajduje).
 • Widoczne nazwy powinny odzwierciedlać nazwy stron (a najlepiej także słowa kluczowe).
 • Środkowe elementy nawigacji okruszkowej powinny się chować, by zapewnić czytelność całego menu, jeśli ścieżka nawigacji jest długa (zwłaszcza na urządzeniach mobilnych).

W efekcie gdy użytkownik trafi na Twoją stronę, rzut oka na menu nawigacyjne pozwolą mu zrozumieć, skąd pochodzi bieżąca strona i do jakich kategorii należy.

Dlaczego breadcrumbs jest ważne w pozycjonowaniu? Za jego pomocą roboty mogą zrozumieć zawartość i strukturę witryny, a także wyświetlać breadcrumbs w czytelnej formie w organicznych wynikach wyszukiwania.

Breadcrumbs widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania

Niektóre sklepy internetowe decydują się na wyłączenie breadcrumbs na stronach o wysokim potencjale pod kątem konwersji, czyli stronach produktowych. Tak robi na przykład Zalando. Na stronach kategorii menu okruszkowe jest widoczne, a na stronach produktów już nie. Celem takiego działania jest maksymalne skupienie odbiorcy na konwersji i uniknięcie sytuacji, w której użytkownik wychodzi ze strony produktowej i trafia na inną.

Strona kategorii produktowej w Zalando z menu okruszkowym, źródło: Zalando.pl

Strona produktowa w Zalando, w której nie ma breadcrumbs, źródło: zalando.pl


8. Nawigacja fasetowa w UX i pozycjonowaniu

Nawigacja fasetowa, czyli filtrowanie wyników wyszukiwania według różnych kategorii i atrybutów (np. cena, kategoria, rozmiar, kolor itp.), może mieć pozytywny wpływ na SEO i UX. W zakresie SEO:

 • poprawia indeksowalność strony, umożliwiając wyszukiwarkom łatwiejsze zrozumienie jej zawartości i lepsze odnajdywanie jej w wynikach wyszukiwania;
 • pomaga w zwiększeniu organicznego ruchu na stronie, ponieważ użytkownicy szybciej i łatwiej znajdują interesujące ich produkty lub treści.

W zakresie UX:

 • umożliwia użytkownikom łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie produktów lub treści, których szukają, poprzez filtrowanie wyników według kategorii i atrybutów;
 • zwiększa satysfakcję użytkownika z jego doświadczenia na stronie, ponieważ umożliwia mu łatwiejsze znalezienie tego, czego szuka.

Podsumowując, nawigacja fasetowa może poprawić zarówno SEO, jak i UX, ale ważne jest, aby była dobrze zaprojektowana i użyteczna dla użytkownika.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

Nawigację fasetową można wdrożyć na dwa sposoby. Możesz używać kodu JavaScript do dynamicznej zmiany listy produktów bez przeładowywania strony. W takim przypadku użytkownicy wyświetlają przefiltrowane lub posortowane listy pod tym samym adresem URL. Alternatywnie, nawigacja fasetowa przeładowuje każdą przefiltrowaną lub posortowaną listę elementów pod osobnym adresem URL. W tej sytuacji dodaje do witryny nieskończoną liczbę adresów URL, co może generować problem duplikacji treści. Ta z kolei szkodzi pozycjonowaniu, ponieważ żaden z tych adresów URL nie jest wystarczająco silny, by znaleźć się w wynikach wyszukiwania bądź strony te konkurują ze sobą mimo pochodzenia z tej samej witryny. Ten problem można rozwiązać za pomocą tagu canonical - jako adres kanoniczny ustaw ten, na którym użytkownicy dokonują sortowania. Wówczas roboty Google uznają go za nadrzędny i tylko tę jedną podstronę będą wyświetlać w wynikach wyszukiwania, pomijając duplikaty. W niektórych przypadkach warto jednak wykorzystać wyniki wewnętrznego wyszukiwania w SEO, ponieważ wyszukiwane hasło jest jednocześnie frazą z długim ogonem, np. czerwone adidasy damskie. Wówczas dobrym rozwiązanie jest wdrożenie odrębnego adresu URL dla takich produktów i pozycjonowanie go.


9. Komentarze i recenzje w SEO i User Experience

To, co użytkownicy mówią o twojej witrynie, może mieć ogromny wpływ na to, jak twoja strona jest widoczna w wyszukiwarkach i jak użytkownicy ją postrzegają. Jeśli chodzi o SEO, komentarze i recenzje dodają wartościowy, unikalny i aktualny content do Twojej witryny, co z pewnością zwróci uwagę wyszukiwarek i zwiększy widoczność w wynikach wyszukiwania. Co więcej, treść ta jest bezpłatna i zwiększa zawartość contentu na Twojej stronie bez zaangażowania Twojej energii. Ponadto komentarze i recenzje działają jako społeczny dowód słuszności i mogą być używane we fragmentach rozszerzonych.

Jeśli chodzi o UX, komentarze i recenzje pozwalają użytkownikom na zrozumienie i zobaczenie opinii innych osób na temat Twoich produktów lub usług, co może być kluczowe dla podejmowania decyzji zakupowych. To pomaga użytkownikom uzyskać więcej informacji o produkcie niż te wynikające z jego opisu na stronie. Ponadto, komentarze i recenzje mogą być źródłem informacji zwrotnej dla Ciebie, pozwalając Ci na ulepszenie swojej witryny i produktów.


10. Sekcja polecanych i powiązanych produktów w SEO i UX

Wpływ interfejsu użytkownika na pozycjonowanie dotyczy także sekcji produktów powiązanych, podobnych i polecanych. Jeśli chodzi o SEO, sekcja ta pozwala na dodanie dodatkowych, wartościowych linków do Twojej witryny, co może przyczynić się do poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania. Ponadto, jeśli powiązane produkty są odpowiednio wybrane, mogą one dodatkowo zwiększyć ruch w Twojej witrynie i zwiększyć czas przebywania użytkowników na stronie.

Jeśli chodzi o UX, sekcja ta pozwala użytkownikom na łatwe znalezienie produktów, które mogą ich zainteresować, bez konieczności przeszukiwania całej witryny. To znacznie ułatwia proces zakupu i może zwiększyć szansę na zakończenie transakcji. Ponadto, użytkownicy często doceniają, gdy witryny dostarczają im propozycji produktów, które mogą być dla nich interesujące, co może dodatkowo zwiększyć ich zaufanie do Twojej witryny i skłonić ich do powrotu w przyszłości. Sprawdź, jak budować zaufanie w e-commerce.


10 elementów projektu UX, które wpływają na SEO. Podsumowanie

Powszechnie wiadomo, że na SEO wpływa mobilność witryny czy też jej szybkość. istnieje jednak wiele innych, mniej oczywistych elementów projektu UX strony, które mogą mieć wpływ na efekty pozycjonowania (pośredni lub bezpośredni). Jeśli chcesz jednocześnie zadbać o SEO i poprawić UX, pamiętaj o optymalizacji treści widocznej od razu po załadowaniu strony, zadbaj o możliwość dodawania komentarzy na blogu i recenzji produktów. Nie zapominaj także o dobrej nawigacji, w tym nawigacji fasetowej i okruszkowej - te i inne elementy mogą znacząco wpływać na widoczność Twojej strony i zaangażowanie odbiorców.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
10 elementów projektu UX, które wpływają na SEO

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ