Na co musisz wydać w e-commerce? Analiza wydatków

Przeglad wydatkow w e commerce
Spis treści

• Wydatki w e-commerce - nieodłączny element działalności

• 15 wydatków w e-commerce, które musisz znać

• Początkowe wydatki w e-commerce

• Bieżące wydatki w e-commerce

• Pozostałe wydatki e-commerce związane z prowadzeniem działalności

• Podsumowanie

E-commerce to dynamicznie rozwijający się rynek, który wymaga od przedsiębiorców skutecznego planowania i wydatków i zarządzania nimi. Nie tylko pozwala to na oszczędności, ale przede wszystkim umożliwia inwestowanie w rozwój biznesu. Sprawdź w naszym przeglądzie wydatki, z którymi musisz się liczyć, prowadząc biznes e-commerce, a także sprawdzone metody na efektywne optymalizowanie kosztów oraz budżetu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Wydatki w e-commerce - nieodłączny element działalności

Założenie sklepu internetowego jest o wiele tańsze niż stacjonarnego. To sprawia, że wiele osób decyduje się na sprzedaż online. Nie zawsze zdają one sobie jednak sprawę, jakie koszty wiążą się z prowadzeniem własnego sklepu, nawet tego internetowego. Obecnie w Polsce funkcjonuje 55 tysięcy sklepów internetowych, a liczba ta regularnie rośnie od 2013 roku. Być może będzie wzrastać także w najbliższych latach. Jeśli chcesz założyć swój sklep, sprawdź, jakie wydatki w e-commerce koniecznie będziesz musiał ponieść. Masz już swój biznes z produktami online? Zobacz, jak zoptymalizować istniejące koszty.


15 wydatków w e-commerce, które musisz znać

Poniżej znajdziesz listę 15 wydatków - kosztów e-commerce, które z dużym prawdopodobieństwem będziesz musiał ponieść, jeśli chcesz założyć swój sklep, lub ponosisz, jeśli już go masz. Wydatki zostały podzielone na 3 kategorie:

 • wydatki początkowe w sklepie internetowym,
 • bieżące wydatki,
 • inne wydatki powiązane z biznesem e-commerce.


Początkowe wydatki w e-commerce

Jakie wydatki w e-commerce trzeba ponieść na początku działalności? Sprawdźmy koszty, z którymi musisz się liczyć, gdy zakładasz swój sklep internetowy.


1. Domena i hosting w e-commerce

Domena i hosting to jedne z podstawowych wydatków w e-commerce, które musisz ponieść już na początku działalności - bez nich nie uruchomisz witryny sklepu. Hosting to przestrzeń na serwerze, za pomocą którego możesz przechowywać swój sklep w przestrzeni internetu i udostępniać go użytkownikom do interakcji. Domena to z kolei unikalny adres strony www, pod którym dostępna będzie Twój sklep. Wydatki na serwer i domenę e-commerce wynoszą kilkadziesiąt złotych w pierwszym roku i nawet kilkaset w kolejnych latach działalności.

Jak optymalizować wydatki e-commerce na domenę i serwer? Unikaj ofert takich jak domena za 0 złotych. Być może w pierwszym roku faktycznie nie poniesiesz kosztów, ale w kolejnych latach będą one znacznie wyższe. Pamiętaj, że nie dostaniesz nic za darmo - firma oferująca hosting i domenę też musi zarabiać. Dopasuj także rodzaj hostingu do swojej działalności - jeśli obsługujesz bardzo duży ruch w jednym czasie (na przykład organizujesz przedsprzedaż swoich produktów, które przyciągają duże zainteresowanie), może zaistnieć konieczność zakupu lepszego serwera.

Pamiętaj, że w sklepie internetowym konieczne jest także wdrożenie certyfikatu SSL. Nie musisz go jednak kupować - darmowy certyfikat tL będzie wystarczający, by zabezpieczyć wrażliwe dane klientów.


2. Wydatki na platformę e-commerce i jej rozwój

Wydatkami e-commerce, których nie sposób uniknąć, są koszty zakupu platformy e-commerce i rozwoju strony internetowej sklepu. Możesz wprawdzie korzystać ze sprzedaży w mediach społecznościowych - na przykład w marketplace, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest własna witryna e-commerce. By ją mieć, musisz postawić na platformę e-commerce. Masz duże możliwości w tym zakresie - na rynku jest szereg rozwiązań typu SaaS, udostępnianych w formie usługi, oraz Open Source, w którym możesz samodzielnie wdrażać zmiany w kodzie i rozwijać biznes. Prowadząc sklep internetowy, musisz się zatem liczyć z kosztem zakupu bądź korzystania z platformy e-commerce, a także jej rozwoju. To może generować konieczność współpracy z web developerem, który uzupełni sklep o potrzebne funkcjonalności poprzez zmiany w kodzie witryny.

Optymalizacja kosztów e-commerce pod kątem platformy dotyczy przede wszystkim wyboru takiego rozwiązania, które pozwoli zminimalizować wydatki. Jeśli od początku planujesz działalność na dużą skalę, z bardzo rozbudowaną ofertą produktów, wybierz od razu bardziej rozwiniętą platformę oferującą szereg funkcjonalności. Niewielkie sklep internetowy możesz zbudować w oparciu o mniej zaawansowane rozwiązania - będzie się to wiązać z mniejszymi kosztami. W razie rozwoju działalności i wzrostu potrzeb zawsze będziesz mógł zainwestować w nową, bardziej rozbudowaną opcję. Jeśli jednak wiesz, że w krótkim czasie planujesz intensywny rozwój, zastanów się, czy nie lepiej od razu postawić na lepszą platformę, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zmianą systemu e-commerce i przeprojektowaniem sklepu oraz jego migracją. Zobacz, jak wybrać platformę e-commerce i jakie czynniki wziąć pod uwagę w procesie podejmowania decyzji.

Obszerne zestawienie platform e-commerce dla sklepów

Którą platformę wybrać i dlaczego?

We współpracy z przedstawicielami platform e-commerce, które są często wyszukiwane w wyszukiwarce Google, przygotowaliśmy największe zestawienie platform e-commerce w Polsce obejmujące 22 rozwiązania. Każde z nich uzupełniliśmy o krótki opis, a dane o platformach zestawiliśmy w czytelnej tabeli.

 

Sprawdź, jaką platformę e-commerce wybrać.

Zobacz zestawienie!
19 technicznych bledow SEO w sklepie internetowym jak ich uniknac


3. Wydatki na wtyczki e-commerce

Kolejnym z rodzajów wydatków w e-commerce będzie koszt zakupu wtyczek dla sklepu internetowego. Jest to niezbędny wydatek, by zapewnić użytkownikom komfort działania i zachęcić ich do zakupu. Część wtyczek możesz zainstalować za darmo, ale te bardziej przydatne są płatne - jednorazowo, za instalację, bądź cyklicznie, np. w postaci miesięcznego abonamentu. Zapewniają one między innymi następujące funkcjonalności:

 • wysyłkę newslettera do subskrybentów,
 • automatycznie pozyskiwanie opinii o produktach, np. za pomocą wiadomości e-mail,
 • integrację z Allegro i możliwość zarządzania zamówieniami z Allegro z poziomu platformy e-commerce,
 • integracje z systemami płatności, np. BLIK, Przelewy24, PayPal, PayPo,
 • integracje z firmami kurierskimi, np. InPost, GLS, DPD, DHL, Poczta Polska,
 • optymalizacją i automatyzację niektórych działań SEO,
 • i wiele innych.

Jak optymalizować koszty wtyczek w sklepie internetowym? Upewnij się, że płacisz tylko za te rozszerzenia, z których realnie korzystasz. Regularnie weryfikuj zastosowanie wtyczek i zrezygnuj z tych, których już nie potrzebujesz lub które zastąpiłeś innymi rozwiązaniami.

Wybrane wtyczki do platformy e-commerce Magento


4. Wydatki na zatowarowanie sklepu internetowego

Jak rozpoczniesz działalność e-commerce, jeśli nie masz produktów? Poszukiwanie odpowiedniego dostawcy ma kluczowe znaczenie na początku działalności. Upewnij się, że rozejrzysz się i negocjujesz z wybranym dostawcą i szukaj materiałów i produktów, które spełnią oczekiwania Twojej grupy docelowej. Jeśli celujesz w osoby, które bardziej cenią jakość niż cenę, wyjątkowo musisz zadbać o prawidłowy dobór dostawców i jakość produkty. Koszty zatowarowania będą też zależeć od formy działalności, którą wybierzesz. Jeśli zdecydujesz się na dropshipping, nie poniesiesz kosztów zatowarowania. Wówczas fizycznie nie dysponujesz produktami, wyświetlasz je jedynie w sklepie jako dostępne, a wysyłkę w przypadku zamówienia zlecasz firmie zewnętrznej, z którą współpracujesz w ramach dropshippingu. Ogranicza to koszty związane z miejscem potrzebnym do przechowywania produktów do wysyłki. Jest to jeden ze sposobów na ograniczenie kosztów w e-commerce, ale nie sprawdzi się w każdej firmie, zwłaszcza takiej, która stawia na indywidualną ofertę i asortyment.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


5. Początkowe koszty logistyczne w e-commerce

Początkowe koszty logistyczne mogą wiązać się z poświeceniem własnego czasu na obsługę klientów bądź zatrudnieniem w tym celu innej osoby. Musisz pozyskać także materiały, mieć przestrzeń do magazynowania produktów do wysyłki oraz podjąć współpracę z firmą kurierską. Te wszystkie wydatki e-commerce sprawiają, że na rozpoczęcie działalności musisz mieć określone, niemałe fundusze, nawet jeśli nie masz stacjonarnego punktu sprzedaży.


Bieżące wydatki w e-commerce

Masz już sklep internetowy i prowadzisz działalność. Z jakimi wydatkami musisz się liczyć? Sprawdźmy.


1. Koszty marketingu internetowego dla sklepu

W czasach dużej konkurencji na rynku e-commerce nie możesz zapomnieć o reklamie sklepu w internecie. pozycjonowanie sklepu internetowego oraz reklamy Google Ads dla sklepu to konieczność. Jakie środki finansowe powinieneś zabezpieczyć na działania marketingowe? Kampania Google Ads, by mogła przynosić realne efekty, powinna podejmować co najmniej 3 000 złotych na same kliknięcia. Koszt współpracy z agencją Google Ads z pewnością wyniesie co najmniej kilkaset złotych. Kosztów SEO dla sklepu nie sposób przewidzieć - zazwyczaj cena usługi jest ustalana indywidualnie, w zależności od wielkości sklepu, branży, w której działasz, postawionych celów i wyjściowej sytuacji Twojej witryny. Rozważ oferty różnych agencji SEO, biorąc pod uwagę zakres oferowanego wsparcia w danej cenie. Licz się także z:

 • kosztami utrzymania wtyczki zapewniającej wysyłkę newslettera - jest to ważny kanał, dzięki którym jesteś niezależny, inaczej niż w mediach społecznościowych,
 • koszty content marketingu,
 • koszty reklamy w mediach społecznościowych (Facebook Ads) i czas poświęcony na organiczne prowadzenie konta sklepu na Instagramie i Facebooku.


2. Koszty dostawy materiałów i produktów

Bieżące wydatki e-commerce wiążą się także z opłatami za dostawy materiałów i produktów potrzebnych do realizacji zamówień klientów. Jeśli potrzebujesz bawełny, lnu czy wiskozy do uszycia ubrań w swoim sklepie odzieżowym, musisz je nie tylko kupić, ale także zapłacić za ich dostawę. Jak zoptymalizować te koszty? Unikaj współpracy z pośrednikami - kupuj bezpośrednio u producentów. Jeśli masz taką możliwość, możesz skorzystać z hurtowni znajdującej się w okolicy zakup materiałów, części czy produktów na miejscu może być znacznie tańszy od ich sprowadzania, zwłaszcza z zagranicy.


3. Koszty optymalizacji konwersji w sklepie internetowym

Prowadzenie sklepu internetowego prędzej czy później będzie wymagać optymalizacji konwersji. Są to działania, których celem jest przekształcenie ruchu w witrynie sklepu w realną sprzedaż. Za pomocą optymalizacji konwersji odkrywasz, co może utrudniać klientom realizację transakcji, i pozbywasz się tych przeszkód, ułatwiając drogę do zakupu. Koszty optymalizacji konwersji zazwyczaj będą obejmować współpracę ze specjalistą w tym zakresie - freelancerem lub agencją marketingową. Płacisz za obsługę oraz propozycje, testy i wdrożenie zmian, niekoniecznie za efekt. Pamiętaj jednak, że wydatki na dobrze przeprowadzoną optymalizację konwersji z dużym prawdopodobieństwem zwrócą się prędzej czy później. Przeczytaj więcej o optymalizacji konwersji w sklepie internetowym:


4. Bieżące opłaty logistyczne

Koszty logistyczne w e-commerce nie kończą się z początkiem działalności. Wręcz przeciwnie - dopiero się zaczynają - wraz z rozwojem Twojego sklepu częściej rosną niż maleją. Wiąże się to jednak często także ze wzrostem zysków. Jakie bieżące koszty logistyczne musisz wziąć pod uwagę, planując budżet w e-commerce? Są to:

 • koszty magazynowania produktów i materiałów (możliwe, że będziesz musiał wynająć przestrzeń magazynową),
 • koszty obsługi klienta,
 • koszty produkcji - dla pracowników wewnętrznych lub firm zewnętrznych, z którymi współpracujesz, ewentualnie własny czas (np. w przypadku sklepu z rękodziełem).

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


5. Prowizje w e-commerce

Czym są prowizje w przypadku działalności e-commerce? Są to opłaty, które musisz ponieść w zamian za korzystanie z usług finansowych, np. systemów do obsługi płatności. Przykład? Ty umożliwiasz klientom płatności za pomocą kart kredytowych, systemu, PayPal lub portfeli wirtualnych Instytucje finansowe, które oferują takie rozwiązania, będą pobierać dodatkowe opłaty za każdą transakcję. Mogą też oczekiwać płatności za wykorzystanie ich bezpiecznych bramek płatniczych.


6. Wydatki na cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większe znaczenie -częste ataki hakerskie, fałszywe wiadomości do klientów mogą zaważyć na Twojej reputacji i negatywnie wpłynąć na zaufanie klientów w e-commerce. Dlatego też musisz zadbać o zabezpieczenie platformy przez złośliwym oprogramowaniem czy atakami hakerskimi. Może się to wiązać z dodatkowymi wydatkami, np. zakupem oprogramowania czy opłacenie współpracy ze specjalistą z zakresu IT. Zorientuj się, jakie rozwiązania w tym zakresie zapewnia platforma e-commerce, i rozważ, czy potrzebujesz wyższego stopnia zabezpieczeń. Sprawdź, jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej.


Pozostałe wydatki e-commerce związane z prowadzeniem działalności

Jakie wydatki wiążą się z prowadzeniem działalności e-commerce? Znajdziesz je poniżej.


1. Wynagrodzenia pracowników kosztem w e-commerce

Na początku możesz prowadzić sklep internetowy samodzielnie, jednak jeśli się rozwijasz, z czasem nieuniknione będzie zatrudnienie pracowników, by móc sprawnie realizować coraz większą liczbę zamówień. Wówczas duży wydatek w e-commerce będą stanowić wynagrodzenia pracowników. Trudno ich uniknąć - jeśli chcesz mieć zaufanego pracownika, powinieneś zaoferować mu możliwość stałej współpracy na godziwych warunkach. To kosztuje - pamiętaj, że jako pracodawca ponosisz koszty wynagrodzenia brutto, a dodatkowo koszty ubezpieczenia pracownika czy dodatkowe składki, a także koszty zwolnień lekarskich i urlopów.


2. Opłaty za media

Nawet jeśli nie masz stacjonarnego punktu sprzedaży czy odbioru produktów, ponosisz opłaty za media - prąd, gaz, woda w miejscu działalności. Możesz też wybrać opcję wirtualnego biura, ale za nie również musisz płacić miesięczny abonament. Jeśli adresem działalności jest Twoje mieszkanie, część kosztów utrzymania go możesz wliczyć w koszty działalności. Co więcej, jeśli korzystasz z przestrzeni magazynowej - nawet własnej - również musisz uiścić opłaty za media. Co więcej, z czasem konieczne może być wynajęcie biura, a to znacząco zwiększa koszty (ale i możliwości rozwoju). Pamiętaj: zawsze uwzględniaj opłaty za media na liście wydatków w sklepie internetowym. Niektórzy właściciele firm tego nie robią, ponieważ myślą, że nie muszą, skoro prowadzą biznes online. Jednak rosnące w zawrotnym tempie rachunki za wodę, gaz lub energię elektryczną mogą znacząco nadwyrężyć finanse Twojej firmy, nawet jeśli Twoją siedzibę stanowi Twoje własne mieszkanie czy dom.


3. Sprzęt i wydatki na naprawy w e-commerce

Nawet jeśli prowadzisz internetowy sprzęt z rękodziełem, to i tak musisz się liczyć z wydatkami e-commerce na sprzęt, np. laptop czy drukarkę. Co więcej, pamiętaj, że sprzęt podlega amortyzacji - z czasem może się zużyć i wymagać naprawy lub wymiany na nowy egzemplarz. Te koszty również powinieneś wkalkulować w działalności e-commerce.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


4. Wydatki na księgowość i podatki

Prowadząc sklep internetowy, nie da się uniknąć podatków. Jako przedsiębiorca będziesz musiał zapłacić podatek VAT oraz dochodowy. Co więcej, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje wydatki, przychody i dochody są właściwie rozliczane, rozważ współpracę ze specjalistą w zakresie księgowości. Koszt takiego wsparcia miesięcznie nie jest duży, a pozwala mieć pewność, że rozliczasz się ze swoich dochodów we właściwy sposób.


Przegląd wydatków w e-commerce. Podsumowanie

Chociaż sklep internetowy generuje niższe koszty niż jego stacjonarny odpowiednik, to jednak i tak musisz dysponować niemałymi środkami, by zacząć sprzedawać w sieci. Wysokie podatki i koszty działalności w Polsce sprawiają, że warto dobrze przemyśleć swój produkt, potencjalny popyt i opłacalność biznes. Pamiętaj, by w planie biznesowym dla sklepu uwzględnić koszty reklamy, zakupu domeny i hostingu, utrzymania oraz rozwoju strony. Tylko w ten sposób będziesz w stanie utrzymać się na rynku, docierać do klientów i zapewniać im komfortową interakcję ze stroną. Dobrze zaplanowana strategia wydatków dla sklepu oraz zabezpieczenie funduszy mogą przynieść CI realny sukces i przychody.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Na co musisz wydać w e-commerce? Analiza wydatków

Średnia ocen użytkowników4.70 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ