Jak napisać chwytliwy nagłówek? 11 niezawodnych sposobów

Jak napisac chwytliwy naglowek
Spis treści

• 11 sprawdzonych zasad tworzenia chwytliwych nagłówków

• Jak zoptymalizować nagłówek pod SEO?

• Jak napisać dobry nagłówek? 35 przykładów

• Podsumowanie

Jednym z najważniejszych elementów artykułu, który przyciąga czytelników, jest chwytliwy nagłówek. Nagłówek jest pierwszą rzeczą, którą czytelnik widzi, a jego skuteczność może decydować o tym, czy dana osoba przeczyta cały artykuł, czy też nie. W tym artykule przedstawimy niezawodne sposoby na to, jak napisać chwytliwy nagłówek, który przyciągnie uwagę czytelnika i zachęci go do dalszej lektury.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


11 sprawdzonych zasad tworzenia chwytliwych nagłówków

Content marketing to doskonałe narzędzie, by zbudować świadomość marki i zwiększyć liczbę zaangażowanych klientów. Aby użytkownicy czytali nasze treści, musimy ich do tego zachęcić, np. atrakcyjnym nagłówkiem. Zobacz skuteczne sposoby na pisanie chwytliwych nagłówków i zwiększenie zainteresowania swoich odbiorców.


1. Używaj liczb lub danych w nagłówku

Dodanie konkretnych liczb i danych do tytułu artykułu jest skuteczną metodą na zwiększenie jego atrakcyjności dla czytelników. Kilka badań dowodzi, że nagłówki zawierające liczby zazwyczaj przyciągają większą uwagę, generując większą liczbę udostępnień i zaangażowania w mediach społecznościowych (https://www.orbitmedia.com/blog/writing-headlines/).

Preferencje użytkowników dotyczące nagłówków.

Doskonałym sposobem na skuteczny nagłówek jest wykorzystanie w nim liczb nieparzystych. Wiele popularnych postów na blogach zawiera pozornie przypadkowe, ale w rzeczywistości dobrze przemyślane liczby. Według Content Marketing Institute nasz umysł ma skłonność bardziej ufać liczbom nieparzystym niż parzystym, ponieważ są one łatwiejsze do przyswojenia i zapamiętania. (https://contentmarketinginstitute.com/articles/headline-click-through-rate/).

Kolejną cenną wskazówką jest to, że jeśli piszesz przewodnik krok po kroku, powinieneś uwzględnić nie więcej niż dziewięć punktów, ponieważ ludzki mózg zazwyczaj ma ograniczoną zdolność do przetwarzania informacji i nie radzi sobie z więcej niż dziewięcioma elementami jednocześnie. Natomiast jeśli piszesz o najpopularniejszych narzędziach lub różnych sposobach wykonywania czegoś, nie ma ograniczeń co do liczby, którą można użyć.


2. Pokaż korzyści

Chwytliwy i skuteczny nagłówek powinien zawierać konkretną korzyść z przeczytania tekstu, może to być rozwiązanie jakiegoś problemu czy poznanie tajemnicy, która zmieni postrzeganie czytelnika. Użytkownicy decydują się przeczytać Twój artykuł, bo zależy im na znalezieniu odpowiedzi na konkretne pytanie. Należy jednak pamiętać, że chwytliwy tytuł ma jedynie obiecywać rozwiązanie problemu. W jego treści nie powinno się zamieszczać konkretnej odpowiedzi, ponieważ możemy stracić szansę na zaciekawienie czytelnika.

Zamiast pisać: Gorąca herbata z miodem to skuteczny sposób na grypę.
Lepiej napisać: Poznaj 3 najlepsze sposoby na grypę, które postawią Cię na nogi!


3. Wzbudzaj emocje

Chwytliwy nagłówek powinien wywołać emocje. Jakie? Możliwości jest wiele: szok, ekscytację, wzburzenie, ulgę. Żeby je wywołać, można wykorzystać sformułowania, które dodadzą tytułowi zabarwienia emocjonalnego. Możesz też powołać się na lukę w wiedzy użytkownika, którą ten artykuł pozwoli uzupełnić. Słowa, które wywołują określoną reakcję emocjonalną czy psychologiczną, to tzw. słowa mocy (power words). Takie określenia możemy znaleźć w prawie każdym nagłówku, są to na przykład: zysk, natychmiast, nigdy więcej, kontrowersyjny, kompletny, niesamowity i wiele innych. Użycie słów mocy skutecznie zwraca uwagę użytkownika i zachęca go do kliknięcia linku. Zobacz, jak tworzyć treści, które zachwycą użytkowników i będą korzystne dla SEO.

Przykłady tytułów wzbudzających emocje:

 • „Sposoby na zwiększenie konwersji, których nie znałeś”.
 • „Zaskakujący sposób na skuteczne usunięcie plam po winie”.
 • „10 sposobów przyrządzania jajek, o których mama nigdy Ci nie mówiła ”.


4. Użyj w nagłówku przestrogi przed popełnieniem błędu

Tytuł może skutecznie zwrócić na siebie uwagę, jeśli będzie przed czymś przestrzegał. Każdy z nas chciałby popełniać jak najmniej błędów i wiedzieć, jak ich unikać, więc taki nagłówek może być bardzo korzystny i wzbudzać duże zainteresowanie. Może on również zostać wykorzystany na przykład do case study. Dla wzmocnienia efektu warto zdecydować się na dodanie wykrzyknika. Ważne jest jednak, aby nie tworzyć zbyt wielu artykułów o negatywnym wydźwięku i publikować je sporadycznie.

Przykłady ostrzegających tytułów:

 • „Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników bankowości elektronicznej”.
 • „3 najważniejsze błędy, które popełniają użytkownicy Facebooka”.


5. Zadbaj o unikalność nagłówka

Każdy Twój nagłówek powinien być wyjątkowy i unikalny, tak aby nie powtarzać tych samych treści w sieci. Często stworzenie oryginalnego nagłówka może sprawiać trudność, ale są na to pewne sposoby. Jeśli masz jakiś pomysł, to sprawdź, czy już ktoś na niego nie wpadł, wpisz tytuł nagłówka w cudzysłowie do wyszukiwarki i zobacz czy nie użyła go jakaś inna strona. Jeśli nie to świetnie, jeśli tak to możesz zmienić przymiotnik i użyć chwytliwego CTA — to pozwoli Ci uzyskać całkiem nowy i unikalny nagłówek. Inspirowanie się konkurencją też jest dobrym i często stosowanym sposobem, ważne jest tylko by nie duplikować treści i postarać się wyróżnić.

Sposób na weryfikację unikalności nagłówka.


6. Zawieraj w nagłówku precyzyjne informacje

Kolejną zasadą pisania chwytliwych nagłówków jest bycie bardzo konkretnym i precyzyjnym. Użytkownicy internetu zadają wyszukiwarce Google mnóstwo pytań, więc postaraj się, aby Twój nagłówek skutecznie na nie odpowiadał. Jeśli potencjalny klient zobaczy w nagłówku konkretną informację, która go interesuje, z pewnością kliknie link. Kluczem do tego, aby pisać konkretne nagłówki generujące ruch, jest poznanie swojej grupy docelowej. Przeanalizuj potrzeby i zainteresowania swoich odbiorców, a następnie postaraj się na nie odpowiadać. Zobacz, jak przeprowadzić analizę zachowań użytkowników w internecie.

Są jednak momenty, kiedy chcesz ukryć rzeczywisty cel treści przed swoją docelową publicznością i dodać w nagłówku element, który skusi użytkowników do kliknięcia. Nie ma w tym nic złego, ale nagłówki, które są bardzo precyzyjne, dają czytelnikowi poczucie, że wie, czego spodziewać się po przejściu na stronę.

 • Przykład ogólnikowego nagłówka: Nowy telefon na rynku.
 • Przykład precyzyjnego nagłówka: Nowy telefon marki XYZ na rynku — zobacz najciekawsze funkcje!

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


7. Użyj techniki FOMO

Technika FOMO (ang. Fear of Missing Out) to strategia wykorzystywana w marketingu, polegająca na wywołaniu u odbiorcy lęku przed przegapieniem czegoś ważnego. Wykorzystanie FOMO w pisaniu chwytliwych nagłówków może być bardzo skuteczne, ponieważ przyciąga uwagę czytelników i zachęca ich do kliknięcia oraz przeczytania treści. Warto pamiętać, że im bardziej nagłówek wywołuje u czytelnika poczucie braku wiedzy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że osoba będzie chciała przeczytać treść. Nie należy jednak zapominać, że stosowanie techniki FOMO powinno być zrównoważone i nie należy jej nadużywać, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na wizerunek marki.

Oto 3 przykładowe nagłówki artykułów, które wykorzystują technikę FOMO:

 • „10 powodów, dla których nie możesz przegapić najnowszego trendu w modzie”
 • „Jak wykorzystać najnowszą aplikację, która zmienia życie tysięcy ludzi”
 • „5 rzeczy, których nie wiesz o przyszłości branży, ale powinieneś”


8. Postaw na prostotę nagłówków

Chwytliwy nagłówek to prosty nagłówek! Twórz tytuły, które każdy z łatwością zrozumie. Kiedy nowy użytkownik wejdzie na Twoją stronę, powinien natychmiast zrozumieć, co chcesz mu przekazać — bez potrzeby szukania pomocy. Nie chodzi o to, aby imponować swoją erudycją lub wykształceniem. Unikaj używania trudnych słów lub zwrotów, które nie są popularne, ponieważ czytelnicy oczekują prostych i konkretnych informacji. Twórz nagłówki, które wyjaśniają skomplikowane tematy w sposób zrozumiały dla każdego Twojego odbiorcy.


9. Zawieraj w nagłówkach CTA

CTA, czyli wezwanie do działania to z pewnością jeden z najskuteczniejszych elementów nagłówka. Użycie CTA jest doskonałym sposobem na zwiększenie skuteczności i przyciągnięcie uwagi. Dobrze sformułowane CTA zachęca czytelników do przeczytania całego artykułu lub wykonania konkretnej akcji, co może wpłynąć na zwiększenie liczby konwersji i zaangażowania użytkowników.

Ważne jest, aby CTA było dopasowane do tematu artykułu oraz krótkie i zwięzłe, aby czytelnicy wiedzieli, co mają zrobić. Zobacz przykłady nagłówków z użyciem wezwania do działania:

 • „Zdobądź wiedzę, której potrzebujesz, by rozwinąć swój biznes w branży motoryzacyjnej”
 • „Zadbaj o zdrowie swoich włosów — poznaj nasze niezawodne sposoby!”
 • „Odkryj nasze sprawdzone ćwiczenia na brzuch i zbuduj swoją wymarzoną sylwetkę!”


10. Użyj ciekawych przymiotników w nagłówku

Przymiotniki świetnie nadają się do emocjonalnego pisania i wciągania odbiorców w historię, utrzymując ich zaangażowanie i zainteresowanie. Jako autor treści możesz używać przymiotników, aby wzmocnić nagłówek i uczynić go bardzo atrakcyjnym. Przymiotniki pomagają opisać temat w sposób bardziej kreatywny, opisowy i zwięzły. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ich liczbą, aby nie przesłaniały istotnych informacji. Przykłady takich przymiotników to: ciekawy, ekscytujący, kompletny, kompleksowy, nowatorski, oryginalny, innowacyjny, zaskakujący, inspirujący i wiele innych. Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiednich przymiotników zależy od charakteru treści, odbiorców i celu tekstu.


11. Zwracaj się bezpośrednio do czytelnika

W dzisiejszych czasach zwracanie się do użytkownika na „Ty” w nagłówkach, jak i w samych treściach, jest coraz bardziej powszechne i popularne. Coraz więcej firm i blogerów decyduje się na taki sposób komunikacji, aby bardziej zaangażować swoją publiczność. Bezpośredni zwrot do czytelnika w nagłówkach może sprawić, że poczuje się on potraktowany bardziej personalnie i indywidualnie, co z kolei przyczynia się do budowania lojalności i większej interakcji z użytkownikami.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Jak zoptymalizować nagłówek pod SEO?

Dobrze sformułowany i zoptymalizowany nagłówek oprócz oddziaływania na czytelnika ma także duży wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Jakie są dobre praktyki, które poleca się stosować przy tworzeniu nagłówków? Zobacz najważniejsze i podstawowe zasady.

Jaką długość powinien mieć nagłówek według SEO?
Optymalna długość nagłówka to 60 znaków ze spacjami. Celem jest stworzenie krótkiego, prostego tytułu, który będzie precyzyjnie opisywał treść artykułu.

Ile razy można wykorzystać nagłówek H1?
Nagłówki wykorzystywane w tekście powinny być uporządkowane hierarchicznie. W związku z tym nagłówek H1 jest na najwyższym szczeblu, jako najważniejszy z nich. Z tego też powodu powinien być on użyty w tekście tylko raz, w przeciwieństwie do nagłówków H2-H6.

Gdzie umieścić słowo kluczowe w nagłówku?
Umieszczenie słowa kluczowego w nagłówku jest ważne ze względu na SEO, ponieważ pozwala na lepsze pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Najlepiej jest je ulokować w jak najbliższej odległości od początku nagłówka, ponieważ algorytmy wyszukiwarek internetowych przykładają większą wagę do pierwszych słów w tytule. Słowo kluczowe powinno być użyte w sposób naturalny i przystępny dla odbiorców.

Co jest najważniejsze przy optymalizacji nagłówków?
Jedną z ważniejszych zasad tworzenia treści w internecie jest ich użyteczność dla czytelników. Pamiętaj, że są one przeznaczone dla ludzi, a nie robotów Google. Nadmierne skupianie się na osiągnięciu wysokich pozycji może przynieść wręcz odwrotne skutki. Staraj się tworzyć treści z myślą o potrzebach użytkowników, a dobre praktyki SEO wykorzystuj w taki sposób, by dawały one poczucie naturalności.

Jak zoptymalizować nagłówek pod SEO?


Jak napisać dobry nagłówek? 35 przykładów

Nagłówki należy dopasować do rodzaju napisanego tekstu — jedne sprawdzą się lepiej przy artykułach ze wskazówkami, a inne korzystniej opiszą tekst specjalistyczny. Zobacz przykłady nagłówków, które z pewnością zainteresują użytkownika i zachęcą go do przeczytania artykułu.

Chwytliwe nagłówki dla list:

 • „10 sposobów na zwiększenie XYZ”
 • „Sprawdzone pomysły na XYZ”
 • „Proste formuły dla XYZ”
 • „Wypróbuj te strategie dla XYZ”
 • „Niezbędne trendy dla XYZ”
 • „Nawyki udanego XYZ”
 • „5 pytań, które musisz zadać, jeśli XYZ”

Chwytliwe nagłówki artykułów specjalistycznych:

 • „Wszystko, co musisz wiedzieć o XYZ”
 • „XYZ: Kompleksowy przewodnik”
 • „Jak zrobiłem XYZ: przewodnik krok po kroku”
 • „Niezbędne kroki do zrobienia XYZ”
 • „Najbardziej efektywne strategie dla XYZ”
 • „Co to jest XYZ? Jedyny przewodnik, którego potrzebujesz”
 • „Robisz to źle: XYZ”

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Chwytliwe nagłówki dla przełomowych treści:

 • „10 błędów XYZ, których nie możesz popełnić ponownie”
 • „Czego nikt Ci nie powiedział o XYZ”
 • „Sekrety robienia XYZ”
 • „Jak całkowicie zmienić XYZ?”
 • „Mało znane sposoby na XYZ”
 • „XYZ: Co radzą specjaliści?”
 • „Przestań robić te błędy w XYZ”

Chwytliwe nagłówki poradników:

 • „Prosty przewodnik po robieniu XYZ”
 • „Jedyny przewodnik, którego potrzebujesz, aby zrobić XYZ”
 • „Przestań robić X i zrób Y”
 • „Użyj tych 10 wskazówek, aby zrobić XYZ”
 • „Jak zrobić XYZ w 3 prostych krokach”
 • „Jak zdobyć więcej XYZ?”
 • „Szybki sposób na zrobienie XYZ”

Chwytliwe nagłówki dla infografik:

 • „10 wskazówek dotyczących XYZ”
 • „Najlepsze porady XYZ w historii”
 • „XYZ: Co robić i czego nie robić”
 • „5 rzeczy, których nie wiedziałeś o XYZ”
 • „Najlepsze sposoby na zrobienie XYZ”
 • „10 przykazań XYZ”
 • „Dlaczego X jest lepsze niż Y?”


Jak napisać chwytliwy nagłówek? 11 niezawodnych sposobów. Podsumowanie

Napisanie chwytliwego nagłówka to nie lada wyzwanie, ale dzięki kilku prostym zasadom można sprawić, że będzie on skutecznie przyciągał czytelników. Wykorzystanie emocji, liczb, czy danych oraz oryginalność, budowanie napięcia i precyzyjność to tylko kilka ze wskazówek, które sprawią, że Twój nagłówek będzie intrygował i zachęcał do czytania. Zastosuj przedstawione porady i zyskaj większy oraz bardziej jakościowy ruch na swojej witrynie internetowej!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak napisać chwytliwy nagłówek? 11 niezawodnych sposobów

Średnia ocen użytkowników4.78 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ