6 wskazówek, jak stworzyć chwytliwy tytuł

Chwytliwy tytuł to kluczowy element każdego tekstu. Nawet najlepiej napisany tekst może zostać pominięty przez czytelników, jeśli nie będzie posiadał atrakcyjnego, przyciągającego tytułu. Badania pokazują, że tylko 2 na 10 osób czytają treści internetowe w całości, do końca. Zdaniem specjalistów, 8 na 10 internautów przegląda jedynie nagłówki. Jeśli tekst nie będzie posiadał ciekawego tytułu, zostanie całkowicie pominięty przez użytkowników.

Jak stworzyć dobry tytuł? Oto 6 sposobów na przyciągnięcie uwagi internautów.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej?

1. OBIETNICA KORZYŚCI

Tytuł powinien obiecywać konkretną korzyść z przeczytania tekstu. Najlepiej w postaci rozwiązania jakiegoś problemu. Idealne będą tutaj tytuły napisane w formie wyliczanek typu "10 sposobów na…”. Jednoznacznie wskazują one na poradnikowy charakter artykułu. Czytelnik otrzymuje obietnicę, że przeczytanie tekstu pomoże mu w rozwiązaniu konkretnego problemu.

Przykłady wyliczanek oraz tytułów obiecujących korzyść:

  • ”5 sposobów na pozbycie się grypy”.
  • "Jak skutecznie wypozycjonować swoją stronę?"
  • "4 zasady skutecznego Content Marketingu."

Każde z powyższych zdań jest swego rodzaju obietnicą skierowaną do czytelnika. Jeśli przeczytasz ten artykuł, dowiesz się, jak poprawić wyniki swojej strony w wyszukiwarce Google. Przeczytaj, a dzięki nam szybko wyzdrowiejesz.

Należy jednak pamiętać, że chwytliwy tytuł ma jedynie obiecywać rozwiązanie problemu. W jego treści nie powinnyśmy zamieszczać odpowiedzi. Nie możemy napisać: "Odpoczynek i picie gorącej herbaty z miodem skutecznym sposobem na grypę”. Pisząc tytuł w taki sposób bądźmy pewni, ze nikt nie przeczyta naszego tekstu. Po co, skoro już na samym wstępie dostaliśmy odpowiedź na nasze pytanie?

 

2. WZBUDZENIE CIEKAWOŚCI

Tytuły obiecujące korzyść można tworzyć w taki sposób, aby pobudzały ciekawość wśród odbiorców. Warto zasugerować czytelnikowi, że nasz tekst zawiera informacje, które nie są powszechnie znane.

Przykłady tytułów wzbudzających zainteresowanie, ciekawość:

  • "Mało znany sposób na pozbycie się grypy”.
  • "Poznaj tajemnice skutecznej kampanii Google Adwords”.

Nie oznacza to jednak, że mamy tworzyć tytuły skandalizujące czy wprowadzające internautów w błąd. Wymyślanie sensacyjnego tytułu do tekstu mówiącego o konieczności picia herbaty z cytryną podczas choroby nie jest wskazane.

 

3. KRÓTKO I NA TEMAT

Przyciągający tytuł powinien być prosty i konkretny. Dobry tytuł wcale nie musi wyglądać jak ten z okładki tomiku literackiego. Nie ma sensu wysilać się i wymyślać poetyckie sformułowania typu: "Jak sprawić, żeby twoja lampa rozświetliła wnętrze pokoju, niczym promienie słoneczne na błękitnym niebie”. Internauta, zamiast kliknąć i przeczytać twój tekst, zacznie zastanawiać się, o co chodzi w tym tytule. Albo – co gorsze – od razu, bez zastanowienia, opuści stronę i poszuka innej. Wystarczy napisać po prostu: "7 porad, jak powiesić lampę w pokoju” albo "Jak stworzyć fajny klimat za pomocą oświetlenia?”

Tytuł musi jasno wskazywać na zawartość tekstu. Nawiązania do znanych cytatów, przysłów czy parafrazy są atrakcyjne, jednak muszą być stosowane z umiarem. Nie mogą przyćmić głównego tematu i odciągać uwagi czytelnika.

 

 

Zastanawiasz się jak wygląda proces pozycjonowania strony?

4. ZNANE OSOBY I MARKI

Skutecznym sposobem na przyciągnięcie uwagi internauty jest umieszczenie w tytule znanego nazwiska albo marki. Ludzie chętnie czytają o osobach czy firmach, które znają. Przykład: "Bill Gates radzi, jak zarobić pierwszy milion”. Popularność twórcy Microsoftu sprawi, że internauci chętniej klikną w nasz tekst. Dodatkowo tytuł ten obiecuje wspomnianą wyżej korzyść.

Jeśli piszesz o znanej firmie, zamieść jej nazwę w tytule.

 

5. PRZESTROGA PRZED POPEŁNIENIEM BŁĘDU

Tytuł może skutecznie zwrócić na siebie uwagę, jeśli będzie przed czymś przestrzegał. Każdy z nas chciałby popełniać jak najmniej błędów i wiedzieć, jak ich unikać.

Dobrym przykładem takiego tytułu jest zdanie: "Sprawdź, czy twój regulamin sklepu nie łamie prawa!”. Oprócz wspomnianego ostrzeżenia, elementem zwracającym uwagę jest wykrzyknik. Jego zastosowanie wskazuje na konieczność przeczytania tekstu, ponieważ porusza on niezwykle ważną kwestię. Dzięki informacjom zawartym w artykule, możesz uniknąć odpowiedzialności karnej za łamanie prawa!

Inne przykłady ostrzegających tytułów:

  • "Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników bankowości elektronicznej”.
  • "3 najważniejsze błędy, jakie popełniają użytkownicy Facebooka”.

W drugim przykładzie zastosowana została wspomniana już zasada, mówiąca o umieszczeniu w tytule znanej marki. Większość z nas jest aktywnymi użytkownikami Facebooka. Taki tytuł z całą pewnością wzbudzi naszą ciekawość. Może to właśnie my popełniamy te błędy? A przecież tego nie chcemy.

 

6. SKUTECZNE SZABLONY

Tworząc tytuły do swoich tekstów, możemy korzystać ze sprawdzonych szablonów. Nie musimy za każdym razem spędzać nie wiadomo ile czasu na wymyślanie czegoś nowego. Duża część copywriterów posiada szablony, z których wielokrotnie korzysta.

Przykładowe schematy, które mogą się przydać przy tworzeniu tytułów:

  • "10 sposobów na…”.
  • "5 zasad skutecznego...”.
  • "8 powodów, dlaczego powinieneś...”.

Zastosowanie powyższych wskazówek nie daje gwarancji stworzenia tytułu, którego na pewno nikt nie pominie. Zwiększa jednak szansę na to, że twój tekst zostanie w ogóle zauważony.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

1.Jakie szablony użyć do stworzenia chwytliwego tytułu?

Najbardziej sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie tzw. wyliczanek np. „6 sposobów na..”, 11 trików…, które musisz znać”. Tego rodzaju tytuły są bardzo uniwersalne i sprawdzą się w treściach o każdej tematyce

 

2. Kiedy warto stosować chwytliwy tytuł?

Chwytliwy tytuł przyda się w różnego rodzaju treściach – zarówno tych dłuższych, blogowych, jak i krótszych informacyjnych. Celem jest przykucie uwagi czytelnika i nakłonienie do kliknięcia w artykuł.

 

3. Co powinien zawierać chwytliwy tytuł?

Dobrze, aby Twój tytuł zawierał jakąś liczbę – to zwykle przykuwa uwagę odbiorców. Warto zastosować zwrot nakłaniający do działania (CTA), np. „Zobacz więcej”, „Czytaj dalej”.

 

4. Czy w tytule trzeba stosować słowa kluczowe?

Skuteczny copywriting powinien opierać się na równowadze. Warto zadbać o formę przyjazną zarówno dla użytkowników, jak i algorytmów Google. Tylko dzięki odpowiedniemu zastosowaniu fraz artykuł będzie miał szansę znaleźć się wysoko w wyszukiwarce.

 

5. Jak długi powinien być tytuł?

Im krótszy i bardziej rzeczowy tytuł tym lepiej. Ważne, aby wskazywał na zawartość treści i zachęcał do kliknięcia. Czytelnik nie powinien zastanawiać się czego dotyczy artykuł – powinno to jasno wynikać z tytułu.

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Inne artykuły o podobnej tematyce:
surfer live
Poznaj najlepsze praktyki SEO copywritingu i optymalizacji treści na stronie od Michała Suskiego z S...
Zobacz więcej
na ile fraz mozna sie pozycjonowac
Czy możliwe jest wypozycjonowanie strony na kilka fraz? Zobacz, czego możesz oczekiwać. Poznaj unika...
Zobacz więcej
kluczowe wskazniki efektywnosci pozycjonowania
Poznaj kluczowe wskaźniki efektywności do analizy pozycjonowania, Google Ads i content marketingu + ...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
6 wskazówek, jak stworzyć chwytliwy tytuł
Średnia ocen użytkowników 4.79 na podstawie 84 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO