Największe błędy reklamy w internecie - sprawdź, czy je popełniasz!

najwieksze bledy reklamy internetowej
Spis treści

• Niewykorzystanie CTA w reklamie online

• Zapominanie o użytkownikach mobilnych przy tworzeniu reklamy

• Niewykorzystywanie bloga do reklamy firmy w internecie

• Kierowanie reklamy internetowej do szerokiego grona odbiorców

• Brak wykorzystania mediów społecznościowych w reklamie internetowej

• Niewykorzystanie słów kluczowych w reklamie internetowej

• Posiadanie nieintuicyjnej strony internetowej

• Podsumowanie

Reklama internetowa nie jest wcale tak prosta, jak wiele osób sądzi. W rzeczywistości niemal każdy popełni kiedyś jakiś błąd - skuteczna reklama firmy w internecie polega właśnie na stałej analizie ewentualnych pomyłek i wdrażaniu optymalizacji. Są jednak błędy, których możesz się wystrzec już teraz i dzięki temu sprawić, że Twoje działania w sieci będą jeszcze skuteczniejsze.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Niewykorzystanie CTA w reklamie online

Internet jest wypełniony reklamami, dlatego użytkownicy sieci się na nie uodparniają i przestają zwracać uwagę na oferowane treści. Coraz trudniej jest przekonać odbiorców do sprawdzenia wybranej oferty, dlatego tak ważne jest wykorzystywanie Call To Action. CTA to wezwanie do działanie w formie krótkiego zdania. Jest ono wykorzystywane jako strategia przyciągania uwagi odbiorców. Może ono brzmieć na przykład “Dowiedz się więcej”, “Skorzystaj teraz”, “Sprawdź dostępność” itp.

Wskazując odbiorcy na to, czego od niego oczekujesz, zwiększasz szansę na to, że rzeczywiście to działanie zrealizuje. Musisz jednak pamiętać, żeby zapewnić mu również jakąś korzyść płynącą ze zrealizowania danej czynności. Bardzo dużym błędem jest niewyjaśnianie korzyści z kliknięcia. Nie wystarczy napisać “kup teraz!”, bez podania argumentów, które się z tym wiążą. Tworząc reklamę internetową, skup się na wykorzystaniu jakościowych zdjęć, dobrym copy, atrakcyjnej cenie itp.

Przykład wykorzystania Call to Action w wizytówce Google.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzyć chwytliwe Call to Action? Sprawdź nasz poradnik:


Zapominanie o użytkownikach mobilnych przy tworzeniu reklamy

Czy wiesz, że w 2019 roku elektroniczny handel mobilny odpowiadał aż za 72,9% światowej sprzedaży na rynku e-commerce (https://www.statista.com/chart/13139/estimated-worldwide-mobile-e-commerce-sales/)? Jeżeli ignorujesz te dane i nie dostosowujesz swoich treści do użytkowników, którzy korzystają z urządzeń mobilnych, automatycznie zgadzasz się na ograniczenie skuteczności swojej reklamy. Musisz się upewnić, że zarówno Twoja reklama, jak i sama strona internetowa są dostosowane do potrzeb osób korzystających z urządzeń mobilnych.

Sprawdź, czy Twoja strona jest dostosowana do użytkowników mobilnych!

Dowiedz się więcej o trendach w marketingu mobilnym z naszych artykułów:


Niewykorzystywanie bloga do reklamy firmy w internecie

Wielu przedsiębiorców bagatelizuje rolę bloga w strategii reklamy internetowej, ale to bardzo ważny jej element. Stworzenie firmowego bloga to jeden z prostszych i skuteczniejszych sposobów na:

 • zwiększenie widoczności strony w sieci,
 • zwiększenie ilości linków przychodzących,
 • zbudowanie wizerunku eksperta w branży,
 • budowanie relacji z potencjalnymi klientami,
 • zwiększenie świadomości firmy wśród odbiorców.

Jeżeli zadbasz o rozpoznawalność swojej marki w sieci i zwiększenie zaufania odbiorców, możesz mieć pewność, że Twoje reklamy będą przynosić lepsze efekty. Wśród tak silnej konkurencji, użytkownicy chętniej wybierają te strony, które kojarzą i darzą zaufaniem.

Nie wiesz jak pisać bloga firmowego? Te wpisy pomogą Ci zaplanować skuteczną strategię:


Kierowanie reklamy internetowej do szerokiego grona odbiorców

Bardzo często celem przedsiębiorców jest dotarcie do jak największego grona potencjalnych klientów. Ta potrzeba jest zrozumiała, ale często prowadzi do podstawowego błędu dotyczącego reklamy online - kierowania swoich treści do bardzo szerokiego grona odbiorców. Taka strategia jest nie tylko nieskuteczna, ale powoduje również stracenie zainwestowanych pieniędzy. Twoja reklama rozmywa się wśród wielu osób, które tylko teoretycznie mogą być zainteresowane Twoją ofertą. Lepszym rozwiązaniem jest wybranie jasno określonego rynku docelowego, który przyniesie Ci więcej leadów.

Szukasz skutecznej reklamy w sieci?

Jeśli na przykład zajmujesz się internetową sprzedażą sukienek i kierujesz swoją reklamę po prostu na kobiety, to znaczy, że nie znasz swoich odbiorców i nieefektywnie wykorzystujesz pieniądze przeznaczone na reklamę. Powinieneś sprawdzić na przykład, w jakim wieku jest Twój idealny klient, skąd pochodzi, czy jest zamożny, jakie ma zainteresowania itp. To sprawi, że z większym prawdopodobieństwem dotrzesz do osób, które zdecydują się na zakup Twoich produktów. Nie twórz ogólnych założeń ani nie polegaj na domysłach - przeprowadź rzetelne badanie swojej grupy docelowej, zanim zrealizujesz reklamę firmy w internecie.

Sprawdź, jak lepiej poznać odbiorców swojej reklamy internetowej:


Brak wykorzystania mediów społecznościowych w reklamie internetowej

Media społecznościowe to miejsce, w którym możesz bardzo skutecznie dotrzeć do nowych odbiorców ze swojej grupy docelowej. Zgodnie z raportem (https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland) przygotowanym przez Hootsuite oraz We Are Social w 2021 roku aż 68,5% Polaków korzystało z mediów społecznościowych. Natomiast 45,3% osób wykorzystuje media społecznościowe do researchu wybranej marki. Tendencja jest wzrostowa. Dlatego, jeżeli nie wykorzystujesz mediów społecznościowych w swojej strategii, to sprawiasz, że Twoja marka jest mniej wiarygodna. Co więcej, w ten sposób ograniczasz również widoczność swojej firmy w sieci. Działanie w mediach społecznościowych nie musi oznaczać płatnej reklamy, świetne efekty możesz osiągnąć również poprzez skupienie się na działaniach organicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak polscy użytkownicy korzystają z mediów społecznościowych? Sprawdź nasz artykuł:


Niewykorzystanie słów kluczowych w reklamie internetowej

Jeśli chcesz, żeby na Twoją stronę trafiały osoby, które są zainteresowane Twoja ofertą, musisz zrozumieć ich sposób działania w sieci. Mogą Ci w tym pomóc narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych - w ten sposób dowiesz się, czego użytkownicy szukają w wyszukiwarkach i będziesz mógł wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Wśród sprawdzonych, dobrych narzędzi polecamy na przykład Ahrefs, Senuto, Ubersuggest lub Google Keyword Planner. Pamiętaj, że różnicy użytkownicy inaczej będą formułować wykorzystywane słowa kluczowe. Na przykład osoby, które nie mają zdefiniowanej potrzeby zakupowej i dopiero szukają rozwiązania problemu, będą wykorzystywać słowa kluczowe, które są bardziej rozbudowane, są w formie pytań i zawierają takie sformułowania jak np. “Jak”, “co”, “dlaczego”, “co to jest”. Natomiast osoby, które znajdują się na ostatnim etapie ścieżki zakupowej, będą wykorzystywać bardzo konkretne frazy określające produkt i nazwę marki.

Wizualizacja przekroju różnych typów użytkowników w sieci.

Chcesz nauczyć się lepiej dobierać słowa kluczowe do swojej reklamy w internecie? Tutaj znajdziesz wskazówki:


Posiadanie nieintuicyjnej strony internetowej

Jeżeli przygotujesz najciekawszą, najbardziej atrakcyjną reklamę online, ale przy tym nie zadbasz o funkcjonalność swojej witryny, to nie osiągniesz wymarzonych rezultatów. To właśnie strona internetowa jest jednym z ostatnich etapów w procesie podejmowania decyzji zakupowych klientów, dlatego nieintuicyjną stroną łatwo możesz ich zniechęcić do finalizacji zakupu. Jeśli chcesz stworzyć przyjazną użytkownikom witrynę, warto żebyś kierował/kierowała się strategią User Experience. Zbadaj priorytetowo o następujące elementy:

 • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • dostępność atrakcyjnych elementów wizualnych na stronie,
 • przyjemna kolorystyka witryny,
 • zbudowanie tożsamości marki,
 • zadbanie o użyteczność i czytelność treści,
 • wdrożenie intuicyjnej nawigacji w witrynie,
 • wykorzystanie wewnętrznej wyszukiwarki na stronie,
 • zadbanie o intuicyjną strukturę linków wewnętrznych,
 • dodanie przekonującego CTA,
 • zadbanie o szybki czas ładowania się strony internetowej.

Oko w oko z gościem

Jak automatyzować analitykę UX?


Brak śledzenia swoich potencjalnych klientów

Czy wiesz, z jakich miejsc w sieci przychodzą do Twojej strony użytkownicy? A czy sprawdzałeś, którzy z nich częściej decydują się na konwersję? Weryfikacja takich informacji jest bardzo ważna, ponieważ pozwoli Ci na efektywne inwestowanie w reklamę w internecie. Zapytania ofertowe mogą pochodzić na przykład z organicznych wyników wyszukiwania, reklam Google Ads, newslettera, mediów społecznościowych itp. Sprawdź, które z tych źródeł przynosi Ci największe korzyści, gdzie warto inwestować, by jeszcze skuteczniej docierać do konwertującej grupy odbiorców.

Przykładowa analiza źródeł ruchu z mediów społecznościowych w narzędziu Google Analytics.


Niewykorzystywanie filmów w reklamie internetowej

Forma treści preferowanej przez odbiorców stale się zmienia. Teksty pisane i grafiki wciąż są doceniane, ale coraz większą popularnością cieszą nagrania wideo. Wykorzystując filmy w reklamie internetowej, możesz łatwiej przykuć uwagę potencjalnych odbiorców i przekonać do kliknięcia. Filmy pozwalają również na zupełnie inną formę nawiązania kontaktu - możesz wykorzystać swoją kreatywność, stworzyć niekonwencjonalny scenariusz reklamy.

Chcesz wykorzystać wideo w reklamie online?

Ciekawe pomysły na reklamę wideo znajdziesz w naszym artykule o platformie Youtube:


Brak pomiaru ROI dla reklamy online

ROI (return on investment) to wskaźnik rentowności inwestycji, który pozwala zweryfikować, czy realizowana strategia przynosi Ci realne dochody. Musisz weryfikować, Ile pieniędzy wydajesz na swoje strategie marketingowe online i jaki zwrot one generują. Jeśli nie będziesz sprawdzać takich informacji, może się z czasem okazać, że przepłacasz. Natomiast regularna analiza osiąganych wyników zapewni Ci możliwość wdrożenia optymalizacji, zanim stracisz swoje pieniądze.

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ROI dla swojej strategii marketingowej? Sprawdź ten artykuł:


Największe błędy reklamy w internecie - sprawdź, czy je popełniasz! Podsumowanie

Pewne błędy w marketingu internetowym są często powielane, ponieważ przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z ich ewentualnych konsekwencji i je bagatelizują. Teraz, gdy wiesz już, jakich błędów się wystrzegać, możesz znacząco poprawić skuteczność swojej reklamy internetowej. Pamiętaj również o stałym analizowaniu swoich wyników i dostosowywaniu do nich podejmowanych decyzji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Największe błędy reklamy w internecie - sprawdź, czy je popełniasz!

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 82 głosów

UDOSTĘPNIJ