Wskazówki dla e-commerce od Google. Jak zoptymalizować swój sklep internetowy?

porady dla ecommerce od google
Spis treści

• Optymalizacja sklepu internetowego według Google. Skąd czerpać wiedzę?

• Wskazówki od Google, jak zoptymalizować zdjęcia w sklepie internetowym

• Wskazówki od Google, jak dostosować swój sklep internetowy do urządzeń mobilnych

• Wskazówki od Google, jaka zoptymalizować sklepu za pomocą JavaScript

• Wskazówki od Google, jak poprawić widoczność sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania

• Wskazówki od Google, jak wyróżnić swój sklep internetowy w wyszukiwarce Google

• Wskazówki od Google, jak zoptymalizować SEO swojego sklepu internetowego

• Podsumowanie

Aby Twoja strona internetowa była dobrze widoczna w sieci, musisz dostosować się do wymagań, które stawia przed Tobą Google. W wielu kwestiach brakuje jasnych wskazówek i konieczne jest opieranie się o analizy przeprowadzone przez specjalistów. Istnieje jednak baza wiedzy od Google, z której zdecydowanie warto jest korzystać. Wśród niej znajdują się wskazówki dedykowane temu, jak prowadzić sklep internetowy, by osiągnąć sukces w sieci.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Optymalizacja sklepu internetowego według Google. Skąd czerpać wiedzę?

Jedną z głównych baz wiedzy Google dotyczącej tego, jak prowadzić stronę internetową, jest portal Google Support. Dostarcza on wielu wskazówek i pozwala lepiej zrozumieć to, w jaki sposób działa Google na przykład przy pozycjonowaniu stron, a także w przypadku kampanii Google Ads.

Strona Google Support, na której znajdują się wskazówki dotyczące optymalizacji swoich działań w sieci.

Nie jest to jednak jedyne źródło wiedzy. Wiele osób czerpie informacje z Twittera, na którym są aktywni oficjalni przedstawiciele Google. Często wchodzą oni w dyskusję z użytkownikami albo dzielą się wskazówkami.

Danny Sullivan, pracujący jako Public Liaison for Search w Google, na Twitterze.

Kolejnym miejscem, z którego można pozyskać szereg wskazówek dotyczących prowadzenia Twojej strony, są oficjalne kanały Google, na przykład na Youtube jest dostępny wartościowy profil Google Search Central, gdzie można znaleźć informacje i narzędzia, które pomogą Ci zrozumieć i ulepszyć swoją witrynę w wyszukiwarce Google. Znajdziesz tam szereg różnych filmów, ale w przypadku optymalizacji sklepu internetowego, szczególnie polecamy Twojej uwadze playlistę E-commerce Essentials. Składa się ona z dziewięciu krótkich filmów, które dadzą Ci bardzo konkretną, rzetelną wiedzę dotyczącą biznesu w internecie. Właśnie na wiedzy z tej playlisty opieramy artykuł, który czytasz.

Wskazówki od Google dotyczące optymalizacji sklepów internetowych.


Wskazówki od Google, jak zoptymalizować zdjęcia w sklepie internetowym

Z prowadzeniem sklepu internetowego nieodzownie wiąże się umieszczanie zdjęć na stronie. Sposób, w jaki to będziesz realizować, może mieć znaczący wpływ na to, czy witryna będzie funkcjonalna dla użytkowników, a także na to, jak będzie prezentować się widoczność Twojej witryny w sieci. Sprawdź wskazówki od Google, dotyczące tego, jak poprawnie optymalizować zdjęcia dla e-commerce.


Wskazówka 1: Eliminacja CLS obrazu

CLS, a dokładniej Cumulative Layout Shift, to w tłumaczeniu na język polski skumulowane przesunięcie układu. Mówi to o tym, jak wiele elementów na stronie zostało przesunięte po jej pełnym załadowaniu. Alan Kent zwraca uwagę na to, że jest to jeden z trzech kluczowych elementów Core Web Vitals, ponieważ znacząco wpływa na doświadczenia użytkownika ze stroną.

Sprawdź, czy Twoja strona jest przyjazna dla użytkowników


Wskazówka 2: Wybór prawidłowego rozmiaru obrazów

Większe zdjęcia wymagają więcej czasu na pobranie, a także na przetwarzanie, zwłaszcza na urządzeniach z mniej wydajnymi procesorami. Aby sprawdzić, czy Twoje zdjęcia mają odpowiedni rozmiar i nie spowalniają korzystania z witryny, wykorzystaj narzędzie Pagespeed Insight od Google. Dostaniesz tam wskazówki dotyczące optymalizacji zdjęć, jeśli okaże się, że są one zbyt duże.


Wskazówka 3: Użycie najlepszego formatu pliku graficznego

Format pliku wpływa na rozmiar pliku, dlatego ma to duże przełożenie na funkcjonalność sklepu internetowego. Jednocześnie jednak trzeba uważać również na jakość zdjęć - wybór formatów takich jak JPEG i webP pozwoli na zmniejszenie wagi pliku, ale może oznaczać spadek jakości. Nie istnieje jeden uniwersalny format pliku graficznego, ale na stronie caniuse.com możesz sprawdzić, które pliki obsługują wybrane przeglądarki.


Wskazówka 4: Odpowiednie kompresowanie obrazów

Aby sprawdzić jakość skompresowanego obrazu, możesz skorzystać na przykład z narzędzia Squoosh.app. Pokaże Ci oninformacje dotyczące obrazu przed i po zrealizowanej kompresji. Nie zawsze warto się skupiać na maksymalnej możliwej kompresji obrazu. Pamiętaj też, że czasami potrzebujesz wyższej rozdzielczości, na przykład gdy chcesz umożliwić kupującemu powiększenie zdjęcia produktu.


Wskazówka 5: Buforowanie obrazów w przeglądarce

Warto poinformować przeglądarkę, jak długo może bezpiecznie buforować obrazy. Odpowiednie wskazówki dotyczących buforowania możesz dołączyć do HTTP. Aby sprawdzić, czy zostało to prawidłowo zrealizowane, możesz ponownie skorzystać z raportu PageSpeed ​​Insights.


Wskazówka 6: Prawidłowa kolejność pobierania obrazów

Pobieranie obrazów jeden po drugim może być powolne, dlatego przeglądarki korzystające z HTTP1 zazwyczaj pobierają kilka obrazów równolegle przez niezależne połączenia sieciowe. Natomiast jeśli witryna obsługuje protokół HTTP2, większość przeglądarek pobiera pliki za pośrednictwem jednego połączenia sieciowego. Twoim celem, jeśli chodzi o kolejność pobierania obrazów, powinno być to, by większe pliki były pobierane jako pierwsze.


Wskazówki od Google, jak dostosować swój sklep internetowy do urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne są coraz ważniejszym elementem światowego rynku e-commerce. Bardzo ważna jest umiejętność przystosowania swojej witryny do potrzeb użytkowników mobilnych - Google przygotowało aż osiem wskazówek dotyczących takich optymalizacji.


Wskazówka 1: Synchronizowanie wersji witryny na urządzenia mobilne i stacjonarne

Niektórzy właściciele sklepów internetowych preferują przygotowanie oddzielnych domen dla wersji mobilnej i tradycyjnej swojej witryny. Pozwala im to na sprawniejsze zrealizowanie uproszczeń dla użytkownika mobilnego. Google zaleca zrezygnowanie z takiego rozwiązania. Chociaż nie ma nic złego w utrzymywaniu dwóch stron, to w praktyce może to powodować niespójność w wizerunku, a także spowodować opóźnienia i mniejszą wydajność jednej z dwóch witryn.

Zastanawiasz się, czy Twoja strona wymaga optymalizacji?


Wskazówka 2: Projektowanie strony pod kątem indeksowania mobilnego

Aby odpowiednio dostosować swój sklep internetowy do urządzeń mobilnych, warto od początku projektować go pod kątem indeksowania Google. Aktualnie większość użytkowników korzystających z wyszukiwarki posługuje się urządzeniami przenośnymi. Z tego powodu Google indeksuje witryny w oparciu o mobilną wersję strony, wiąże się to z Mobile-First Index. Aby sprawdzić, czy Twoja strona ma problemy z indeksowaniem przez Google, zweryfikuj dane przypisane do Twojego konta w Google Search Console.


Wskazówka 3: Optymalizacja szybkości witryny

Szybkość witryny jest często dużym problemem dla urządzeń mobilnych, ponieważ mają one mniejszą moc i niższą wydajność sieci. Aby sprawdzić szybkość witryny, warto wykorzystać narzędzie PageSpeed ​​Insights, które zdefiniuje Twoje problemy ze stroną i wskaże sposoby na rozwiązanie tych trudności.


Wskazówka 4: Przygotowanie czytelnej treści na stronę sklepu

Treści, które przygotowujesz na stronę sklepu, powinny być czytelne zarówno na małych, mobilnych ekranach, jak i na komputerach stacjonarnych i laptopach. Upewnij się, że tekst nie rozlewa się na boki ekranu, czcionka jest wystarczająco duża, a użytkownicy mogą swobodnie powiększyć treści, jeśli tego potrzebują. Aby to zweryfikować możesz sprawdzić witrynę na swoim telefonie oraz poprosić znajomych, żeby sprawdzili, jak się korzysta z witryny na innych urządzeniach lub przeglądarkach. Możesz również wykorzystać Chrome Developer Tools - to zestaw narzędzi dla programistów internetowych wbudowanych bezpośrednio w przeglądarkę Google Chrome.


Wskazówka 5: Zagwarantowanie użyteczności witryny

Strona Twojego sklepu powinna być maksymalnie funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników. Zadbaj o to, by strona była łatwa w nawigacji. Dotyczy to na przykład wielkości przycisków na stronie oraz ich umiejscowienia, struktury nawigacji itp. Pamiętaj, że użytkownicy często korzystają z witryny, używając tylko jednej ręki lub jednego palca.


Wskazówka 6: Maksymalne uproszczenie doświadczeń użytkowników

Porada numer sześć od Google to zrozumienie i uproszczenie doświadczeń użytkowników w Twojej witrynie. Ulepszeń mogą wymagać formularze wysyłki, proces płatności, autouzupełnianie treści, wyszukiwanie produktów itp. Warto w tym celu wykonać testy użyteczności strony.

Chcesz poznać zachowanie użytkowników na stronie?


Wskazówka 7: Personalizacja doświadczeń na urządzeniach mobilnych

Według Google, użytkownicy urządzeń mobilnych mają większe oczekiwania wobec personalizacji treści dostępnych na stronie internetowej. Wynika to między innymi z faktu, że urządzenia mobilne mają mniejszy ekran, więc łatwiej jest im zarządzać swoimi wyborami na podstawie dostosowanych do ich preferencji sugestii. Może to dotyczyć na przykład przedstawiania im produktów, które są powiązane z ich aktualnymi poszukiwaniami.


Wskazówka 8: Wykorzystanie dodatkowych możliwości dla urządzeń mobilnych

Dodatkowym sposobem na lepsze dostosowanie swojego sklepu internetowego do urządzeń mobilnych jest działanie na podstawie danych zebranych poprzez pliki cookie - możesz w ten sposób lepiej poznać preferencje użytkowników. Warto również wykorzystać zaawansowane rozwiązania - geolokalizację, nawigację głosowa w witrynie, rozszerzoną rzeczywistość itp.

Sprawdź:


Wskazówki od Google, jaka zoptymalizować sklepu za pomocą JavaScript

JavaScript jednym ze zdecydowanie najczęściej wybieranych narzędzi do budowania sprawnie działających sklepów internetowych. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie z niego korzystać, by pozytywnie wpływać na widoczność strony w sieci. Oto, co rekomenduje w tej kwestii Google:

 • Unikanie rozprzestrzeniania się plików JavaScript.
 • Unikanie nadmiernego wyszukiwania DNS.
 • Wyeliminowanie niewydajnego JavaScript.
 • Wyeliminowanie nieużywanego JavaScript.
 • Kompresowanie plików JavaScript.
 • Ustawienie odpowiedniego czasu trwania pamięci podręcznej dla kodu JavaScript.

Dowiedz się więcej o JavaScript z naszego artykułu:


Wskazówki od Google, jak poprawić widoczność sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania

Aby Twoja strona była atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników sieci, musisz zadbać o to, by dobrze prezentowała się w wynikach wyszukiwania. Jest na to wiele sposobów, a te najważniejsze podsumowało Google w sześciu wskazówkach.

 • Upewnienie się, że produkty są indeksowane.
 • Sprawdzenie, czy ceny w wynikach wyszukiwania są prawidłowe.
 • Zminimalizowanie niespójności w danych o cenach i dostępności między Twoją witryną a jej zrozumieniem przez Google z powodu opóźnień czasowych.
 • Upewnienie się, że Twoje produkty kwalifikują się do wyświetlania wyników rozszerzonych.
 • Udostępnienie danych o asortymencie produktów.
 • Zarejestrowanie się w zakładce Zakupy.

Szukasz skutecznej reklamy dla swojej marki?

Interesuje Cię ten temat? Te artykuły poszerzą Twoją wiedzę w tym zakresie:


Wskazówki od Google, jak wyróżnić swój sklep internetowy w wyszukiwarce Google

Nie tylko Twoja strona jest reklamowana w wynikach wyszukiwania Google - Twoja konkurencja również to najprawdopodobniej to robi. Oto kilka wskazówek od Google, które pomogą Ci się wyróżnić na ich tle.

 • Tworzenie chwytliwych meta title i description.
 • Dołączanie obrazów wysokiej jakości.
 • Udostępnianie szczegółowych danych o produktach.
 • Informowanie o obniżeniu ceny produktu.
 • Zidentyfikowanie produktów, które sprzedajesz (np. przez GTIN).
 • Utworzenie profilu firmy w Google.


Wskazówki od Google, jak zoptymalizować SEO swojego sklepu internetowego

Co zrobić, żeby Twoja witryna była widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania? Na naszym blogu znajduje się wiele artykułów w tym temacie, które omawiają tę kwestię z różnych perspektyw. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócono szczególną uwagę w filmie poradnikowym od Google:

 • Zadbanie o techniczną stronę sklepu.
 • Przygotowanie treści dostosowanej do użytkowników na różnym etapie procesu zakupowego.
 • Odpowiednie zaznaczenie różnych form produktów w ofercie sklepu.
 • Wykorzystywanie ponownie adresu URL zamiast tworzyć nowe.
 • Zadbanie o wydajność witryny sklepu internetowego.
 • Okazanie cierpliwości w oczekiwaniu na efekty.
 • Skorzystanie z pomocy eksperta.

Sprawdź również te wpisy:


Wskazówki dla e-commerce od Google. Jak zoptymalizować swój sklep internetowy? Podsumowanie

Korzystanie ze wskazówek dostarczanych bezpośrednio od Google to jeden z lepszych sposobów na to, żeby odpowiednio zoptymalizować swoją stronę internetową. To wskazówki od specjalistów, którzy doskonale znają algorytm wyszukiwarki, a także spędzili tysiące godzin na poznawaniu potrzeb użytkowników sieci.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Wskazówki dla e-commerce od Google. Jak zoptymalizować swój sklep internetowy?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 100 głosów

UDOSTĘPNIJ