Wirtualna rzeczywistość w e-commerce. Kompleksowy przewodnik

Wirtualna rzeczywistosc w ecommerce Kompleksowy przewodnik
Spis treści

• Co to jest wirtualna rzeczywistość?

• Przykłady zastosowań wirtualnej rzeczywistości w e-commerce

• Jak wdrożyć VR do swojego sklepu internetowego?

• Podsumowanie

Wirtualna rzeczywistość (VR) to technologia, która umożliwia użytkownikom wchodzenie w interakcję ze stworzonymi cyfrowo środowiskami, dając im wrażenie, że uczestniczą w realnej, trójwymiarowej przestrzeni. Choć VR początkowo kojarzyła się z grami i rozrywką, obecnie jej zastosowania wykraczają daleko poza ten obszar. W e-commerce VR pozwala na prezentację produktów w niezwykle realistyczny sposób, dając klientom wrażenie, jakby mieli przed sobą fizyczny przedmiot. Poniżej przedstawimy kompleksowy przewodnik, w jaki sposób wykorzystać VR w e-commerce, aby zwiększyć sprzedaż i poprawić wrażenia zakupowe klientów. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość (ang. virtual reality, VR) to interaktywna technologia, która umożliwia użytkownikom wchodzenie w wirtualne światy i interakcję z nimi za pomocą urządzeń wirtualnej rzeczywistości, takich jak gogle VR, rękawice z czujnikami, platformy ruchowe czy kontrolery. Wirtualna rzeczywistość tworzy trójwymiarowe wizualizacje i symulacje, które dają użytkownikom wrażenie, że są w innym miejscu, mogą przemieszczać się i manipulować obiektami w tym świecie. Technologia ta jest stosowana w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, szkolenia, architektura, medycyna, marketing, rozrywka i wiele innych.

Wirtualna rzeczywistość w e-commerce skupia się głównie na wizualizacji produktów oferowanych przez firmę, umożliwiając użytkownikom korzystanie z tej technologii na bardziej dostępnych urządzeniach, takich jak smartfon czy tablet. Coraz więcej firm e-commerce decyduje się na korzystanie z wirtualnej rzeczywistości, aby zaoferować swoim klientom bardziej atrakcyjny i angażujący sposób zakupów online. W ankiecie przeprowadzonej w 2020 r. 45% respondentów wskazało, że są skłonni kupować więcej w przypadku marek, które oferują interakcje z produktem za pomocą technologii VR. Natomiast statystyki VR za 2022 rok pokazują, że zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w handlu elektronicznym może zwiększyć konwersję zakupów online nawet o 17%. Dla porównania średni współczynnik konwersji e-commerce wynosi 2% (https://www.stylight.com/insights/news/50-v-commerce-statistics-you-need-to-know/).

Wiele firm, zarówno międzynarodowych, jak i tych z mniejszym zasięgiem, korzysta z technologii VR w swojej strategii marketingowej. Jednym z przykładów jest IKEA, która wprowadziła wirtualne aranżacje wnętrz, umożliwiające klientom projektowanie własnych pokoi i mebli. Z kolei w branży okulistycznej wiele sklepów z oprawkami daje możliwość wirtualnego przymierzenia danego modelu i dostosowania oprawek do kształtu twarzy.


Dlaczego sklepy internetowe powinny używać VR?

E-commerce i VR to doświadczenia z realnego świata, które zostały odwzorowane cyfrowo i doskonale się uzupełniają. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości jako narzędzia marketingowego zmienia wiele w świecie e-commerce - może przynieść sprzedawcom online ogromne korzyści oraz ułatwić poruszanie się po sklepie osobom, które często robią zakupy online. Dzięki VR można tworzyć niezapomniane wrażenia dla klientów, co wpływa na rozpoznawalność marki i zwiększenie jakości oferowanych usług. Wykorzystanie VR przez firmy ma wiele zalet zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów. Są to m.in.:

 • Umożliwienie klientom interaktywnych i realistycznych wrażeń wizualnych, które pozwalają im poznać produkty w sposób, który byłby niemożliwy przy użyciu tradycyjnych metod zakupowych online.
 • Tworzenie wyjątkowych doświadczeń dla klientów, które wspomagają ich w podjęciu decyzji zakupowej, co wpływa pozytywnie na wskaźniki konwersji i zwiększenie sprzedaży.
 • Możliwość wykorzystania VR jako narzędzia do promocji marki w mediach społecznościowych, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, np. udostępnienie wirtualnych przestrzeni sklepu czy wydarzeń związanych z marką.
 • Możliwość wyróżnienia się na rynku, co jest szczególnie istotne w branżach o dużej konkurencji.
 • Zbudowanie zaangażowania klientów dzięki interaktywnym doświadczeniom, co zwiększa szanse na ich powrót i polecanie firmy kolejnym użytkownikom. Dowiedz się więcej na temat budowania lojalności i zaangażowania klientów.


Przykłady zastosowań wirtualnej rzeczywistości w e-commerce

Chociaż na początku wirtualna rzeczywistość wiązała się głównie z branżą rozrywkową, to obecnie ma również wiele zastosowań biznesowych. W e-commerce VR zyskuje coraz większą popularność jako narzędzie umożliwiające klientom poznawanie produktów w sposób bardziej realistyczny niż tradycyjne metody online. Przyjrzyjmy się zatem niektórym konkretnym przykładom zastosowań VR w e-commerce.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Wirtualne przestrzenie sklepowe i aranżacje wnętrz

Jednym z zastosowań VR w e-commerce jest umożliwienie klientom zwiedzania wirtualnych sklepów, bez potrzeby przemieszczania się pomiędzy półkami oraz możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz. Sprawdza się to szczególnie dobrze w przypadku sklepów meblowych — dzięki temu klienci mogą zobaczyć, jak będą prezentować się meble, dekoracje czy kolory na żywo i w skali 1:1, bez konieczności wizyty w sklepie stacjonarnym. Wirtualne przestrzenie i aranżacje pozwalają na dokładne zapoznanie się z produktami i dokonanie lepszego wyboru, a także pozwalają na wypróbowanie różnych stylów i kombinacji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Taki sposób zakupów jest wygodny i oszczędza czas, co może przyciągnąć do e-commerce więcej klientów. Dodatkowo wirtualne sklepy i funkcja aranżacji wnętrz mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów, co zwiększa ich zadowolenie z zakupów i pozytywnie wpływa na doświadczenie zakupowe.

 Możliwość wirtualnej aranżacji wnętrz w sklepie IKEA.


Wirtualne przymierzalnie

Kolejnym przykładem zastosowania VR w e-commerce są wirtualne przymierzalnie. Dzięki nim klienci mogą przymierzyć ubrania lub akcesoria wirtualnie na swoim ciele i zobaczyć, jak będą prezentować się w rzeczywistości. Przymierzalnie te wykorzystują technologie skanowania ciała, które pozwalają na precyzyjne dopasowanie rozmiarów i krojów do indywidualnych cech klienta. To rozwiązanie umożliwia konsumentom dokładne zapoznanie się z produktem przed zakupem i zwiększa ich pewność co do wyboru odpowiedniego rozmiaru czy fasonu. Wirtualne przymierzalnie redukują też ryzyko zwrotów i związanych z nimi kosztów. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala klientom uniknąć konieczności odwiedzania stacjonarnych sklepów i umożliwia wygodne zakupy z dowolnego miejsca i w dowolnych czasie. Coraz częściej spotykaną funkcją jest możliwość wirtualnego przymierzenia oprawek do okularów w sklepie optycznym, dzięki czemu możesz łatwo sprawdzić, czy konkretny model będzie pasować do Twojego kształtu twarzy. Taką opcję oferuje sklep Vision Express:

Wirtualna przymierzalnia w sklepie Vision Express.


Wirtualne prezentacje produktów

Wirtualne prezentacje produktów to kolejna forma wykorzystania VR w e-commerce. Dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą obejrzeć produkt w trójwymiarze z każdej strony i zobaczyć jego szczegóły w dużo dokładniejszy sposób niż na zwykłych zdjęciach. Wirtualne prezentacje są szczególnie przydatne w przypadku wysokiej wartości produktów lub tych, które są trudne do przedstawienia na zwykłych zdjęciach. Dzięki tej technologii można także zaprezentować produkt w różnych kolorach, wzorach i stylach, co pozwala klientom na wybór odpowiedniego dla siebie wariantu. Wizualizacje pozwalają także na lepsze zrozumienie specyfikacji technicznych i funkcjonalności produktu. To z kolei zwiększa zaangażowanie klienta, a w konsekwencji pozytywnie wpływa na decyzję o zakupie. Z wirtualnej wizualizacji produktów korzysta coraz więcej firm e-commerce, ale także przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej czy lotniczej, które umożliwiają klientom na wirtualne zbadanie pojazdów czy części w najdrobniejszych szczegółach.

Wirtualna prezentacja samochodu marki Audi.


Wirtualne szkolenia i prezentacje

Wirtualna rzeczywistość znalazła również zastosowanie w dziedzinie szkoleń i prezentacji. Firmy szkoleniowe i edukacyjne wykorzystują technologię VR do tworzenia wirtualnych środowisk szkoleniowych, które pozwalają na bardziej interaktywne i angażujące warsztaty online. Przy użyciu specjalistycznych aplikacji VR użytkownicy mogą przenieść się do wirtualnego świata, który odzwierciedla realistyczne sytuacje szkoleniowe. Przykładowo, szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy może zostać przeprowadzone w technologii VR, symulując realistyczne sytuacje, w których pracownicy muszą podjąć odpowiednie decyzje. Podobnie firmy z branży medycznej wykorzystują VR do symulacji zabiegów chirurgicznych czy diagnostycznych, co pozwala na lepsze przygotowanie lekarzy do praktycznych zadań i przekazywanie im wiedzy w dobrze przyswajalny sposób.


Wirtualne pokazy mody i wydarzenia branżowe

Różnego rodzaju wirtualne wydarzenia zyskały na popularności w dobie pandemii, gdy firmy nie miały innych możliwości prezentacji swoich produktów czy organizacji eventów. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości, możliwe jest przeprowadzenie pokazów nowych kolekcji mody czy wydarzeń branżowych bez konieczności fizycznego uczestnictwa. Tego rodzaju wydarzenia dają szansę na dotarcie do szerszej publiczności, bez ograniczeń związanych z lokalizacją czy liczbą dostępnych miejsc. Wirtualne eventy dają też możliwość interakcji między uczestnikami, co pozwala na tworzenie pozytywnych relacji i budowanie więzi między marką a konsumentami. Ponadto organizacja takiego wydarzenia jest często tańsza, co przekłada się na oszczędności dla organizatorów.

Pokaz produktów firmy Cybex w formie VR


Jak wdrożyć VR do swojego sklepu internetowego?

Wdrożenie VR do sklepu internetowego wymaga zaangażowania i odpowiednich nakładów finansowych, ale może przynieść wiele korzyści dla biznesu. Dzięki VR możesz zaoferować swoim klientom unikalne doświadczenie zakupowe, zwiększyć sprzedaż i wyróżnić się na tle konkurencji. Wdrożenie wirtualnej rzeczywistości do sklepu internetowego wymaga więc przemyślanej strategii, która obejmuje kilka elementów:


Określ swoje cele

Podstawą wprowadzenia wirtualnej rzeczywistości jest określenie celów, jakie chcesz osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii VR w sklepie. Może to być, np. zwiększenie sprzedaży, poprawa doświadczenia użytkownika (UX) czy zbudowanie rozpoznawalności marki. Określenie celów pomoże Ci wybrać odpowiednie narzędzia i strategię działań, a także pozwoli Ci w przyszłości analizować efekty, jakie przyniosło zastosowanie technologii.


Wybór odpowiedniej technologii

Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej technologii VR. Na rynku istnieje wiele platform, które pozwalają na stworzenie wirtualnego środowiska i prezentacji produktów. Przy wyborze konkretnej technologii VR zwróć uwagę na takie czynniki jak łatwość obsługi, dostępność narzędzi, funkcjonalność i koszty. Jeśli chcesz, aby wirtualna rzeczywistość zastosowana w Twoim sklepie online była na wysokim poziomie i indywidualnie dostosowana do Twoich potrzeb, warto zdecydować się na pomoc specjalisty, np. programisty czy agencji specjalizującej się w VR. Dzięki takiej współpracy otrzymasz profesjonalną obsługę i porady dotyczące wyboru odpowiedniej technologii.

W zależności od tego, jaki rodzaj wirtualnej rzeczywistości chcesz wprowadzić do Twojego sklepu, będą Ci potrzebne różne technologie. Oto kilka z nich:

 • 360-stopniowe filmy i zdjęcia — ta technologia pozwala użytkownikom na oglądanie wirtualnego świata w 360 stopniach. Sprawdzi się najlepiej w przypadku sklepów, które chcą stworzyć wirtualne wizualizacje swoich produktów lub przestrzeni sklepowych.
 • Aplikacje mobilne AR — aplikacje te pozwalają użytkownikom na korzystanie z funkcji rzeczywistości rozszerzonej na smartfonie, co może być przydatne dla sklepów, chcących zaoferować swoim klientom wirtualne przymierzalnie.
 • Platformy VR online — dostępne są również platformy online, takie jak VRChat czy Mozilla Hubs, które pozwalają użytkownikom na tworzenie i udostępnianie wirtualnych światów, co może być przydatne dla sklepów, które chcą zaoferować swoim klientom wirtualne przestrzenie, w których będą mogli się spotykać i rozmawiać.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Stworzenie wirtualnego środowiska i prezentacji produktów

Do wdrożenia VR w sklepie e-commerce warto wybrać specjalistów w tej dziedzinie lub programistów, którzy posiadają doświadczenie w tworzeniu wirtualnych środowisk oraz aplikacji. Można także skorzystać z usług agencji specjalizującej się w projektowaniu VR, dzięki czemu uzyskasz kompleksowe i profesjonalne efekty. Przy wyborze zarówno agencji, jak i programisty freelancera, warto zwrócić uwagę na ich dotychczasowe projekty, kompetencje, a także na sposób rozliczenia i proces realizacji projektu. Eksperci w branży VR pomogą Ci w doborze odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania. Następnie stworzą wirtualne środowisko i wizualizacje produktów uwzględniając szczegółowe informacje na ich temat, takie jak wymiary, funkcje i specyfikacje techniczne.


Promocja oferty wirtualnej rzeczywistości

Ostatnim etapem jest promocja oferty wirtualnej rzeczywistości. Warto wykorzystać różne kanały promocji, takie jak media społecznościowe czy kampanie reklamowe. Dodatkowe zadbaj o to, aby wprowadzone przez Ciebie funkcje były dobrze widoczne na stronie i zachęcały użytkowników do skorzystania. Ważne jest również udostępnienie narzędzi VR na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety i gogle VR, aby jak najwięcej klientów mogło skorzystać z tej funkcjonalności.


Wirtualna rzeczywistość w e-commerce. Kompleksowy przewodnik. Podsumowanie

Wirtualna rzeczywistość to innowacyjna technologia, która może zrewolucjonizować branżę i wprowadzić znaczące zmiany na rynku e-commerce. Daje ona klientom możliwość interakcji z produktami w sposób nieosiągalny dla tradycyjnych sklepów internetowych. Co więcej, wirtualna rzeczywistość może wpłynąć na zwiększenie konwersji i obniżenie kosztów zwrotów produktów. Jednakże, wdrożenie tej technologii wymaga nakładów finansowych i technologicznych, a także odpowiedniego przygotowania materiałów wirtualnej rzeczywistości. Niemniej jednak warto zainwestować w wirtualną rzeczywistość, aby rozwijać swój sklep internetowy oraz zaoferować klientom wyjątkowe doświadczenia zakupowe i wyróżnić się na tle konkurencji.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Wirtualna rzeczywistość w e-commerce. Kompleksowy przewodnik

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ