Co to są przekierowania i dlaczego mi to robicie?

autor: Michał Borzyszkowski

Na pewno zdarza Ci się zmieniać adresy URL niektórych podstron. Możesz to zrobić np. w celu ich optymalizacji - warto, aby adres był zrozumiały i względnie krótki. Ale co to oznacza dla użytkownika? Zmiana adresu sprawi, że starty przestanie działać. Chyba że wdrożysz przekierowania.

Kiedy potrzebne jest przekierowanie strony?

Przekierowanie pozwala nadal korzystać ze starego adresu - zostaniemy po prostu automatycznie przeniesieni na nowy adres. Kiedy jest to szczególnie ważne?

  • Gdy wypracowaliśmy już efekty pozycjonowania na starym adresie.
  • Gdy jest prawdopodobne, że użytkownicy zapisali sobie adres np. w zakładkach
  • Gdy promowaliśmy stary link na innych portalach i chcemy, aby nadal generował ruch

Są też sytuacje, gdy nie zmieniamy adresu URL, a całkiem z niego rezygnujemy. Wtedy także wdraża się przekierowania, które mają sprawić, że użytkownik zamiast trafić na nieistniejącą stronę, zobaczy w zamian podobną. Nie zawsze ta taktyka się sprawdza i czasem, szczególnie w przypadku produktów w sklepie internetowym, lepiej pokazać stronę z błędem i z informacją, że już nie istnieje oraz zaproponować alternatywę użytkownikowi.

Co to są przekierowania i dlaczego mi to robicie?

Zobacz wideo

Przekierowanie 301 a pozycjonowanie stron

Szczególną sytuacją jest, gdy niezbędne jest wdrożenie przekierowań jest pozycjonowanie. Efekty pozycjonowania strony wypracowywane są dla konkretnego adresu URL, więc nawet drobna zmiana, sprawi, że otrzymujemy nowy URL, który nie ma historii ani efektó SEO. O ile w przypadku zmiany kilku adresów w obrębie witryny strata efektów pozycjonowania jest częściowa, trudniej jest, gdy zupełnie zmieniamy domenę. Nawet jeśli zostawiamy całą treść strony bez zmian i zmienimy tylko adres - dla Google będzie to nowa strona, więc pozycjonowanie trzeba zacząć od zera. Co może być bolesne, jeśli stara domena miała już wypracowane wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Podstawy SEO - przekierowanie strony

Podstawowym krokiem w pozycjonowaniu strony jest ustawienie przekierowań z różnych na jedną wersję domeny. Powinniśmy zdecydować, czy chcemy posługiwać się adresem z www czy bez www, a w przypadku certyfikatu bezpieczeństwa - przekierować wersję http na https.

Przekierowania opisane powyżej znane są pod nazwą przekierowań 301. Ustawiamy je na serwerze, ale czasami można je wdrożyć z poziomu panelu zarządzania stroną lub sklepem.

Nie wiesz, czy potrzebujesz pozycjonowania? Chętnie doradzimy :)
Autor
michal
Michał Borzyszkowski

Michał ceni branżę SEO za to, że cały czas się rozwija i dostarcza nowe możliwości. Sam chętnie odkrywa nowe metody na pozycjonowanie stron i trzyma rękę na pulsie, sięgając każdego dnia po zagraniczną prasę i czytając blogi SEO. W pracy nigdy się nie nudzi, a najbardziej motywują go sukcesy klientów.

Jego hobby to gry komputerowe, TV, film, tematyka sci-fi, a latem – jazda na rowerze.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO