14 popularnych błędów w pozycjonowaniu - dowiedz się, jak ich uniknąć

14-popularnych-bledow-w-pozycjonowaniu-dowiedz-sie-jak-ich-uniknac.jpg

Pozycjonowanie to długotrwały proces, który składa się z wielu różnych elementów optymalizacyjnych obejmujących między innymi techniczne SEO, jak i tworzenie treści czy linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Na drodze do sukcesu i wysokich pozycji w wyszukiwarce stoi jednak wiele pułapek. Poznaj 14 najczęstszych błędów w pozycjonowaniu i dowiedz się, co zrobić, by ich uniknąć i osiągnąć oczekiwane efekty.

 

Podstawy pozycjonowania - najczęstsze błędy

1. Błąd w pozycjonowaniu: Rezygnujesz z SEO po 2 miesiącach, bo nie widzisz efektów

Pozycjonowanie to długotrwały proces, który generuje zyski dopiero po jakimś czasie, a nie od razu po wdrożeniu działań. Zazwyczaj pierwszych wyników - w postaci wzrostu widoczności i wzrostu ruchu - można spodziewać się po kilku miesiącach, a wzrostu przychodów nawet po rocznej czy 1,5-rocznej współpracy, co potwierdzają historie naszych klientów. Jeśli szybko zrezygnujesz ze współpracy, może okazać się, że wydałeś pieniądze na marne, a inwestycja zwróciłaby się za jakiś czas.

Rozwiązanie: Chcesz zobaczyć efekty pozycjonowania? Nie popełniaj błędu konkurencji i nie rezygnuj po 2-3 miesiącach, tylko postaw na długotrwałą strategię i stałą optymalizację witryny strony lub sklepu.

Dowiedz się także, ile trwa pozycjonowanie strony lub sklepu, by wiedzieć, kiedy możesz oceniać efekty współpracy z agencją SEO.

 

2. Błąd w pozycjonowaniu: Wybierasz niedopasowane frazy kluczowe

Jednym z częstych błędów pozycjonowania jest wybór niewłaściwych słów kluczowych, na przykład niedopasowanych do rodzaju działalności. Konwersji nie przynoszą też frazy zbyt ogólne, o szerokim znaczeniu, które nie precyzują dobrze oczekiwań użytkowników. Nie warto pozycjonować się na takie frazy jak “sukienki” czy “pielęgnacja samochodu”, ponieważ nie precyzują one oczekiwań użytkowników. Nie wiadomo, czy osoba wpisująca w okno wyszukiwarki frazę “sukienki” szuka konkretnego modelu kreacji, czy może chce wiedzieć, jaka sukienka pasuje do konkretnego typu figury. Znacznie lepszym słowem kluczowym będzie fraza “długie sukienki wieczorowe plus size”.

Rozwiązanie: By wybrać odpowiednie frazy kluczowe, warto prześledzić, jakie zapytania w Google generują użytkownicy zainteresowani usługami lub produktami w Twojej branży. Zastanów się, czego oczekują Twoi potencjalni klienci, z jakimi problemami się zmagają i jak możesz pomóc im je rozwiązać. Możesz w tym celu skorzystać z narzędzi SEO, które analizują strony konkurencji oraz preferencje użytkowników i sugerują właściwe słowa. Mają one duże szanse na wygenerowanie konwersji i duży potencjał w zakresie zwiększania ruchu.

Świetnym rozwiązaniem jest też pozycjonowanie fraz long tail, czyli tych złożonych z kilku słów, które dokładnie odpowiadają na oczekiwania użytkownika, a ponadto budują wartościowy ruch, nawet jeśli nie są bardzo popularne.

Przeczytaj nasz artykuł o frazach long tail pt. “Co to jest długi ogon?”, by wiedzieć więcej o strategii ich pozycjonowania. Dowiedz się także, jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu.

 

3. Błąd w pozycjonowaniu: Pomijasz pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne to działania mające na celu uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google na zapytania powiązane z lokalizacją użytkownika. Wyróżnia je mniejsza konkurencja, a także większy potencjał w zakresie przychodów i łatwiejsze pozycjonowanie. Błędem jest pomijanie pozycjonowania w mapach Google, które w niszowej branży dość szybko może wygenerować większy ruch w Twojej witrynie i zapewnić wzrost konwersji.

Rozwiązanie: Prowadzisz biznes online? Postaw na pozycjonowanie lokalne i daj się poznać użytkownikom, którzy szukają Twoich usług i znajdują się w pobliżu. Stwórz wizytówkę w Google Moja Firma i zadbaj o jej optymalizację. Dzięki temu Twoja witryna zyska szansę na pojawienie się w sekcji “local pack”, czyli w wynikach wyszukiwania map Google, które wyświetlają się nad wynikami organicznymi.

 

Chcesz wiedzieć więcej o lokalnym SEO? Przeczytaj nasze artykuły:

 

Wizytowka widoczni Wizytówka Google Moja Firma agencji Widoczni

 

4. Błąd w pozycjonowaniu: Zapominasz o analizie efektów pozycjonowania

Inwestujesz w pozycjonowanie, ale nie weryfikujesz efektów działań? To popularny, który popełniają osoby promujące biznes online za pomocą SEO. By jednak pozycjonowanie faktycznie zapewniało wzrost widoczności, ruchu, a także dochodów, powinieneś na bieżąco sprawdzać, czy promujesz stronę lub sklep na właściwe frazy kluczowe, czy faktycznie następuje wzrost pozycji oraz czy kanał wyników organicznych generuje konwersje.

Rozwiązanie: Regularnie przeprowadzaj analizę wyników pozycjonowania z zastosowaniem narzędzi SEO. Najpopularniejszymi i jednocześnie darmowymi narzędziami są Google Analytics i Google Search Console, dzięki którym dowiesz się:

 • jaki ruch i liczbę konwersji generuje kanał organicznych wyników wyszukiwania,
 • jakie zapytania sprawiają, że użytkownicy trafiają na Twoją stronę,
 • czy inwestycja w pozycjonowanie się zwraca i czy kanał organicznych wyników wyszukiwania przynosi przychody.

Dowiedz się, jak zacząć korzystać z Google Analytics i jak mierzyć sprzedaż online za pomocą Google Analytics, a także jak mierzyć skuteczność pozycjonowania.

 

Wykres Google Analytics pozyskiwanie Raport Google Analytics dotyczący źródeł pozyskiwania użytkowników - można w nim sprawdzić, czy działania SEO faktycznie pozwalają dotrzeć do klientów i budować ruch na stronie

 

Błędy SEO w zakresie optymalizacji technicznej

Proces pozycjonowania witryn internetowych obejmuje również optymalizację techniczną, czyli działania na stronie mające na celu poinformowanie robotów Google o jej zawartości, a także stworzenie witryny przyjaznej dla użytkowników. Jakich błędów SEO unikać w zakresie technicznych aspektów strony?

 

5. Błąd w pozycjonowaniu: Nie optymalizujesz meta tagów

Meta tagi, inaczej określane jako znaczniki meta, to elementy struktury strony internetowej, które informują roboty Google o jej zawartości. Do znaczników meta należą meta title i meta description - są one widoczne w wynikach wyszukiwania zarówno dla algorytmów, jak i użytkowników. Brak optymalizacji meta danych lub też ich duplikacja to jeden z najczęstszych błędów w pozycjonowaniu.

Rozwiązanie: Uzupełnij meta dane dla każdej podstrony w taki sposób, by były one atrakcyjne dla robotów wyszukiwarki i użytkowników, a także oryginalne. Zoptymalizuj tytuł strony, a ponadto stwórz atrakcyjny opis, zawierający kluczowe frazy, a także wezwanie do działania (CTA). Unikaj również narzędzi do automatycznego tworzenia meta tagów w całej witrynie, dzięki czemu wyeliminujesz ich duplikację.

Dowiedz się więcej o optymalizacji meta tagów.

Przykłady prawidłowo zoptymalizowanych meta danych widocznych w wynikach wyszukiwania:

meta dane 1 

meta dane 2 

 

 

6. Błąd w pozycjonowaniu: Nie optymalizujesz zdjęć

Nie dokonujesz optymalizacji zdjęć i grafik na swojej stronie czy w sklepie? To błąd! Każde zdjęcie znajdujące się w witrynie powinno zawierać opis alternatywny. Dlaczego? Ponieważ algorytmy wyszukiwarki nie są w stanie samodzielnie “czytać” obrazów i nie wiedzą, co się na nich znajduje.

Rozwiązanie: Możesz poinformować roboty Google o zawartości zdjęć, uzupełniając je o opis alternatywny zawierający kluczowe frazy. W ten sposób masz także szansę, że obraz z Twojej witryny znajdzie się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania grafik Google.

 

7. Błąd w pozycjonowaniu: Pomijasz wygląd i sposób działania strony

Pozycjonowanie to działania skierowane zarówno na oczekiwania robotów Google, jak i użytkowników. Dlatego też błędem jest pomijanie optymalizacji sposobu działania strony i jej struktury oraz wyglądu. Jej brak może wpłynąć na wzrost współczynnika odrzuceń, ograniczenie ruchu na stronie czy też wzrost liczby porzuconych koszyków,

Rozwiązanie: Dowiedz się, jak zoptymalizować stronę www w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jak najlepsze wrażenia. W tym celu powinieneś:

 • wdrożyć wersję mobilną strony lub zdecydować się na stronę responsywną,
 • pracować nad szybkością działania strony, którą możesz zweryfikować w narzędziu PageSpeed Insights,
 • zadbać o UX w pozycjonowaniu,
 • zaplanować intuicyjną strukturę strony (rozbudowane drzewko kategorii produktowych w sklepie, odpowiednia struktura stron ofertowych itp.),
 • uprościć proces zakupowy w sklepie internetowym,
 • zoptymalizować adresy URL - powinny one zawierać nazwę danej podstrony czy kategorii; należy unikać adresów takich jak widoczni.com/page14535856,
 • wdrożyć protokół mobilny AMP (przyspieszonej strony mobilnej), co zwiększa prędkość stron wyświetlanych na urządzeniach mobilnych.

 

Test Mobile Friendly Test Mobile Friendly Google Search Console pozwala sprawdzić, czy strona lub sklep są przystosowane do urządzeń mobilnych

 

PageSpped Insights Narzędzie PageSpeed Insights pozwoli sprawdzić szybkość działania strony i sugeruje działania, które pomogą ją poprawić

 

8. Błąd w pozycjonowaniu: Nie dokonujesz przekierowań lub źle konstruujesz przekierowania

Na Twojej stronie internetowej lub w sklepie online występują strony 404 bez przekierowań? Powinieneś je wyeliminować, ponieważ użytkownik, rozczarowany brakiem produktu, nie sfinalizuje transakcji, a Ty stracisz przychody. Część przedsiębiorców działających online, w przypadku braku danego produktu, tworzy przekierowanie do strony głównej, co wg Johna Muellera z Google również jest błędną strategią w SEO. W jaki sposób stworzyć przekierowania przyjazne dla użytkowników oraz SEO?

Rozwiązanie: W przypadku gdy produkt w sklepie internetowym nie jest dostępny, można przekierować użytkownika:

 • na podstronę podobnego produktu lub podstronę powiązaną tematycznie,
 • na stronę zawierającą kilka wybranych produktów.

Warto również zadbać o automatyczne przekierowania - linki prowadzące z innych stron do naszej witryny nie mogą powodować wyświetlanie się strony 404. Taka strategia SEO w zakresie przekierowań pozwoli uniknąć błędów i będzie wspierać pozycjonowanie oraz sprzedaż w sklepie online.

Przeczytaj więcej o przekierowaniach w kontekście pozycjonowania na naszym blogu.

 

Błędy SEO w zakresie linkowania wewnętrznego

9. Błąd w pozycjonowaniu: nie optymalizujesz anchorów

Anchor to treść, pod którą kryje się link na Twojej stronie internetowej. Częstym błędem w zakresie pozycjonowania jest brak optymalizacji anchorów. Treści takie jak “kliknij TUTAJ” czy “WIĘCEJ” nie wspierają strategii SEO ani nie są przyjazne dla użytkownika.

Rozwiązanie: Jak zoptymalizować anchory, by były one skutecznym wsparciem dla pozycjonowania? Ich treść powinna poinformować użytkownika, jak i roboty Google, o czym jest podstrona, do której linkujemy. Przykładowe prawidłowo zoptymalizowane teksty anchorów to:

 • “sukienki damskie”,
 • “pozycjonowanie sklepu internetowego”
 • “przejdź na stronę banku”.

 

10. Błąd w pozycjonowaniu: Umieszczasz zbyt dużo linków wewnętrznych na jednej podstronie

Jednym z błędów SEO, które możesz popełnić, decydując się na samodzielne pozycjonowanie swojej witryny, jest umieszczanie na jednej podstronie nadmiernej liczby linków wewnętrznych. “Upychanie linków” może być szkodliwe, ponieważ roboty Google mogą uznać je za działanie spamerskie.

Co zatem możesz zrobić, by linki wewnętrzne pomagały naszej strategii pozycjonowania, a nie szkodziły?

Rozwiązanie: Strategia linkowania powinna zakładać umieszczanie linków wewnętrznych w sposób naturalny, do podstron powiązanych tematycznie. Na przykład w sklepie internetowym z akcesoriami do telefonów na podstronie dotyczącej telefonów konkretnej marki możesz umieścić linki do dopasowanych do nich akcesoriów - etui, szkieł hartowanych czy ładowarek danego producenta.

 

Unikaj błędów SEO w zakresie tworzenia treści!


Wielu właścicieli stron i sklepów internetowych naraża się na spadki w wynikach wyszukiwania Google ze względu na popełniane błędy w zakresie tworzenia treści. Poznaj działania, których należy unikać w strategii content marketingowej.

 

11. Błąd w pozycjonowaniu: Tworzysz dużo treści, ale nie analizujesz jej skuteczności

Duża liczba tekstów na blogu czy też rozbudowane treści na podstronach ofertowych wcale nie muszą przynosić oczekiwanych efektów. Samo tworzenie treści pod pozycjonowanie to błąd. Co należy zrobić, by content przynosił wymierne wyniki?

Rozwiązanie: Skup się nie tylko na tworzeniu treści, ale również na analizie jej skuteczności. W tym celu możesz skorzystać z bezpłatnych narzędzi Google Analytics oraz Google Search Console, a także z płatnych, takich jak SurferSEO czy Senuto. Dzięki nim dowiesz się, czy dane artykuły budzą popularność, czy przyczyniają się do wzrostu konwersji - sprzedaży w sklepie czy zapytań ofertowych.

 

12. Błąd w pozycjonowaniu: Przesycasz treści słowami kluczowymi

“Upychanie słów kluczowych” (keyword stuffing) od dawna nie przynosi oczekiwanych efektów a mimo to stanowi jeden z błędów SEO, które wciąż się powtarzają. Obecnie treści tworzone pod pozycjonowanie powinny zawierać nie tylko kluczowe frazy, ale także elementy istotne dla użytkownika. Wszystko dlatego, że algorytmy Google są coraz bardziej zaawansowane i coraz lepiej rozumieją intencje potencjalnych klientów.

Jak tworzyć content pod SEO,, by uniknąć błędu przesycenia frazami? Poznaj skuteczne rozwiązania:

 • Stosuj frazy kluczowe z umiarem i w sposób naturalny.
 • Wykorzystuj synonimy.
 • Umieszczaj w treściach frazy kluczowe w formie odmienionej i nieodmienionej.
 • Zadbaj o merytoryczny aspekt tworzonych treści i uzupełniaj je o informacje istotne dla Twojego odbiorcy.

 

13. Błąd w pozycjonowaniu: Pomijasz treści blogowe

Jeśli nie tworzysz bloga, popełniasz błąd, który może sprawić, że nie osiągniesz założonych celów pozycjonowania. Wszystko dlatego, że blog:

 • pozwala budować wizerunek eksperta w branży,
 • umożliwia wzrost ruch na stronie i w sklepie online,
 • wspiera konwersję i sprzedaż,
 • stanowi skuteczny kanał reklamy produktów dostępnych w sklepie (na przykład poprzez linkowanie wewnętrzne do określonych kategorii i produktów).

Rozwiązanie: Nie trać czasu i pieniędzy - stwórz bloga i dziel się wiedzą z Twoimi potencjalnymi klientami!

 

14. Błąd w pozycjonowaniu: Tworzysz treści blogowe na tematy, które nie są powiązane z Twoją ofertą

Samo prowadzenie bloga to nie wszystko - trzeba jeszcze wiedzieć, jak tworzyć wartościowe treści. Jednym z częstych błędów na blogach, jest konstruowanie treści, które nie są powiązane z Twoją ofertą. Skoro klienci weszli na bloga wypożyczalni samochodów, z pewnością szukają informacji o wynajmie, a nie o pielęgnacji auta.

Rozwiązanie: By uniknąć błędów w SEO w strategii content marketingowej, twórz treści powiązane z Twoją ofertą, które będą wspierać sprzedaż usług czy produktów.
Jeśli prowadzisz wypożyczalnię samochodów osobowych, pisz o zaletach wynajmu, o tym, jak przebiega procedura wynajmu i o co warto zadbać, by czuć się bezpiecznym. Unikaj treści dotyczących usług, których nie oferujesz, skup się na tym, w czym się specjalizujesz.

 

Unikaj błędów konkurencji w strategii pozycjonowania i osiągnij wysokie pozycje w wyszukiwarce!

Pozycjonowanie to proces obejmujący wiele działań, a na każdym z etapów możesz popełnić błędy, które sprawią, że nie osiągniesz zamierzonych efektów. Dlatego też przed podjęciem jakichkolwiek prac warto dowiedzieć się, jakich błędów należy unikać i co robić, by uzyskać wysokie pozycje w wyszukiwarce. Zdecyduj się na kompleksowe działania marketingowe, myśl nie tylko o algorytmach wyszukiwania, ale także oczekiwaniach użytkowników. Zadbaj o intuicyjną budowę strony i aspekty techniczne, naturalne linkowanie wewnętrzne i wykorzystaj pełen potencjał treści.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
14 popularnych błędów w pozycjonowaniu - dowiedz się, jak ich uniknąć

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 2 głosów

UDOSTĘPNIJ