Jak pisać teksty na bloga? Kompleksowy poradnik

jak napisac dobry tekst na bloga

Planujesz otworzyć sklep internetowy? Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi jesteś zobowiązany do stworzenia regulaminu i przestrzegania go. Zastanawiasz się, jak napisać regulamin sklepu internetowego, żeby spełniał wszystkie wymagania prawne? Jakie elementy powinien zawierać, a jakich kwestii się absolutnie wystrzegać? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dlaczego warto pisać bloga?

Masz swoją stronę internetową i wciąż się zastanawiasz nad założeniem bloga? Jeżeli powstrzymuje Cię to, że nie wiesz jak napisać dobry tekst - już wiesz, że odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Jeśli natomiast kwestionujesz to, czy w ogóle warto pisać bloga, najwyższa pora zmienić Twoje nastawienie.

Blog to niesamowicie silne narzędzie wspierające biznes. Przede wszystkim pomaga on skutecznie wypozycjonować stronę internetową, dzięki wykorzystywaniu treści z istotnymi dla Twojej branży słowami kluczowymi. W dodatku pomaga dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, dzięki publikowaniu treści eksperckich. Blog to także idealne miejsce do generowania leadów i CTA. Regularnie publikując angażujące treści na swoim blogu będziesz mógł stworzyć wizerunek eksperta w branży, zwiększyć świadomość marki i zdobyć zaufanie potencjalnych klientów.

 

Co sprawia, że wpis na blogu jest dobry?

Wiele osób, pisząc tekst na bloga, popełnia podstawowy błąd - ocenia powstałą treść pod kątem własnych przekonań i upodobań. Niestety, wciąż spora liczba osób twierdzi, że jeżeli im się podoba tekst, to spodoba się również innym. Należy mieć wręcz odwrotne podejście, by stworzyć dobry wpis na blogu.

Dobry wpis na blogu powinien powstać z myślą o odbiorcach. Przed rozpoczęciem pracy nad tekstem należy się zastanowić:

  • Kim są Twoi odbiorcy?
  • Co interesuje Twoich odbiorców?
  • Co możesz im przekazać?

Na podstawie odpowiedzi na te pytania należy opracować plan oraz formę treści. Oczywiście, na dobrze napisany wpis na blogu składa się znacznie więcej czynników, jednakże analiza grupy odbiorców to pierwszy krok do sukcesu.

 

Jak przygotować się do pisania tekstu?

Jeśli już zdefiniowałeś grupę swoich odbiorców, a także rozumiesz ich potrzeby, należy przejść do kolejnych etapów przygotowania tekstu blogowego. Pamiętaj przy tym, że forma treści powinna być dostosowana do grupy odbiorców. Jednak bez względu na to, do kogo będziesz kierować swój tekst miej na uwadze, że powinien on być napisany prosto. Najlepiej aby zdania były krótkie i zrozumiałe, tak aby zarówno profesjonalista, jak i amator, nie mieli problemu z ich zrozumieniem.

 

Krok 1: Zdecyduj, o czym chcesz pisać

Jednym z trudniejszych etapów rozpoczęcia działania na blogu, jest zdefiniowanie konkretnej tematyki publikowanych treści. Jak się do tego przygotować? Warto stworzyć sobie listę inspiracji, dzięki którym powstaną konkretne tematy. Sprawdź na przykład słowa kluczowe związane z Twoją branżą. Przydatnym narzędziem może się okazać Senuto, które pozwala na znalezienie wyszukiwanych fraz w formie pytań. W ten sposób dostarczysz swoim odbiorcom odpowiedzi na pytania, których rzeczywiście poszukują.

 Propozycje fraz w formie pytań od Senuto.

 

Sprawdź również, jakie treści przygotowują konkurencyjne firmy. Dzięki temu zorientujesz się, jakie teksty się sprawdzają w Twojej branży. Zawsze bądź również na bieżąco z branżowymi nowinkami. Na podstawie tych źródeł oraz własnych pomysłów stwórz listę potencjalnych tematów do wykorzystania na blogu.

 

Krok 2: Zawęź tematy z największym potencjałem

Twoim celem jest stworzenie tekstów, które będą przyciągać odbiorców i generować długotrwały ruch na Twojej witrynie. Dlatego warto sprawdzić popularność wprowadzanych zapytań, a także ich sezonowość. Skup się priorytetowo na tych treściach, które przyniosą Ci większy ruch na stronie. W celu porównania popularności poszczególnych tematów możesz wykorzystać darmowe narzędzie Google Trends.

 

Porównanie popularności fraz w Google Trends.

 

Krok 3. Zrób rzetelny research

Jeśli nie wiesz, jak napisać dobry artykuł, podpowiadamy: zacznij od przygotowania \niezbędnych informacji. Rzetelny research to podstawa każdego artykułu, a zwłaszcza specjalistycznego. Nie powinieneś posługiwać się przestarzałymi danymi lub takimi z niesprawdzonych źródeł. Istnieje wiele dziedzin, z których wiedza zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Staraj się być zawsze na bieżąco, bo to właśnie posiadanie aktualnie obowiązującej wiedzy świadczy o Twoim profesjonalizmie.

 

Krok 4: Napisz konspekt tekstu

Co jest wyznacznikiem dobrze zrealizowanego tekstu na blogu? Spójność z założonym tematem i jasna odpowiedź na pytanie. Jeżeli czytelnik wejdzie na Twoją stronę, ale nie znajdzie tam odpowiedzi na zadane pytanie - stracisz potencjalnego klienta. Aby się przed tych uchronić przygotuj konspekt tekstu, w którym wypunktujesz najważniejsze elementy. Taki szkic będzie służył za bazę artykułu .

 

Krok 5. Zweryfikuj treść

Punktem przygotowawczym do publikacji jest także weryfikacja napisanego tekstu. Należy go sprawdzić przede wszystkim pod kątem merytorycznym i po raz kolejny upewnić się, że wyczerpująco i jasno odpowiada on na pytanie, które jest ważne dla czytelnika. Możesz poprosić zaufaną osobę lub współpracownika o przeczytanie napisanego tekstu. Zewnętrzna opinia pozwala na świeże spojrzenie i zauważenie błędów, których twórca może nie dostrzec.

Zweryfikuj także ewentualne błędy gramatyczne i ortograficzne. Żeby sprawdzić, czy tekst nie jest zbyt skomplikowany dla przeciętnego czytelnika, możesz użyć narzędzia jasnopis.pl Zaznacza on potencjalnie trudne wyrazy, a także zbyt długie zdania. Przydatnym narzędziem będzie również strona ortograf.pl, gdzie możesz sprawdzić poprawność językową przygotowanego tekstu.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Przykładowe pomysły na teksty na bloga

Wiesz już, jak pisać teksty na bloga, ale wciąż brakuje Ci pomysłów na treść? Pewne tematy cieszą się stałym zainteresowaniem czytelników i zawsze mają wysoki potencjał na zwiększenie ruchu na stronie. Zazwyczaj dotyczy to tzw. evergreen content, czyli treści, które bez względu na upływ czasu będą chętnie czytane.

 

Teksty typu “jak to zrobić?”

To świetny pomysł na teksty na bloga, bo pozwala jednocześnie dotrzeć do szerokiej odbiorców i zbudować wizerunek eksperta. Dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu zdobywać zaufanie potencjalnych klientów. Może mieć to przełożenie na zwiększoną ilość zapytań ofertowych.

 

Teksty oparte na liście

Czytelnicy chętnie klikają w teksty, których tematy świadczą o ustrukturyzowanej, przejrzystej treści. W swój plan publikacji warto wpleść teksty typu „5 sposobów na…”, „10 pomysłów na…”, „3 skuteczne rady na…” itp. Lista może się opierać również o porady w sprawie zakupu, na przykład „20 pomysłów na prezent dla babci”.

 

Teksty typu „co to jest?”

Niesłabnącą popularnością cieszą się również teksty tłumaczące, czym jest wybrane pojęcie, produkt, usługa itp. Tego typu teksty, podobnie jak teksty w stylu „jak to zrobić”, pozwalają na budowanie zaufania i wiarygodności.

 

Teksty typu case study

Studium przypadku to rodzaj treści, w którym dzielisz się z czytelnikiem przebiegiem wydarzeń, procesem, a także uzyskanym efektem. Możesz to oprzeć o zaprezentowanie swojej usługi lub efektu, jaki można osiągnąć poprzez zakup wybranego produktu. Case study to także sposób na przedstawienie w artykule błędów, które często są popełniane i opisanie, jak ich uniknąć.

 

Rankingi i zestawienia

Czytelnicy bez wątpienia docenią również artykuł, który będzie składał się na przykład z porównania produktów pod kątem technicznym lub rankingu najczęściej polecanych, najchętniej kupowanych produktów. Taki tekst to źródło cennych informacji dla klienta, który jest na etapie podejmowania decyzji zakupowej. Dostarczając mu rzetelnych, kompleksowych informacji pomagasz mu wybrać produkt, a także zwiększasz szansę na zwiększenie konwersji w swoim sklepie.

 

Wywiady z ekspertami

Sprawdzonym sposobem na evergreen content na blogu jest wywiad ze specjalistą z wybranej dziedziny. Aby przyciągnąć uwagę odbiorcy wybierz do rozmowy znaną, wpływową osobę i/lub temat, który cieszy się dużą popularnością wśród czytelników.

 

Recenzje produktów

To sposób na przyciągnięcie uwagi konsumentów, którzy są już na jednym z ostatnich etapów ścieżki zakupowej - znaleźli interesujący ich produkt i rozważają zakup. Recenzja pomoże im zweryfikować, czy odpowiada mu on pod kąd technicznym i funkcjonalnym. Taki tekst na blogu pozwala na zwiększenie szansy na zapytania ofertowe.


Jeżeli nadal nie wiesz, jak pisać teksty na bloga w swojej dziedzinie, sprawdź nasz artykuł, w którym piszemy o najlepszych narzędziach pomagających znaleźć pomysł na tekst na bloga.

 

Jak pisać teksty na bloga pod kątem SEO?

Jeżeli prowadzisz bloga firmowego, Twoim celem powinno być sprawienie, by blog przyniósł wzrost konwersji i ruchu na stronie. Niezastąpionym pomocnikiem przy tym zadaniu będzie bez wątpienia SEO. Posiadanie bloga bardzo dobrze wpływa na pozycjonowanie strony internetowej, jednakże trzeba wiedzieć, jak poprawnie zoptymalizować tekst na blogu pod SEO.

 

Wybór słów kluczowych do tekstu

Pierwszym krokiem jest wybór słów kluczowych, które chcesz umieścić w tekście. W tym celu możesz skorzystać z darmowych narzędzi SEO, jak na przykład Planer słów kluczowych Google, SurferSEO lub Ubersuggest. Pozwą Ci one odkrywać najlepiej dopasowane do treści słowa kluczowe, a także weryfikować ich konkurencyjność i sezonowość.

 

Meta titile i meta description

Ważnym elementem optymalizacji SEO są odpowiednie meta title oraz meta description, które wyświetlają się jako pierwsze w wynikach wyszukiwania Google. Ich zadaniem jest skuteczne przyciągnięcie użytkownika na Twoją stronę, dlatego tak ważne jest, żeby były one chwytliwe i wyróżniały się od innych. W przypadku meta description zaleca się ograniczenie do około 150-160 znaków ze spacjami. Treść nie może być powtórzeniem meta title, warto by uwzględniała Call To Action i mówiła językiem korzyści. W przypadku meta title poleca się pisanie w okolicy 65 znaków ze spacjami, co przekłada się na około 11 słów. Pamiętaj, że tytuł artykułu spełnia bardzo ważną rolę - to głównie od niego zależy, czy użytkownik kliknie w Twój artykuł.

 

Nagłówki w tekście na blogu

Osobom, które szczególnie interesuje to, jak wypozycjonować tekst na blogu, polecamy skupienie się na poprawnie skonstruowanych nagłówkach. Zgodnie z dobrymi praktykami SEO należy stosować nagłówki od H1 do H6 w kolejności hierarchicznej. Nie powinny być zbyt długie (około 65 znaków), powinny być proste i najlepiej, aby zawierały słowo kluczowe.

 

Linkowanie wewnętrzne

Jeżeli chcesz, żeby Twój tekst wspierał pozycjonowanie całej strony, nie zapomnij o linkowaniu wewnętrznym. Wybrany tekst połącz linkiem z taką podstroną, która odpowiada tematyce stworzonego tekstu oraz zaznaczonego jako anchor słowa kluczowego. Linkowanie to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google, dlatego warto przyłożyć do tego szczególną wagę.

 

Wykorzystanie opisów alternatywnych

Pisząc tekst na bloga musisz pamiętać, że algorytmy Google nie potrafią jeszcze zweryfikować, co przedstawia obrazek lub nagranie wideo umieszczone w artykule. W tym celu wykorzystuje się opisy alternatywne, które nazywa się również znacznikami ALT. Przekazują one informację o treści pliku robotom Google, co pomaga wypozycjonować tekst na blogu. Warto również wiedzieć, że znaczniki ALT pozwalają danej treści na wyświetlanie się także w wynikach wyszukiwania obrazów Google.

 

Struktura tekstu

Bardzo ważnym elementem jest również zadbanie o to, by czytelnik pozostał jak najdłużej na Twojej stronie. Jeżeli zaoferujesz mu nieczytelny, nieprzejrzysty blok tekstu, jest bardzo prawdopodobne, że szybko zrezygnuje z wizyty na Twojej stronie. Zadbaj o akapity, a także wspomniane wcześniej nagłówki. Warto także zdecydować się na wyróżnianie treści w postaci boldowania i wypunktowywania najważniejszych informacji.

 

Jak pisać teksty na bloga? Podsumowanie

Blog firmowy to świetne wsparcie sprzedaży i budowania pozytywnego wizerunku marki, a mimo to wciąż wydaje się być niedoceniane. Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie konwersji i zwiększenie zaufania wśród klientów, zdecyduj się na to rozwiązanie. Dobrze zaplanowany blog z angażującymi, zoptymalizowanymi tekstami to silne narzędzie, którego działania mogą przynieść długofalowe, pozytywne skutki. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Jak pisać teksty na bloga? Kompleksowy poradnik

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 149 głosów

UDOSTĘPNIJ