5 porad, jak napisać dobry tekst na bloga

Dzisiaj blogerem może zostać praktycznie każdy, bez względu na posiadane umiejętności językowe. Dobry tekst blogerski to nie ten, który podoba się samemu autorowi, ale przede wszystkim ten, który zostanie doceniony i zauważony przez internautów. Jak sprawić, by nasz artykuł dotarł do czytelników i zwrócił ich uwagę?

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej?

1. Ciekawa historia

Dobry tekst blogowy to taki, który będzie opowiadał jakąś historię. Jest to koncepcja tak zwanego storytellingu, czyli marketingu narracyjnego. Zakłada ona, że skuteczniej zachęcimy odbiorcę do skorzystania z naszej oferty, jeśli opowiemy mu jakąś ciekawą historyjkę. Tekst powinien pobudzać emocje u czytelnika. Powodować, że stanie się on w pewien sposób częścią historii, jej bohaterem.

 

2. Chwytliwy tytuł

Bez chwytliwego tytułu nie mamy co myśleć o sukcesie w postaci masowych kliknięć w nasz tekst. Musi być skonstruowany w taki sposób, żeby zaciekawił odbiorcę. Jak to zrobić? Jak stworzyć przyciągający tytuł? Pisząc go, należy przestrzegać kilka wskazówek. Dobry tytuł:

  • musi obiecywać konkretną korzyść z przeczytania tekstu, na przykład w postaci odpowiedzi na jakieś pytanie,
  • powinien pobudzać ciekawość, intrygować,
  • musi być krótki i prosty, a zarazem konkretny,
  • może zawierać znane nazwy, marki,
  • powinien przed czymś przestrzegać, na przykład przed popełnieniem błędu.

 

3. Rzetelny research

Pisanie tekstu blogowego należy zacząć od przygotowania jego planu i zdobycia niezbędnych informacji. Rzetelny research to podstawa każdego artykułu, zwłaszcza specjalistycznego. Nie posługujmy się danymi pozyskanymi w przeszłości, nawet tymi sprzed miesiąca. Być może w ciągu tego okresu coś się zmieniło? Istnieje wiele dziedzin, z których wiedza zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Bądź zawsze na bieżąco! Posiadanie wiedzy aktualnie obowiązującej świadczy o Twoim profesjonalizmie.

Przed przystąpieniem do pisania bloga warto również stworzyć jego plan. Zajmuje to niewiele czasu, a może się okazać, że uchroni nas przed późniejszymi poprawkami. Kwadrans na pozór dodatkowej pracy może zaoszczędzić nam cenne minuty w przyszłości.

 

4. Język dostosowany do odbiorcy

Język, jakim się posługujemy, tworząc tekst, powinien być dostosowany do konkretnego odbiorcy. W inny sposób będziemy pisać teksty branżowe, dotyczące na przykład bankowości. Inaczej artykuły lifestyle, skierowane do nastolatków.

Niezależnie od tego, do kogo kierujemy swojego bloga, tekst musi być napisany prosto. Zdania powinny być krótkie i zrozumiałe. Oczywiście w wielu przypadkach nie uciekniemy od branżowego słownictwa. Chodzi o to, żeby nie przekombinować i nie tworzyć porównań rodem z Mickiewicza. Nie piszemy przecież pracy na konkurs literacki.

 

5. Optymalizacja tekstu

Gotowy artykuł blogowy powinien być odpowiednio sformatowany. Chodzi tutaj o stosowanie takich elementów, jak akapity i nagłówki.

Akapity i nagłówki ułatwiają czytanie tekstu. Lepiej przegląda się artykuł podzielony na mniejsze części, niż jeden wielki moloch. Co ważne – nagłówki i akapity pozytywnie wpływają na pozycjonowanie strony w Google.

Dobrze napisany oraz sformatowany tekst pozwala wypozycjonować stronę. Należy jednak pamiętać, że artykuł blogowy pisze się przede wszystkim z myślą o czytelniku, dopiero później o wyszukiwarce. Tekst ma być wartościowy dla internauty.

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Inne artykuły o podobnej tematyce:
Marketing internetowy z niskim budzetem W jakie dzialania warto zainwestowac
Marketing internetowy jest dla każdego! Przekonaj się o tym i poznaj działania marketingowe dla firm...
Zobacz więcej
Content a SEO czy mozna pozycjonowac sie tylko trescia
Jak tworzyć content wspierający SEO i jakie dodatkowe działania warto wdrożyć w pozycjonowaniu stron...
Zobacz więcej
Co warto wdrozyc w SEO
Dowiedz się, jak poprawić wyniki pozycjonowania - poznaj 12 dobrych praktyk w SEO
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
5 porad, jak napisać dobry tekst na bloga
Średnia ocen użytkowników 4.69 na podstawie 159 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO