Jak optymalizować stronę 404 pod kątem SEO i konwersji?

Jak optymalizowac strone 404 pod katem SEO i konwersji
Spis treści

• Strona z błędem 404 - co to jest?

• Jak monitorować strony 404 w witrynie?

• Jak naprawić błąd 404?

• Jak optymalizować strony 404 pod kątem SEO i konwersji? 13 wskazówek

• Jak optymalizować elementy nawigacyjne na stronie 404?

• Podsumowanie

W idealnym świecie i na idealnej stronie www nie potrzebowałbyś strony 404 - wszystkie linki by działały, a użytkownicy płynnie poruszaliby się po Twojej witrynie. Niestety - idealnych stron nie ma, a stron 404 w praktyce trudno uniknąć. Co więcej, w niektórych sytuacjach strony 404 mogą być przydatne. Sprawdźmy, zatem, jak optymalizować stronę 404 pod kątem SEO i konwersji, by nie szkodziła Twojej strategii marketingowej, tylko ją wspierały.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Strona z błędem 404 - co to jest?

Gdy użytkownik wchodzi na prawidłowo działającą stronę, wszystkie jej elementy wyświetlają się we właściwy sposób. Jednak może się zdarzyć, że zawartość danej strony została usunięta lub błędnie przekierowana albo użytkownik wpisał błędny adres URL (np. z literówką). Wówczas w odpowiedzi wyświetli się strona z błędem 404. Jest to kod błędu odpowiedzi HTTP wskazującego na to, że użytkownik jest w stanie komunikować się z serwerem, ale ten nie może znaleźć żądanego pliku lub jest on skonfigurowany tak, aby nie spełnić żądania i nie wyświetlać informacji.

Wbrew pozorom zoptymalizowana strona 404 stanowi efektywne rozwiązanie pod kątem pozycjonowania strony czy sklepu. Dlaczego? Ponieważ w innym przypadku, za każdym razem, gdy użytkownik wpisze błędny adres URL, musiałbyś pokazywać mu stronę z komunikatem “Hej, popełniłeś błąd w adresie URL”. Taka taktyka niesie ze sobą ryzyko duplikacji treści - w efekcie miałbyś w witrynie setki stron o tej samej treści, odpowiadających na różne błędne adresy URL.

Czy stron 404 da się uniknąć? Niestety nie. Dlatego warto je zoptymalizować pod kątem SEO i konwersji. Niektóre błędy 404 nie będą winą właściciela strony, tylko użytkownika. Zawsze może się zdarzyć, że ten wpisze niewłaściwy adres URL w obrębie Twojej witryny. Co więcej, nikt nie jest nieomylny i prawdopodobnie zdarzy się w Twojej witrynie przypadek, w którym nastąpi błędne przekierowanie lub jego brak skutkujące właśnie błędem 404. Dowiedz się więcej o przekierowaniach w pozycjonowaniu.

[section id="35504"]


Jak monitorować strony 404 w witrynie?

Najlepszym sposobem na optymalizację stron 404 jest upewnienie się, że odwiedzający i wyszukiwarki nie trafią na nie. Istnieje wiele różnych sposobów monitorowania błędów 404 i istnieje wiele różnych narzędzi, których możemy użyć. Najważniejsze z nich to Google Analytics i Google Search Console. Możesz także skorzystać z popularnych crawlerów, np. Screaming frog, ale weź pod uwagę, że nie są one doskonałe. Jak sprawdzić błędy 404 w witrynie?

 • W Google Search Console, przejdź do sekcji Indeksowanie -> Strony -> Indeksowanie stron. Pamiętaj, że wskazuje on błędy odnalezione przez robota, a nie te, które realnie wyświetliłý się użytkownikom.

Błędy 404 w Google Search Console

 • Do odnalezienia stron z błędem 404 wyświetlanych użytkownikom wykorzystaj Google Analytics. W tym celu utwórz niestandardowy raport z adresem Twojej strony 404.
 • Możesz także ręcznie szukać stron 404, ale będzie to efektywne jedynie w małych serwisach. Wpisz w wyszukiwarkę komunikat: “site:adres strony”, np. “site:widoczni.com”. W odpowiedzi otrzymasz listę wszystkich zaindeksowanych stron z danej witryny.

Przeczytaj więcej o indeksowaniu stron w Google:

Kilka stron zaindeksowanych w Google w witrynie widoczni.com wyświetlanych w odpowiedzi na komunikat: site:widoczni.com


Jak naprawić błąd 404?

Chcesz naprawić błąd 404? Masz dostępne 3 opcje na działania:

 • przekierowanie pojedynczej strony 404 na inny adres, którego treść najbardziej odpowiada niedostępnej zawartości (np. przekierowanie strony produktowej na stronę, które prezentuje nowszą wersję tego samego produktu, narzędzia itp.),
 • przekierowanie wszystkich błędów 404 na stronę główną - ta taktyka sprawdzi się tylko w bardzo dużych serwisach mających wiele błędów 404, ale może zaszkodzić doświadczeniom użytkownika (UX),
 • optymalizacja strony 404 pod kątem SEO i konwersji - jest to najlepsze rozwiązanie - pozwala w odpowiedzi na błędne zapytanie wyświetlić określoną stronę, która będzie prowadziła użytkowników z powrotem na ścieżkę konwersji i ułatwia znalezienie konkretnego produktu lub usługi. Co więcej, taką stronę można wyłączyć z indeksowania, co sprawia, że nie wpływa ona negatywnie na pozycjonowanie strony czy pozycjonowanie sklepu.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Poniżej znajdziesz szereg skutecznych sposobów na optymalizację strony z błędem 404.


Jak optymalizować strony 404 pod kątem SEO i konwersji? 13 wskazówek

Stron 404 nie chcą ani właściciele stron i sklepów internetowych, ani użytkownicy. Ponieważ jednak nie da się ich uniknąć, warto zoptymalizować strony 404 w taki sposób, by wspierały one proces pozyskiwania klientów oraz nie szkodziły strategii SEO. Jak to zrobić? Poznaj 13 skutecznych sposobów na optymalizację stron z błędem 404 w pozycjonowaniu i CRO.


1. Wykorzystaj stronę 404 do pozycjonowania produktów i stron ofertowych

Jak zoptymalizować stronę 404? Wykorzystaj ją do pozycjonowania swoich najważniejszych produktów i usług. Jak to zrobić? Dodaj na stronie 404:

 • linki do najważniejszych podstron ofertowych.
 • linki do nich najważniejszych produktów wraz ze zdjęciami.

Nic tak nie przyciąga uwagi jak atrakcyjne zdjęcia, które rzucają się w oczy. Same linki również są dobrym pomysłem, ale znacznie lepiej będą działać w towarzystwie zdjęć lub chociażby grafik. W ten sposób ograniczysz frustrację użytkowników i zaprowadzisz odbiorców prosto do produktów, które mogą ich zainteresować, a Tobie przynoszą największy zysk. Jeśli produkt widoczny wcześniej na danej stronie został usunięty z oferty, możesz zoptymalizować stronę 404 poprzez zaprezentowanie produktów do niego podobnych.

Strona 404 agencji widoczni prezentująca linki do ważnych podstron ofertowych


2. Dodaj recenzje użytkowników na stronie produktowej

Jak ulepszyć swoją stronę z błędem 404? Możesz dodać na niej recenzje użytkowników dotyczące produktów lub usług. Dlaczego warto to zrobić? Pamiętaj, że gdy użytkownicy trafiają na strony 404, są sfrustrowani. Nie są pewni, co się stało, ale wiedzą, że nie znaleźli tego, czego szukali. W rezultacie są zirytowani, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że kupią twój produkt lub skorzystają z usługi. Dodając kilka dobrze dobranych recenzji klientów, możesz złagodzić efekt frustracji wygenerowany przez stronę 404 i skierować klientów na stronę, którą chcą zobaczyć. W ten sposób ułatwisz im powrót na ścieżkę konwersji.


3. Pozyskaj nowych klientów poprzez stronę 404

Jak zoptymalizować stronę z błędem 404 pod kątem konwersji? Wbrew pozorom dzięki stronie 404 możesz pozyskiwać nowych klientów. Dodaj na niej formularz kontaktowy, za pomocą którego użytkownik może otrzymać wsparcie od eksperta z Twojej firmy. Warto także zaoferować użytkownikowi możliwość skorzystania z wersji demonstracyjnej Twojego programu czy narzędzia, które oferujesz. W ten sposób ograniczasz ryzyko, że odbiorca odejdzie ze strony, nawet nie przeglądając oferty. Utwórz prosty komunikat zachęcający do podzielenia się adresem e-mail, na który wyślesz link do dodatkowego materiału, np. wersji demo narzędzia, e-booka, poradnika w PDF itp.

Przykład strony 404 w witrynie HubSpot, w której firma zachęca użytkowników do odwiedzenia blogu i skorzystania z darmowych materiałów edukacyjnych zgromadzonych w HubSpot Academy


4. Dodaj humorystyczny akcent na stronie 404

Jeśli za pomocą strony 404 nie jesteś w stanie zwiększyć zaangażowania użytkownika, możesz sprawić, że zapamięta Twoją markę na dłużej. Wykorzystaj w tym celu humorystyczny akcent, który rozbawi odbiorcę. Może to być GIF, film albo grafika. Być może, gdy następnie użytkownik zobaczy Twoją markę w mediach społecznościowych lub w innym miejscu w internecie, przypomni sobie tę zabawną sytuację zamiast frustracji wynikającej z tego, że nie znalazł tego, czego szukał.


5. Skieruj użytkowników na inne podstrony za pomocą strony 404

Jak zoptymalizować stronę 404 pod kątem konwersji? Wykorzystaj twarde dane analityczne pochodzące z Google Analytics oraz na przykład narzędzi CRM. Możesz w ten sposób skierować użytkowników do podstron, które mogą ich potencjalnie zainteresować. Jeśli prowadzisz sklep z odzieżą dla kobiet i najwięcej użytkowniczek trafia do Twojej witryny za pomocą fraz “płaszcze zimowe” i “kurtki zimowe damskie”, warto dodać na stronie 404 linki właśnie do tych podstron.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


6. Stwórz indywidualny komunikat na stronie 404

Suchy komunikat “Błąd 404 - nie znaleziono strony” w żaden sposób nie zwraca uwagi użytkownik i sprawia wrażenie, że komunikujesz się z serwerem lub robotem, a nie żywym człowiekiem. Warto go zoptymalizować i postawić na coś bardziej indywidualnego. Zamiast wykorzystaj następującą treść: “Ups, wydaje się, że nie znalazłeś strony, której szukasz. Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci odkryć Twoje potrzeby i dopasujemy usługę do Twojego biznesu”.


7. Pozyskuj subskrybentów za pomocą strony 404

Czy potencjał strony z błędem 404 można wykorzystać do pozyskiwania subskrybentów? Oczywiście. Dodaj na stronie 404 formularz rejestracyjny do newslettera, ale pamiętaj, by dać użytkownikom coś od siebie. Może być to darmowy ebook czy poradnik w formacie PDF, rabat na pierwsze zakupy czy kod na darmową dostawę.


8. Wykorzystaj wyskakujące okienka na stronie 404

Twój potencjalny klient trafił na stronę 404, bo nie znalazł tego, czego szukał? Zaoferuj mu dodatkową wartość. Możesz to zrobić, wykorzystując wyskakujące okienko pojawiające się w momencie, gdy odbiorca zmierza do wyjścia ze strony - zamknięcia karty lub okna. Chociaż prawdą jest, że ludzie nie lubią wyskakujących okienek, to ta taktyka stanowi wyjątek. Tworzenie wyskakujących okienek, które pojawiają się, zanim użytkownicy opuszczą Twoją stronę 404 i oferują rabaty lub ceny promocyjne, mogą przekonać użytkowników, że warto wrócić do strony głównej, aby znaleźć to, czego pierwotnie szukali lub wybrać inny produkt.


9. Zadbaj o zwięzły przekaz w optymalizacji strony 404

Strona 404 powinna jasno przedstawiać problem (użytkownik nie znalazł tego, czego szukał) i wskazywać rozwiązanie (np. przejście do kluczowych podstron). Unikaj na stronach rozbudowanych akapitów wyjaśniających problem. Użytkownik i tak nie przeczyta zbyt długiego tekstu i poczuje się jeszcze bardziej sfrustrowany. Zamiast tworzyć rozbudowane treści na stronie 404, zadbaj o prosty i jasny komunikat i dodaj do strony 404 linki do:

 • strony głównej,
 • strony wsparcia,
 • podobnych produktów,
 • najważniejszych podstron w witrynie.


10. Dodaj informacje biznesowe na stronie 404

Jak zoptymalizować stronę 404 pod kątem konwersji? Jeśli prowadzisz firmę usługową, na stronie 404 możesz dodać:

 • zakres działań, które oferujesz,
 • cennik swoich usług,
 • obszar działania,
 • dane kontaktowe lub, jeszcze lepiej, formularz kontaktowy,
 • formularz prowadzący do uzyskania indywidualnej wyceny wykonanej przez eksperta.


11. Zadbaj o interakcję z użytkownikiem na stronie 404

Co Ty na to, by zapewnić użytkownikowi trochę rozrywki? Wykorzystaj stronę 404 do zbudowania interakcji i pozytywnych doświadczeń. Przykład takich działań może stanowić witryna kualo.com, na której strona 404 zapewnia dostęp do minigry wideo, w której po naciśnięciu spacji użytkownik strzela do kosmitów, którzy zaatakowali stronę i spowodowali błąd 404. W ten sposób możesz ograniczyć negatywne doświadczenia (User Experience) związane z tym, że użytkownik nie znalazł zawartości, której szukał. Co ciekawe, podobną taktykę stosują przeglądarki w sytuacji, gdy użytkownik nie ma dostępu do internetu.

Komunikat wyświetlany po zakończeniu gry na stronie 404 w witrynie kuala.com

Gra w przeglądarce dostępna w sytuacji braku internetu


12. Wykorzystaj słowa kluczowe w optymalizacji SEO strony 404

Jak zoptymalizować stronę 404 pod kątem SEO? Zamiast umieszczać krótką wiadomość i przeprosiny za stronę 404, dodaj na niej kilka najpopularniejszych słów kluczowych wraz z odpowiednimi linkami. Pomaga to zwiększyć wartość strony z błędem 404 - być może wówczas poprawisz User Experience i pomożesz użytkownikom znaleźć produkt lub usługę, których szukają.

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy z gadżetami i prezentami. Możesz umieścić na stronie 404 słowa kluczowe, takie jak “prezent na Dzień Ojca” czy “Prezent na 18-stkę” wraz z linkami do odpowiednich podstron. W praktyce oznacza to dodanie kilku wierszy tekstu po wiadomości 404, np. „Szukasz prezentu na 18-stkę? Kliknij tutaj” lub „Potrzebujesz prezentu na Dzień Ojca? Zobacz naszą ofertę.”


13. Dodaj link do pobrania aplikacji mobilnej na stronie 404

Inną opcją na wykorzystanie potencjału strony 404 jest dodanie na niej linku do pobrania Twojej aplikacji mobilnej, jeśli ją posiadasz. Możesz zachęcić użytkowników do zainstalowania aplikacji na urządzeniu, informując, że w aplikacji w łatwy sposób znajdą to, czego szukają, że w aplikacji czeka na nich rabat i inne dodatkowe benefity. Jest to odważne posunięcie, ponieważ prawdopodobnie użytkownik nie ma nic wspólnego z Twoją aplikacją, ale przy odpowiedniej komunikacji może być skuteczne.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Jak optymalizować elementy nawigacyjne na stronie 404?

Chcesz zwiększyć efektywność strony 404 w optymalizacji konwersji? Zadbaj o jej elementy nawigacyjne. Działania obejmują:

 • dodanie wewnętrznej wyszukiwarki na stronie 404 - widoczny pasek wyszukiwania na stronie z błędem 404, który powinien skierować użytkownika z powrotem na ścieżkę konwersji - za jego pomocą może znaleźć to, czego szukał, a nie znalazł,
 • dodanie menu nawigacyjnego na stronie 404 - za pomocą widocznego menu nawigacyjnego możesz zaprowadzić użytkowników bezpośrednio do ważnych podstron w Twojej witrynie, nie zmuszając odbiorcy do kilkukrotnego cofania się za pomocą przycisku wstecz.

Strona 404 z wewnętrzną wyszukiwarką


Optymalizacja strony 404. Podsumowanie

Dobrze zoptymalizowana strona 404 może wesprzeć efekty pozycjonowania oraz optymalizacji User Experience. Za jej pomocą możesz zaprowadzić użytkowników w pożądane miejsca w witrynie i zachęcić ich do realizacji transakcji. Pamiętaj, że stron 404 nie da się uniknąć, ale można je przekuć w marketingowy sukces pod warunkiem prawidłowej optymalizacji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak optymalizować stronę 404 pod kątem SEO i konwersji?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 81 głosów

UDOSTĘPNIJ