Co to jest SEM?

Co to jest SEM
Spis treści

• Co to jest SEM (Search Engine Marketing)?

• Jak działa marketing w wyszukiwarkach (SEM)?

• Zalety i ograniczenia SEM

• Jak mierzyć efekty kampanii SEM?

• Podsumowanie

W dobie powszechnej dostępności internetu marketing online stał się nieodzownym elementem strategii biznesowych wielu firm. Jedną z metod, która pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, jest SEM - Search Engine Marketing. SEM to inwestowanie w płatną i bezpłatną promocję w wyszukiwarkach internetowych, dzięki czemu firmy mogą dotrzeć do użytkowników, którzy szukają produktów lub usług, związanych z daną branżą. SEM jest skutecznym narzędziem marketingowym, które pozwala na dotarcie do wysokiej liczby klientów i zwiększenie sprzedaży, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia i optymalizacji kampanii reklamowych. Co to jest SEM, jakie są jego zalety i ograniczenia?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SEM (Search Engine Marketing)?

SEM składa się z kilku elementów, które łącznie pozwalają na skuteczne dotarcie do klientów poprzez promocję w wyszukiwarkach internetowych. Wśród składników SEM można wyróżnić:

 • Wyszukiwarki internetowe, które są kanałem dystrybucji działań promocyjnych w ramach SEM.
 • Optymalizacja strony internetowej, czyli SEO (Search Engine Optimization), która pozwala na uzyskanie wyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarki dla określonych słów kluczowych. SEO to składnik SEM, ponieważ pomaga w pozyskiwaniu ruchu organicznego na stronę internetową, co w połączeniu z reklamami paid search może prowadzić do zwiększenia zasięgu i sprzedaży.
 • Reklamy w wyszukiwarkach, czyli paid search, wyniki płatne, które są oparte na modelu płatności za kliknięcie. Dzięki nim reklamodawcy mają możliwość wyświetlania swoich reklam w wynikach wyszukiwania dla wybranych przez siebie słów kluczowych.


Jak działa marketing w wyszukiwarkach (SEM)?

W ramach SEM możemy docierać do nowych klientów poprzez pozycjonowanie oraz reklamy Google Ads. Jak krok po kroku przygotować skuteczną strategię w obu tych kanałach?


Google Ads w SEM

Aby wykorzystać SEM w celu pozyskania klientów za pomocą płatnych działań, konieczne jest przeprowadzenie kilku kroków.

 • Po pierwsze należy wybrać słowa kluczowe, dla których firma chce reklamować stronę internetową. W tym celu warto przeprowadzić badania rynkowe i poznać preferencje potencjalnych klientów.
 • Po drugie trzeba stworzyć kampanię reklamową, w której firma określa budżet, okres wyświetlania reklam oraz grupę docelową. Istotnym elementem kampanii jest wybór odpowiedniego formatu reklamy, na przykład tekstowej, graficznej lub wideo.
 • Po trzecie warto pamiętać o optymalizacji wyników, czyli dostosowaniu kampanii do zmieniających się potrzeb klientów oraz regularne analizowanie wyników kampanii. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie budżetu i uzyskanie jak największego zasięgu.

Warto zaznaczyć, że działania Google Ads prowadzone w ramach SEM są strategią szybką i skuteczną, jednakże wymagają regularnego monitorowania i dopasowywania kampanii reklamowej do potrzeb rynku. Przy dobrym planowaniu i optymalizacji Google Ads dla sklepów i stron może przynieść znaczący wzrost ruchu na stronie internetowej i przekładać się na większą liczbę transakcji.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Pozycjonowanie jako element SEM

SEO to ważny element SEM, który pozwala na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych. Proces pozycjonowania składa się z kilku kroków.

 • Pierwszym etapem jest określenie słów kluczowych, na które strona ma być pozycjonowania. Należy wybrać słowa kluczowe, które są związane z branżą i oferowanymi przez nas produktami lub usługami. Ważne jest, aby określić słowa kluczowe, dla których strona ma szansę na osiągnięcie dobrej pozycji, a jednocześnie są one popularne wśród potencjalnych klientów.
 • Następnie trzeba przeprowadzić audyt strony internetowej pod kątem optymalizacji SEO. Obejmuje to m.in. analizę treści, struktury strony, wewnętrznych linków, tagów meta, czyli wszystkich elementów, które wpływają na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
 • Kolejnym etapem jest optymalizacja strony internetowej pod kątem wybranych słów kluczowych. W tym celu należy wprowadzać zmiany na stronie, aby słowa kluczowe były dobrze widoczne dla robotów wyszukiwarek, a jednocześnie nie były zbyt nachalnie umieszczane w treści strony. Ważne jest, aby treść na stronie była atrakcyjna dla użytkowników, a jednocześnie dostosowana do wymagań wyszukiwarek.
 • Ostatnim etapem jest monitorowanie wyników i ciągła optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO. W tym celu warto regularnie analizować ruch na stronie, pozycje w wynikach wyszukiwania, a także działania konkurencji. Pozwoli to na szybką reakcję i dostosowanie działań w celu uzyskania jak największej liczby użytkowników i transakcji.


Zalety i ograniczenia SEM

Jakie zalety i wady ma marketing w wyszukiwarkach? Sprawdźmy.


Zalety SEM:

 • Skuteczność - SEM jest skuteczny w przyciąganiu nowych użytkowników na stronę internetową. Dzięki reklamom w wyszukiwarkach oraz pozycjonowaniu w wynikach organicznych możemy dotrzeć do osób, które szukają produktów lub usług, które oferujemy.
 • Kontrola kosztów - SEM zapewnia kontrolę nad kosztami działań. W przypadku Google Ads można określić maksymalny budżet i koszty za kliknięcie w reklamę, a w przypadku SEO prowadzonym z agencją określany jest miesięczny budżet. To pozwala na skuteczną kontrolę kosztów i dostosowanie ich do możliwości finansowych firmy.
 • Optymalizacja kampanii - SEM umożliwia ciągłą optymalizację kampanii reklamowych oraz działań promocyjnych w ramach SEO. Dzięki analizie wyników firma może w czasie rzeczywistym wprowadzać zmiany w reklamach i dostosowywać je do potrzeb użytkowników. Takie same zmiany na podstawie danych można wdrażać w strategii SEO, dostosowując ją do potrzeb rynku i użytkowników.


Ograniczenia SEM

 • Koszty - koszty reklam SEM mogą być wysokie, szczególnie w konkurencyjnych branżach. Firmy muszą zdecydować, czy inwestycja w SEM jest opłacalna dla ich biznesu. W przypadku dużych firm i sklepów koszty SEO również mogą być duże, ale mogą przynieść wymierne efekty w dłuższej perspektywie, podczas gdy wydatki na reklamę Google Ads prawdopodobnie będą stale rosnąć.
 • Konkurencja - w konkurencyjnych branżach może być trudno uzyskać wysoką pozycję w wynikach organicznych i płatnych, ponieważ wiele firm będzie konkurować o te same słowa kluczowe.
 • prowadzonymi kampaniami SEM. To wymaga czasu, pracy i pieniędzy.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Jak mierzyć efekty kampanii SEM?

Co to jest SEM? SEM (Search Engine Marketing) jest strategią marketingową, która wykorzystuje płatne reklamy w wyszukiwarkach internetowych oraz optymalizację organiczną (SEO) w celu zwiększenia widoczności i ruchu na stronie internetowej. Mierzenie efektywności SEM jest kluczowe dla każdej kampanii marketingowej.

W kampaniach Google Ads oraz SEO należy śledzić następujące KPI:

 • Konwersje - to cele, które użytkownicy powinni zrealizować na stronie internetowej, np. takie jak dokonanie zakupu, wypełnienie formularza, pobranie pliku itp. Mierzenie liczby konwersji pochodzących z ruchu organicznego (SEO) lub płatnych kampanii reklamowych (PPC) pozwala określić skuteczność oraz opłacalność kampanii SEM.
 • Koszt konwersji - obliczenie kosztu konwersji polega na podzieleniu całkowitych kosztów kampanii SEM przez liczbę uzyskanych konwersji. W ten sposób można określić, czy kampania jest opłacalna czy też należy dokonać zmian.
 • Średnia pozycja - mierzenie średniej pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google pozwala określić, jak dobrze działa strategia SEO czy Google Ads. W przypadku płatnych kampanii reklamowych (PPC) średnia pozycja wpływa na koszt kliknięcia (CPC).
 • CTR (Click-Through Rate) - to stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń reklamy w PPC lub strony w SEO. W przypadku kampanii PPC wysoki CTR oznacza, że reklama jest dobrze dopasowana do zapytań użytkowników, co z kolei wpływa na koszt kliknięcia. W przypadku działań organicznych wysoki CTR wskazuje, że słowa kluczowe są dobrze dopasowane do intencji użytkowników.
 • Współczynnik odrzuceń (Bounce Rate) -to liczba użytkowników, którzy opuścili stronę internetową po wejściu na nią bez wykonania jakiegokolwiek działania. Wysoki wskaźnik odrzuceń może oznaczać, że strona nie jest odpowiednio zoptymalizowana lub nie spełnia oczekiwań użytkowników.

Warto pamiętać, że SEO jest również ważnym elementem SEM. Dlatego, aby mierzyć efektywność swojej kampanii SEM, należy również monitorować wyniki SEO, takie jak pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania, liczba odwiedzin z organicznego ruchu oraz czas spędzony na stronie czy liczba sesji organicznych. Dane te są dostępne w narzędziu Google Analytics 4.


Co to jest SEM? Podsumowanie

SEM jest skuteczną metodą reklamową, która pozwala na przyciągnięcie nowych użytkowników na stronę internetową. Jednocześnie wymaga inwestycji czasu i pieniędzy, aby utrzymać pozycję w wynikach wyszukiwania. SEO stanowi ważny element SEM i pozwala na pozycjonowanie strony w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych, co również przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie i poprawy wyników sprzedaży.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest SEM?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 120 głosów

UDOSTĘPNIJ