Czy długość treści ma znaczenie, czyli jak pisać treści pod SEO?

Czy dlugosc tresci ma znaczenie czyli jak pisac tresci pod SEO
Spis treści

• Content marketing a SEO - znaczenie tworzenia treści w pozycjonowaniu

• Długość treści w SEO

• Czy długość treści jest czynnikiem rankingowym?

• Jak zaplanować długość treści na stronie internetowej w SEO?

• Podsumowanie.

Treści odgrywają dużą rolę w pozycjonowaniu i bezsprzecznie wpływają na pozycje stron w organicznych wynikach wyszukiwania. Od dawna wśród specjalistów SEO toczy się jednak dyskusja, czy długość treści stanowi czynnik rankingowy Google. Sprawdźmy, jak liczba znaków w treściach wpływa na pozycjonowanie strony i czy długość i ilość treści na stronie www może poprawiać rankingi wyszukiwania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Content marketing a SEO - znaczenie tworzenia treści w pozycjonowaniu

Dlaczego treści na stronie oraz content marketing odgrywają istotną rolę w pozycjonowaniu? Wynika to z kilku elementów:

 • dzięki treściom możesz umieścić na stronie słowa kluczowe, za pomocą których chcesz dotrzeć do użytkowników - m.in. dzięki treściom użytkownicy znajdą Cię w wyszukiwarce Google,
 • dzięki treściom możesz poprawiać nawigację na stronie - umieszczając w nich linki wewnętrzne,
 • za pomocą wartościowych treści możesz zwiększać ruch na stronie,
 • za pomocą treści możesz docierać do nowych odbiorców i budować profil linków przychodzących do witryny,
 • dzięki treściom możesz przekazać użytkownikom informacje, które są dla nich przydatne w procesie podejmowania decyzji zakupowych w internecie,
 • poprzez treści możesz wydłużyć czas przebywania na stronie przez użytkowników.

Dowiedz się więcej o treściach w kontekście pozycjonowania:


Długość treści w SEO

Czy liczba znaków w pozycjonowaniu ma znaczenie? Jeszcze kilka lat temu wielu właścicieli stron, sklepów i blogerów mogło usłyszeć, że treści blogowe powinny mieć na przykład minimum 2000 znaków ze spacjami, a im dłuższa treść, tym lepiej. Obecnie trendy w SEO się zmieniają, a wyszukiwarka chce podsuwać użytkownikom wyniki, które są dla nich najbardziej wartościowe. Tym samym długa treść, przesycona słowami kluczowymi, wcale nie musi być najlepsza. Dla wyszukiwarki Google większą rolę od długości treści odgrywa zaspokojenie potrzeb użytkowników. Tym samym zarówno dłuższe, jak i krótsze treści znajdują swoje miejsce w strategii content marketingowej i mogą poprawiać efekty pozycjonowania strony. Nie ma odpowiedzi na pytanie, jak długi powinien być wpis na blogu / opis kategorii czy opis produktu. Nie istnieją żadne ogólne i z góry określone wytyczne, które wskazywałyby, że każdy artykuł blogowy musi mieć określoną liczbę znaków. Długość treści w pozycjonowaniu zależy od wielu czynników, które obejmują:

 • tematykę - niektóre zagadnienia wymagają szerokiego ujęcia tematu,
 • branżę - w niektórych branżach istnieje tendencja do tworzenia dłuższych treści na potrzeby pozycjonowania,
 • wielkość konkurencji - im bardziej konkurencyjna branża, tym teoretycznie zwiększa się konieczność tworzenia dłuższych treści.

Nie ma jednak potrzeby, by na siłę wydłużać treści w SEO tylko po to, by umieścić więcej słów kluczowych. Pamiętaj, że podstawowym założeniem, które powinna spełniać treść na Twojej stronie internetowej, to zaspokajanie potrzeb użytkowników. Treści powinny brzmieć w sposóþb naturalny, a nie sztuczny. Unikaj zatem upychania słów kluczowych oraz tzw. “lania wody”. Treści powinny być konkretne i przydatne. Sprawdź, na ile słów można wypozycjonować stronę.


Czy długość treści jest czynnikiem rankingowym?

Google nie opublikowało nigdy listy wszystkich czynników rankingowych. Wiemy, że jest ich ponad 200, ale większość z nich wynika z praktyki ekspertów SEO, a nie bezpośrednich twierdzeń pracowników samego Google. Z tego wynika też wiele kontrowersji w zakresie wpływu konkretnych elementów na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Jedna z nich dotyczy właśnie długości treści. Czy długość treści jest czynnikiem rankingowym w Google? W tej kwestii istnieją dwa odmienne stanowiska. Część specjalistów SEO twierdzi, że liczba znaków ma wpływ na efekty pozycjonowania. Swoje stanowisko opierają na pewnych zależnościach, np. takiej, że do dłuższych treści często prowadzi więcej linków przychodzących. Przeświadczenie o długości treści jako o czynniku rankingowym wynika także z mylnego rozumienia wyników badań nad treściami. Według jednego z badań Backlinko średnia liczba słów na pierwszej stronie Google wynosi 1447 (źródło: https://backlinko.com/search-engine-ranking). Dla wielu osób będzie to oznaczało, że trzeba stworzyć treść na ok. 1500 słów, by znaleźć się w top10 organicznych wyników wyszukiwania. Nic bardziej mylnego. Oznacza to jedynie, że średnio treści znajdujące się na pierwszej stronie Google mają 1447 słów. Badanie dotyczy wszystkich treści w internecie - nie określa branży ani typu treści. Czy są to treści blogowe, czy opisy produktów? Co do zasady artykuły blogowe będą dłuższe od opisów kategorii produktowych czy produktów. Sprawdź:

Według większości specjalistów SEO długość treści i liczba znaków w pozycjonowaniu nie są czynnikiem rankingowym. Potwierdził to m.in. John Mueller z Google, który stwierdził, że liczba słów nie jest wyznacznikiem jakości choćby z tego względu, że niektóre strony mają dużo słów, ale nie są one wartościowe dla użytkowników. Tym samym dodawanie kolejnych treści na stronie samo z siebie nie czyni strony internetowej lepszą pod kątem pozycjonowania.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

To, że długość treści i liczba słów na stronie nie są czynnikami rankingowymi, wynika bezpośrednio z wypowiedzi ekspertów i pracowników Google, a także z praktyki specjalistów SEO na całym świecie. To, co Google najbardziej ceni na Twojej stronie, to treść, która zaspokaja potrzeby użytkowników. Jeśli zawartość strony zaspokaja te oczekiwania, długość treści nie ma znaczenia i może wynosić nawet 100 słów. Tak może być w sytuacji, w której użytkownik zadaje pytanie krótkiej odpowiedzi. Wówczas jednozdaniowa treść może łatwiej trafić na pierwszą stronę Google niż długi artykuł blogowy. Wszystko dlatego, że użytkownik musiałby szukać w nim odpowiedzi na swoje pytanie, a na przykład nie ma na to czasu i oczekuje odpowiedzi tu i teraz.


Jak zaplanować długość treści na stronie internetowej w SEO?

Chociaż długość treści nie jest czynnikiem rankingowym, to jednak nie można powiedzieć, że nie ma znaczenia w pozycjonowaniu. Wręcz przeciwnie - liczba słów na stronie ma znaczenie, jednak po uwzględnieniu danej branży, tematyki i typu treści. Sprawdźmy, jak zaplanować długość treści na stronie, by zadowolić użytkowników i roboty Google.


1. Krótka i długa treść w SEO

Treści w marketingu internetowym można podzielić na krótkie i długie. Krótka treść zazwyczaj obejmuje zawartość do 1000 lub 1200 słów. Nie zawiera ona szczegółowych informacji, a raczej ich podstawowy zarys. Do krótkich treści w marketingu internetowym należą m.in.:

 • artykuły z wiadomościami,
 • infografiki,
 • wpisy w mediach społecznościowych,
 • krótkie artykuły blogowe,
 • treści newsletterów.

Tego typu treści można szybko utworzyć, a zapoznanie się z nimi nie zajmuje czytelnikom zbyt dużo czasu. Treści te często zawierają informacje w skróconej, skondensowanej formie,

Przykład krótkich treści na LinkedIn

Długie treści zazwyczaj obejmują powyżej 1000 lub 1200 słów. Dogłębnie analizują dane zagadnienie, zawierając kompleksowe informacje. Do długich treści należą:

 • poradniki, przewodniki na blogu,
 • case studies,
 • wywiady, zestawienia, raporty,
 • ebooki,
 • treści evergreen content,
 • webinary i inne wydarzenia online.

Długie treści zwiększają zaangażowanie odbiorców ze względu na głębokość zagadnienia, które podejmują. Zazwyczaj w długich treściach znajdują się szczegółowe informacje na dany temat, przeznaczone dla osób początkujących i zaawansowanych. Zazwyczaj mają one walor edukacyjny. Pamiętaj jednak, że tworzenie długich treści w SEO wymaga zaangażowania i pochłania dużo zasobów (czas, pieniądze). W praktyce jednak takie działanie się opłaca, ponieważ kompleksowe treści na dany temat często zajmują wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, budują ruch na blogu i zwiększają zaangażowanie użytkowników.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Jaką treść powinieneś tworzyć na stronę internetową - długą czy krótką? Każda z nich jest wartościowa z punktu widzenia pozycjonowania, pod warunkiem, że dopasujesz ją do intencji odbiorców. Jeśli widzisz, że konkurencja na dane słowo kluczowe tworzy kompleksowe treści, idź w jej ślady. Z kolei jeśli użytkownicy szukają krótkich odpowiedzi (co zauważysz na przykład poprzez bezpośrednią odpowiedź w Google), zrezygnuj z obszernych treści na rzecz tych krótkich, które od razu wskazują użytkownikowi to, czego szuka.

Bezpośrednia odpowiedź wyświetlona w wyszukiwarce Google może sugerować, że użytkownik szuka krótkiej odpowiedzi


2. Długość treści w pozycjonowaniu - czy ma znaczenie?

Nie można powiedzieć, że długość treści w pozycjonowaniu nie ma znaczenia. W dużej mierze odpowiednio skonstruowana i długa treść może pomóc osiągnąć dobre efekty SEO i poprawić pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. W jaki sposób długość treści może pomagać w pozycjonowaniu, mimo że nie jest czynnikiem rankingowym?

 • Dłuższe treści często są skuteczniejsze w pozycjonowaniu, ale nie tylko ze względu na liczbę znaków - pozyskują m.in. więcej linków przychodzących.
 • W dłuższych treściach jesteś w stanie umieścić więcej fraz kluczowych w sposób naturalny.
 • Kompleksowe, długie treści zazwyczaj przekazują więcej przydatnych dla użytkownika informacji.


3. Jak zaplanować długość treści na stronie? Określ cel treści

Żeby zaplanować odpowiednio długą treść, musisz na wczesnym etapie zastanowić się, jaki cel ma ta treść realizować. Jeśli będzie to cel edukacyjny, to prawdopodobnie musisz stworzyć długi i angażujący wpis blogowy. Jeśli celem treści ma być udzielenie szybkiej odpowiedzi na pytanie, powinna ona być krótka, by użytkownik nie musiał szukać interesującej go informacji w gąszczu zdań. Jeśli z kolei chcesz poinformować klientów o nowym produkcie, dobrym pomysłem może być krótka wiadomość e-mail wysłana za pośrednictwem newslettera.


4. Jak zaplanować liczbę znaków w treściach SEO? Zrozum intencje użytkowników

Określenie celu treści to nie wszystko. By dobrze opracować liczbę znaków na stronie, musisz przeanalizować intencje użytkowników. Zastanów się, czego szuka użytkownik, który wpisuje daną frazę w wyszukiwarkę oraz w jakim celu odwiedza Twoją stronę. Czy szuka rozrywki, czy edukacji i wiedzy? W tym pierwszym przypadku sprawdzą się krótsze treści, podczas gdy w drugim lepiej postawić na dłuższe formy.


5. Jak opracować długość treści? Określ typ treści

Zanim zaczniesz tworzyć treść i opracowywać jej długość, zastanów się, jaki typ treści chcesz stworzyć. Format i rodzaj treści może zdefiniować długość contentu. Treści informacyjne są zazwyczaj krótsze od treści blogowych. Podobnie opisy kategorii produktowych zazwyczaj będą krótsze niż artykuły poradnikowe. Dlatego też na podstawie analizy innych stron sprawdź, jakie typy treści się na nich znajdują i wstępnie dopasuj do formatu treści jego długość.


6. Jak odpowiednio zaplanować długość treści w SEO? Przeanalizuj konkurencję

Długość treść, chociaż nie jest czynnikiem rankingowym, to jednak ma znaczenie w pozycjonowaniu. Liczbę znaków na stronie należy dopasować do treści zapytania i intencji użytkownika. W tym celu należy przeanalizować konkurencję w SEO i sprawdzić, jak długie treści tworzą na konkretne tematy. Możesz do tego wykorzystać analizę SERP dostępną w narzędziu Surfer. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wybrane słowo kluczowe, a w odpowiedzi otrzymasz podsumowanie top10 wyników organicznych, w którym znajdują się m.in.:

 • popularne frazy i słowa kluczowe,
 • średnia długość treści głównej,
 • średnia długość nagłówków i akapitów.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Pamiętaj, że analiza SERP stanowi jedynie zestaw wskazówek - warto je uwzględnić w procesie tworzenia treści i potraktować jako inspirację. Nawet jeśli Twój wpis będzie krótszy albo dłuższy od sugestii w narzędziu, dalej twoja strona może znaleźć się w top10 organicznych wyników wyszukiwania.


7. Jak określić liczbę znaków w SEO? Poznaj swoich odbiorców

Prawdopodobnie na Twoją stronę trafiają określeni odbiorcy, którzy mają pewne przyzwyczajenia i preferencje w zakresie długości treści. Warto je odkryć jeszcze zanim stworzysz kolejny artykuł blogowy. W tym celu:

 • przeanalizuj ruch na stronie - czy większy ruch generują dłuższe czy krótsze formy?
 • sprawdź, które strony generują konwersje - czy są to strony z krótszą, czy z dłuższą zawartością?
 • sprawdź, ile czasu spędzają użytkownicy na stronach z różnymi typami treści - teoretycznie im dłuższa treść, tym czas spędzony na stronie powinien być dłuższy,
 • sprawdź, jakie typy treści mają największy współczynnik zaangażowania i najmniejszy współczynnik odrzuceń,
 • zobacz, które typy treści cieszą się największą popularnością w mediach społecznościowych (polubienia, udostępnienia, komentarze).

Przykładowy rozkład interakcji na stronie


Podsumowanie. Jak planować długość treści w SEO? Złota zasada content marketingu

Złota zasada dotycząca długości treści w marketingu internetowym powinna brzmieć: to, co działa na jednej stronie i w jednej branży, niekoniecznie będzie równie skuteczne na innej stronie i na innym rynku. Dlatego też do planowania długości treści w SEO należy podejść indywidualnie, a nie podążać za schematami. W tym celu najpierw określ rodzaj treści, którą chcesz stworzyć, oraz cel, który ma ona realizować. przeanalizuj także rynek i content na konkurencyjnych stronach oraz zastanów się, jakie zamiary i przyzwyczajenia wyróżniają Twoich docelowych odbiorców. W ten sposób stworzysz treść, która przypadnie im do gustu zarówno pod względem zawartości, jak i długości.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy długość treści ma znaczenie, czyli jak pisać treści pod SEO?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ