Jak namówić szefa na pozycjonowanie strony? Przygotuj się w 5 krokach!

Jak namowic szefa na pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest już traktowane jako atrakcyjny dodatek do działań promocyjnych, ale swego rodzaju podstawa. Mimo to wciąż znajdują się osoby, które nie rozumieją tego fenomenu. Twój szef jest jedną z tych osób? Jeżeli planujesz z nim rozmowę na temat tego, czy warto pozycjonować stronę, w tym artykule pomożemy Ci się do tego przygotować. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Dlaczego warto przekonywać szefa do SEO?
  • Jak wytłumaczyć komuś skuteczność pozycjonowania?
  • Jakich argumentów użyć?
  • Czy warto płacić za pozycjonowanie?
  • Jak rozwiać błędne przekonania dotyczące SEO? 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Po co przekonywać szefa do pozycjonowania?

Jeżeli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie wiesz, jakie możliwości daje pozycjonowanie - to nie tylko zwiększenie ruchu na stronie i dotarcie do większej liczby odbiorców, ale także znaczące zwiększenie wyników konwersji. Będąc osobą odpowiedzialną za marketing firmy, powinieneś priorytetowo dbać o uzyskanie właśnie takich efektów. Przekonanie szefa do pozycjonowania strony przyniesie profity nie tylko firmie, ale również Tobie. Lepsze wyniki firmy będąc przypisywane Twoim zasługom, co być może z czasem będziesz mógł przekuć na podwyżkę lub awans.

 

Jak przekonać szefa, że warto pozycjonować stronę? 5 kroków

Rozmowa z szefem o opłacalności pozycjonowania jeszcze przed Tobą? Jeśli twój szef nie wie, czy warto pozycjonować stronę i dlaczego, to prawdopodobnie niespecjalnie się interesuje marketingiem internetowym i najnowszymi trendami. Przygotowując się do rozmowy musisz mieć to na uwadze i odpowiednio dostosować argumenty. Jeżeli zaczniesz opowiadać o ruchu organicznym, linkach zwrotnych, remarketingu, budowaniu autorytetu witryny itp., możesz przytłoczyć rozmówcę i osiągnąć zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego.

Zanim zaczniesz rozmowę o tym, dlaczego warto inwestować w SEO, pomyśl, na czym najbardziej zależy Twojemu szefowi. Większość właścicieli firm skupia się na zwiększaniu przychodów - spróbuj dostosować do tej perspektywy swoje argumenty.

 

 1. Przedstaw przykładowe wyniki pozycjonowania stron

Najskuteczniejszym sposobem argumentowania słuszności wykorzystania SEO jest przedstawienie obrazowych, realnych wyników, które osiągnęły inne firmy. Posłuż się wybranym case study, wskazując na zmiany, które przyniosło wykorzystanie SEO. Pamiętaj przy tym, aby nie skupiać się wyłącznie na wzroście widoczności strony. Przedstaw szefowi, jakie przełożenie na sprzedaż może mieć wykorzystanie SEO. W tym celu przydatne mogą się okazać case studies naszych klientów.

Jako świetny przykład może służyć klient, który prowadzi sklep ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjny. W ciągu pół roku współpracy udało się uzyskać znaczący wzrost fraz na topowych pozycjach - ponad 1000 fraz w TOP 10 i ponad 300 fraz w TOP 3. Po takim okresie działania z SEO odnotowano również najwyższą dotychczasową liczbę sesji na stronie - przed pozycjonowaniem było to poniżej 4 tysięcy, po sześciu miesiącach liczba sesji wynosiła ponad 13 tysięcy miesięcznie. Co więcej, takie efekty spektakularnie podniosły wyniki konwersji. Po sześciu miesiącach pozycjonowania wzrost sprzedaży wyniósł aż 380%. Takie efekty to świetny argument, by na pytanie, jak wypromować stronę internetową, odpowiedzieć: wykorzystując SEO.

Wzrost liczby fraz kluczowych w TOP 10 po pół roku pozycjonowania. Źródło: Senuto

 

Wzrost liczby fraz kluczowych w TOP 3 po pół roku pozycjonowania. Źródło: Senuto

Ciekawym case study jest również przypadek naszego klienta, który prowadzi sklep z zabawkami z naturalnych materiałów. Po 6 miesiącach pozycjonowania sklepu ruch na stronie wzrósł o 300%, w efekcie czego po 1,5 roku sprzedaż produktów wzrosła 10-krotnie.

Wzrostu widoczności sklepu w top10 Google. Źródło: Senuto

 

Sprawdź inne przykłady efektów pozycjonowania stron internetowych.

 

2. Pokaż, że konkurencja wykorzystuje SEO

Uświadomienie szefa, że konkurencja korzysta z SEO, jest zadziwiająco skutecznym argumentem. W końcu powinno się nie tylko śledzić konkurencję, ale starać się być zawsze o krok przed nią. Co jeśli jest się w tyle? Trzeba to szybko zmienić! Przedstaw szefowi, jakie efekty uzyskała konkurencja dzięki SEO oraz porównaj jej wyniki z wynikami firmy.

 

Analiza konkurencji z narzędziem Senuto

W Senuto w prosty sposób możesz przeprowadzić analizę widoczności wybranej strony i uzyskać informacje między innymi o szacowanym organicznym ruchu na stronie, frazach w TOP 3, TOP 10 i TOP 50, a także ekwiwalencie Google Ads. Poznasz dane o sezonowości słów kluczowych oraz o frazach, które generują największy ruch dla danej domeny. W raporcie Senuto znajdują się również słowa kluczowe, na które widoczna jest dana strona, a konkurencyjne witryny nie.

Analiza widoczności strony internetowej w narzędziu Senuto

 

Analiza wyników stron konkurencyjnych w narzędziu Senuto

 

Analiza konkurencji z narzędziem Ahrefs

Kolejnym przydatnym narzędziem jest Ahrefs, który przedstawi informacje o szacowanym miesięcznym ruchu dla całej witryny i konkretnego adresu URL, o podstronach generujących największy ruch, słowach kluczowych, które budują ruch u konkurencji, a także przewidywania dotyczące zmian ruchu na stronie. Należy jednak przy tym pamiętać, że są to dane szacunkowe.

Informacje o ruchu organicznym na stronie w narzędziu Ahrefs. Źródło: Ahrefs

 

Informacje o miesięcznym ruchu organicznym na stronie w narzędziu Ahrefs

 

Dowiedz się więcej na temat analizy działań konkurencji:
Jak przeanalizować konkurencję w SEO - poznaj przydatne narzędzia!
Jak sprawdzić ruch na stronie konkurencji?

 

Zastanawiasz się nad SEO?

 

3. Porównaj nowy plan z dotychczasowym

Nadanie kontekstu to klucz w tym, by przekonać szefa, czy warto pozycjonować stronę. Przeanalizuj, jakie działania podejmowaliście do tej pory i jakie przyniosło to efekty. Być może SEO oferuje dużo lepsze korzyści - wykorzystaj ten argument.

Przykładowo, jeżeli prowadzisz kampanię w Google Ads, przedstaw informacje o tym, ile słów klucz wykorzystujesz aktualnie w kampanii, jakie koszta to generuje i jak przekłada się na sprzedaż. Pozycjonowanie w porównaniu do kampanii Google Ads jest zdecydowanie tańsze, choć wymaga cierpliwości. Skuteczne prowadzone pozycjonowanie stron internetowych może przynieść większy ruch organiczny przy relatywnie niskich kosztach. W dodatku, nawet jeśli wypozycjonujesz stronę do TOP10, będzie się ona wyświetlać również dla wielu słów pokrewnych.

Aby dodatkowo wzmocnić siłę tego argumentu, sprawdź w Senuto wysokość ekwiwalentu Google Ads dla jednej z konkurencyjnych stron. Przedstawia to informację o szacunkowej kwocie, którą należałoby miesięcznie przeznaczyć w Google Ads, żeby osiągnąć na stronie ruch podobny do tego generowanego z działań SEO na analizowanej stronie.

Wysokość ekwiwalentu Google Ads według narzędzia Senuto, źródło: Senuto.

 

Oczywiście, wymarzonym rozwiązaniem jest połączenie działań w Google Ads i pozycjonowania. Jeżeli firma ma odpowiednie zasoby finansowe, warto zdecydować się na takie rozwiązanie - przyniesie to jeszcze lepsze wyniki.

 

4. Przedstaw plan pozycjonowania i jego koszty

Decydując się na rozmowę o tym, jak wypromować stronę internetową z użyciem SEO, musisz się przygotować na szczegółowe pytania. Szef bez wątpienia będzie chciał wiedzieć, ile kosztuje pozycjonowanie oraz czy warto płacić za pozycjonowanie. Warto, żebyś miał przygotowany konkretny plan działania oraz odpowiedź na to, jakich zasobów będziesz potrzebować. Pomyśl o tym, czy jesteś w stanie zająć się tym samodzielnie, czy konieczne jest zatrudnienie nowego pracownika czy chcesz to zlecić agencji SEO. Twoim zadaniem jest udowodnienie szefowi, że Twój plan jest realistyczny i możliwy do wykonania.

Pozycjonowanie stron internetowych samemu

Mogłoby się wydawać, że pozycjonowanie strony samemu to szansa na spore zaoszczędzenie pieniędzy. Niestety, nie do końca jest to prawda. Koszt wdrożenia SEO samodzielnie będzie obejmował opłacenie pracy pracownika oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi (np. Senuto, Ahrefs, Semstorm, SuferSEO), których koszt kształtuje się w granicach co najmniej kilkuset złotych miesięcznie. Samodzielne pozycjonowanie strony wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, podczas gdy w agencji jedną stroną zajmuje się kilka osób. Co więcej, samodzielne, nieprzemyślane działania mogą nie przynieść odpowiednich efektów, a także generują ryzyko nałożenia kary od Google. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie, zdecydowanie lepiej będzie się zdecydować na współpracę z profesjonalną agencją SEO.

Planujesz pozycjonowanie strony samemu? Z tych artykułów dowiesz się więcej o SEO:
Przygotuj się do pozycjonowania strony. Poznaj 13 wskazówek
Jak zoptymalizować stronę główną pod SEO? 15 skutecznych sposobów
Checklista SEO. Zobacz, jak samemu pozycjonować stronę

Pozycjonowanie stron z agencją SEO

Podjęcie współpracy z agencją SEO choć generuje koszty, zapewnia gwarancję profesjonalnego zadbania o optymalizację strony od A do Z. Pracują tam specjaliści, którzy stale się szkolą w tym zakresie i mają możliwość konsultacji z bardziej doświadczonymi ekspertami. Czy warto płacić za pozycjonowanie strony? Kampanie dobrej agencji SEO będą finansować się same, wówczas pozycjonowanie strony z agencją SEO można postrzegać, jako inwestycję, a nie dodatkowy koszt.

Chcesz dobrze wybrać agencję SEO? Sprawdź nasze wskazówki:

 

Chcesz wypromować firmową stronę w sieci?

 

5. Rozwiej wątpliwości

Decyzja o tym, czy zacząć pozycjonować stronę, będzie bez wątpienia generować wiele pytań i wątpliwości. Przygotuj się na nie szczególnie wtedy, gdy Twój rozmówca nie ma szerokiej wiedzy o SEO. Sprawdź, czego najczęściej obawiają się osoby, które wciąż nie zdecydowały się na pozycjonowanie i przygotuj przekonujące odpowiedzi na te pytania. Poniżej przedstawiamy popularne mity dotyczące SEO. 

 

SEO się nie opłaca, bo dobra oferta obroni się sama

Wartościowa treść i konkurencyjna oferta to klucz do zadowolenia klientów. Nie gwarantuje to jednak spektakularnego sukcesu. Bez odpowiedniej promocji strony, klienci nie będą mieli szansy zapoznania się z ofertą. Pozycjonowanie stron internetowych pomaga zwiększyć ruch na stronie, dotrzeć do nowych klientów, co przekłada się na lepsze wyniki konwersji.

 

SEO się nie opłaca, bo na efekty trzeba długo czekać

Pozycjonowanie stron internetowych daje spektakularne efekty, ale wymaga cierpliwości. Należy mieć świadomość, że oczekiwane efekty nie pojawiają się po miesiącu ani po dwóch. Czasami strategia SEO przynosi rezultaty po pół roku, a czasami trzeba czekać znacznie dłużej - nawet dwa lata. Skuteczne pozycjonowanie strony wymaga stałej analizy wyników i regularnej pracy.

 

Pozycjonowanie się nie opłaca, bo liczy się tylko pierwsza pozycja w Google

To jeden z najpopularniejszych mitów SEO, z którym specjaliści walczą od lat. Celem pozycjonowania strony powinno być poprawienie jej pozycji w Google na popularne frazy, to fakt. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszyscy użytkownicy wchodzą w pierwszy link wyszukiwania, lecz w ten, którego meta title i meta description najbardziej do nich przemawia. W dodatku widoczność w TOP 3 na ogólną frazę (np. sukienki) wcale nie musi przynosić oczekiwanej konwersji, a jej osiągnięcie jest bardzo trudne ze względu na wysoką konkurencję. Lepiej jest się skupić na frazach sprzedażowych typu long-tail, które są precyzyjnie dopasowane do oferty na stronie.

 

Pozycjonowanie się nie opłaca, bo niesie ryzyko kary od Google

Otrzymanie kary od Google to jedna z najbardziej przerażających wizji dla właścicieli stron internetowych. Trudno się temu dziwić, niejedna strona straciła wypracowaną widoczność w przeciągu jednej doby. Należy jednak podkreślić, że przyczyną takiego efektu są nieetyczne praktyki SEO. Świadomie rozwijając swoją stronę i stosując się do zalecanych przez specjalistów praktyk, można spać spokojnie. Aktualizacje algorytmów Google są realizowane kilkakrotnie w przeciągu roku, lecz przy etycznym działaniu, można się co najwyżej spodziewać niewielkiego i czasowego ograniczenia widoczności, które można zniwelować po wdrożeniu odpowiednich zmian. Co więcej, w takim przypadku można zdecydować się na współpracę z profesjonalną agencją SEO. Wiele z nich ma doświadczenie w usuwaniu filtra nałożonego przez Google, co będzie nieocenionym wsparciem. Współpraca z agencją od początku procesu pozycjonowania powinno również skutecznie wykluczyć ryzyko nałożenia kary od Google, ponieważ specjaliści codziennie monitorują jakość ruchu na stronie.

 

Jak przekonać szefa do pozycjonowania strony? Podsumowanie

Przekonanie szefa o tym, czy warto pozycjonować stronę internetową, może się wydawać trudnym zadaniem, ale bez wątpienia warto się na to zdecydować. Efektem może być znaczące zwiększenie ruchu na stronie oraz konwersji. W rozmowie z szefem warto stosować język korzyści i nie zagłębiać się w czysto techniczne aspekty, które mogą przytłoczyć. Walory pozycjonowania przedstaw takim językiem, który będzie najlepiej dopasowany do oczekiwań Twojego szefa.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak namówić szefa na pozycjonowanie strony? Przygotuj się w 5 krokach!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ