8 sposobów na wykorzystanie Google Trends w SEO

Jak wykorzystac Google Trends do optymalizacji SEO
Spis treści

• Co to jest Google Trends i jak działa?

• 10 sposobów na wykorzystanie Google Trends w strategii SEO

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy większość działań odbywa się w sieci, optymalizacja SEO stała się nieodzownym elementem strategii marketingowych. Pozycjonowanie stron internetowych to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z nich jest wykorzystanie narzędzi, które pomagają w analizie słów kluczowych i trendów wyszukiwanych przez użytkowników. W tym kontekście, Google Trends jest narzędziem, które dostarcza cennych informacji na temat popularności poszczególnych fraz w danym czasie i miejscu. Zobacz kilka sprawdzonych wskazówek, jak wykorzystać Google Trends do optymalizacji SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest Google Trends i jak działa?

Google Trends to narzędzie firmy Google, które pozwala na analizę popularności fraz kluczowych lub tematów w wyszukiwarce Google w danym czasie i regionie. Narzędzie to umożliwia również analizę sezonowości w danej branży, co w praktyce polega na porównywaniu popularności haseł oraz śledzenie wzrostu lub spadku ich popularności w czasie.

Za pomocą Google Trends możesz wyszukać:

  • hasło wraz z danymi o jego popularności w określonym przedziale czasowym,
  • hasło wraz z danymi o jego popularności w danej lokalizacji,
  • powiązane tematy,
  • powiązane zapytania.

Google Trends może także służyć do przeprowadzania badań rynku i analizowania preferencji użytkowników w danej dziedzinie lub branży. Jako wielofunkcyjne narzędzie jest często wykorzystywane przez marketerów, dziennikarzy i badaczy rynku.


Jak działa Google Trends?

Korzystając z Google Trends, należy pamiętać, że to narzędzie nie informuje nas jedynie o obecnej popularności danego terminu. Zamiast tego, ukazuje nam trendy związane z zainteresowaniem internautów danym tematem w określonym miejscu i czasie. Aby skutecznie korzystać z wykresu Google Trends, należy zdać sobie sprawę, że liczby na wykresie nie przedstawiają liczby wyszukiwań dla danej frazy. Natomiast wykres pokazuje skalę popularności danego tematu w ujęciu czasowym lub na podstawie lokalizacji. Wykres jest normalizowany, co oznacza, że przedstawia dzień, w którym internauci najczęściej szukali danego hasła, a następnie pozostałe dni mają przypisane liczby proporcjonalne do tego maksymalnego wyniku w skali od 0 do 100. Korzystając z Google Trends, możemy samodzielnie dostosować zakres czasowy, lokalizację, kategorię i miejsce wyszukiwania, takie jak wyszukiwarka Google, wyszukiwarka grafiki lub wiadomości oraz sekcja Google Zakupy, lub platforma YouTube. Dane w Google Trends są zbierane od 2004 roku, więc możesz sprawdzić popularność konkretnego tematu na przestrzeni ostatnich 19 lat.


10 sposobów na wykorzystanie Google Trends w strategii SEO

1. Znajdź słowa kluczowe

Google Trends może być wykorzystane w strategii SEO do wyszukiwania słów kluczowych. Dzięki temu narzędziu możesz sprawdzić trendy wyszukiwania i zidentyfikować słowa kluczowe, które są w danym czasie popularne w wyszukiwarce. Możesz użyć tych informacji, aby zoptymalizować swoją witrynę pod kątem popularnych słów kluczowych, co pozwoli Ci na skuteczne pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie ruchu.

Jak szukać słów kluczowych w Google Trends?
Wpisz w okno wyszukiwania hasło związane z Twoją branżą, usługami lub produktami. Przewiń stronę z wynikami, a na dole ukażą Ci się dwie tabelki:

  • Powiązane tematy
  • Powiązane zapytania

Tabele z wynikami wyszukiwania w Google Trends.

Powiązane zapytania to popularne frazy kluczowe, które są powiązane z Twoim zapytaniem. Dzięki sekcji Powiązane zapytania możesz sprawdzić, jakie hasła są wyszukiwane razem z podaną przez Ciebie frazą i użyć ich jako słowa kluczowe w swojej strategii SEO.

Powiązane tematy to z kolei często wyszukiwane tematy, które są podobne do głównego zapytania, ale niekoniecznie zawierają te same słowa kluczowe. Dzięki tej sekcji możesz odkryć inne tematy, które są związane z zainteresowaniami użytkowników lub Twoją branżą i mogą dostarczyć dodatkowych informacji oraz inspiracji.

Najpopularniejsze zapytania i tematy w Google Trends.

W górnej części tabeli z powiązanymi zapytaniami i tematami znajduje się opcja, dzięki której możesz wybrać dwie kategorie — najpopularniejsze lub zyskujące na popularności. Najpopularniejsze wyszukiwania w Google Trends pokazują popularność tematów w skali względnej. Pierwszy temat jest najczęściej wyszukiwany i otrzymuje wartość 100, każdy kolejny otrzymuje odpowiednio mniejszą liczbę zgodnie ze swoją popularnością. Natomiast zapytania zyskujące na popularności pokazują terminy, które obecnie zwiększają swoją częstotliwość wyszukiwań. Wartość procentowa obok powiązanych tematów pokazuje wzrost zainteresowania w porównaniu do poprzedniego okresu. Powiązane zapytania oznaczone jako przebicie to trendy, które wzrosły o 5000%.

Dowiedz się więcej na temat doboru słów kluczowych:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Sprawdź sezonowe trendy

Google Trends doskonale sprawdza się w optymalizacji SEO, ponieważ umożliwia wykrycie trendów sezonowych. Wyszukiwania w internecie zmieniają się wraz z sezonami, świętami czy porami roku, a Google Trends pozwala Ci zidentyfikować, które słowa kluczowe są popularne w danym czasie. Możesz również porównywać trendy sezonowe z lat poprzednich i zobaczyć, jakie słowa kluczowe były popularne w tym samym czasie w poprzednich sezonach. Dzięki tym informacjom możesz łatwo przewidywać trendy oraz tworzyć content i poruszać tematy, których Twoja konkurencja jeszcze nie zdążyła. Istnieją pewnie hasła, które zyskują bardzo wysoką popularność tylko w określonym czasie i wtedy warto użyć ich w swoich treściach. Doskonałym przykładem jest hasło barszcz czerwony, którego popularność wzrasta każdego roku w pobliżu świąt Bożego Narodzenia.

Trendy sezonowe w Google Trends.


3. Sprawdź lokalne trendy

Google Trends to bardzo przydatne narzędzie dla firm, które chcą wykorzystać pozycjonowanie lokalne. Dzięki Google Trends możesz zweryfikować popularność danej frazy w konkretnym regionie wybranego przez Ciebie kraju. Umożliwia Ci to zweryfikowanie słów kluczowych, które warto wykorzystać do optymalizacji strony internetowej dla danej lokalizacji. Google Trends oferuje również możliwość porównania trendów z różnych regionów, co pozwala na dostosowanie strategii do każdego z nich — sprawdzi się to szczególnie w przypadku firm działających na różnych rynkach lokalnych.

Korzystając z lokalnych trendów słów kluczowych, możesz dokładnie zobaczyć, które regiony potrzebują Twoich produktów lub usług, i w swojej strategii SEO skoncentrować się właśnie na tych obszarach geograficznych. Przykładowo — wpisując w wyszukiwarkę Google Trends hasło żywność ekologiczna, możemy zauważyć, że ta fraza najczęściej jest wyszukiwana w województwie dolnośląskim i małopolskim.

Popularność hasła w konkretnych regionach.


4. Zoptymalizuj treść pod kątem wyszukiwania w YouTube

Statystyki pokazują, że ponad 2,1 miliarda ludzi na całym świecie korzysta z YouTube do oglądania różnych filmów rozrywkowych, edukacyjnych czy poradnikowych. (https://www.statista.com/topics/2019/youtube/#topicHeader__wrapper). Wiedza na temat popularnych trendów w wyszukiwarce YouTube może być bardzo przydatna, jeśli Twoja firma planuje tworzenie treści wideo, takich jak recenzje produktów czy filmy instruktażowe, które wymagają strategii SEO. Aby uzyskać informacje dotyczące trendów wyszukiwania na YouTube, należy wprowadzić hasło w Google Trends, a następnie wybrać YouTube z menu rozwijanego nad wykresem liniowym. Analizując te dane, możesz zidentyfikować popularne wyszukiwania, znaleźć nowe słowa kluczowe i sprawdzić ich popularność w konkretnych lokalizacjach. Te informacje pomogą Ci tworzyć filmy, które będą atrakcyjne i użyteczne dla Twoich odbiorców, oraz uzupełnić swoją listę słów kluczowych o popularne frazy.

Trendy wyszukiwania w serwisie YouTube.

Dowiedz się więcej o wideo marketingu:


5. Wyszukaj pomysły na kategorie produktowe lub rodzaje usług

Google Trends może być również bardzo przydatne w opracowywaniu nowych strategii marketingowych i szukaniu kategorii produktowych lub rodzajów usług, których potrzebują klienci. Badanie trendów wyszukiwania w Google umożliwia zidentyfikowanie luk w rynku, które można wypełnić nowymi produktami lub usługami. Google Trends może pomóc w identyfikacji takich trendów, co z kolei pozwoli na bardziej skuteczną i efektywną optymalizację SEO i przyciągnięcie większej ilości potencjalnych klientów. Przykładowo, dla hasła meble ogrodowe, powiązane zapytania to leżak ogrodowy, stół rozkładany czy plac zabaw dla dzieci, więc w przypadku sklepu z meblami ogrodowymi, warto byłoby dodać je do oferty.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


6. Analizuj i unikaj fraz tracących na popularności

Dzięki Google Trends możesz uniknąć w swojej strategii SEO słów kluczowych, które tracą na popularności. Aby wyszukać takie słowa, wystarczy ustawić niestandardowy zakres czasowy. Jeśli zauważysz, że dany termin przestaje cieszyć się popularnością, lepiej zrezygnować z jego używania, ponieważ nie przyciągnie to zbyt dużego ruchu na Twoją stronę. W ten sposób możesz uniknąć marnowania czasu i wysiłku na nieefektywne słowa kluczowe i skoncentrować się na tych, które przynoszą korzyści dla Twojej strony. Przykładem takiego słowa może być adwords, które przez zmianę nazewnictwa z Google AdWords na Google Ads, drastycznie straciło na popularności:

Przykład frazy tracącej na popularności.


7. Znajdź tematy na bloga

Content marketing to niezwykle ważny element strategii SEO. Treści wysokiej jakości, które angażują odbiorców, pozwalają skutecznie pozycjonować stronę w wyszukiwarce Google. By treści były użyteczne i atrakcyjne należy wybierać tematy, które interesują Twoją grupę docelową, a w tym doskonale sprawdzi się narzędzie Google Trends. Jest ono bardzo przydatne w planowaniu treści do bloga lub na kanał w serwisie YouTube. Dzięki sekcji Powiązane tematy możesz sprawdzić popularne tematy, które Google uznaje za bardzo podobne do wyszukiwanego słowa kluczowego. Google Trends to kopalnia inspiracji, z której zdecydowanie warto korzystać, tworząc treści na stronę internetową. Oto przykładowe tematy powiązane z hasłem SEO:

Powiązane tematy w nzrędziu Google Trends.


8. Weryfikuj działania konkurencji

Google Trends ma też jeszcze jedną bardzo przydatną funkcję, jaką jest Porównaj, dzięki której możesz analizować swoją pozycję na rynku oraz weryfikować działania konkurencji. Funkcja Porównaj pozwala na porównanie popularności dwóch lub więcej słów kluczowych w wybranej przez użytkownika ramie czasowej. Po wykonaniu wyszukiwania Google Trends generuje wykres, który porównuje wzajemnie trendy wyszukiwania wybranych słów kluczowych. Wykres przedstawia wzrost lub spadek zainteresowania danymi słowami kluczowymi w określonym czasie oraz lokalizacji, a także proponuje powiązane z nimi zapytania i tematy.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Aby uzyskać wartościowe informacje, możesz wpisać hasła związane z działalnością Twojej konkurencji i porównać je z Twoją firmą, a następnie zobaczyć, kto rozwija się szybciej. Oprócz podstawowych badań SEO dotyczących konkurencji Google Trends może pomóc Ci zrozumieć podstawowe przyczyny zmian w branży — możesz obserwować, które słowa kluczowe są bardziej popularne, a które nie generują większego zainteresowania. Możesz także sprawdzić, czego klienci szukają u konkurencji. W tym celu spójrz na pole Powiązane tematy po wprowadzeniu nazwy konkurencji w wierszu wyszukiwania. Poniżej możesz zobaczyć porównanie popularności nazw dwóch supermarketów — Biedronki i Lidla.

Analiza konkurencji w Google Trends.


Jak wykorzystać Google Trends do optymalizacji SEO? Podsumowanie

Google Trends jest nieocenionym narzędziem dla osób zajmujących się optymalizacją SEO. Pozwala ono na poznanie trendów wyszukiwania, znalezienie inspiracji czy też analizę konkurencji, co umożliwia dostosowanie strategii SEO do aktualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu działania pozycjonowania są bardziej skuteczne — możliwe jest nie tylko zwiększenie ruchu na stronie internetowej, ale także poprawa jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
8 sposobów na wykorzystanie Google Trends w SEO

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ