Jak skutecznie wykorzystać ChatGPT do tworzenia i optymalizacji treści SEO?

Jak skutecznie wykorzystac ChatGPT do tworzenia i optymalizacji tresci SEO
Spis treści

• ChatGPT i jego znaczenie w treściach SEO

• Jak ChatGPT pomaga tworzyć treści SEO?

• Czy content generowany przez AI jest zgodny z wymogami Google?

• Jak wykorzystać ChatGPT, by generować skuteczne treści? 8 ważnych funkcjonalności ChatGPT w SEO

• Praktyczne wskazówki do tworzenia i optymalizacji unikalnych treści SEO z ChatGPT

• Podsumowanie

Tworzysz treści na stronę lub na potrzeby sklepu internetowego? Wykorzystaj moc i potencjał ChatGPT, czyli sztucznej inteligencji. Dzięki zastosowaniu ChatGPT jesteś w stanie przyspieszyć proces tworzenia treści i zwiększyć wydajność. Czy narzędzie ChatGPT zastąpi copywriterów? Niekoniecznie. Czy jest przyszłością content marketingu w internecie? Bez wątpienia! Sprawdź, jakie funkcjonalności ChatGPT możesz wykorzystać na potrzeby tworzenia i optymalizacji treści SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


ChatGPT i jego znaczenie w treściach SEO

Przygotowane przez firmę openAI narzędzie nazwane mianem ChatGPT-3 szturmem podbiło rynek marketingu internetowego na koniec 2022 i u progu 2023 roku. Narzędzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia rozmaitych treści. Użytkownik może komunikować się z narzędziem - to odpowiada na pytania i buduje treści zbliżone do tych, które jest w stanie stworzyć człowiek. W jaki sposób ChatGPT może pomóc w tworzeniu treści dla SEO? Do generowania treści na potrzeby pozycjonowania możesz wykorzystać następujące funkcjonalności narzędzia:

 • Generowanie pojedynczych akapitów treści.
 • Opracowywanie pomysłów na treści. np. na blog.
 • Pisanie całych artykułów blogowych, opisów kategorii czy opisów produktów oraz treści i stron docelowych zorientowanych na SEO.
 • Generowanie badań, które możesz wykorzystać w treściach zorientowanych na SEO.
 • Wykonywanie określonych zadań SEO w celu wspierania tworzenia treści, takich jak badanie słów kluczowych lub grupowanie treści.
 • Tworzenie osadzonych elementów w treści, aby artykuły były lepsze i łatwiej dostępne.

Brzmi dobrze, prawda? Pamiętaj jednak, że ChatGPT to narzędzie, chociaż wciąż ulepszane, nie jest doskonałe i prawdopodobnie nieprędko zastąpi człowieka. Mimo to może wesprzeć proces generowania treści na potrzeby stron internetowych. Sprawdźmy, w jaki sposób.


Jak ChatGPT pomaga tworzyć treści SEO?

Dlaczego warto tworzyć treści z pomocą ChatGPT? Poniżęj znajdziesz 6 kluczowych powodów!


ChatGPT poprawia Twoją kreatywność

Piszesz dużo treści i kończą Ci się pomysły na nowe sformułowania czy artykuły? Skorzystaj z potencjału ChatGPT! Narzędzie jest w stanie wygenerować nowe pomysły na treści dla Twojej witryny, tworzone na potrzeby wyszukiwarki, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej strategii content marketingowej. Co więcej, a pomocą Chata możesz wymyślić ciekawe nagłówki atrakcyjne dla czytelnika, a także przygotować pojedyncze akapity.


ChatGPT przyspiesza pracę w content marketingu dla SEO

Stworzony przez firmę Open AI Chat GPT znacząco przyspiesza pracę w zakresie tworzenia treści. Dzięki temu widocznie zwiększysz swoją wydajność i stworzysz więcej kreatywnych treści w tym samym czasie. Przykład? Proces przygotowywania opisów produktów czy kategorii produktowych może trwać o wiele krócej niż dotychczas!


ChatGPT zapewnia unikalność treści SEO

Nie chcesz kopiować treści z opisów produktowych producentów? Nie powinieneś tego robić nigdy, ponieważ unikalne opisy to podstawa sukcesu w pozycjonowaniu. Jednak dzięki ChatGPT nie musisz tego robić nigdy więcej. Za pomocą narzędzia możesz przygotować w pełni autentyczne opisy oparte o opis producenta. Wystarczy wkleić do okna wyszukiwania treść producenta i poprosić Chat o jego przekształcenie w taki sposób, by uniknąć duplikacji treści.


ChatGPT pomaga dopasować treści SEO do grup odbiorców

Za pomocą ChatGPT możesz nie tylko tworzyć treści marketingowe wspierające pozycjonowanie strony, ale także poznać swoją grupę docelową. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w ChatGPT umożliwia także analizę rynku czy stworzenie persony kupującego. Prawdopodobnie nie powinieneś opierać się w 100% na pozyskanych z ChatGPT informacjach, ale mogą być one cenną wskazówką do własnych analiz w zakresie person kupujących i określania grupy docelowej. Sprawdź także, jak analizować grupę docelową.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


ChatGPT wspiera pozycjonowanie Twojej strony

W jaki sposób ChatGPT może wspierać pozycjonowanie Twoich treści? Dzięki narzędziu stworzysz content, który jest dopasowany do potrzeb i oczekiwań odbiorców, a także zawiera frazy kluczowe. To może przełożyć się na zadowolenie algorytmów, wzrost widoczności w wyszukiwarce oraz wzrost ruchu na stronie.


ChatGPT tworzy treści dla różnych branż

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, chatbot od firmy open AI może pomóc Ci w tworzeniu angażujących i wartościowych treści. Narzędzie w krótkim czasie generuje tematy na różne zagadnienia. Pamiętaj jednak, że w przypadku specjalistycznych branż może się mylić i zawsze wymaga weryfikacji przez człowieka. Przykład? Według ChatGPT pojęcie SEM (Search Engine Marketing) odnosi się jedynie do kampanii Google Ads, podczas gdy to nieprawda, ponieważ w zakres SEM wchodzi również pozycjonowanie sklepu czy strony.

Przykład treści wygenerowanej przez ChatGPT zawierającej błąd merytoryczny (nieuwzględnienie pozycjonowania w pojęciu SEM)


Czy content generowany przez AI jest zgodny z wymogami Google?

Wielu przedsiębiorców obawia się, że wykorzystanie ChatGPT w SEO i optymalizacji treści jest niezgodne z wymogami Google. Nic bardziej mylnego - dotychczas Google twierdziło, że nie ma zakazu tworzenia treści z zastosowaniem AI. Jedyną obawą jest ich jakość i przydatność dla użytkownika. Włodarze Google poddają w wątpliwość, czy na przykład generowanie opisów opartych na sztucznej inteligencji będzie spełniać wymogi treści określane jako E-A-T (https://developers.google.com/search/blog/2023/02/google-search-and-ai-content). Sprawdź, jak optymalizować treści zgodnie z wytycznymi Google dla webmasterów.


Jak wykorzystać ChatGPT, by generować skuteczne treści? 8 ważnych funkcjonalności ChatGPT w SEO

Jak zastosować ChatGPT w optymalizacji SEO i tworzeniu treści? Poniżej znajdziesz szereg funkcjonalności narzędzia, które pozwolą Ci poprawić wydajność treści, które tworzysz na potrzeby wyszukiwarek takich jak Google, Yahoo czy Bing.


1. Generowanie pomysłów na treści

Algorytmy sztucznej inteligencji znakomicie sprawdzą się do poszukiwania atrakcyjnych tematów na potrzeby budowy strategii SEO. Poproś ChatGPT o wygenerowanie listy tematów na swój blog o określonej tematyce.

Pomysły na treści blogowe z ChatGPT


2. Zastosowanie ChatGPT do poszukiwania fraz kluczowych na potrzeby treści w pozycjonowaniu

Chcesz dowiedzieć się, na jakie frazy kluczowe powinieneś pozycjonować daną treść? Możesz skorzystać z potencjału ChatGPT w tym zakresie. Odpowiedni komunikat sprawi, że narzędzie wskaże listę fraz kluczowych (ogólnych i long tail), które warto wykorzystać w konkretnej treści. Potraktuj jednak te frazy jako wskazówkę - ręcznie sprawdź ich popularność w narzędziach Google Keyword Planner czy Senuto. Dlaczego to ważne? Ponieważ ChatGPT nie korzysta z najnowszych danych - jego wiedza zatrzymała się na końcu 2021 roku, dlatego być może popularność części fraz uległa zmianie w ostatnim czasie. Możesz również poprosić narzędzie o „wyniki popularności” dla konkretnych haseł, ale ChatGPT poinformuje Cię, że nie ma dostępu do bieżących danych wyszukiwania, więc sprawdź je za pomocą swojego ulubionego narzędzia propozycji słów kluczowych.

Jak szukać fraz kluczowych z ChatGPT? Jeśli chcesz przeprowadzić burzę mózgów w zakresie wyboru odpowiednich słów kluczowych, poproś narzędzie o:

 • stworzenie słowniczka terminów związanych z Twoim tematem.
 • wygenerowanie pytań, które zadałaby osoba zainteresowana Twoją branżą,
 • pogrupowanie litsy fraz kluczowych z uwzględnieniem intencji użytkownika,
 • podzielenie fraz kluczowych na klastry tematyczne.


3. Tworzenie konspektów treści SEO

ChatGPT może pełnić funkcję asystenta pisania, a nie twórcy całych treści. Jak go w tym celu wykorzystać? Poproś o napisanie konspektu artykułu blogowego na Twoją stronę. W ten sposób możesz znaleźć inspirację, jakie zagadnienia poruszyć w treści i stworzyć jej ramowy plan.

Konspekt artykuł↓ blogowego opracowany przez ChatGPT


4. Tworzenie meta opisów na potrzeby za pomocą sztucznej inteligencji w SEO

Masz problem z tworzenie opisów meta title i meta description? Ten właśnie się skończył! Za pomocą ChatGPT przygotujesz unikalne, a także kreatywne tytuły i opisy stron. Uwaga: określ w komunikacie maksymalną liczbę znaków, a następnie ręcznie sprawdź, czy limit, który określiłeś, został spełniony. W tym zakresie ChatGPT często popełnia błędy. Przykładowy komunikat to: Przygotuj treść title na maksymalnie 70 znaków ze spacjami i treść description na maksymalnie 150 znaków ze spacjami na dla artykułu na temat: Jak zbudować szafę kapsułową.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Generowanie opisów produktów i opisów kategorii

Tworzenie unikalnych opisów dla podobnych produktów jest czasochłonne i męczące? Wykorzystaj duży potencjał ChatGPT w tym zakresie. Jak to zrobić? Dodaj w oknie wyszukiwania przykładowy popis produktu i poproś Chata o stworzenie kilku innych wersji, które będą unikalne, a jednocześnie zachowają sens treści. W ten sam sposób możesz tworzyć opisy kategorii produktowych - ważne jednak, by umieścić jak najwięcej informacji o danej kategorii w swoim komunikacie, które chciałbyś umieścić w treści.


6. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia pojedynczych bloków treści

Czy ChatGPT stworzy artykuł na bloga na 10 albo 15 tysięcy znaków? Aktualnie nie jest to w pełni możliwe. Mimo to można go kreatywnie wykorzystać do tworzenia długich treści. Wystarczy za pomocą narzędzia generować pojedyncze akapity na dany temat. Piszesz artykuł o tym, jak wybrać buty na wiosnę? Poproś ChatGPT o wygenerowanie listy obuwia, które świetnie sprawdzą się wiosną. Tworzysz wpis blogowy o szafie kapsułowej? Poproś ChatGPT, by wyjaśnił to pojęcie. Możesz także wskazać przykładowy akapit napisany samodzielnie, by narzędzie wpisało się w Twój styl tworzenia treści SEO. Ciekawym sposobem zastosowania ChatGPT do tworzenia contentu jest na przykład pisania za jego pomocą podsumowania treści czy wstępu do niej.

Przykłady pojedynczych akapitów utworzonych za pomocą uczenia maszynowego w ChatGPT


7. Zastosowanie ChatGPT do tworzenia list źródeł i statystyk w marketingu

ChatGPT służy nie tylko do tworzenia tekstu na potrzeby celów SEO. Skorzystaj z narzędzia do generowania listy źródeł na dany temat bądź statystyk. Uwzględnij jednak, że Chat nie jest doskonały - musisz sprawdzić źródła, z których pochodzą dane. Wielokrotnie zdarza się, że adres URL nie jest już dostępny i wyświetla się błąd 404. Wynika to z faktu, że dostęp do danych przez narzędzie jest ograniczony do końca 2021 roku i nie jest ino w stanie analizować aktualnych treści z internetu.


8. Edycja treści na cele SEO z ChatGPT

ChatGPT dopuszcza pewne nieścisłości, dlatego z dużym prawdopodobieństwem w najbliższym czasie nie zastąpi profesjonalnych twórców treści. Może jednak wesprzeć ich pracę. Mimo tych ograniczeń narzędzie może wspomóc tworzenie pewnych elementów w artykule oraz ich optymalizację. Funkcjonalności obejmują:

 • skracanie akapitów,
 • dodawanie podtytułów do akapitów,
 • generowania nagłówków H1, H2, H3 dla treści z uwzględnieniem potrzeb czytelników,
 • przekształcanie treści.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Praktyczne wskazówki do tworzenia i optymalizacji unikalnych treści SEO z ChatGPT

Jak wykorzystać ChatGPT, by by generować unikalne treści, które będą dopasowane do oczekiwań użytkowników i algorytmów Google? Sprawdź listę praktycznych wskazówek:

 • Ogranicz komunikat do krótkiego fragmentu treści - zamiast generować od razu cały tekst, poproś ChatGPT o napisanie pojedynczego akapitu.
 • Pamiętaj o zwięzłych komunikatach - chcesz ograniczyć liczbę znaków? Poinformuj o tym narzędzie! Chcesz wygenerować listę słów z długim ogonem? Również napisz o tym w swoim komunikacie.
 • Samodzielnie zweryfikuj i popraw utworzony przez sztuczną inteligencję tekst. Możesz go rozbudować o własne informacje i dane.


Jak wykorzystać ChatGPT w SEO, by zwiększyć skuteczność treści? Podsumowanie

W artykule omówiliśmy 8 podstawowych sposobów zastosowania ChatGPT w tworzeniu treści pod kątem SEO. W miarę ulepszania narzędzia prawdopodobnie lista ta będzie się powiększać. Na ten moment warto zastanowić się nad działaniami, które ChatGPT wykonuje dobrze, i nad tymi, które nie są jeszcze doskonałe. Myśl o narzędziu jako o asystencie pisania, aniżeli jako o twórcy treści AI. Rozmawiaj z nim tak, jakbyś delegował komuś zadania. Opisz jasno, czego chcesz, upewnij się, że zadanie jest w zakresie kompetencji narzędzia. Jeśli efekt nie spełnia Twoich oczekiwań, wyjaśnij narzędziu dlaczego i poproś o poprawę. Pamiętaj także, że musisz nauczyć się skutecznie współpracować z narzędziami AI, ponieważ ich popularność będzie stale rosnąć.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak skutecznie wykorzystać ChatGPT do tworzenia i optymalizacji treści SEO?

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ