Jak reklamować fotowoltaikę w internecie?

Pozycjonowanie dla firm fotowoltaicznych. Jak to robimy?
Spis treści

• Reklama fotowoltaiki w internecie - wyzwania

• Czy warto inwestować w reklamę dla firm fotowoltaicznych?

• Strategia SEO dla fotowoltaiki

• Jak reklamować fotowoltaikę i panele fotowoltaiczne w Google Ads?

• SXO dla firm fotowoltaicznych

• Jak reklamować fotowoltaikę na Facebooku i Instagramie?

• Podsumowanie

Reklama w internecie to współczesna dźwignia handlu. Bez obecności online masz niewielkie szanse na zbudowanie świadomości marki i sprzedaży. Jest tak w każdej branży, w tym w branży fotowoltaicznej. Jak dotrzeć do klienta i pozyskiwać leady w internecie dla firm fotowoltaicznych? Sprawdź skuteczne strategie pozycjonowania i reklamy Google Ads, które warto wykorzystać.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Reklama fotowoltaiki w internecie - wyzwania

Rynek fotowoltaiczny rządzi się swoimi prawami. Firmy z branży fotowoltaicznej, które chcą pozyskiwać wartościowe leady, napotykają następujące trudności:

 • duża konkurencja na rynku,
 • problem z wypozycjonowaniem fraz ogólnych, o charakterze ogólnopolskim,
 • liczne zmiany prawne, które wymuszają częste aktualizacje treści na stronie,
 • liczne wątpliwości klientów (czy fotowoltaika się opłaca, jak wygląda rozliczenie z zakładem energetycznym, jaką żywotność mają panele),
 • długi proces decyzyjny klientów - zanim użytkownik zdecyduje się na usługi konkretnej firmy, zapozna się z co najmniej kilkoma ofertami i porówna je między sobą (także pod względem ceny),
 • sezonowość - panele fotowoltaiczne zazwyczaj zyskują popularność wiosną i latem (od kwietnia do września), a zimą liczba zapytań i realizacji jest mniejsza. 

 

Czy warto inwestować w reklamę dla firm fotowoltaicznych? Efekty klientów

Efekty reklamy i pozyskiwania leadów w branży fotowoltaicznej zależą od obranej strategii. Jeśli strategia jest dopasowana do rynku i do zapytań użytkowników, pierwsze wyniki w postaci wzrostu widoczności można zobaczyć nawet w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia działań. Wszystko zależy jednak od wyjściowego stanu witryny, a także konkurencji na konkretnym obszarze, na którym działa klient. Sprawdźmy, jakie efekty i po jakim czasie osiągnęły firmy fotowoltaiczne, które współpracowały z naszą agencją.

 

Pozyskiwanie leadów na fotowoltaikę. Efekty pozycjonowania nowej firmy fotowoltaicznej na rynku

Jednym z naszych klientów była firma, która zdecydowała się na założenie drugiej, zupełnie nowej marki oferującej panele fotowoltaiczne. Strona internetowa była nowa, a właściciele od początku postawili na działania SEO. Na początku współpracy strona nie miała ani jednej frazy kluczowej w top10 Google. Odnotowaliśmy ich systematyczny wzrost. To pierwszy etap - następnie Twoja strona odnotuje wzrost ruchu i zapytań.

 

Efekty pozycjonowania firmy, która od razu po założeniu strony internetowej zdecydowała się na inwestycję w pozycjonowanie

 

Pozyskiwanie leadów na fotowoltaikę a długoletnie pozycjonowanie

Wśród firm fotowoltaicznych nie brakuje także klientów, którzy są z nami od co najmniej kilku lat. Ich wyniki pokazują, że długofalowa strategia SEO w fotowoltaice przynosi oczekiwane efekty nie tylko w postaci wzrostu widoczności, ale także wzrostu ruchu i leadów (zapytań). Firma współpracuje z nami od 4 lat. W trakcie trwania współpracy klient zmieniał stronę internetową, co doprowadziło do okresowych spadków. Mimo to docelowo udało się wypracować wyniki satysfakcjonujące dla obu stron. Obecnie liczba fraz na poszczególnych pozycjach wynosi:

 • top3 - 262,
 • top10 - 704.
 • top50 - 2300.

Wzrost widoczności ma odzwierciedlenie we wzroście zapytań. Dzięki rozbudowie struktury strony o nowe miasta i dodaniu formularzy kontaktowych klient obsługuje zlecenia także poza sezonem (w okresie od października do marca).

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Pozyskiwanie leadów w branży fotowoltaicznej. Wyniki SEO hurtowni fotowoltaicznej

Wśród naszych klientów od niemal 2 lat znajduje się także hurtownia fotowoltaiczna, która z całego świata sprowadza komponenty potrzebne do montażu paneli fotowoltaicznych. Na efekty musiała poczekać, jednak obecnie wzrost widoczności, co widzimy na poniższym wykresie:

 

Wzrost widoczności w Senuto w top50

 

Jak pozyskać klientów w branży fotowoltaicznej na lokalnym rynku?

Część firm fotowoltaicznych oferuje swoje usługi na terenie całego kraju, ale wiele z nich działa na lokalnym rynku. Mogą one osiągnąć równie dobre efekty SEO, co ich konkurencja. W portfolio naszych klientów znajduje się firma, która oferuje montaż paneli fotowoltaicznych w południowej Polsce, na terenie kilku województw. W ciągu 1,5 rocznej współpracy z naszą agencją uzyskała kilkukrotny wzrost fraz w top3, top10 i top50, co prezentują poniższe wykresy:

 

Wzrost widoczności fraz w top3 dla lokalnej firmy fotowoltaicznej

Wzrost widoczności fraz w top10 dla lokalnej firmy fotowoltaicznej

 

Wzrost widoczności fraz w top50 dla lokalnej firmy fotowoltaicznej

 

Zobacz, jak pozycjonujemy naszych klientów z branży fotowoltaicznej!

Klifenergy

3,5-krotny wzrost użytkowników na stronie z SEO!

Zobacz, jak to zrobiliśmy

Kopia histoira mts 4

JB Energia

100-krotny wzrost ruchu z SEO w Google Analytics!

Zobacz, jak to zrobiliśmy!

Kopia histoira mts 5

 

Jak reklamować panele fotowoltaiczne? Strategia SEO dla fotowoltaiki

Jak reklamować fotowoltaikę? Skuteczne pozyskiwanie klientów dla fotowoltaiki należy rozpocząć od wyboru słów kluczowych oraz zaplanowania strategii ich pozycjonowania. Dlaczego pozycjonowanie w branży fotowoltaicznej jest trudne? Ponieważ efekty uzyskujemy poprzez działania skupione na wielu frazach long tail, a nie poprzez pozycjonowanie fraz ogólnych. Podczas wyboru fraz zawsze uwzględniamy frazy ogólne oraz long tail. Po określonym czasie weryfikujemy, które z nich są skuteczniejsze i przynoszą lepsze oraz szybsze efekty. Zazwyczaj są to właśnie fraz long tail. Duża liczba fraz z długim ogonem na różnych pozycjach w top10 może dać lepsze efekty niż jedna fraza na pierwszej pozycji.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Jak pozyskiwać leady w fotowoltaice? Wybór słów kluczowych w SEO

Wybór słów kluczowych w SEO dla branży fotowoltaicznej prowadzimy na podstawie:

 • narzędzi, które pozwalają poznać szacowaną popularność (miesięczną liczbę wyszukiwań) konkretnych fraz,
 • własnych doświadczeń,
 • sugestii klienta.

Profilowanie słów kluczowych dla firm fotowoltaicznych obejmuje nie tylko frazy ogólne, ale także szereg fraz z długiego ogona, czyli fraz, które:

 • złożone są z kilku słów,
 • są mniej popularne, ale dają większe szanse na konwersję,
 • precyzyjnie oddają potrzeby i oczekiwania klienta.

W procesie poszukiwania fraz uwzględniamy słowa kluczowe, które zawierają element lokalizacji - obszary położone blisko siedziby klienta (w okolicy ok. 100-150 km) oraz obszary, na których klient świadczy usługi (województwa, większe miasta powiatowe). Przykładowe frazy mogą wyglądać następująco:

 • panele fotowoltaiczne wielkopolskie,
 • fotowoltaika mazowieckie,
 • fotowoltaika Świdnica.

 Na podstawie fraz usługowych planujemy strukturę strony i rozbudowę podstron ofertowych o nowe lokalizacje. W efekcie takiego działania użytkownik trafia nie na stronę główną, tylko na stronę opisującą usługi dedykowane konkretnej, poszukiwanej lokalizacji. To pozwala zwiększyć konwersje, zwłaszcza jeśli na takiej stronie umieścimy dane kontaktowe, uruchomimy live chat lub dodamy formularz kontaktowy.

Szukamy także fraz poradnikowych, które możemy wykorzystać do tworzenia treści blogowych. 

 

Reklama fotowoltaiki za pomocą treści

Reklama fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych w organicznych wynikach wyszukiwania bazuje na:

 • dużej liczbie podstron dotyczących usług dla konkretnych lokalizacji.
 • treściach blogowych. 

Każda z podstron ofertowych powinna zostać uzupełniona o wartościową treść, a to oznacza, że trzeba stworzyć co najmniej kilkadziesiąt, a często nawet kilkaset unikalnych tekstów na ten sam temat. Warto pamiętać także o zaplanowaniu struktury linków wewnętrznych w taki sposób, by klient mógł znaleźć interesujące go informacje na danej podstronie i przejść np. do adresu URL dotyczącego dofinansowania fotowoltaiki. 

Treści blogowe tworzymy na podstawie pytań i wątpliwości użytkowników. Zakres tematów jest bardzo szeroki ze względu na dużą popularność fotowoltaiki i liczne zapytania w Google, które jej dotyczą. W procesie realizacji contentu na blog często potrzebne jest jednak wsparcie merytoryczne, które wymaga kontaktu z klientem i skorzystania z jego wiedzy, np. w zakresie zmian prawnych (aktualizacji na stronie) i wiedzy o panelach fotowoltaicznych.

 

Tworzenie treści dla firm fotowoltaicznych jest wyzwaniem z kilku względów. To branża, która zyskała na znaczeniu w ostatnich latach w Polsce i w związku z tym konkurencja jest naprawdę duża. Wiele z tych firm dba o pozycjonowanie, a więc i przygotowanie contentu. Z jednej strony daje to copywriterom i copywriterkom łatwy dostęp do branżowych informacji, ale z drugiej stanowi potencjalne ryzyko – wyzwaniem jest weryfikacja tych treści pod kątem wartości merytorycznej oraz wyjście poza przyjęty przez innych schemat. Stworzenie unikalnego tekstu jest wymagające, ponieważ bardzo często teksty na stronach firm fotowoltaicznych są do siebie łudząco podobne. To właśnie dlatego tak ważna jest ścisła współpraca agencji z klientem, który dzieli się wskazówkami i zapewnia dostęp do merytorycznych informacji na temat montażu ogniw fotowoltaicznych czy parametrów technicznych poszczególnych komponentów. Klient zawsze będzie wiedzieć na temat swojej branży więcej niż copywriter czy copywriterka – jeśli mamy dostęp do rzetelnych danych i sprawdzonej wiedzy, dużo łatwiej jest przygotować wartościowy content. Potencjalni klienci takiej firmy z pewnością to docenią, ponieważ będą mieć pewność, że nie są wprowadzani w błąd i mają do czynienia z profesjonalistami. Jest to szczególnie ważne w przypadku wymagającej finansowo inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Agata Stasik, Liderka Zespołu Content Marketingu w agencji widoczni

 

Pozyskiwanie leadów dla firm fotowoltaicznych - pozostałe działania SEO

W ramach działań SEO dla firm fotowoltaicznych prowadzimy także inne działania, które są wspólne dla pozycjonowania niezależnie od branży i dotyczą pozyskiwania linków oraz optymalizacji on-site, czyli zmian technicznych na stronie.

Wypromuj sklep internetowy poprzez SEO!

 

Optymalizacja off-site w reklamie firmy fotowoltaicznej

W ramach prowadzonych działań konieczne jest zbudowanie profilu linkowego. W tym celu pozyskujemy linki z wartościowych źródeł i czuwamy nad tym, by przyrastały w sposób naturalny. W razie potrzeby oczyszczamy profil linkowy, zrzekając się w imieniu klienta szkodliwych linków, które mogą obniżać pozycję strony. 

 

Reklama paneli fotowoltaicznych - optymalizacja on-site

W ramach reklamy paneli fotowoltaicznych i pozycjonowania stron firm montujących fotowoltaikę proponujemy także wdrożenie zmian technicznych (optymalizację on-site), która ułatwi robotom Google odczytanie informacji znajdujących się na stronie. Optymalizujemy:

 • title i description na każdej podstronie,
 • adresy URL w taki sposób, by mówiły, o czym jest dana podstrona,
 • szybkość działania strony.

W razie potrzeby wdrażamy przekierowania oraz kanoniczne wersje adresów URL.

 

Jak reklamować fotowoltaikę i panele fotowoltaiczne w Google Ads?

Jak pozyskiwać leady na fotowoltaikę i reklamować panele fotowoltaiczne? Skorzystaj z reklamy Google Ads. Dostępne formaty, dopasowane do potrzeb firm fotowoltaicznych poszukujących klientów, to:

 

Jak reklamować fotowoltaikę w sieci wyszukiwania Google Ads?

Najbardziej popularna forma płatnej promocji w Google Ads - reklama w sieci wyszukiwania - sprawdzi się do pozyskiwania klientów i reklamy dla firm fotowoltaicznych. Warto z niej skorzystać, ponieważ:

 • docierasz do osób, które poszukują firmy fotowoltaicznej w internecie,
 • szybko zbudujesz widoczność w wyszukiwarce Google.

Jak przygotować reklamę w sieci wyszukiwania, by pozyskiwać klientów na fotowoltaikę?

 • Opracuj listę słów kluczowych, które sugerują chęć inwestycji w panele fotowoltaiczne (wykorzystaj narzędzie Google Keyword Planner). Na początek wybierz dla kampanii słowa kluczowe o niskiej i średniej konkurencji.
 • Przygotuj dobrą treść reklamy - w nagłówku umieść słowo kluczowe, a w treści informacje istotne dla użytkownika (np. montaż w cenie, darmowa wycena, wsparcie w uzyskaniu ulgi na panele fotowoltaiczne).
 • Zadbaj o dobrą strukturę konta Google Ads - stwórz odrębną reklamę dla każdej lokalizacji.
 • Kieruj reklamy na lokalizację - konkretne miasta, w których montujesz fotowoltaikę.
 • Kieruj reklamy na urządzenia mobilne i desktopowe - sprawdź, które reklamy dają większą skuteczność i zwiększ dla nich budżet budżet.
 • Określ budżet oraz stawki - zaczynaj od niskich stawek, by następnie stopniowo je zwiększać i weryfikować efekty.
 • Optymalizuj słowa kluczowe i uzupełniaj listę wykluczających słów kluczowych, jeśli reklama wyświetla się na frazy, które nie pasują do twojej oferty.
 • Zoptymalizuj treść strony docelowej - umieść na niej tylko najważniejsze informacje, zadbaj o jej dobry czas ładowania.
 • Wykorzystaj rozszerzenia reklam Google Ads (linków, lokalizacji, kontaktu), by zwiększyć współczynnik klikalności CTR.

 

 Reklama firm fotowoltaicznych w sieci wyszukiwania

 

Remarketing sposobem na reklamę paneli fotowoltaicznych

Jak reklamować panele fotowoltaiczne w Google Ads? Wykorzystaj remarketing. Dociera on z przekazem reklamowym do użytkowników, którzy już odwiedzili Twoją stronę www, ale nie zrealizowali założonego celu - na przykład nie wypełnili formularza kontaktowego. W procesie podejmowania decyzji o inwestycji w fotowoltaikę potencjalny klient odwiedza wiele stron. Kampania remarketingowa pozwoli Ci przypomnieć użytkownikowi o swojej ofercie i przyciągnąć go z powrotem na stronę, a nawet pozyskać lead. Sprawdź 14 skutecznych sposobów pozyskiwania leadów w marketingu internetowym.

Nie chcesz tracić klientów?

 

Reklama w sieci reklamowej dla firm fotowoltaicznych

Reklama fotowoltaiki w sieci reklamowej Google dociera do wielu użytkowników przeglądających tysiące stron internetowych dziennie. Jest to reklama graficzna, która wyświetla się w różnych miejscach w internecie, na stronach partnerskich Google. Jej koszt za kliknięcie jest niski, ale efekty sprzedażowe niewielkie. Reklama graficzna sprawdzi się wówczas, gdy chcesz budować świadomość marki firmy fotowoltaicznej i wspierać efekty innych typów kampanii w Google Ads.

 

Jak reklamować fotowoltaikę? SXO dla firm fotowoltaicznych

W naszych działaniach skupiamy się nie tylko na wzroście pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania oraz pozyskiwaniu ruchu, ale także na przekształceniu efektów SEO w konwersje. W tym celu proponujemy działania z zakresu SXO. Jest to specjalna usługa, która łączy pozycjonowanie strony z optymalizacją konwersji oraz doświadczeń użytkowników. W ramach prac oceniamy, w jaki sposób strona jest przystosowana do pozyskiwania leadów i klientów na fotowoltaikę. Na podstawie przeprowadzonego audytu SXO proponujemy wdrożenie zmian. Są to między innymi:

 • rozbudowa struktury witryny,
 • poprawa szybkości działania strony,
 • optymalizacja mobilna strony firmy fotowoltaicznej,
 • poprawa struktury menu i nawigacji strony,
 • wdrożenie formularzy kontaktowych na podstronach ofertowych, które pozwolą skontaktować się ze specjalistą w zakresie doboru instalacji fotowoltaicznej.

W ten sposób potencjalny klient nie musi szukać danych kontaktowych w innych zakładkach i może łatwo podjąć próbę kontaktu.

Chcesz zbudować stronę przyjemną dla użytkownika?

 

Jak reklamować fotowoltaikę na Facebooku i Instagramie?

Skuteczna reklama paneli fotowoltaicznych dociera do klientów w różnych miejscach w internecie. Jeśli chcesz efektywnie promować firmę fotowoltaiczną, rozważ reklamę Facebook Ads. Zapewnia ona możliwość płatnej promocji na Instagramie oraz na Facebooku. Zobacz, na jakie elementy kampanii reklamowej dla firm fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę?

 • Poznaj swoją grupę odbiorców - prawdopodobnie powinieneś kierować reklamowy do osób w średnim wieku, które budują dom, a także do przedsiębiorców. W tym [przypadku lepszą platformą reklamową może okazać się Facebook, ponieważ to na Facebooku średnia wieku użytkowników jest większa.
 • Przygotuj reklamę, w której użytkownik po kliknięciu trafia na formularz kontaktowy z doradcą klienta.
 • Opracuj treści reklamowe skierowane do użytkowników na różnych etapach ścieżki zakupowej.
 • Skorzystaj z zaawansowanych opcji kierowania na odbiorców niestandardowych i podobnych. Kieruj reklamę do osób w średnim wieku zainteresowanych budową domu, remontami, nowymi technologiami, przedsiębiorców.
 • Jeśli oferujesz swoje usługi tylko na określonym obszarze, kieruj reklamę paneli fotowoltaicznych na lokalizację.
 • Wykorzystaj w treściach reklamowych referencje zadowolonych klientów.
 • Zastosuj różne formaty reklam - w przypadku fotowoltaiki z pewnością sprawdzi się reklama w postaci pojedynczego posta i video.
 • Określ cele reklamowe - dla firmy fotowoltaicznej sprawdzą się konwersje, ruch i świadomość marki, by budować wizerunek w mediach społecznościowych.

Chcesz rozruszać swoją firmę w mediach społecznościowych?


Reklama paneli fotowoltaicznych. Podsumowanie

W dobie dużej konkurencji na rynku reklama internetowa zyskuje coraz większe uznanie w oczach właścicieli firm, którzy zaczynają rozumieć jej rolę. Możesz mieć najlepszą ofertę, ale jeśli klient nie znajdzie Twojej strony w Google oraz w mediach społecznościowych, nie będzie miał okazji z niej skorzystać. Jak widać, reklama fotowoltaiki w internecie przynosi realne efekty oraz zyski, co potwierdzają case studies naszych klientów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować fotowoltaikę w internecie?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ