Widzisz spadek ruchu na stronie? Poznaj 21 możliwych przyczyn i ich rozwiązania
• Błędy techniczne a spadek ruchu na stronie
• Spadek widoczności, czyli spadek ruchu
• Zmiany preferencji użytkowników i zmiany sezonowe a spadek ruchu w witrynie
• Podsumowanie
Ruch na stronie to jeden z istotnych elementów, które powinieneś śledzić, jeśli myślisz o zwrocie z inwestycji w pozycjonowanie. Brak ruchu lub niski ruch skutkuje brakiem sprzedaży, a tym samym dochodów. Zauważyłeś, że ruch w Twojej witrynie spadł? Nie wpadaj w panikę! Najczęściej wahania ruchu mają charakter krótkotrwały i można sobie z nimi łatwo poradzić. Sprawdź możliwe przyczyny i rozwiązania problemu.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Błędy techniczne a spadek ruchu na stronie
Błędy techniczne na stronie to jedna z najczęstszych przyczyn spadków ruchu. Wynikają one często z tego, że właściciele witryn skupiają się na tworzeniu treści, a zapominają o optymalizacji technicznej strony.
1. Problemy z indeksowaniem strony
Jeśli w procesie indeksowania występują jakiekolwiek problemy lub błędy, ruch na Twojej stronie może być mniejszy. Problemy z indeksowaniem mogą wynikać m.in. z:
- blokad niektórych stron przed indeksowaniem w pliku robots.txt (czy aktualizowałeś plik robots.txt w ostatnim czasie?),
- występowaniem w witrynie stron oznaczonych tagiem noindex,
- migracją witryny.
Błędy indeksowania znajdziesz w Google Search Console w raporcie “Stan”. Powinieneś prześledzić dwie zakładki:
- “wykluczone”, gdzie znajdziesz podstrony, które nie zostały zaindeksowane, ponieważ roboty otrzymały informację, że nie powinny ich indeksować,
- błędy, w której znajduje się lista podstron zaindeksowanych z powodu błędu.
Sprawdź, jak dodać stronę do indeksu Google i przyspieszyć indeksowanie.
Raport stanu witryny w Google Search Console
2. Przeciążenia i awarie serwera
Spadek ruchu na stronie może wiązać się z serwerem Twojej strony. Problemy mogą wynikać ze sposobu pobierania treści witryny. Jeśli ruch jest zbyt duży, serwer zamiast zawartości strony wyświetla w odpowiedzi błąd. Kiedy warto rozważyć zmianę serwera?
- Gdy jego wydajność jest niska i nie jest on w stanie obsłużyć dużego ruchu w tym samym czasie.
- Gdy korzystasz z serwera współdzielonego, który ogranicza swoją moc, by zapewnić działanie wszystkim stronom, które się na nim znajdują.
3. Wolne działanie strony
Strony, które długo wczytują treści, mogą mieć większy współczynnik odrzuceń, ponieważ zniecierpliwieni użytkownicy opuszczają je bez czekania. Wzrost współczynnika odrzuceń sugeruje robotom Google, że strona nie jest zbyt wartościowa, a to może wpłynąć na spadek widoczności i w konsekwencji ruchu. Jak zidentyfikować i naprawić problemy? Skorzystaj z narzędzi PageSpeed Insights i GTmetrix. Po wpisaniu adresu Twojej strony otrzymasz raport dotyczący szybkości ładowania, a także wskazówki, jak możesz go poprawić. Więcej o czasie działania strony pisaliśmy w artykule “Jak zwiększyć szybkość ładowania się strony?”.
Raport z narzędzia PageSpeed Insights zawierający wskazówki, które pozwolą Ci poprawić szybkość strony
4. Problemy ze stabilnością strony
Nagłe zmiany w wyglądzie strony mogą mieć wpływ nie tylko na poziom satysfakcji użytkownika z kontaktu ze stroną, ale także na ruch. Wg Google wyskakujące okienka w witrynie mogą wpływać na sposób jej oceny przez roboty wyszukiwarki (źródło: https://web.dev/cls/). Dlatego też zwróć uwagę, czy:
- układ Twojej strony zmienia się podczas jego przeglądania przez użytkownika,
- czy w witrynie jest dużo reklam,
- czy korzystasz z wyskakujących okienek typu pop-up? Ich umiarkowana liczba może działać na Twoją korzyść, ale jeśli jest ich zbyt dużo, ogranicz je.
Więcej o stabilności strony pisaliśmy w artykułach:
5. Błędne lub uszkodzone przekierowania
Przekierowania informują roboty wyszukiwarek, że konkretna zawartość (podstrona lub cała witryna) została przeniesiona pod inny adres URL. Jeśli są one prawidłowo wdrożone, niosą dużą wartość dla pozycjonowania. W procesie wdrażania przekierowań zdarzają się jednak błędy, które mogą zmniejszyć ruch na stronie. Uszkodzone lub błędne przekierowania mogą wynikać z:
- braku aktualizacji pliku robots.txt oraz mapy strony po wdrożeniu przekierowań,
- pętli przekierowań, czyli zbyt dużej liczby przekierowań jednego adresu URL,
- błędnej migracji strony (zmiany projektu, grafiki, CMS itp).
Błędy w przekierowaniach mogą spowodować, że przeglądarka nie wyświetli użytkownikowi zawartości, a to może wpłynąć na statystyki ruchu w witrynie. Więcej o przekierowaniach dowiesz się z artykułu “Przekierowania 301 a pozycjonowanie”.
6. Niezoptymalizowane strony z błędem 404
Analiza ruchu w witrynie wykazała spadki? Sprawdź, czy w Twojej witrynie nie występuje duża liczba stron 404. Tak może się zdarzyć w sytuacjach, gdy:
- strona została usunięta, np. gdy produkt został wycofany z oferty,
- zawartość strony została przeniesiona pod inny adres URL bez przekierowania 301.
Wg Google obecność stron 404 w witrynie nie ma wpływu na rankingi w wynikach wyszukiwania, pod warunkiem, że błędy 404 są uzasadnione. Spadek ruchu możesz odnotować wówczas, gdy:
- w Twojej witrynie jest zbyt dużo stron z błędem 404,
- nie zoptymalizujesz strony 404, co spowoduje utratę użytkownika.
Skorzystaj z raportu w Google Search Console i przejrzyj błędy 404 w Twojej witrynie. Większość z nich powinieneś przekierować (poprzez przekierowanie 301) do innych podstron. Jeśli pozostawiasz stronę 404, pamiętaj o jej optymalizacji. O optymalizacji stron 404 pisaliśmy więcej w artykule o 19 technicznych błędach SEO w e-commerce.
7. Brak adresów kanonicznych lub błędy podczas ich aktualizacji
Jeśli ta sama treść jest dostępna pod kilkoma adresami URL (np. wersja mobilna i desktopowa witryny), musisz poinformować roboty Google, którą z nich powinny indeksować. W tym celu stosuje się tag kanoniczny. Na spadek ruchu w witrynie mogą wpływać:
- brak adresów kanonicznych w witrynie - wówczas roboty indeksują wszystkie strony, co może doprowadzić do duplikacji treści, a w konsekwencji spadku widoczności oraz ruchu,
- błędy podczas wdrażania lub aktualizacji adresów kanonicznych.
Prawidłowo wdrożone kanoniczne adresy URL zwiększą ruch na stronach, na których Ci zależy. Jeśli ich nie wdrożysz, ruch zostanie rozproszony na różnych podstronach, również na tych, których nie chcesz indeksować. W konsekwencji ruch na kluczowych podstronach może spaść.
8. Błędy we wdrażaniu kodu śledzenia
By prawidłowo śledzić ruch w swojej witrynie, musisz wdrożyć tag śledzenia do kodu html. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia Google Tag Manager. Jeśli kod zostanie błędnie zaktualizowany, możesz odnotować spadek ruchu w Google Analytics. Realnie ruch może być taki sam, jak wcześniej, po prostu nie wszystkie dane są zbierane i prezentowane w narzędziach. Warto sprawdzić, czy kod śledzenia jest wdrożony prawidłowo i jakie dane zbiera. Możesz to zrobić dzięki rozszerzeniu do przeglądarki od Google Tag Assistant Legacy.
9. Błędy w meta tagach
Jakość meta danych, takich jak title i description, może wpływać na wielkość ruchu w witrynie. Jak zwiększyć ruch na stronie poprzez meta dane?
- Sprawdź unikalność wszystkich meta tagów.
- Zadbaj o spójność informacji w meta danych oraz danych na stronie internetowej (zaktualizowałeś artykuł na blogu? Poinformuj o tym w meta description).
- Zadbaj, by meta title oraz meta description były wartościowe dla użytkownika (Title “Strona główna” z pewnością nie zachęci użytkownika do przejścia w witrynę.
Jeśli Twoja witryna odnotowuje wysokie pozycje w Google, ale ruch jest niewielki, być może powinieneś edytować tytuł i opis strony. Błędy w danych strukturalnych znajdziesz m.in. w narzędziu Netpeak Spider. Skuteczne sposoby optymalizacji poznasz w artykułach:
- Optymalizacja meta danych w pozycjonowaniu krok po kroku. Zobacz, jak robią to eksperci!
- Jak tworzyć chwytliwe title i description w pozycjonowaniu?
10. Błędy podczas migracji witryny
Zmiany na stronach są potrzebne, jednak nieumiejętnie przeprowadzona migracja serwisu może doprowadzić do dużego spadku ruchu. Najczęściej błędy następują na etapie migracji strony z wersji przejściowej do aktywnej. Jak należy przeprowadzić migrację, by zminimalizować straty w ruchu?
- Pamiętaj o zaktualizowaniu pliku robots.txt po migracji.
- Usuń tag noindex po migracji - jeśli tego nie zrobisz, witryna pozostanie niewidoczna w wynikach wyszukiwania, co może doprowadzić do drastycznych spadków ruchu.
- Zadbaj, by w 100% odwzorować na nowej stronie treści, linki i przekierowania ze starej strony. Witryna powinna być przeniesiona 1:1.
Przed ostatecznym uruchomieniem witryny:
- Sprawdź, czy wszystkie linki przychodzące do nowej witryny działają.
- Zweryfikuj strukturę przekierowań.
- Sprawdź podstawowe raporty dotyczące widoczności, ruchu i linków w narzędziach SEO (widoczność sprawdzisz w Senuto, linki w Ahrefsie, a ruch w Google Analytics).
Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej przeprowadzona migracja może spowodować pewne wahania zarówno w widoczności, jak i w ruchu na stronie. Mimo to przygotuj się do migracji jak najlepiej - lepiej włączyć nową stronę kilka dni później niż wcześniej, ale z błędami. Sprawdź, jak przygotować się do migracji strony.
11. Ręczne działania Google
Jeśli Twoja strona działa niezgodnie z wytycznymi Google dla webmasterów, pracownicy Google mogą ręcznie nałożyć filtr na Twoją stronę. Spowoduje on spadek Twoich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania lub całkowite wyłączenie Twojej witryny z wyników i w konsekwencji spadek ruchu. Informację o ręcznym filtrze znajdziesz w Google Search Console w raporcie “Bezpieczeństwo i ręczne działania”. Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz otrzymać filtr od Google.
Raport dotyczący ręcznych filtrów Google w Google Search Console
Spadek widoczności, czyli spadek ruchu
Spadek widoczności niemal w każdym przypadku powoduje spadek ruchu, ponieważ użytkownicy rzadko docierają do innej strony wyników wyszukiwania niż pierwsza.
Wykres prezentujący zależność pomiędzy pozycją a współczynnikiem CTR, źródło: https://www.advancedwebranking.com/ctrstudy/
12. Spadek widoczności na hasła brandowe
Zrezygnowałeś z pozycjonowania na frazę brandową? Może to wpłynąć na ruch w witrynie. Być może część firm, z którymi współpracujesz, pozycjonuje się na nazwę Twojej firmy. Jeśli dodatkowo sam sprzedajesz swoje produkty, możesz odnotować nie tylko spadek ruchu, ale i sprzedaży. Nie jest to dobry objaw - na frazę brandową powinien plasować się na 1. miejscu w wyszukiwarce.
13. Aktualizacje Google a spadki ruchu
Aktualizacja algorytmu Google również mogą wpłynąć na ruch w Twojej witrynie. Często aktualizacje dotyczą tylko firm z konkretnych branż, np. zdrowotnej, a spadki są chwilowe. Jeśli Twoja strategia SEO jest zgodna z wytycznymi Google, nie masz się czego obawiać - wszelkie zmiany powinny mieć pozytywne skutki dla Twojej witryny.
Historia aktualizacji Google
14. Utrata linków prowadzących do witryny
Na spadek ruchu może wpływać również utrata linków zewnętrznych prowadzących do witryny. Może ona wynikać z:
- usunięcia linku przez właściciela strony - po wytypowaniu takich linków warto skontaktować się z właścicielem - być może uda się przywrócić link,
- usunięcia witryny lub podstrony, na której znajdował się link prowadzący do Twojej strony,
uszkodzenia linku, np. wskutek zmiany adresu URL w Twojej witrynie, do którego prowadził backlink, bez przekierowania.
Mniej linków prowadzących do witryny oznacza, że Google może uznać Twoją witrynę za mniej wartościową i doprowadzić do spadku widoczności, a tym samym ruchu. Do monitoringu profilu linkowego swojego strony wykorzystaj narzędzia Ahrefs lub Majestic SEO.
15. Niska jakość treści
Słabej jakości treści (thin content) również mogą przyczyniać się do spadku ruchu. Jeśli przestałeś inwestować w wartościowy content, użytkownicy będą:
- spędzać mniej czasu na Twojej stronie,
- opuszczać Twoją witrynę bez przechodzenia do innych podstron.
To może spowodować, że Twoje pozycje w organicznych wynikach spadną i utracisz ruch. Dlatego, by zwiększyć ruch na stronie, powinieneś:
- stale tworzyć nowe treści lub aktualizować istniejące, o czym dowiesz się więcej z artykułu “Fresh content a pozycjonowanie”,
- uzupełniać istniejące treści o nowe słowa kluczowe,
- zastanowić się, czy treść nadal jest aktualna i popularna oraz czy pasuje do zamiarów użytkownika?
- rozważyć wdrożenie znaczników Schema, by więcej treści wyświetlało się w organicznych wynikach.
- Sprawdź, jak analizować skuteczność treści na stronie.
- Zobacz, jak dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie
Przykład wyniku organicznego agencji widocznymi z fragmentami rozszerzonymi
Zmiany preferencji użytkowników i zmiany sezonowe a spadek ruchu w witrynie
Preferencje użytkowników i sytuacja na rynku wciąż się zmieniają. Może to wpływać na ruch z organicznych wyników wyszukiwania.
16. Sezonowość w branży
Jeśli działasz w branż sezonowej, wahania ruchu w ciągu ruchu będą naturalne. W okresie szczytu sprzedażowego możesz generować duży ruch, a poza nim znacznie mniejszy. Nie jest to powód do zmartwień. Sezon ogórkowy możesz wykorzystać na to, by przygotować się do sprzedaży jeszcze lepiej, wdrożyć zmiany na stronie czy w strategii marketingowej. W sezonie porównuj jednak ruch rok do roku, by wiedzieć, czy się rozwijasz.
17. Zmiana trendów i preferencji użytkowników
Trendy wciąż się zmieniają, co również może wpłynąć na ruch w Twojej witrynie. Jeśli zauważyłeś spadki, zastanów się, czy tematy, które poruszasz, i produkty oraz usługi, które oferujesz, wciąż są “na topie”. Jak zwiększyć ruch na stronie? Być może powinieneś zmienić asortyment i podążyć za oczekiwaniami swoich klientów.
18. Wzrost konkurencji
Twoja konkurencja nie śpi i może wpływać na spadek ruchu na Twojej stronie lub w sklepie. Dlatego raz na jakiś czas powinieneś przeanalizować top10 organicznych wyników wyszukiwania, by sprawdzić:
- w jakie działania inwestuje konkurencja,
- na jakie frazy się pozycjonuje,
- w jakich miejscach umieszcza linki do swojej strony,
- jakie treści tworzy.
Sprawdź, jak przeanalizować konkurencję w SEO, wyciągnij wnioski i poznaj sposoby, na wzrost ruchu na stronie.
19. Zmiany w sposobie prezentacji wyników wyszukiwania
Czy wiesz, że w 2020 roku aż 65% wyszukiwań nie zakończyło się kliknięciem w żaden link? Powodem takiego stanu rzeczy są zmiany w wyglądzie wyników wyszukiwania Google. Wyszukiwarka często umieszcza w bezpośrednio w wynikach wyszukiwania okienka z odpowiedziami na pytanie użytkownika. Jeśli takie okienko pojawia się na frazę, na którą się pozycjonujesz, ruch na stronie może spaść. Jak zwiększyć ruch na stronie? Zaplanuj strategię SEO na mniej popularne frazy.
Przykład zapytania, dla którego Google wyświetla bezpośrednią odpowiedź w okienku na szczycie wyników wyszukiwania
Inne przyczyny spadku ruchu
Ruch w witrynie może zależeć także od sytuacji zewnętrznych, na które nie masz wpływu. Są to:
- 20. Spadek reputacji Twojej strony - być może wydarzyło się coś, co miało wpływ na Twoją pozycję na rynku i zniechęciło klientów do odwiedzin.
- 21. Sytuacja na rynku - przykład to covid-19, który w krótkim czasie zupełnie zmienił koniunkturę na rynku i wpłynął na mniejszy ruch na wielu stronach.
Podsumowanie
Spadek ruchu na stronie może mieć charakter przejściowy i wynikać ze zdarzeń, na które nie masz wpływu. Warto jednak stale śledzić dane dotyczące ruchu w Google Analytics, by w porę zareagować. Zobacz, jak sprawdzić ruch na stronie swojej oraz konkurencji. W utrzymaniu ruchu pomoże pozycjonowanie stron zgodne z wytycznymi Google, a także zadbanie o UX.
konwersji na stronie
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.