Jak pisać lepsze meta tagi z ChatGPT?

Jak pisac lepsze meta tagi z ChatGPT
Spis treści

• Co to są meta tagi i dlaczego są ważne dla SEO?

• Jak tworzyć meta tagi?

• Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z ChatGPT?

• Jak wykorzystać ChatGPT do tworzenia meta tagów?

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy większość działań biznesowych odbywa się online, ważne jest, aby Twoja strona internetowa była dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO. Jednym z kluczowych elementów optymalizacji jest stosowanie właściwych meta tagów, które pomogą użytkownikom znaleźć Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Jednak napisanie dobrych meta tagów nie jest łatwym zadaniem — wymaga bowiem zrozumienia algorytmów wyszukiwarek oraz umiejętności wykorzystania słów kluczowych i kreatywności. W tym artykule opowiemy o tym, jak pisać lepsze meta tagi przy pomocy narzędzia opartego na sztucznej inteligencji — ChatGPT.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to są meta tagi i dlaczego są ważne dla SEO?

Meta tagi to specjalne znaczniki HTML, które służą do opisywania zawartości strony internetowej. Są one umieszczane w sekcji nagłówka (head) strony i zawierają informacje, takie jak tytuł strony, opis zawartości oraz inne metadane (np. wskazówki w zakresie indeksowania - tam meta robots). Meta tagi pomagają wyszukiwarkom internetowym lepiej zrozumieć zawartość strony i określić, jakie słowa kluczowe są z nią związane. To umożliwia im wyświetlanie witryny internetowej na konkretne zapytania użytkowników, wpisywane w wyszukiwarkę. Istnieje wiele rodzajów meta tagów, ale najczęściej wykorzystywane w kontekście SEO to:

 • Meta tag „title” - zawiera tytuł strony i jego zadaniem jest poinformować wyszukiwarkę oraz użytkowników czego dotyczy strona docelowa. Jest jednym z najważniejszych meta tagów, ponieważ często decyduje o tym, czy internauta kliknie link, czy zdecyduje się wejść na inną stronę.
 • Meta tag „description” - zawiera opis strony i jest wykorzystywany przez wyszukiwarki jako fragment opisu witryny w wynikach wyszukiwania. Jest ważny dla SEO, ponieważ dokładnie informuje użytkowników i roboty Google o zawartości strony docelowej. Może przełożyć się na wzrost ruchu na stronie, ale nie jest oficjalnie czynnikiem rankingowym (w przeciwieństwie do title, który nim jest).
 • Meta tag „robots” - kolejny ważny znacznik, który określa, czy wyszukiwarki powinny indeksować daną stronę lub jakie elementy witryny powinny być indeksowane, a jakie nie. Sprawdź, jak kontrolować indeksowanie strony w Google?
 • Meta tag „canonical” - określa pierwotny adres URL strony, co pomaga uniknąć problemów z powielaniem zawartości.
 • Meta tag „keywords” - zawiera słowa kluczowe związane ze stroną. Nie są one już tak ważne dla SEO jak kiedyś, ponieważ wyszukiwarki coraz bardziej polegają na analizie samej zawartości strony.
  Meta tag „author” - zawiera informacje o autorze strony.
  Meta tag „viewport” - określa sposób, w jaki strona powinna być wyświetlana na urządzeniach mobilnych.

Ważne jest jednak, aby nie nadużywać meta tagów lub stosować w nich nieprawdziwych informacji, ponieważ taka praktyka może być interpretowana jako spamowanie i negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Wszystkie powyższe meta tagi powinny być używane z umiarem i zgodnie z zasadami SEO, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć zawartość strony i pomóc w uzyskaniu jak najlepszej pozycji. 

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


Jak tworzyć meta tagi?

W tym artykule skupimy się głównie na dwóch meta tagach — title i description, ponieważ to one wymagają odpowiedniego przygotowania pod SEO i jako jedyne są widoczne dla użytkowników. ChatGPT doskonale radzi sobie z tworzeniem title i description - to narzędzie może wykonać za nas pracę i bardzo przyspieszyć działania związane z pozycjonowaniem. Natomiast nadal warto weryfikować jego odpowiedzi i w razie potrzeby poprawić je zgodnie z ogólnymi zasadami tworzenia meta tagów.

Title i description w wynikach wyszukiwania.

 

Aby stworzyć chwytliwe opisy meta i tytuły stron, należy wstępnie określić, jakie informacje chcemy przekazać i jakie słowa kluczowe chcemy uwzględnić. W celu uzyskania jak największej skuteczności title i description warto trzymać się kilku sprawdzonych wskazówek:

 • Staraj się, aby były one jak najbardziej zwięzłe i konkretne, a przy tym przekazywały najważniejsze informacje.
 • Używaj słów kluczowych w sposób naturalny, by nie wpłynąć negatywnie na SEO.
 • Zadbaj o to, by title i description były unikalne — zawsze sprawdzaj, czy ktoś już nie użył takiego samego tytułu lub bardzo zbliżonego opisu.
 • Używaj nazwy marki, aby zwiększać jej świadomość i rozpoznawalność wśród docelowych odbiorców.
 • Upewnij się, że tagi są czytelne i zrozumiałe na użytkowników, a także zadbaj o to, aby dokładnie opisywały zawartość strony.
 • Używaj CTA, które zachęcą użytkowników do kliknięcia.
 • Testuj różne meta tagi i na bieżąco je optymalizuj. Współczynnik klikalności możesz sprawdzić w narzędziu Google Analytics 4 - pozwoli Ci to ocenić, które meta tagi są najbardziej skuteczne, a które z nich sprawdzają się gorzej.

Jak powinny wyglądać meta tagi — title i description?

 • Title powinien zawierać tytuł strony i słowa kluczowe. Tytuł powinien mieć maksymalnie 70 znaków ze spacjami, aby był wyświetlany w całości w wynikach wyszukiwania. Przykład: <title>Tytuł strony - Słowa kluczowe</title>
 • Description powinien zawierać krótki opis strony i słowa kluczowe. Opis powinien mieć maksymalnie 150-160 znaków ze spacjami. Przykład: <meta name="description" content="Krótki opis strony - Słowa kluczowe">

Dodatkowo ChatGPT może pomóc Ci w stworzeniu formuły znaczników do kodu HTML, co szerzej omówimy w dalszej części artykułu.


Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z ChatGPT?

ChatGPT to chatbot stworzony przez OpenAI. Narzędzie to jest w stanie przetwarzać język naturalny i generować odpowiedzi na zadane pytania lub komunikaty. ChatGPT ma zdolność do przeprowadzania rozmów na różne tematy, może odpowiadać na pytania dotyczące faktów, udzielać porad, tłumaczyć języki, a także tworzyć proste teksty. ChatGPT może również służyć jako narzędzie do automatycznego generowania treści, takich jak opisy produktów, artykuły i wiele innych. Jest to narzędzie, które okazuje się niezwykle pomocne w codziennej pracy, np. specjalistów SEO czy content marketingu. Może znacznie skrócić czas poświęcany na niektóre działania związane z pozycjonowaniem, tworzeniem treści czy właśnie konstruowaniem meta tagów. Przed rozpoczęciem pracy z tym narzędziem warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • Jakość Twoich pytań w dużym stopniu wpłynie na jakość odpowiedzi — im bardziej precyzyjny będzie twój komunikat, tym bardziej szczegółową odpowiedź otrzymasz.
 • ChatGPT nie jest narzędziem SEO, więc tworzone przez niego treści wymagają weryfikacji i czasami będą potrzebować optymalizacji pod kątem SEO.
 • Zawsze musisz sprawdzać odpowiedzi generowane przez narzędzie — mogą być one niepoprawne lub nieaktualne (ChatGPT bazuje na danych zbieranych do 2021 roku).
 • Narzędzie ma ogólne pojęcie o prawidłowej strukturze tekstu oraz wymaganych liczbie znaków, ale nie zawsze przestrzega ich dokładnie — jest to szczególnie ważne właśnie w przypadku title i description. Zazwyczaj opisy wymagają skrócenia.

Dowiedz się jak jeszcze możesz wykorzystać ChatGPT:


Jak wykorzystać ChatGPT do tworzenia meta tagów?

ChatGPT to narzędzie, które może skutecznie pomóc Ci w działaniach SEO, takich jak - wybór słów kluczowych czy tworzenie title i description. Co więcej, jest on w stanie wygenerować formułę tych tagów do kodu HTML, co będzie szczególnie pomocne w przypadku początkujących specjalistów.


Wykorzystanie ChatGPT do generowania słów kluczowych

Słowa kluczowe w meta tagach, takich jak title i description, są ważne w SEO, ponieważ pomagają wyszukiwarkom internetowym zrozumieć, o czym jest strona i jak powinna być wyświetlana w wynikach wyszukiwania.

Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, wykorzystują algorytmy, które analizują zawartość strony, w tym jej meta tagi, aby określić, czy dana strona jest związana z zapytaniem wyszukiwania użytkownika, co z kolei wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Title powinien zawierać ważne słowa kluczowe, które charakteryzują treść strony i pomagają wyszukiwarkom internetowym zrozumieć, o czym jest strona. Meta tag description, z kolei, powinien zawierać atrakcyjny i krótki opis treści strony, również z ważnymi słowami kluczowymi, które zachęcają użytkowników do kliknięcia link kierującego do witryny. Optymalizacja tych meta tagów może pomóc w zwiększeniu szans na wyświetlenie strony na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, co z kolei przyciągnie więcej użytkowników na stronę.

Jako model językowy, ChatGPT może pomóc w generowaniu słów kluczowych, które będą potrzebne do umieszczenia w meta tagach. Analizując treść strony, ChatGPT jest w stanie wykryć słowa i wyrażenia, które są najczęściej używane w treści i wyszukiwane przez użytkowników. Dzięki temu może on zaproponować odpowiednie słowa kluczowe, które pomogą w pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania.

Aby ChatGPT wygenerował słowa kluczowe, których warto użyć dla konkretnej strony internetowej, możesz użyć takiego zapytania: Zachowuj się jak specjalista SEO. Zaproponuj słowa kluczowe, które powinny być zawarte w meta tagach dla strony: (adres URL).

Słowa kluczowe do meta tagów zaproponowane przez ChatGPT.


Wykorzystanie ChatGPT do generowania meta title

ChatGPT nie jest bezpośrednio zaprojektowany do tworzenia profesjonalnego meta title. Jednakże można wykorzystać go do wygenerowania tytułu, który może być użyty jako właśnie ten meta tag. Dobry title powinien być zwięzły, atrakcyjny i zawierać ważne słowa kluczowe. Można wykorzystać ChatGPT, aby wygenerować różne wersje tytułów, a następnie wybrać ten, który najlepiej odpowiada celowi i kontekstowi strony.

Aby otrzymać meta title, należy najpierw określić czego, dotyczy strona docelowa i w jakim celu została stworzona. Następnie można wykorzystać ChatGPT do wygenerowania kilku różnych tytułów, które pasują do Twoich wymagań. Narzędzie jest też w stanie wygenerować title tag na podstawie adresu URL. Zobacz, jak możesz skonstruować zapytanie do ChatGPT aby otrzymać dobrze zoptymalizowany tytuł strony:

Title tagi zaproponowane przez ChatGPT na podstawie opisu strony docelowej.

Title tagi zaproponowane przez ChatGPT na podstawie adresu URL.

 

Możesz także poprosić ChatGPT o wygenerowanie meta title na podstawie:

 • Istniejących już meta title, np. tych używanych przez konkurencję — wystarczy, że wraz z odpowiednim zapytaniem wkleisz przykładowy tytuł, na podstawie którego ChatGPT może stworzyć podobne wersje. Możesz użyć zapytania: Prześlę Ci teraz kilka adresów URL i title tagów, których używa moja konkurencja. Chcę, abyś przeanalizował ich metody i na tej postawie stworzył inne wersje tych tytułów.

Title tagi na podstawie konkurencyjnych artykułów.

 

 • Topowych wyników wyszukiwania — możesz również poprosić ChatGPT o wygenerowanie title tagu, który pozwoli Ci uzyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Podaj mu tytuły, które rankują wyżej niż Ty, możesz użyć takiego zapytania: Chciałabym, aby moja strona uzyskała lepszą pozycję na frazę (przykładowa fraza). Aktualnie jest na pozycji 5. Na podstawie tytułów, które uzyskują dobre pozycje, utwórz dla mnie lepszy title tag, który będzie miał możliwość uzyskać wysokie wyniki. Mój aktualny tytuł to: (Twój title tag).
 • Określonych typów title tagów — możesz poprosić ChatGPT o wygenerowanie title w konkretnej formie, którą lubisz bądź dobrze sprawdza się w przypadku Twojej grupy docelowej. Przykładowo, ChatGPT może wygenerować dla Ciebie tytuł w formie pytania czy też title tag uzupełniony o CTA, liczbę lub datę.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Wykorzystanie ChatGPT do generowania meta description

ChatGPT posiada również zdolność do generowania meta description - krótkiego opisu strony internetowej, który pojawia się w wynikach wyszukiwania wraz z tytułem strony. Zadaniem meta description jest przyciągnięcie uwagi użytkowników i zachęcenie ich do kliknięcia linku. Dzięki uczeniu maszynowemu ChatGPT jest w stanie analizować treść strony internetowej i generować meta description, które są spójne i adekwatne do zawartości strony. Algorytm ten może brać pod uwagę wiele czynników, takich jak słowa kluczowe, długość tekstu, czy też konkretną frazę, która była wpisana w wyszukiwarce.

Jednym z atutów ChatGPT jest jego zdolność do wykorzystania kontekstu, co pozwala na generowanie bardziej trafnych i przekonujących meta description. Dzięki temu użytkownicy mogą szybciej i łatwiej zidentyfikować, czy dana strona jest dla nich interesująca, co przekłada się na zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Tak jak w przypadku title tagu, możesz poprosić ChatGPT, aby wygenerował meta description na podstawie precyzyjnych wymagań czy adresu URL lub stworzyć inne wersje opisu bazując na opisach udostępnianych przez konkurencję. Zobacz przykładowe zapytanie skierowane do ChatGPT w celu stworzenia meta description:

Propozycje na meta description wygenerowane przez ChatGPT.

 

Często zdarza się, że opisy stworzone przez ChatGPT są zbyt długie (mają więcej niż 160 zzs). W takiej sytuacji możesz poprosić go o skrócenie treści lub zrobić to samodzielnie.


Zastosowanie ChatGPT w tworzeniu formuły znaczników do kodu HTML

Kolejną bardzo przydatną funkcją ChatGPT jest jego zdolność do stworzenia formuły znaczników do kodu HTML. Jest to narzędzie, które dobrze radzi sobie z językiem HTML, ale ważne jest, by pamiętać, że nie został on specjalnie zaprojektowany do tego celu i nie zastąpi wiedzy specjalisty w dziedzinie tworzenia stron internetowych.

Zastosowanie ChatGPT do tworzenia kodu HTML może być pomocne zwłaszcza dla osób początkujących, które potrzebują wskazówek dotyczących poprawnej składni HTML. ChatGPT potrafi wygenerować dość dobry kod, lecz nie można mieć pewności, że będzie on w pełni poprawny — najlepiej poddać go dodatkowej weryfikacji.

W przypadku formuły do meta tagów, ChatGPT sprawdza się bardzo dobrze. Aby wygenerować taką formułę, wystarczy użyć bardzo prostego zapytania: Wygeneruj formułę znaczników kodu do artykułu, pt. (przykładowy tytuł) lub do strony docelowej: (adres URL). Możesz też określić konkretne meta tagi, które chcesz, aby zawarł w kodzie. Zobacz, jak wygląda odpowiedź ChatGPT na takie zapytanie:

Formuła znaczników do kodu HTML wygenerowana przez ChatGPT.


Jak pisać lepsze meta tagi z ChatGPT? Podsumowanie

Odpowiednio zoptymalizowane meta tagi są kluczowym elementem SEO dla stron internetowych. Dzięki narzędziu ChatGPT, opartemu na sztucznej inteligencji, możesz znacznie ułatwić sobie to zadanie i zoptymalizować stronę internetową w sposób bardziej skuteczny. Pamiętaj, że stosowanie właściwych meta tagów jest tylko jednym z elementów optymalizacji strony - warto również zadbać o jakość treści, szybkość ładowania strony czy responsywność na różnych urządzeniach. Wszystko to razem przyczyni się do lepszej pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania i przyciągnięcia większej liczby użytkowników.

Czym są meta tagi?
Down arrow

Meta tagi to elementy kodu HTML, które służą do opisania zawartości strony internetowej. Dzięki nim zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki mogą dowiedzieć się, czego dotyczy konkretna strona internetowa. Najważniejsze meta tagi to: title, description, robots czy canonical.

Dlaczego meta tagi są ważne dla SEO?
Down arrow

Meta tagi są ważne dla SEO, ponieważ pomagają wyszukiwarkom zrozumieć temat i zawartość strony internetowej. Wysokiej jakości meta tagi mogą pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej w wynikach wyszukiwania i uzyskaniu jak najlepszej pozycji.

Jakie informacje powinny być zawarte w meta tagach?
Down arrow

W meta tagach powinny być zawarte treściwe informacje dotyczące zawartości strony internetowej. Powinny być one zwięzłe i konkretnie informować użytkownika oraz wyszukiwarkę, o tym co znajduje się na stronie. Meta tagi title i description powinny też zawierać słowa kluczowe i wezwania do działania.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pisać lepsze meta tagi z ChatGPT?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 139 głosów

UDOSTĘPNIJ