Jak zwiększyć skuteczność treści za pomocą ChatGPT?

18 sposobow zastosowania ChatGPT w content marketingu
Spis treści

• ChatGPT 3 a content marketing

• ChatGPT nowym członkiem zespołu marketingowego? Dlaczego warto go wykorzystać?

• Jak wykorzystać ChatGPT do automatyzacji tworzenia treści na stronę internetową?

• Jak wykorzystać ChatGPT do tworzenia treści w innych kanałach?

• Generowanie treści z ChatGPT - potencjalne problemy i wyzwania

• Podsumowanie

ChatGPT to narzędzie, które szturmem wkroczyło w świat marketingu internetowego i podbiło serca oraz umysły twórców treści oraz specjalistów ds. pozycjonowania, a ponadto wywołało niemały wstrząs wśród włodarzy Google. Największe zastosowanie ChatGPT można zauważyć w marketingu treści - to do tego narzędzie zostało stworzone. Sprawdźmy zatem 18 sposobów na wykorzystanie sztucznej inteligencji ChatGPT 3 w content marketingu zarówno na potrzeby strony internetowej, jak i działań w innych kanałach.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


ChatGPT 3 a content marketing

ChatGPT to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do wykonywania różnego rodzaju zadań. Głównym celem jest generowanie treści, co ma przyspieszyć i usprawnić pracę specjalistów ds. content marketingu. Twórcy, firma OpenAI, chwalą się, że ChatGPT jest w stanie pisać piosenki, wiersze, konspekty, generować tytuły, pomysły na treści i nagłówki, a nawet tworzyć rozbudowane artykuły blogowe. W praktyce zdolności narzędzia mogą zatrząść podstawami pracy specjalistów ds. treści. Nie musi tak jednak być, jeśli ci nauczą się sprawnie korzystać z narzędzia do wspomagania i przyspieszania swojej pracy.


ChatGPT nowym członkiem zespołu marketingowego? Dlaczego warto go wykorzystać?

ChatGPT bez wątpienia zrewolucjonizuje proces opracowywania treści na potrzeby stron i sklepów internetowych. Nie oznacza to, przynajmniej na razie, że twórcy treści będą niepotrzebni. Wszystko dlatego, że obecnie narzędzie nie jest idealne, popełnia błędy merytoryczne, które musi wychwycić człowiek. Co więcej, ChatGPT analizuje jedynie treści stworzone do końca 2022 roku, więc nie sprawdzi się do opracowywania contentu, który potrzebuje możliwie najbardziej aktualnych informacji (np. treści na strony kancelarii prawnych). Mimo to zastosowanie ChatGPT w swojej strategii content marketingowej nie tylko warto, ale wręcz trzeba rozważyć, ponieważ:

 • ChatGPT wykona ze specjalistę wiele zadań, np. takie jak utworzenie title i description dla treści, przygotowanie konspektu treści, opracowanie nagłówków, wyselekcjonowanie źródeł,
 • dzięki ChatGPT zespół content marketingowy może zwiększyć wydajność treści - w tym samym czasie jesteś w stanie stworzyć więcej treści niż wówczas, gdy nie korzystasz ze wsparcia sztucznej inteligencji,
 • dzięki wykorzystaniu ChatGPT nadążasz za konkurencją - wiele firm, zwłaszcza tych z obszaru IT, już teraz wdraża rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i z powodzeniem zwiększa liczbę treści na stronach internetowych za pomocą ChatGPT.

Sprawdźmy, jak właściciele stron i sklepów, a także twórcy treści mogą wykorzystać ChatGPT do budowy strategii content marketingowej witryny w różnych kanałach.

[section id="35895"]


Jak wykorzystać ChatGPT do automatyzacji tworzenia treści na stronę internetową?

Najważniejszy content to ten, który znajduje się na Twojej stronie internetowej. To dzięki niemu odbiorcy trafiają na Twoją witrynę w wyszukiwarce Google i klikają link Twojej strony www. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób wykorzystać ChatGPT i sztuczną inteligencję do automatyzacji i wzrostu wydajności content marketingu na firmową stronę.


1. Generowanie pomysłów na nowe treści w ChatGPT

Jak wykorzystać ChatGPT w content marketingu? Jednym ze skutecznych sposobów jest poszukiwanie w ChatGPT pomysłów na nowe treści. Wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania w narzędziu hasło: “Znajdź X pomysłów na treści na temat Y”, a w odpowiedzi otrzymasz listę potencjalnych tematów i pomysłów, które możesz wykorzystać na swojej stronie, np. na blogu.

Propozycje treści wygenerowane przez ChatGPT 3


2. Generowanie pomysłów na rozbudowę treści w ChatGPT 3

Załóżmy, że masz już blog, na którym znajdują się setki artykułów. Wiele z nich stworzyłeś jednak co najmniej kilka lat temu, co sprawia, że prawdopodobnie wymagają one odświeżenia: aktualizacji, rozbudowy, uwzględnieniu nowych fraz kluczowych. Do aktualizacji treści również możesz wykorzystać ChatGPT. W tym celu poproś narzędzie o przygotowanie konspektu na konkretny temat. Sprawdź, jakie zagadnienia porusza narzędzie, i zweryfikuj, czy warto uwzględnić któreś z nich we własnym artykule blogowym. Zobacz także, jak fresh content wpływa na pozycjonowanie strony.


3. Generowanie tytułów treści w ChatGPT

Masz pomysł na artykuł, ale nie wiesz, jaki tytuł mu nadać, by przyciągnąć odbiorców? ChatGPT może być prawdziwą kopalnią pomysłów! Za jego pomocą znajdziesz inspirację na chwytliwy tytuł artykułu, który będzie atrakcyjny dla odbiorców. Wystarczy odpowiedni komunikat, w którym poprosisz narzędzie o wskazanie tytułu artykułu o konkretnej tematyce, i gotowe!

Tytuł treści (H1) wygenerowany przez ChatGPT


4. Optymalizacja treści w SEO za pomocą ChatGPT 3

ChatGPT3 to znakomite narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które wspomoże Cię także w optymalizacji SEO treści. Za jego pomocą możesz:

 • znaleźć nowe frazy kluczowe do optymalizacji treści w pozycjonowaniu,
 • dopasować treść do intencji użytkownika oraz etapu ścieżki zakupowej, na którym ten się znajduje,
 • zmienić title i description, by zwiększyć ruch na stronie,
 • edytować nagłówki.

W ten sposób za pomocą narzędzia uzyskasz treść, która nie tylko uwzględnia frazy kluczowe, ale także jest dostosowana do oczekiwań użytkowników.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


5. Wyszukiwanie fraz kluczowych dla treści w ChatGPT

Dotychczas do wyszukiwania fraz kluczowych specjaliści ds. SEO i contentu wykorzystywali narzędzie Google Keyword Planner. Obecnie do analizy i wyboru fraz można również zastosować ChatGPT. Wystarczy w poleceniu napisać np.: Wskaż frazy kluczowe dopasowane do tematu X. W odpowiedzi otrzymasz listę fraz, które możesz wykorzystać. Nie kopiuj ich jednak 1:1 - zastanów się, które z nich możesz wykorzystać. Być może niektóre nie będą miały sensu i warto je odrzucić.

Lista raz kluczowych wygenerowana przez ChatGPT 3


6. Tworzenie title i description w ChatGPT

Title i description to ważne elementy strategii pozycjonowania, które wpływają na atrakcyjność danej zawartości w wyszukiwarce. Co więcej, treść title jest czynnikiem rankingowym i bezpośrednio wpływa na pozycję witryny w wyszukiwarce Google. Dotychczas specjaliści ds. content marketingu oraz specjaliści SEO stosowali się do wytycznych w zakresie budowy tytułu i opisu strony. Obecnie mogą skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji w ChatGPT. Dobrze sformułowane polecenie sprawia, że w odpowiedzi otrzymasz spójne title i description do wykorzystania dla konkretnej zawartości. Narzędzie do automatyzacji i generowania contentu nie traci na kreatywności, nawet jeśli wymyśli kilkadziesiąt meta tagów, podczas gdy człowiekowi może się to zdarzyć. Przykładowe, dobre polecenie to: Wskaż title na maksymalnie 70 znaków ze spacjami oraz description na maksymalnie 150 znaków ze spacjami dla artykułu na temat: Jak dobrać ubiór do okazji?. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy narzędzie dostosowało się do wytycznych w zakresie długości. W razie potrzeby możesz samodzielnie edytować gotowy tytuł i opis.

Przykładowe title i description utworzone przez ChatGPT 3


7. Generowanie konspektów treści w ChatGPT

Wielu twórców treści korzysta z konspektów. Teraz mogą je tworzyć o wiele prościej - wystarczy odpowiednie polecenie w ChatGPT. Jak powinno brzmieć? Na przykład: Stwórz konspekt dla artykułu: Jak przygotować kampanię Google Ads krok po kroku?. Możesz wzbogacić polecenie o dodatkowe wskazówki, np. co do liczby punktów czy uwzględnienia określonych elementów. W odpowiedzi otrzymasz gotowy konspekt z punktami i podpunktami, uwzględniający wstęp i podsumowanie.

Przykładowy konspekt stworzony przez ChatGPT 3


8. Generowanie treści FAQ w ChatGPT

ChatGPT 3 możesz także wykorzystać do generowania treści sekcji FAQ, czyli pytań zadawanych najczęściej przez użytkowników w kontekście określonej treści. Możesz wkleić w narzędziu swoją treść i poprosić ChatGPT o wskazanie pytań, które będzie można następnie, wraz z odpowiedziami, umieścić w sekcji FAQ pod konkretnym adresem URL.

Treść FAQ wygenerowana przez ChatGPT 3


9. Wybór źródeł na potrzeby tworzenia treści w ChatGPT 3

Wiele treści, zwłaszcza tych eksperckich, wymaga co najmniej bazowania na źródłach. Najlepiej byłoby umieścić źródła w treści w postaci przypisów czy bibliografii - jest to jedna z wytycznych Google, która pozwala potwierdzić eksperckość treści i działania zgodnie z założeniami E-A-T i YMYL. Samodzielne poszukiwanie źródeł może zająć wiele czasu. Z pomocą narzędzia Chat GPT 3 znacząco przypieszysz i zuatomatyzujesz ten proces. Wystarczy wpisać odpowiedni komunikat w oknie wyszukiwania narzędzia, by otrzymać listę źródeł na dany temat w wybranym języku. Pamiętaj, że narzędzie nie wytypuje najnowszych artykułów (z roku 2022 i 2023), więc warto samodzielnie uzupełnić research, ale pewną bazę treści źródłowych zyskasz w kilka sekund, ograniczając własną pracę do minimum. Jeśli piszesz artykuł czy tworzysz podcast na temat, który nie podlega częstym zmianom, z powodzeniem możesz w pełni wykorzystać potencjał ChatGPT 3 w content marketingu.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Przykładowy komunikat, który warto zastosować, to: “Przygotuj listę anglojęzycznych artykułów na temat sztucznej inteligencji w obszarze IT”. Odpowiedź, jaką otrzymujemy, wygląda następująco:

Lista artykułów źródłowych w języku angielski przygotowana przez ChatGPT

Gotową listę jednak jeszcze ulepszyć. Wykorzystaj rozbudowany komunikat: “Przygotuj listę anglojęzycznych artykułów na temat sztucznej inteligencji w obszarze IT z uwzględnieniem adresów URL treści”. Wynik jest następujący:

Lista artykułów źródłowych wraz z adresami URL, stworzona przez ChatGPT

Nie wszystkie adresy URL działają, ale nie oznacza to, że narzędzie jest bezużyteczne. Możesz samodzielnie wpisać w Google nazwę marki i tytuł artykułu, w odpowiedzi otrzymasz poszukiwaną treść lub inne, podobne treści na dany temat pochodzące z danej witryny.


10. Tworzenie unikalnych opisów produktów na potrzeby SEO

Tworzenie unikalnych opisów produktów w SEO spędza sen z powiek właścicielom sklepów internetowych. Proces ten jest przede wszystkim drogi, a ponadto wymaga poświęcenia ogromu czasu, by tworzyć treści dla każdego produktu dostępnego w sklepie. Często produkty różnią się jednym elementem, np. kolorem, co jeszcze bardziej utrudnia zadanie. Za pomocą ChatGPT 3 można je znacząco uprościć. Narzędzie jest w stanie stworzyć co najmniej kilka wersji tego samego opisu, które będą oryginalne i pozwolą uniknąć problemu duplikacji treści. Nawet jeśli treść będzie omawiać te same elementy czy zagadnienia, to i tak zastosowane słownictwo będzie się różnić. W ten sposób” możesz przyspieszyć proces pozycjonowania sklepu, zautomatyzować proces generowania treści i szybciej uzyskać założone efekty.

Unikalne opisy produktów w języku angielskim przygotowane przez ChatGPT 3


11. Tworzenie treści na strony docelowe

Jak wykorzystać ChatGPT do automatyzacji content marketingu? Możesz zastosować go do tworzenia treści na potrzeby stron docelowych. Zyskasz w ten sposób zarówno treści informacyjne, potrzebne użytkownikowi do podjęcia decyzji zakupowej, jak i treści haseł czy wezwań do działania. Możesz także wygenerować treści typowo sprzedażowe.

Przykładowe hasło sprzedażowe, wygenerowane przez ChatGPT


12. Budowanie nagłówków H1-H3 na potrzeby treści w ChatGPT

ChatGPT 3 będzie mieć szerokie zastosowanie w marketingu treści. Kolejnym sposobem na wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia contentu jest generowanie nagłówków H1, H2, H3 itd. Odpowiednio przygotowany komunikat sprawia, że ChatGPT generuje określoną liczbę nagłówków na potrzeby konkretnej treści. Przykład znajdziesz poniżej:


13. Poszukiwanie statystyk do treści w ChatGPT 3

ChatGPT znakomicie sprawdzi się do poszukiwania statystyk na konkretny temat. Jeśli tworzysz artykuł, w którym przydadzą Ci się dane statystyczne, skorzystaj z narzędzia. Zastosuj następujący komunikat: Znajdź dane statystyczne na temat e-commerce w Polsce wraz ze źródłami - adresami URL, z których pochodzą. Odpowiedź na taką prośbę wygląda następująco:

Narzędzie nie do końca zrozumiało polecenie - nie wskazało danych statystycznych, ale w kilka sekund przygotowało listę źródeł, w których możemy takie statystyki znaleźć.


Jak wykorzystać ChatGPT do tworzenia treści w innych kanałach?

ChatGPT sprawdzi się nie tylko do tworzenia treści na potrzeby strony internetowej, ale także w innych kanałach, np. takich jak:

 • media społecznościowe,
 • reklama PPC,
 • treści newsletterów.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

Do jakich zadań można wykorzystać ChatGPT w innych kanałach?

14. Opracowanie treści reklam w Google Ads i Facebook Ads.
15. Opracowanie konspektów na potrzeby treści wideo i podcastów.
16. Opracowywanie pomysłów na treści wideo i podcasty.
17. Poszukiwanie tematów na posty w mediach społecznościowych.
18. Tworzenie treści postów na potrzeby różnych kanałów w mediach społecznościowych.

Pomysły na posty wygenerowane przez ChatGPT


Generowanie treści z ChatGPT - potencjalne problemy i wyzwania

Jakie potencjalne zagrożenia i problemy wiążą się z generowaniem treści przy użyciu ChatGPT? Są to:

 • niedopasowanie stylu i języka treści do grupy odbiorców,
 • brak informacji w czasie rzeczywistym i wykorzystywania danych o lokalizacji ze względu na brak dostępu narzędzia do internetu,
 • brak dopasowania stylu treści do tonu i wartości konkretnej marki,
 • konieczność ingerencji człowieka w wygenerowane przez ChatGPT treści - narzędzie nie jest doskonałe, popełnia błędy, a treści mogą wymagać kontroli, rozbudowy itp.


Jak wykorzystać ChatGPT w content marketingu? Podsumowanie

Chcesz oszczędzić czas i zwiększyć wydajność zespołu content marketingu, a ponadto prześcignąć konkurencję? Wykorzystaj w pełni darmowe narzędzie ChatGPT, które dzięki sztucznej inteligencji jest w stanie tworzyć unikalne treści na potrzeby Twojej strony www. Z potencjału ChatGPT skorzystają także twórcy treści, którzy mogą znacząco przyspieszyć swoją pracę i zwiększyć kreatywność. Z pewnością narzędzie będzie coraz to doskonalsze, co pozwoli mu tworzyć coraz lepsze treści. Pamiętaj jednak, że nie da się w 100% zastąpić sztuczną inteligencją człowieka, dlatego też wciąż warto korzystać z wiedzy i umiejętności specjalistów ds. content marketingu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć skuteczność treści za pomocą ChatGPT?

Średnia ocen użytkowników4.79 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ