Jak znaleźć i naprawić toksyczne linki w SEO?

jak znalezc i naprawic toksyczne linki w seo
Spis treści

• Czym są toksyczne linki zwrotne?

• Jak toksyczne linki zwrotne wpływają na wyniki SEO?

• Jak znaleźć toksyczne linki zwrotne?

• Jak sobie poradzić z toksycznymi linkami w SEO?

• Podsumowanie

W świecie optymalizacji SEO, linki zwrotne odgrywają kluczową rolę w osiąganiu wysokich pozycji w rankingu. Właściwe linki zwrotne mogą przyczynić się do zwiększenia autorytetu Twojej strony i poprawy jej widoczności. Niemniej jednak, nie wszystkie linki są pożądane, a niektóre z nich mogą wręcz zaszkodzić pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Takie szkodliwe linki, nazywane toksycznymi linkami, mogą prowadzić do kar od Google i negatywnie wpłynąć na strategię SEO. Jak sprawdzić, czy ten problem dotyczy Twojej witryny i jak się pozbyć takich linków? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są toksyczne linki zwrotne?

Toksyczne linki zwrotne to nienaturalne linki pochodzące z witryn o niskiej wartości, które mogą wpłynąć negatywnie na pozycję wybranej strony w wynikach wyszukiwania Google. Jakiekolwiek spamerskie linki kierujące do witryny należy szybko zidentyfikować i je odrzucić, aby chronić SEO strony. Jakość linków zwrotnych to istotny czynnik rankingowy w SEO, dlatego naturalnie zdobyte linki sygnalizują Google, że inni użytkownicy uznają ją za wartościową, a toksyczne linki zwrotne powodują odwrotny efekt. Nienaturalne linki pochodzą ze stron uważanych za niewartościowe i mogą zaszkodzić pozycjonowaniu witryny, do której kierują.

Toksyczne linki zwrotne mogą wynikać z:

 • witryn ze spamem - niektóre strony internetowe sprzedają linki zwrotne do innych witryn, które mogą być postrzegane przez wyszukiwarki jako spamerskie, a zatem toksyczne;
 • automatycznych narzędzi do pozyskiwania linków - niektóre organizacje będą używać zautomatyzowanych narzędzi do spamowania innych witryn linkami zwrotnymi w celu manipulowania pozycjami w rankingu wyszukiwarki. Niektóre organizację używają również takich narzędzi w sposób nieświadomy, niewiedząc, że może mieć to negatywny wpływ na widoczność witryny;
 • black hat SEO - niektóre osoby mogą próbować zaszkodzić swojej konkurencji, tworząc prowadzące do jej strony toksyczne linki zwrotne.
 • zhakowanej witryny - jeśli strona zostanie zhakowana, haker może wstawić linki do niskiej jakości witryn, które mogą być postrzegane przez wyszukiwarki jako toksyczne.


Jak toksyczne linki zwrotne wpływają na wyniki SEO?

Szkodliwe linki zwrotne mogą poważnie zaszkodzić pozycji Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Jest to spowodowane tym, że mogą one narazić Twoją stronę na kary ze strony Google, które z kolei mogą prowadzić do spadku pozycji w rankingach. Istnieją dwa rodzaje kar, które mogą być nałożone na Twoją stronę z powodu szkodliwych linków zwrotnych: kara algorytmiczna oraz kara ręczna.

Kara algorytmiczna występuje jako naturalna konsekwencja zmian w algorytmie wyszukiwarki. Chociaż potocznie nazywana jest karą, nie jest to coś, co jest celowo nałożone na witrynę. W rzeczywistości, ma miejsce wtedy, gdy Google dokonuje aktualizacji swojego algorytmu, który wpływa na ważność poszczególnych czynników rankingowych. Jeśli Twoja witryna doświadcza stałego spadku pozycji w wynikach wyszukiwania po aktualizacji algorytmu, może to wskazywać na wystąpienie kary algorytmicznej. Zdarza się na przykład, że linki prowadzące do witryny, które wcześniej były uznawane za wartościowe, teraz mogą być uznane za toksyczne. Aby zaradzić temu problemowi, należy zidentyfikować i rozwiązać kwestie związane z czynnikami rankingowymi wpływającymi na spadek pozycji. Poprawiając te aspekty, masz szansę to by z czasem odzyskać swoją pozycję SEO.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć algorytm wyszukiwarki Google, odwiedź nasze wpisy:

Z kolei kara ręczna to świadome działanie podejmowane przez Google w celu ukarania witryny za nieetyczne działania. Ręczne kary mogą być inicjowane przez różne czynniki, takie jak wykrycie problemów przez algorytm wyszukiwarki lub zgłoszenie uzyskane przez Google od Twojej konkurencji. Jeśli zostanie na Twoją stronę nałożona kara ręczna, otrzymasz powiadomienie w Google Search Console (GSC) w karcie "Działania ręczne". Aby usunąć karę, musisz rozwiązać wskazany problem, a następnie złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W przypadku szkodliwych linków zwrotnych może to obejmować usunięcie toksycznych linków prowadzących do Twojej witryny z innych stron.


Czy Google ignoruje toksyczne linki zwrotne?

Tak, w najlepszym przypadku Google może po prostu zignorować szkodliwe linki zwrotne. W 2019 roku John Mueller z Google potwierdził, że wyszukiwarka często ignoruje linki z witryn, gdzie "istnienie naturalnych linków jest mało prawdopodobne". Niestety, problem szkodliwych linków zwrotnych nie kończy się na tym. Mimo że Google może ignorować niektóre negatywne linki zwrotne, nie wszystkie z nich są pomijane. Nie możesz oczekiwać, że szkodliwe linki akurat do Twojej strony zostaną zignorowane i nie będą mieć negatywnego wpływu na Twoją strategię SEO. Zamiast tego, regularnie monitoruj swoje linki zwrotne i pozbywaj się tych toksycznych.

John Mueller z Google o ignorowaniu toksycznych linków zwrotnych. Źródło: https://www.seroundtable.com/google-ignores-unnatural-links-28614.html


Jak znaleźć toksyczne linki zwrotne?

Jak możesz dowiedzieć się, czy w swoim profilu linków zwrotnych znajdują się szkodliwe linki? Musisz przeprowadzić szczegółowe badanie linków zwrotnych i starannie przeanalizować każdy link kierujący do Twojej witryny. W tym celu możesz wykorzystać specjalistyczne narzędzia, które pozwolą Ci przeprowadzić taką analizę szybciej i dokładniej. Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi, które możesz w tym celu wykorzystać, jednak na potrzeby tego artykułu skupimy się na dwóch sprawdzonych rozwiązaniach - bezpłatnym Google Search Controle i płatnym Ahrefsie. Jeśli jednak chcesz poznać więcej narzędzi i wybrać takie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania, sprawdź nasze zestawienie 10 narzędzi do analizy profilu linków.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak znaleźć toksyczne linki zwrotne w Google Search Console?

Google Search Console dostarcza informacji o potencjalnych karach Google związanych z profilem linków, a także podstawowe informacje dotyczące listy linków zwrotnych. W Google Search Console znajdziesz potrzebne dane w sekcji "Linki". Poszczególne raporty pokazują:

 • strony najczęściej linkowane,
 • strony z największą liczbą linków zewnętrznych,
 • witryny o największej liczbie linków przychodzących,
 • teksty najczęściej używane jako linki zwrotne.

Raport “Linki” w Google Search Console

 

Nieprawidłowy, spamujący profil linków może prowadzić do nałożenia kary przez Google. Aby sprawdzić, czy Twoja witryna została ukarana, przejdź do swojego konta Google Search Console, a następnie do raportu "Bezpieczeństwo i działania ręczne". Znajdziesz tam informacje o ewentualnych karach za samerski profil linków. Jeśli zobaczysz komunikat "Brak wykrytych problemów", oznacza to, że Twoja witryna nie została ukarana. Nie oznacza to jednak, że profil linków nie wymaga dokładniejszego przeanalizowania.

Brak kar od Google w GSC


Jak znaleźć toksyczne linki zwrotne w Ahrefs?

Ahrefs to bardzo rozbudowane, płatne narzędzie, które dostarcza szczegółowych informacji dotyczących profilu linków zwrotnych. Znajdziesz tam wiele danych, które warto wziąć pod uwagę, aby zidentyfikować toksyczne linki prowadzące do Twojej witryny. W narzędziu Ahrefs wszystkie linki znajdują się raporcie Page Explorer w zakładce “Przegląd”. Jeśli chcesz ułatwić sobie wykonanie takiej analizy, możesz wyeksportować dane do odrębnego pliku w wybranym formacie. Podczas audytu SEO dotyczącego linków zwrotnych warto szczególnie zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

 • Audyt całkowitej liczby linków zwrotnych - zazwyczaj witryny linkują do innych stron tylko raz. Trzy linki z tej samej domeny to dobry wynik, ale jeśli do Twojej witryny kieruje kilkaset linków z jednej domeny, prawdopodobnie będą to linki toksyczne.
 • Audyt liczby domen odsyłających - dbaj o to, by pozyskiwać linki z domen powiązanych tematycznie, ale jednak zróżnicowanych. Linki wyłącznie z katalogów czy blogów będą szkodliwe dla SEO.
 • Audyt trafności linku - najlepiej, jeśli tematyka Twojej strony i strony odsyłającej są ze sobą powiązane, ale nawet link umieszczony na stronie o innej tematyce może generować ruch w Twojej witrynie. Szkodliwe natomiast będą linki, które nie mają żadnego znaczenia dla Twojej domeny i mogą przynieść więcej szkody, np.: linki z nieaktywnych forów, linki pozyskane poprzez systemy wymiany linków, płatne linki itp.
 • Domain Rating - to wskaźnik opracowany przez Ahrefs, który przedstawia siłę profilu linków danej domeny na skali od 0 do 100 w porównaniu z innymi domenami z bazy danych Ahref. DR w przedziale 11-20 sugeruje, że profil linków domeny należy dokładnie przeanalizować, gdyż może zawierać zarówno dobre, jak i szkodliwe linki, natomiast DR pomiędzy 0 a 10 wskazuje, że link prawdopodobnie pochodzi z niewiarygodnej domeny i może zaszkodzić Twojej strategii SEO.
 • Język witryny linkującej - warto zastosować w narzędziu Ahrefs filtr język, żeby znaleźć toksyczne linki. Jeśli Twoja witryna skierowana jest do polskich odbiorców, linki ze stron azjatyckich będą prawdopodobnie szkodliwe. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie linki zagraniczne będą szkodliwe. W niektórych branżach linki ze stron anglojęzycznych nie są czymś szczególnie zastanawiającym.

Przegląd linków zwrotnych w narzędziu Ahrefs

 

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak krok po kroku znaleźć toksyczne linki zwrotne, sprawdź nasz poradnik:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak sobie poradzić z toksycznymi linkami w SEO?

Po zidentyfikowaniu toksycznych linków zwrotnych, konieczne jest opracowanie strategii, jak sobie z nimi poradzić. Masz do wyboru dwa rozwiązania - musisz je usunąć lub zrzec się ich. Które z nich będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? O tym piszemy w dalszej części artykułu.


1. Usunięcie szkodliwych linków

Aby pozbyć się niepożądanych linków, nawiąż kontakt z administratorem strony lub jej właścicielem, z którego pochodzą linki, i poproś o ich usunięcie. W niektórych sytuacjach może to być trudne, zwłaszcza gdy nawiązanie kontaktu z właścicielem jest nierealne, linków jest mnóstwo i mają one swoje źródło na stronach o niskiej wartości czy zagranicznych witrynach. Warto jednak spróbować tego rozwiązania, bo Google zaleca najpierw ręczne usuwanie szkodliwych linków. Zrzekanie się linków powinno być ostatecznym rozwiązaniem, a nie pierwszym, na które się zdecydujesz.


2. Zrzeczenie się szkodliwych linków

Kolejnym podejściem do usunięcia szkodliwych linków jest zrzekanie się ich. W tym celu postępuj według poniższej instrukcji.

 1. Przygotuj plik w formacie txt, który będzie zawierać wszystkie linki, od których chcesz się odciąć (można to zrobić ręcznie lub za pomocą narzędzia SEMrush).
 2. Skorzystaj z narzędzia Google Disavow Links dostępnego pod adresem: https://search.google.com/search-console/disavow-links i prześlij wcześniej wygenerowany plik.

Zrzekanie się linków do swojej witryny w Google Disavow Links

 

Jeżeli korzystałeś/aś już wcześniej z tego narzędzia musisz zastąpić wcześniej wykorzystywany plik z linkami na nowy. Jeśli udało Ci się bezbłędnie przesłać swój plik, przyszedł czas oczekiwania na efekty. Google może przetwarzać dane nawet do kilku tygodni. W tym czasie uważnie obserwuj wyniki swojej strony, z czasem powinny pojawić się oczekiwane efekty.

Pamiętaj, że plik z listą linków, których chcesz się zrzec, musi mieć odpowiednią strukturę:

 • każdy link powinien być w osobnym wierszu,
 • każdy wiersz powinien zaczynać się od słowa "domena:" - na przykład: domena: https://widoczni.com/blog/jak-przeprowadzic-audyt-linkow-zwrotnych/.

Uwaga! Nie zapominaj, że zrzekanie się linków to duża ingerencja w swoją witrynę i należy korzystać z tej opcji bardzo rozsądnie. Jeśli do Twojej witryny prowadzą spamerskie linki, nie usuwaj wszystkich od razu. Lepszym rozwiązaniem będzie zacząć od 5-10 linków, a następnie powoli obserwować efekty. Lepiej jest powoli usuwać szkodliwe linki niż przez przypadek usunąć również te, które pozytywnie wpływają na Twoje wyniki SEO. Pamiętaj również o tym, że ważna jest różnorodność zdobywanych linków. Powinny one pochodzić z różnych źródeł i różnić się siłą Domain Authority. Nie zrzekaj się wszystkich linków, których DA jest niskie.


Więcej informacji na temat tego, jak bezpiecznie zrzekać się toksycznych linków, znajdziesz w naszym artykule:


Jak znaleźć i naprawić toksyczne linki w SEO? Podsumowanie

Toksyczne linki zwrotne mogą negatywnie wpłynąć na Twoją strategię SEO, prowadząc do spadku pozycji w wynikach wyszukiwania i ewentualnych kar od Google. Dlatego kluczowe jest monitorowanie profilu linków zwrotnych Twojej witryny oraz identyfikowanie i naprawianie toksycznych linków, aby utrzymać zdrowy profil linków. Na szczęście, współcześnie dostępne narzędzia pozwalają na dokładną analizę linków, stałe ich monitorowanie i szybkie wykrywanie toksycznych linków, dzięki czemu można sprawniej chronić swoje wypracowane efekty SEO.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak znaleźć i naprawić toksyczne linki w SEO?

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ