10 mitów o pozycjonowaniu e-commerce

10 mitow o pozycjonowaniu e commerce.jpeg
Spis treści

• Jakie są źródła mitów na temat SEO w e-commerce?

• Mit: SEO to czynność jednorazowa

• Mit: Ilość treści jest ważniejsza niż jakość

• Mit: Nadużywanie słów kluczowych poprawia ranking sklepu

• Mit: Źródło linków nie ma znaczenia

• Mit: Certyfikat bezpieczeństwa nie wpływa na pozycjonowanie Twojego sklepu

• Mit: Reklamy Google zwiększają rankingi bezpłatnych wyników wyszukiwania

• Mit: Grafiki nie wymagają optymalizacji

• Mit: Mobile-first nie ma wpływu na pozycjonowanie sklepu

• Mit: Wiek domeny ma znaczenie dla rankingu

• Mit: Musisz publikować teksty każdego dnia

• Podsumowanie

Pozycjonowanie e-commerce jest kluczowym elementem sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie online. Istnieje jednak wiele mitów i nieprawdziwych przekonań dookoła tego tematu. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy prawdziwe fakty na temat optymalizacji stron internetowych sklepów online. Dowiedz się, które twierdzenia są fałszywe, aby móc jeszcze skuteczniej pracować nad poprawą widoczności Twojego e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie są źródła mitów na temat SEO w e-commerce?

Źródła mitów na temat SEO w e-commerce mogą obejmować różne platformy internetowe, fora dyskusyjne, artykuły na blogach oraz nieaktualne lub nieprawdziwe informacje przekazywane przez osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy na ten temat. Oto kilka potencjalnych źródeł dezinformacji:

 • Amatorskie blogi i fora internetowe - istnieje wiele blogów i forów w internecie, na których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi SEO w e-commerce. Niestety, nie zawsze są one oparte na rzetelnej wiedzy lub aktualnych informacjach. Niektóre osoby mogą udzielać nieprawdziwych lub przestarzałych porad, co może prowadzić do szerzenia ogólnej dezinformacji.
 • Nieaktualne materiały edukacyjne - SEO to dziedzina, która dynamicznie ewoluuje, a algorytmy wyszukiwarek zmieniają się regularnie. Materiały edukacyjne, takie jak poradniki, artykuły, książki czy kursy online, które nie zostały zaktualizowane, mogą przekazywać nieprawdziwe informacje lub strategie, które przestały być skuteczne. Również strony internetowe o SEO z 2013 roku mogą być źródłem mitów, dlatego najlepiej szukać jak najświeższych artykułów i materiałów.
 • Nieautorytatywne strony internetowe - w sieci można znaleźć wiele stron internetowych, które przedstawiają się jako rzetelne źródła wiedzy na temat SEO w e-commerce, a w rzeczywistości nie mają odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia w tej dziedzinie. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że informacje tam zawarte mogą być nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd.
 • Niekompetentni "eksperci" - istnieje spore grono osób, które uważa się za ekspertów SEO, ale nie ma odpowiednich kwalifikacji ani doświadczenia. Mogą oni rozpowszechniać błędne informacje lub nieprawdziwe strategie wśród przedsiębiorców e-commerce.

Aby uniknąć mitów, należy polegać na rzetelnych informacjach i korzystać z wiarygodnych źródeł, takich jak oficjalne blogi, np. Google (https://blog.google/), renomowane strony branżowe, certyfikowane kursy SEO oraz współpraca z doświadczonymi specjalistami, którzy są na bieżąco z trendami i zmianami w dziedzinie pozycjonowania e-commerce.


10 największych mitów o pozycjonowaniu sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu jest złożonym procesem, który wymaga odpowiedniej strategii i podejścia. Niestety, istnieje wiele mitów i nieprawdziwych informacji na temat SEO, które mogą wprowadzić przedsiębiorców w błąd. Poznaj je i dowiedz się, jak działać zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Od czego zależy pozycja w Google? Zobacz infografikę!


1. Mit: SEO to czynność jednorazowa

Rzeczywistość: Optymalizacja strony internetowej sklepu i jej pozycjonowanie to proces ciągły. Kampanie SEO mają charakter długoterminowy, a osiągnięcie zadowalających efektów wymaga cierpliwości i dużego nakładu pracy. Algorytmy wyszukiwarek stale się zmieniają, a konkurencja na rynku e-commerce rośnie, dlatego konieczne jest regularne monitorowanie, analiza i dostosowywanie strategii SEO w celu utrzymania wysokiej widoczności w wynikach wyszukiwania. Jednak efekty pozycjonowania są tego warte, gdyż stanowią fundament przyszłego sukcesu e-commerce.
To, jak długo trzeba czekać na wyniki SEO, jest zależne od wielu czynników, np. danej branży i jej popularności, startowej pozycji strony oraz działań konkurencji. Są sposoby, które mogą wpłynąć na przyspieszenie wyników, natomiast zazwyczaj są one niezgodne z wytycznymi Google i wiążą się z ryzykiem nałożenia kary, a nawet całkowitego usunięcia strony z wyników wyszukiwania. Z tego powodu SEO powinno stanowić stały element strategii marketingowej witryny.

Etapy pozycjonowania na infografice

Sprawdź koniecznie:


2. Mit: Ilość treści jest ważniejsza niż jakość

Rzeczywistość: Nie ma pozycjonowania bez wartościowych treści. Jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu stron i sklepów. Wartość i unikalność zamieszczanych treści ma ogromne znaczenie dla SEO. Dlatego też warto skoncentrować się na tworzeniu treści, które są merytoryczne, interesujące i angażujące. Oprócz tego, że powinny być atrakcyjne dla czytelników, powinny być również starannie zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych. Bez nich Twoja strona nie będzie wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania. Dodatkowo w treściach powinny znaleźć się linki wewnętrzne, które mają pozytywny wpływ na architekturę informacji i strukturę strony.

Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym wykorzystując content marketing oraz sprawdź 3 sprawdzone zasady o marketingu treści, który przyciąga.


3. Mit: Nadużywanie słów kluczowych poprawia ranking sklepu

Rzeczywistość: Nadmierne użycie fraz kluczowych może być uznane za spamowanie i negatywnie wpływać na pozycjonowanie sklepu. Jest to jedna z technik Black Hat SEO, która polega na umieszczeniu dużej liczby słów kluczowych bez uwzględnienia kontekstu i znaczenia treści. Tego rodzaju działania są aktualnie karane przez wyszukiwarki, co oznacza, że mogą prowadzić do nałożenia filtru lub zbanowania strony przez Google. Skutkiem jest utrata pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania lub całkowite usunięcie z indeksu. Google wymaga zrozumiałego wykorzystania fraz kluczowych w treściach, dlatego warto skupić się na naturalnym i umiarkowanym użyciu słów kluczowych, tak aby były one zgodne z intencją użytkowników i jednocześnie nie utrudniały odbioru tekstu.

Sprawdź, czym jest Black Hat SEO? Poznaj 6 ryzykownych działań SEO


4. Mit: Źródło linków nie ma znaczenia

Rzeczywistość: Jednym z kluczowych elementów strategii pozycjonowania jest pozyskiwanie wartościowych i naturalnych linków do strony internetowej Twojego sklepu. Dlaczego? Ponieważ takie linki pozwalają:

 • Budować autorytet witryny, ponieważ bogaty profil linków przychodzących świadczy o jej popularności wśród użytkowników i jest doceniany przez algorytmy Google.
 • Kształtować wizerunek eksperta w branży.
 • Nawiązywać nowe relacje biznesowe, które mogą prowadzić do wartościowej współpracy w przyszłości.
 • Wzmacniać pozycjonowanie strony sklepu i poprawiać jego widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • Zapewniać wiarygodność strony w oczach zarówno algorytmów Google, jak i użytkowników.
  Generować większy ruch na stronie i zwiększać rozpoznawalność marki w internecie.

Aby zadbać o naturalność profilu linków, skup się na stopniowym ich pozyskiwaniu z portali powiązanych tematycznie oraz z wartościowych stron o wysokim ruchu i podobnej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Wystrzegaj się kupowania linków, ponieważ jest to uznawane za znaczne naruszenie standardów Google (techniki Black Hat SEO) i może to negatywnie wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Dobrym pomysłem jest pozyskiwanie linków z zaplecz cieszących się dobrą strukturą. Możesz także nawiązać współpracę w zakresie wymiany artykułów ze stronami partnerskimi oraz wykorzystać różne okazje do pozyskania linków, takich jak wystąpienia na konferencjach branżowych czy tworzenie viralowych treści blogowych. Poznaj 11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


5. Mit: Certyfikat bezpieczeństwa nie wpływa na pozycjonowanie Twojego sklepu

Rzeczywistość: Posiadanie certyfikatu bezpieczeństwa SSL i korzystanie z protokołu HTTPS może mieć wpływ na pozycjonowanie sklepu. Chociaż nie jest to głównym czynnikiem rankingowym, ma zastosowanie szczególnie w przypadku konkurencji między stronami o podobnym poziomie optymalizacji. Google przyznał otwarcie, że preferuje witryny korzystające z protokołu HTTPS, co oznacza, że w takich sytuacjach posiadanie certyfikatu SSL może stanowić dodatkową przewagę dla danej witryny. Wyszukiwarki przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa użytkowników, a strony zabezpieczone certyfikatem SSL są traktowane jako bardziej godne zaufania. Ma to znaczenie w przypadku, gdy np. konkurują ze sobą dwie strony, których pozostałe elementy są w miarę na równym poziomie. W sytuacji gdy jedna z nich nie będzie posiadała SSL, druga witryna z certyfikatem zdobędzie wyższe miejsce w rankingu. Dlatego ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swojej strony poprzez:

 • stosowanie protokołu HTTPS,
 • zainstalowanie certyfikatu SSL,
 • używaniu tylko sprawdzonych wtyczek i rozszerzeń,
 • regularną aktualizację oprogramowania,
 • wybór solidnego hostingu,
 • implementację dodatkowych środków ochrony.

Przeczytaj koniecznie:


6. Mit: Reklamy Google zwiększają rankingi bezpłatnych wyników wyszukiwania

Rzeczywistość: Reklamy Google Ads nie mają bezpośredniego oddziaływania na rankingi bezpłatnych wyników wyszukiwania, ale inwestowanie w płatną promocję może przynieść korzyści w postaci większej widoczności i zwiększenia ruchu na stronie. Czyli potencjalnie może to wpłynąć na ogólną popularność i zasięg strony Twojego sklepu. Ważne jest, aby pamiętać, że algorytmy wyszukiwarek traktują reklamy płatne i wyniki organiczne jako odrębne elementy.

Najlepsze rezultaty, w postaci lepszej widoczności w Google, można uzyskać łącząc kampanie Ads i pozycjonowanie. Połączenie SEO z Google Ads sprawia, że link do Twojego sklepu może znaleźć się w kilku miejscach w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki pozycjonowaniu, pojawisz się w wynikach organicznych (bezpłatnych) Google i Google Maps. Z kolei dzięki płatnym reklamom Google Ads możesz się wyświetlać nie tylko w sieci wyszukiwania, ale także na stronach, które współpracują z Google w sieci reklamowej, na YouTube, Gmailu czy na mapach Google, co daje naprawdę spory zasięg. Dzięki takiej strategii kilkukrotnie zwiększasz szansę na to, że użytkownik kliknie w Twój link i przejdzie na Twoją stronę.

Podział wyników Gogle na reklamy i wyniki organiczne - połączenie SEO i Google Ads sprawia, że Twoja witryna może znaleźć się w trzech różnych miejscach

Sprawdź koniecznie:


7. Mit: Grafiki nie wymagają optymalizacji

Rzeczywistość: Optymalizacja grafik jest istotnym elementem strategii SEO w e-commerce. Niezoptymalizowane grafiki przyczyniają się do zmniejszenia widoczności strony w wynikach wyszukiwania, spowalniają czas ładowania witryny, co wpływa negatywnie na doświadczenia użytkownika i na spadek wskaźnika konwersji. Dlatego warto zatroszczyć się o to, aby multimedia były odpowiednio zoptymalizowane pod kątem SEO. W tym celu:

 • Wybierz odpowiedni format grafik, np. JPEG lub JPG, aby utrzymać wysoką jakość przy minimalnym rozmiarze pliku. Możesz także rozważyć inne formaty, takie jak PNG, w zależności od rodzaju obrazów i ich potrzeb.
 • Unikaj ogólnych nazw plików (np. "img009.jpg" lub "screenshot.jpeg"). Zamiast tego, wykorzystaj nazwy związane z treścią obrazu i słowami kluczowymi, które są istotne dla strony Twojego sklepu. Na przykład, jeśli prowadzisz e-sklep z obuwiem, nazwij plik "buty-damskie-baleriny.jpg" lub dla butów dziecięcych, "buty-dziecięce-sandały.jpg". To pomoże wyszukiwarkom lepiej zinterpretować treść obrazów.
 • Atrybut alt jest kluczowym elementem optymalizacji grafik. Oprócz opisania zawartości obrazu, możesz wykorzystać słowa kluczowe lub odwołać się do kontekstu zdjęcia. W ten sposób wyszukiwarki i osoby korzystające z czytników ekranowych mogły mogły jeszcze lepiej zrozumieć zawartość obrazu. Na przykład, dla grafiki przedstawiającej kota rasy brytyjskiej, użyj atrybutu alt jako "Kot brytyjski krótkowłosy", a dla krajobrazu morskiego "Morze o wschodzie słońca".
 • Wysokiej jakości grafiki przyciągają uwagę klientów i mogą znacząco poprawić pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Zadbaj o to, aby były estetyczne, czytelne i odpowiednio dostosowane do potrzeb strony Twojego sklepu.


8. Mit: Mobile-first nie ma wpływu na pozycjonowanie sklepu

Rzeczywistość: Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych ma ogromny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarce. Obecnie ponad połowa ruchu w witrynach internetowych pochodzi ze smartfonów. Dlatego też Google faworyzuje strony, które są responsywne i przyjazne dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych (źródło:https://explodingtopics.com/blog/mobile-internet-traffic). Podczas optymalizacji pod kątem mobilnym, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Responsywność strony - ważne jest, aby Twoja strona dostosowywała się do różnych rozmiarów ekranów. Powinna wyglądać i działać dobrze zarówno na dużych ekranach komputerów, jak i na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych. Dzięki temu użytkownicy będą mieli łatwy dostęp do treści bez konieczności przewijania lub skalowania strony.
 • Minimalizacja czasu ładowania - szybkie ładowanie strony na urządzeniach mobilnych jest kluczowe, ponieważ użytkownicy oczekują szybkiego dostępu do informacji. Możesz zminimalizować czas ładowania np. poprzez optymalizację rozmiaru grafik.
 • Optymalizacja treści - upewnij się, że czcionka jest wystarczająco duża, aby była czytelna bez konieczności zbliżania ekranu. Wybierz wyraźny font i starannie opracuj układ treści. Dodatkowo, formularze i przyciski powinny być łatwe w obsłudze na urządzeniach mobilnych, aby użytkownicy mogli wygodnie korzystać z funkcjonalności strony Twojego sklepu.

Zmiana algorytmu Google w kierunku mobile-first indexing (indeksowania mobilnego) oznacza, że responsywność i optymalizacja dla urządzeń mobilnych mają kluczowe znaczenie dla pozycjonowania witryny.

 Obsługa na urządzeniach mobilnych - raport w Google Search Console

Przeczytaj koniecznie:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


9. Mit: Wiek domeny ma znaczenie dla rankingu

Rzeczywistość: Wiek domeny teoretycznie nie ma wpływu na ranking strony w wyszukiwarkach, aczkolwiek prawdą jest, że starsze domeny mogą mieć przewagę nad nowszymi pod względem autorytetu. Nie jest to jednak jedyny czynnik brany pod uwagę przez wyszukiwarki. Nowe domeny mają potencjał osiągnięcia wysokiego miejsca w rankingu, o ile spełniają inne czynniki istotne dla SEO, czyli:

 • posiadają jakościowe treści,
 • są zoptymalizowane pod kątem technicznym,
 • cieszą się wysokim autorytetem,
 • mają dobrą reputację.

O ile wiek domeny nie jest tak bardzo istotny dla pozycjonowania, to jej historia ma już duże znaczenie w kontekście SEO. Kiedy przejmujesz domenę sklepu po poprzednim właścicielu, dokładnie zbadaj jej historię i sprawdź, jakie treści publikowano na stronie i jakie adresy URL używano. Niepotrzebne adresy URL powinny zostać przekierowane lub oznaczone jako błędne (kod 404). Wyszukiwarki, takie jak Google, przechowują informacje o wszystkich wcześniejszych wersjach strony, dlatego istotne jest utrzymanie spójności i odpowiednie zarządzanie przekierowaniami. Można skorzystać z narzędzia web.archive.org, aby sprawdzić archiwalne wersje strony. Biorąc pod uwagę historię domeny, można lepiej zrozumieć kontekst i ewentualne czynniki, które mogą wpłynąć na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Zainteresowany? Przeczytaj więcej artykułów na temat domeny:


10. Mit: Musisz publikować teksty każdego dnia

Rzeczywistość: Częstotliwość publikacji treści nie jest jedynym, istotnym czynnikiem w SEO. W tej sytuacji jakość jest zdecydowanie ważniejsza niż ilość. Najważniejsze jest dostarczanie wartościowych, unikalnych i zgodnych z zainteresowaniami użytkowników treści. Natomiast regularne publikowanie atrakcyjnych treści, może wpływać na zaangażowanie użytkowników, budowanie autorytetu i generowanie naturalnych linków. W konsekwencji może się to przyczynić się do wzrostu ruchu organicznego i widoczności sklepu.


10 mitów o pozycjonowaniu e-commerce. Podsumowanie

Pozycjonowanie e-commerce to proces, który wymaga rzetelnej wiedzy i podejścia opartego na sprawdzonych strategiach. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci odkryć prawdziwe fakty i rozprawić się z powszechnymi mitami w tym obszarze. Pamiętaj, że skuteczna optymalizacja strony internetowej sklepu online opiera się na ścisłym śledzeniu trendów, stosowaniu odpowiednich technik i regularnej analizie wyników. Wyeliminuj błędne przekonania i skoncentruj się na skutecznych strategiach, aby osiągnąć sukces w pozycjonowaniu Twojego biznesu e-commerce.

Czy HTTPS rzeczywiście nie ma wpływu na pozycjonowanie mojej witryny?
Down arrow

Nieprawda. Wprowadzenie protokołu HTTPS jest istotne dla pozycjonowania witryny. Google i inne wyszukiwarki faworyzują witryny zabezpieczone protokołem HTTPS, co może przynieść lepsze wyniki w rankingu i zwiększyć zaufanie użytkowników.

Czy ważne jest posiadanie responsywnej strony w sklepie online?
Down arrow

Tak, responsywność strony jest niezwykle istotna, zwłaszcza w erze urządzeń mobilnych. Wyszukiwarki preferują strony, które są dostosowane do wyświetlania na różnych urządzeniach, takich jak smartfony i tablety. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo przeglądać i dokonywać zakupów na Twojej stronie bez problemów z wyświetlaniem i nawigacją.

Czy muszę publikować teksty codziennie, aby osiągnąć sukces w pozycjonowaniu?
Down arrow

Nie. Częstotliwość publikacji nie jest najważniejszym czynnikiem. Ważniejsze jest dostarczanie wartościowych i unikalnych treści zgodnych z potrzebami użytkowników.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
10 mitów o pozycjonowaniu e-commerce

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ