Czy protokół https ma wpływ na pozycjonowanie?

Czym sie rozni protokol https od http i czy ma wplyw na pozycjonowanie

Jeszcze kilka lat temu niewielu właścicieli stron internetowych decydowało się na wdrożenie protokołu https, jednak obecnie staje się on nie tylko coraz bardziej popularny, ale wręcz niezbędny. Jeśli wciąż korzystasz z protokołu http, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, w którym dowiesz się, co to jest protokół http i https, czym się różnią i czy certyfikat SSL wpłynie na pozycjonowanie strony Twojej firmy.

 

Czym są protokoły http oraz https?

Co to jest protokół http, a czym jest protokół https? Są to protokoły połączeniowe, wykorzystywane do przesyłania danych pomiędzy serwerami www a przeglądarkami. Protokół https jest bardziej zaawansowaną i bezpieczniejszą wersją protokołu http, uzupełnioną o certyfikat ssl. Musi on być wykorzystywany na stronach internetowych oraz w sklepach do szyfrowania danych użytkowników dokonujących płatności, ponieważ zapewnia dwukierunkowe bezpieczeństwo wrażliwych danych (np. haseł). Gdy wchodzimy na stronę z protokołem https, protokół bezpieczeństwa potwierdza przeglądarce tożsamość witryny.

Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, co to jest certyfikat SSL i jak go wdrożyć na Twojej stronie.

 

Protokół http oraz https - różnice

Czym różnią się między sobą protokół http oraz https? Kluczowa różnica polega na poziomie gwarantowanego bezpieczeństwa. Protokół http nie posiada mechanizmu do szyfrowania danych, podczas gdy protokół https jest wyposażony w certyfikat SSL zabezpieczający komunikację między serwerem a klientem. Czym jeszcze różnią się protokół https oraz http?

 • http przesyła dane w postaci zwykłego tekstu, podczas gdy HTTPS przesyła dane w postaci zaszyfrowanej,
 • protokół http może działać szybciej od https, ponieważ certyfikat SSL wykorzystuje moc obliczeniową do szyfrowania danych.

Jakie są zalety protokołu https i dlaczego warto go wdrożyć na swojej stronie?

 • certyfikat SSL wzbudza większe zaufanie wśród użytkowników,
 • certyfikat SSL umożliwia dokonywanie bezpiecznych transakcji w e-commerce poprzez bankowość internetową, dlatego jest niezbędny,
 • jeśli myślisz o prowadzeniu i pozycjonowaniu sklepu internetowego,
 • każdy certyfikat SSL, w który jest wyposażony protokół https, zawiera unikalne, uwierzytelnione informacje o właścicielu certyfikatu, które weryfikuje niezależny urząd,
 • po wdrożeniu protokołu https, możesz wprowadzić automatyczne przekierowanie - nawet wówczas, gdy użytkownik wpisze adres z http, to zostanie przekierowany do witryny z certyfikatem SSL.

 

Czy warto przejść na protokół https i dlaczego?

Zastanawiasz się, czy warto wdrożyć certyfikat bezpieczeństwa SSL i czy potrzebujesz go na swojej stronie? Przeglądarki Firefox oraz Chrome informują użytkownika, że strona nie jest zabezpieczona, dlatego protokół https staje się standardem. Możesz pominąć stosowanie certyfikatu SSL na prostych blogach, jeśli jednak chcesz sprzedawać w internecie, musisz mieć certyfikat SSL do szyfrowania danych podczas dokonywania płatności przez użytkowników. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć certyfikat SSL i jakie korzyści się z tym wiążą.

 • Google przyznał, że preferuje witryny korzystające z protokołu https,
 • wyszukiwarka poinformuje użytkownika, że odwiedza zabezpieczoną stronę (komunikat, brak kłódki przy adresie URL),
 • Dzięki protokołowi https chronisz dane swoich klientów,
 • Strona z protokołem https zawiera ikonę bezpiecznej blokady w oknie adresu,
 • Dzięki zaszyfrowanej witrynie https możesz wdrożyć AMP, czyli przyspieszone strony mobilne (jest to niemożliwe bez certyfikatu SSL),
 • Wdrożenie protokołu https może poprawić liczbę konwersji w reklamach Google Ads,
 • Strony z certyfikatem ssl potwierdzają użytkownikowi, że komunikuje się z właściwą witryną.

 

Certyfikat SSL a pozycjonowanie - czy protokół https wpływa na pozycje w wynikach wyszukiwania?

Google już od 2010 roku zachęcało właścicieli witryn internetowych do instalacji certyfikatu SSL, a w 2018 roku poinformowało, że brak protokołu https może skutkować utratą ruchu z wyszukiwarki. Jednocześnie od tego czasu użytkownicy, którzy wchodzą na stronę z protokołem http, widzą następujący komunikat:

Czy certyfikat bezpieczeństwa SSL i protokół https mają wpływ na wyniki pozycjonowania? Nad tym zagadnieniem pochylili się Brian Dean z Backlinko wraz z Ahrefs, SimilarWeb i Market Muse. Przeanalizowali ponad milion witryn internetowych. Na tej podstawie wywnioskowano, że obecność certyfikatu bezpieczeństwa i protokołu https ma umiarkowany wpływ na wyższe pozycje w top10 w wynikach wyszukiwania.

Wykres obrazujący wpływ protokołu https na wyniki pozycjonowania, źródło: https://neilpatel.com/blog/does-a-ssl-certificate-affect-your-seo-a-data-driven-answe/

 

Badanie potwierdziło oficjalne stanowisko Google - deweloperzy w 2014 roku stwierdzili, że protokół https jest czynnikiem rankingowym. W praktyce obecność certyfikatu SSL może mieć rozstrzygające znaczenie w pozycjonowaniu wówczas, gdy strony są porównywalne pod innymi względami (np takimi jak treści, profil linkowy, techniczne aspekty budowy witryny pod kątem SEO). Jak podkreślili sami deweloperzy Google, w przyszłości obecność certyfikatu SSL może mieć większy wpływ na efekty pozycjonowania.

Bezpośrednio nie widzimy przełożenia HTTPS na pozycje i wyniki stron naszych klientów. Jednocześnie jest to dla nas ważny punkt pod kątem budowania bezpieczeństwa i poprawy UX dla użytkowników stron naszych klientów, dlatego zawsze rekomendujemy jego wdrożenie. Klasa certyfikatu nie ma znaczenia - może być to certyfikat DV, OV czy EV.

Przemysław Michałek, Menadżer ds. Badań i Rozwoju w agencji widoczni

 

Certyfikat SSL w pozycjonowaniu - dlaczego warto go wdrożyć?

Jest mało prawdopodobne, by samo wdrożenie certyfikatu SSL oraz protokołu https zaprowadziło Twoją stronę do top10 wyników wyszukiwania. Pozycjonowanie strony obejmuje bowiem kompleks wielu różnych działań (tworzenie treści, budowanie profilu linkowego, optymalizacja techniczna strony). Mimo to certyfikat bezpieczeństwa SSL przynosi korzyści dla pozycjonowania. Wdrożenie protokołu https:

 • zapewnia lepsze wrażenia użytkownika podczas przeglądania strony (UX - User Experience w pozycjonowaniu),
 • może wydłużyć czas przebywania na stronie - brak protokołu https sprawia, że użytkownik od razu wraca do wyników wyszukiwania - to informuje Google, że czas pozostawania w witrynie jest krótki i może negatywnie odbić się na pozycjach w wyszukiwarce,
 • może być niezbędny do wprowadzenia technologii, które przyspieszą stronę.

Informacje o źródłach ruchu znajdziesz w narzędziu google ANalytics w raporcie “Pozyskiwanie”

 

Czy warto wdrażać certyfikat SSL, by poprawić wyniki pozycjonowania?

Choć certyfikat SSL może mieć wpływ na efekty SEO, to jednak w niektórych sytuacjach nie musisz go wdrażać. Jaką strategię powinieneś zastosować w swojej witrynie w zakresie protokołu https?

 • Jeśli dopiero budujesz nową stronę internetową, zadbaj o wdrożenie certyfikatu SSL i protokołu https. Wdrażanie certyfikatu SSL tylko w celu poprawy wyników pozycjonowania nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ proces ten wymaga zaangażowania dużych zasobów i pochłania sporo czasu.
 • Jeśli prowadzisz bloga, a jedyne dane użytkowników, które zbierasz, to adres e-mail, nie musisz instalować certyfikatu SSL.
 • Możesz wdrożyć certyfikat SSL tylko na niektórych stronach, na których prosisz klientów o poufne dane, oraz na stronach płatności.

 

Jak wdrożyć certyfikat SSL bez utraty efektów pozycjonowania?

Instalacja certyfikatu bezpieczeństwa SSL może pozytywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania, ale podczas wdrażania protokołu https należy uważać, by nie stracić wypracowanych wcześniej efektów SEO. Zmiana protokołu http na https sprawi, że strona będzie dostępna zarówno pod adresem http, jak i https. Co zrobić, by zachować ruch na stronie oraz pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania po wdrożeniu certyfikatu SSL?

Wdrożenie certyfikatu SSL powinno przebiegać w następujących krokach:

 

Krok 1: Przygotowanie do wdrożenia protokołu https

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo witryny i wdrożyć certyfikat bezpieczeństwa SSL? Rozważ następujące elementy:

 • wielkość i stopień skomplikowania witryny,
 • CMS, z którego korzystasz,
 • hosting, z którego korzystasz,
 • Twoje umiejętności programistyczne.

Jeśli nie masz wiedzy z zakresu IT, poproś o pomoc informatyka, specjalistę SEO lub firmę hostingową.

 

Krok 2: Wybór certyfikatu SSL

Możesz wybrać darmowy certyfikat SSL. Najpopularniejsi dostawcy to Let’s Encrypt i Cloudflare. Pamiętaj jednak, że co kilka miesięcy będziesz musiał go odnowić.

 

Krok 3: Instalacja certyfikatu SSL

Po zakupie certyfikatu musisz go zainstalować w swojej witrynie. W tym celu skorzystaj z wtyczki dostępnej na CMS WordPress (Really Simple SSL), która automatycznie wykryje Twój certyfikat SSL. O instalację i aktywację certyfikatu możesz poprosić hostingodawcę, informatyka lub specjalistę SEO.

Informacje o ważności certyfikatu możesz znaleźć po kliknięciu w kłódkę przy adresie URL i wybraniu odnośnika “Certyfikat”

 

Krok 4: Ustawienie witryny z https jako domyślnej

Po wdrożeniu certyfikatu SSL musisz dodać nowy adres do Google Search Console. Kliknij adres swojej witryny w dolnym górnym rogu i przejdź do “Dodaj usługę”. W odpowiedzi otrzymasz następujący widok, w którym powinieneś dodać nowy adresy z https - z www i bez www:

 

Krok 5: Ustawienie przekierowania z http na https

Po pomyślnej instalacji i aktywacji certyfikatu SSL musisz wdrożyć stałe przekierowanie, by użytkownicy trafiali do witryny z protokołem https. W ten sposób unikniesz duplikacji treści strony. Jak to zrobić? Ustaw przekierowanie 301 z adresu zawierającego http na adres zawierający https. Dowiedz się więcej o przekierowaniach w kontekście pozycjonowania strony

 

Krok 6: Audyt linków zwrotnych po instalacji protokołu https

Instalacja https wpływa na adres witryny, ale nie wpływa na linki zwrotne. Oznacza to, że wcześniej pozyskane linki mogą przekierowywać użytkownika do starej witryny, bez certyfikatu SSL. By naprawić ten błąd, skorzystaj z audytu linków, który przeprowadzisz w narzędziu Ahrefs, Screaming Frog lub Netpeak. Sprawdź, czy linki zawierają przekierowanie 301 na adresu URL z https. Jeśli nie, skorzystaj z wtyczki Redirection dla platformy WordPress, dzięki której wdrożysz przekierowania.

 

Krok 7: Weryfikacja indeksacji w Google Search Console

Gdy Google zaindeksuje witrynę po wdrożeniu certyfikatu SSL, przejdź do raportu Stan w Google Search Console i sprawdź, czy w witrynie znajdują się błędy w linkach wewnętrznych. Jeśli tak, zadbaj o wdrożenie przekierowanie do adresu URL z https.

 

Protokół https i certyfikat SSL w Twojej strategii pozycjonowania

Obecność protokołu https i certyfikatu bezpieczeństwa na Twojej stronie może wpłynąć pozytywnie na efekty pozycjonowania. Jeśli chcesz rozwijać swoją działalność, sprzedawać w internecie, a także zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, zaplanuj wdrożenie protokołu https jako elementu strategii marketingu online Twojej firmy. Dzięki naszym wskazówkom zaplanujesz proces migracji do https krok po kroku, unikniesz błędów i nie stracisz efektów kampanii SEO.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy protokół https ma wpływ na pozycjonowanie?

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ