Jak dostać się na pierwszą stronę Google? Poznaj naszą strategię

jak dostac sie na pierwsza strone google
Spis treści

• Zadbaj o przystępność strony internetowej

• Wybierz odpowiednie słowa kluczowe

• Sprawdź działania konkurencji

• Twórz treści, których szukają użytkownicy

• Zadbaj o backlinki

• Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

• Zaplanuj intuicyjną architekturę witryny

• Bądź cierpliwy

Chcesz rozpocząć samodzielne pozycjonowanie strony internetowej, ale nie jesteś pewien, jakie kroki podjąć, żeby trafić na pierwszą stronę wyszukiwania w Google? Znalezienie się w pierwszych wynikach wyszukiwania to cel, który chce osiągnąć wiele firm, w końcu większości użytkowników nie interesuje to, co jest na drugiej stronie. Żeby osiągnąć sukces w tym zakresie należy kierować się sugestiami dobrych praktyk od Google. Dowiedz się, jak pozycjonować stronę, żeby osiągnąć pierwsze miejsce w Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak pozycjonować stronę? Zadbaj o przystępność strony internetowej

Zanim zaczniesz wdrażać kolejne praktyki SEO, zadbaj o podstawy - bez sprawnie działającej, przystępnej użytkownikom strony, nie będziesz w stanie osiągnąć oczekiwanych rezultatów. W pierwszej kolejności powinieneś zadbać o:

 • Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • Szybkość ładowania strony,
 • Przejrzystą nawigację i dobrą organizację witryny,
 • Dostosowanie strony do wymogów UX,
 • Bezpieczeństwo witryny,
 • Brak problemów technicznych na stronie.

Według najnowszych wymogów Google, algorytmy zwracają uwagę na to, by strona, która pojawia się w pierwszych wynikach wyszukiwania, była dostosowana do potrzeb odbiorców. Wchodząc na stronę powinni móc szybko znaleźć odpowiedź na interesujące ich pytanie i chętniej pozostać w witrynie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj poniższe artykuły:

 

Jak pozycjonować stronę? Wybierz odpowiednie słowa kluczowe

Dobór odpowiednich słów kluczowych to podstawa skutecznej strategii SEO. Co zrobić, żeby to prawidłowo zrealizować? Najpierw zdefiniuj do jakiego klienta chcesz dotrzeć. Można wyróżnić następujące etapy ścieżki klienta:

 • Użytkownik szukający rozwiązania (szukający porad, podpowiedzi, informacji),
 • Użytkownik świadomy rozwiązania (mniej więcej wie, czego szukać. Wpisuje w wyszukiwarce frazy opisujące konkretne produkty, usługi i marki),
 • Użytkownik szukający opinii (wie, co go interesuje, ale zanim dokona zakupu, wyszukuje opinie, recenzje, porównania),
 • Użytkownik konwertujący (ma już zamiar zakupu, wpisuje frazy z dopełnieniami typu: cena, tanio, nazwa sklepu, lokalizacja).

Warto tak ustalić strategię pozycjonowania strony, aby optymalizować witrynę z myślą o użytkownikach realizujących różne zamiary w Google. Wyszukując słowa kluczowe warto również skupić się na konkurencyjności słów kluczowych - poziom tego czynnika sprawdzisz na przykład w bezpłatnym narzędziu Ubersuggest czy też płatnym narzędziu Ahrefs. O czym mówi konkurencyjność słów kluczowych? Wysoka konkurencyjność oznacza, że wiele firm i stron pozycjonuje się na te słowa - są to zazwyczaj krótkie, ogólne frazy. Frazy o wysokiej konkurencyjności najczęściej można przypisać do pierwszego etapu ścieżki klienta. Pozycjonowanie strony internetowej na te frazy wiąże się z dużym nakładem pracy, a także większą inwestycją finansową.

Jednak jeśli chcesz się dostać na pierwszą stronę Google w swojej strategii SEO skup się na słowach kluczowych z długim ogonem. Dlaczego? Za tym rozwiązaniem przemawia szereg argumentów. Przede wszystkim frazy z długim ogonem mają mniejszy poziom konkurencyjności niż frazy ogóle, ale nie oznacza to jednak, że są mniej wartościowe. Frazy z długiego ogona są wyszukiwane rzadziej, ale użytkownicy, którzy wpisują je do wyszukiwarki, częściej decydują się na konwersję. Co więcej, frazy long tail nie tylko są łatwiejsze w wypozycjonowaniu, ale pozwalają także zwiększać widoczność strony na frazy ogólne. Jeżeli założysz, że chcesz wypozycjonować swój sklep na frazę “rolety dzień noc z prowadnicami”, której średnia miesięczna liczba wyszukiwań wynosi 390, zwiększysz również widoczność swojej strony na bardzo konkurencyjne słowo “rolety dzień noc”, którego średnia miesięczna liczba wyszukiwań wynosi 60,5 tysiąca.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wybieraniu słów kluczowych do pozycjonowania strony? Sprawdź te artykuły:


Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?

 

Jak pozycjonować stronę? Sprawdź działania konkurencji

Odnoszenie sukcesów polega nie tylko na zdefiniowaniu własnych mocnych i słabych stron, ale także na dokładnym przyjrzeniu się działaniom konkurencji. Co wpłynęło na ich sukces? Na jakie słowa kluczowe się pozycjonują? Trudno jest osiągnąć pierwsze miejsce w Google, kiedy konkurencja jest bardzo silna. Twoim celem powinno być znalezienie luki, w której masz szansę się wybić. Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę interesujące Cię słowo kluczowe, a pierwsza strona w Google jest zapełniona adresami wielkich, znanych marek, a Ty jesteś początkującą firmą - zdobycie pierwszego miejsca może Ci zająć bardzo dużo czasu.
Analiza konkurencji pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak pozycjonować stronę, jak wybrać najlepsze dla Ciebie frazy, a także pomoże zaplanować strategię contentową. W trakcie analizy sprawdź również linki przychodzące do strony konkurencji - w ten sposób oszacujesz wstępny budżet na poszczególne działania pozycjonujące i dowiesz się, z jakich miejsc pozyskiwane są mocne linki. Przy analizowaniu konkurencji możesz wykorzystać takie narzędzia, jak Ahrefs czy też Surfer SEO.

Analiza konkurencji w narzędziu Ahrefs 

Nie wiesz, jak przeprowadzić analizę konkurencji? Tutaj znajdziesz wskazówki:

 

Jak pozycjonować stronę? Twórz treści, których szukają użytkownicy

Pamiętaj, że treści na Twoim blogu nie mogą być skoncentrowane tylko na słowach kluczowych i pozycjonowaniu. Twoim priorytetem zawsze powinien być odbiorca - skup się na tym, by dostarczyć mu treści zgodne z intencją wyszukiwania i w pełni obejmujące temat. Roboty Google faworyzują strony, które działają zgodnie ze strategią SXO, czyli jednocześnie są zoptymalizowane pod SEO, skupiają się na pozytywnym doświadczeniu użytkownika, a także udzielają użytkownikowi wyczerpujących informacji na wybrany temat. Celem Google jest to, by użytkownicy mogli znaleźć interesujące ich informacje po pierwszym wpisaniu do wyszukiwarki wybranej frazy, bez konieczności powtórnego wyszukiwania i odwiedzania różnych stron.

Dobrą taktyką, gdy chce się osiągnąć pierwsze miejsce w Google, jest publikowanie większej ilości treści niż konkurencja. Dlaczego? Nie możesz wykorzystać kilku losowych słów kluczowych na tej samej stronie, dlatego potrzebne jest Ci więcej treści na stronie. Im więcej dobrej jakości treści znajdzie się na Twojej stronie, tym wyższą pozycję w rankingu Google możesz uzyskać. Ilość wpisów na stronie przekłada się na ilość zaindeksowanych stron i większy ruch w witrynie. Czy 10 postów miesięcznie to wystarczająca ilość? Nie, jeżeli Twoja konkurencja publikuje ich 15. Jeśli natomiast na konkurencyjnych stronach pojawia się 5 wpisów miesięcznie - masz szansę osiągnąć pierwsze miejsce w Google.

Pamiętaj jednak, że nie mogą to być krótkie, niedbale przygotowane wpisy - Google docenia jakość. Zwróć uwagę na długość tekstu - artykuły informacyjne powinny mieć ponad 2000 słów, skup się także na jakości i odpowiedzeniu na potrzeby użytkowników.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?


Jak pozycjonować stronę? Zadbaj o backlinki

Jeśli nie wiesz, jak dostać się na pierwszą stronę Google, jedną z priorytetowych rzeczy, o które powinieneś zadbać są linki zwrotne. To oficjalny czynnik rankingowy Google, a jego silną skuteczność potwierdzają różne badania marketingowe.
Możesz mieć więc pewność, że im więcej wysokiej jakości linków zwrotnych uzyskasz, tym większe szanse na to, że Twoja strona będzie w Google na pierwszym miejscu. Możesz teraz spytać: ile backlinków potrzebuję? Prawda jest taka, że nie ma możliwości na dokładne obliczenie liczby linków, których potrzebujesz, by osiągnąć pozycję na pierwszej stronie wyszukiwania. Możesz jednak oszacować tę liczbę poprzez analizę działań konkurencji, o której pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Ahrefs udostępnia także narzędzie Keyword Difficulty, które mówi o szacunkowej liczbie linków, której będziesz potrzebował, żeby Twoja strona znalazła się w TOP10.

“Szacowanie ilości backlinków koniecznych do wypozycjonowania strony nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Tak, są narzędzia, które pokazują jakie linki kierują do jakich stron (np. Ahrefs Czy Majestic SEO), ale dużo firm SEO ukrywa "swoje" linki przed nimi. Co więcej, nawet w Google Search Console nie dostaniemy pełnych informacji na ten temat. Google pokazuje tylko te bardziej przydatne webmasterom (pozytywne lub negatywne) i często ukrywa te, które uważa za całkowicie bezwartościowe. Tak więc nigdy nie będziemy mieli pewności, jakie linki kierują do konkurencji (czy nawet nas samych) i ile linków powinniśmy mieć.

Nie oznacza to jednak, że narzędzia te nie są potrzebne. Pozwalają one znaleźć publiczne miejsca, gdzie konkurencja się linkuje i sprawdzić czy my też tam jesteśmy. To jest bardzo przydatne ponieważ, jeśli zdecydowana większość konkurentów znajduje się w różnych katalogach branżowych, w których nas nie ma, to może być to sygnał dla Google, że coś jest nie tak (np. katalog nas usunął za dużą ilość skarg o oszustwo albo właściciel nie chce upubliczniać adresu firmy - wskazywać na próbę oszustwa). Nie zapominajmy również o tym, że to jest link i przenosi "moc". Brak jednego linku nie spowoduje większej szkody ale brak 30 czy 50 w porównaniu z konkurencją może znacząco utrudnić pozycjonowanie.”

Michał Borzyszkowski, Ekspert ds. Pozycjonowania

 

Jak pozycjonować stronę? Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

Kolejnym sposobem na zwiększenie autorytetu witryny jest dodanie linków wewnętrznych na stronie. To właśnie w ten sposób możesz pomóc robotom Google znaleźć, zaindeksować i zrozumieć zawartość Twojej witryny. Co więcej, korzystając z linkowania wewnętrznego ułatwiasz użytkownikom nawigację na stronie, a także tworzysz spójną hierarchię i strukturę witryny.

Linkowanie wewnętrzne powinieneś realizować według konkretnego schematu. Wyobraź sobie, że ze struktury linków musisz stworzyć piramidę, w której najważniejsze strony będą na samym szczycie, natomiast te mniej istotne są u podstawy. Najważniejszą stroną powinna być dla Ciebie strona główna, następnie różne istotne podstrony (oferta, produkty, usługi, blog itp.), na samym końcu piramidy powinny się znaleźć konkretne strony produktowe lub konkretne wpisy blogowe. Pamiętaj, że struktura linków musi być przemyślana i powinna łączyć ze sobą powiązane tematycznie adresy.

Więcej o skutecznym linkowaniu dowiesz się w naszym artykule:

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?

 

Jak pozycjonować stronę? Zaplanuj intuicyjną architekturę witryny

Źle zorganizowana struktura strony internetowej może sprawiać, że działania SEO nie będą przynosić oczekiwanych rezultatów. Gdy użytkownik nie będzie mógł szybko odnaleźć na stronie interesujących go informacji, będzie miał problemy z poruszaniem się po stronie - najprawdopodobniej szybko ją opuści. Będzie to miało negatywny wpływ na współczynnik zaangażowania, co roboty Google mogą odebrać jako wiadomość, że Twoja strona internetowa nie jest wartościowa dla użytkowników.

Dobrze zorganizowana architektura strony powinna skutecznie odzwierciedlać sposób, w jaki użytkownicy poruszają się po witrynie e-commerce, a także ułatwiać odbiorcom znalezienie konkretnych informacji. Dodatkowo, struktura witryny powinna być zorganizowana w taki sposób, by z dowolnego miejsca w witrynie użytkownik mógł wrócić do strony głównej w trzech kliknięciach.

Architekturę witryny możesz zaplanować na przykład w narzędziu Gloo maps lub w tradycyjny, analogowy sposób - na kartce papieru.

Gloo maps - narzędzie do planowania architektury strony.

Dowiedz się więcej o tworzeniu architektury strony:


Jak pozycjonować stronę? Bądź cierpliwy

Kiedy zrealizujesz już wszystkie wymienione przez nas etapy pozycjonowania strony, musisz uzbroić się w cierpliwość. Uświadom sobie, że dostanie się na pierwszą stronie w Google zajmuje trochę czasu. Jak długo będziesz musiał czekać na efekty? Trudno powiedzieć, wpływa na to wiele czynników. W badaniu przeprowadzonym przez Ahrefs przeanalizowano ponad dwa miliony słów kluczowych i widocznych na nie stron internetowych, okazało się wówczas, że około 95% wyników z TOP10 w Google miało ponad rok. Nie oznacza to, że Ty również będziesz musiał czekać ponad rok na wymarzone efekty, ale warto pamiętać o tym, że praca nad osiągnięciem wymarzonej pozycji w Google wymaga wiele czasu.


Jak dostać się na pierwszą stronę Google? Poznaj naszą strategię. Podsumowanie

Samodzielne pozycjonowanie strony to złożony proces, który wymaga poświęcenia dużo czasu i zaangażowania. Efekty nie pojawią się z dnia na dzień, ale przy odpowiedniej strategii i cierpliwości, można spodziewać się tego, że w końcu osiągnie się cel - pierwsze miejsce w Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak dostać się na pierwszą stronę Google? Poznaj naszą strategię

Średnia ocen użytkowników2.95 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ