Off-site SEO, czyli jak skutecznie realizować linkowanie zewnętrzne?

off site seo czyli jak skutecznie realizowanie linkowanie zewnetrzne
Spis treści

• Czym jest off-site SEO?

• Dlaczego off-site SEO jest tak istotne w strategii pozycjonowania?

• Skuteczny link building, czyli jak wykonać audyt off site SEO?

• Narzędzia do wykonania audytu off-site SEO

• Linkowanie zewnętrzne - najważniejsze zasady działania

• Skąd zdobywać linki zewnętrzne?

Pozycjonowanie stron internetowych opiera się zarówno o działania na własnej stronie internetowej, jak i poza nią. Działania na zewnętrznych portalach są określane, jako offsite SEO. Co to dokładnie znaczy i jak działa? Jak ustalić skuteczną strategię, aby wzmocnić efekty pozycjonowania swojej strony internetowej? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Czym jest off-site SEO?

Offsite SEO to szereg różnych działań związanych z pozycjonowaniem strony, które są realizowane poza docelową witryną. Mają one na celu przedstawienie strony jako tej, która jest godna zaufania i jakościowa. Wśród działań offsite SEO wymienia się przede wszystkim:

 • budowanie liczby wartościowych linków zwrotnych,
 • dbanie o jakość i odpowiedni profil linków zwrotnych,
 • zwiększanie świadomości marki,
 • autorytet, wiek i historia domeny,
 • popularność marki w sieci,
 • zachęcanie do zaangażowania użytkowników (np. poprzez udostępnianie informacji o firmie i odwiedzanie jej strony internetowej).

Sprawdź, co musi wiedzieć specjalista SEO

Aby lepiej przedstawić, czym jest off-site SEO, mówi się często o tym, że jest to przeciwieństwo on-page SEO, które jest skupione wyłącznie na działaniach wokół pozycjonowanej strony. W przypadku off-site SEO działania są wykonywane poza docelową witryną.

Więcej w temacie on-page SEO dowiesz się w naszym artykule:


Dlaczego off-site SEO jest tak istotne w strategii pozycjonowania?

Każdemu, kto pozycjonuje swoją stronę internetową, marzy się sukces i zajmowanie topowych pozycji w Google. Trudnością na drodze jest jednak silna konkurencja i ilość czynników rankingowych, które bierze pod uwagę Google. Brakuje oficjalnych wskazówek ze strony Google, co jest najważniejszym elementem w strategii SEO, dlatego podczas pozycjonowania należy opierać się na wskazówkach od specjalistów z branży. Mimo wszystko, wiele osób ignoruje porady od ekspertów SEO i skupia się wyłącznie na optymalizacji on-site. Działania na stronie są ważne, ale nie najważniejsze, co potwierdzają badania przeprowadzone przez portal Baclinko. Wyniki ich badań mówią między innymi o tym, że:

 • Ogólny autorytet linkowania witryny (mierzony przez Ahrefs Domain Rating) silnie koreluje z wyższymi rankingami w wynikach wyszukiwania.
 • Wyniki nr 1 w Google mają średnio 3,8 razy więcej linków zwrotnych niż strony na pozycjach 2–10.
 • Liczba domen linkujących do strony jest skorelowana z rankingami.

Co więcej, Google oficjalnie poinformowało, że nadal używa PageRank, czyli pierwszej aktualizacji Google, która miała miejsce w 1998 roku. Wprowadzona wówczas zmiana miała prowadzić do tego, że na pierwszych pozycjach w Google pojawiały się witryny, do których prowadziło najwięcej linków zewnętrznych. PageRank został usunięty z Google Toolbar, ale w 2016 roku Gary Illyes z Google potwierdził, że Google nadal używa PageRank. Potwierdził to później również w 2017 roku. Oznacza to, że Google korzysta z tego czynnika wewnętrznie.

Gary Illyes z Google potwierdził, że Google nadal używa PageRank.

Podsumowując, linkowanie zewnętrzne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na pozycję Twojej strony w sieci.

Więcej o algorytmie Google i najważniejszych rankingowych dowiesz się z naszych artykułów:


Skuteczny link building, czyli jak wykonać audyt off site SEO?

Prowadzisz pozycjonowanie strony samemu i nie jesteś pewien, jak wygląda Twoja sytuacja związana z linkowaniem zewnętrznym? Aby ocenić aktualny potencjał swojej witryny i zaplanować strategię działania, należy wykonać audyt off-site SEO. Analiza linków przychodzących pozwoli Ci zweryfikować , jak wygląda zróżnicowanie linków pod kątem anchorów, stron docelowych, jakości tych linków oraz zróżnicowania rodzajów stron linkujących.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Narzędzia do wykonania audytu off-site SEO

Żeby w pełni przeanalizować linkowanie zewnętrzne konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, nie jesteś w stanie tego zrobić ręcznie.

Search Console - w tym narzędziu możesz dowiedzieć się jakie podstrony mają najwięcej linków przychodzących i z których domen przychodzi ich najwięcej. Możesz również pobierać informacje o najnowszych linkach, by na bieżąco analizować zmieniającą się sytuację. Aby otrzymać raport o linkowaniu wewnętrznym w Google Search Console przejdź do zakładki Ruch związany z wyszukiwaniem, a następnie Linki do Twojej witryny. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie Więcej w źródłach największej liczby linków i pobranie danych poprzez przycisk Pobierz więcej przykładowych linków.

Majestic - to szeroko rozbudowane narzędzie do analizowania linkowania zewnętrznego. Wyniki są podzielone na indeks historyczny, który opiera się na danych zbieranych przez cały czas istnienia narzędzia, a także świeży index, który gromadzi najnowsze dane z ostatnich 90 dni. W narzędziu możesz sprawdzić łączną liczbę backlinków, liczbę domen linkujących, a także moc serwisu wynikającą z liczby linków (Citation Flow). W Majestic można również sprawdzić Trust Flow, czyli wskaźnik zaufania. Jest on zależny od tego, jak wiele kliknięć/linków dzieli analizowaną stronę od tych najbardziej zaufanych.

Ahrefs - to narzędzie, które prezentuje podobny zakres informacji, co Majestic. Wykorzystywane parametry jednak różnią się nazwami. Tym samym parametrami, które oceniają jakość i ilość linków są tutaj URL Rank i Ahrefs Domain Rank. Listę backlinków w Ahrefs znajdziesz w zakładce Inbound Links -> Links. Warto zauważyć, że Ahrefs daje także możliwość porównania domen. W tym celu wystarczy przejść do zakładki Domain Comparison.


Linkowanie zewnętrzne - najważniejsze zasady działania

Aby skutecznie realizować off-site SEO warto pamiętać o kilku złotych zasadach linkowania zewnętrznego.


Unikaj automatyzacji przy linkowaniu zewnętrznym

Automatyzacja to bardzo przydatne rozwiązanie, które pomoże Ci usprawnić pracę. Jednak trzeba wiedzieć, do jakiego stopnia można je wykorzystywać, żeby nie osiągnąć odwrotnych efektów. Automatyzacje wykorzystuj tylko do poszukiwania miejsc do linkowania, nie do publikowania linków. W ten sposób mógłbyś całkowicie stracić kontrolę nad podejmowanymi działaniami. Automatyzacja oznacza masowe działania, które są oparte o łatwo wykrywalne przez Google schematy. Oczywiście, jest szansa, że w ten sposób szybko zdobędziesz wymarzone pozycje, ale jeszcze szybciej możesz je stracić. Niestety, naprawa takiego błędu trwa bardzo długo.


Przy off-site SEO stawiaj na jakość, nie ilość

Oczywiście, ilość linków jest bardzo ważna w przypadku off-site SEO, ale ważniejszym czynnikiem jest jakość pozyskanych odnośników do strony. Większą wartość będzie miał jeden link ze strony, która cieszy się dużym autorytetem niż dziesięć linków ze stron, których jakość jest bardzo słaba. Nie wiesz, jak zdefiniować linki wysokiej jakości? Przede wszystkim skup się na tym, żeby linkowanie zewnętrzne nie było oparte o myśl podbicia pozycji. Tym samym zamiast katalogów SEO, wybieraj katalogi stron. Zamiast masowych wpisów na słabych serwisach, wybieraj jakościowe wpisy na tematycznych portalach. Zamiast automatycznego linkowania strony na forach, buduj swoją pozycję jako użytkownika i publikuj tam wartościowe wpisy.


Dbaj o tematyczność linkowania zewnętrznego

Google oczekuje jakości pod każdym względem, pamiętaj o tym. Nie ma sensu działać masowo, bo nie przyniesie Ci to oczekiwanych efektów. Google ograniczania zasięgi stron, które działają przypadkowo, masowo. Dlatego zamiast kierować linkowanie zewnętrzne na wielotematyczne serwisy (lub co gorsza całkowicie niezwiązane z Twoją branżą) , staraj się znaleźć strony, które tematycznie są bliskie Twojej ofercie. Pamiętaj również o tym, by sma link otoczyć treścią zgodną z tematem, wówczas wyszukiwarka będzie mogła powiązać link z konkretnymi słowami kluczowymi.


Różnicuj swoje działania off-site SEO

Google zwraca szczególną uwagę na to, by nie działać schematami, dlatego Twoja strategia pozycjonowania strony powinna maksymalnie przypominać naturalny wzrost zainteresowania wokół strony. Dlatego zadbaj o zróżnicowany profil linków, o linkowanie do różnych stron docelowych, a także różnicowanie anchorów.


Wzmacniaj linki zewnętrzne

Możesz samodzielnie wpłynąć (w pewnym stopniu) na moc pozyskiwanego linka. Dlatego jeżeli linkujesz do swojej strony na przykład z poziomu forum, zadbaj o to, by Twoje konto było aktywne i rozbudowane. Udzielaj się w różnych dyskusjach, w ten sposób Twój profil zyska na zaufaniu. Link prowadzący do Twojej strony będzie mocniejszy, jeśli na forum zamieścisz 10 różnych wpisów niż jeden wpis z linkiem do Twojej strony. W podobny sposób możesz również wzmacniać swoje strony zapleczowe - linkuj do nich z innych stron.


Skąd zdobywać linki zewnętrzne?

Off-site SEO można podzielić względem charakteru działań, które są podejmowane. Część linków możesz zdobyć samodzielnie poprzez umieszczanie wpisów na wybranych stron, ale żeby zdobyć niektóre linki będziesz musiał się bardziej postarać.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Gdzie możesz samodzielnie umieścić linki zewnętrzne?

 • Serwisy informacyjne/poradniki/kursy,
 • Serwisy ogłoszeniowe,
 • Blogi tematyczne,
 • Strony zapleczowe,
 • Fora tematyczne,
 • Serwisy z recenzjami, opiniami,
 • Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego,
 • Katalogi firm/sklepów/startupów/stron/blogów,
 • Bazy szkoleń/konferencji/spotkań branżowych,
 • Media społecznościowe.


Inne sposoby zdobywania linków zewnętrznych

Strony, z których można zdobyć linki o najwyższej mocy, są zazwyczaj tymi, na których nie będziesz mógł samodzielnie umieścić wpisu. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z próby uzyskania backlinków z tych witryn. Czasami wystarczy w tym celu odpowiednia strategia. Poniżej przedstawimy Ci kilka sprawdzonych sposobów na zdobywanie linków zewnętrznych.

Rozsyłanie informacji prasowych - nie bój się chwalić swoimi osiągnięciami. Czasami wyniki wyszukiwania Google opierają się w głównej mierze właśnie o wiadomości, więc warto wykorzystać ten spsoób. Zastanów się jednak, jaką informację możesz umieścić w informacji prasowej. Mogą to być na przykład wyniki ważnych badań branżowych, raport o sytuacji pracowników w danym sektorze, wydanie ebooka, wywiad branżowy itp. Być może jakiś portal zdecyduje się przekazać tę informację na swojej stronie.

Wymiana treścią - świetnym sposobem na zdobywanie linków zewnętrznych jest współpracowanie z właścicielami innych stron internetowych. Znajdź strony, które są tematycznie zbliżone do Twoich treści i zaproponuj im wymianę wpisów gościnnych. Możesz także zapytać o możliwość publikacji artykułu sponsorowanego.

Przeczytaj artykuł w tym temacie:

Szukanie opublikowanych już wpisów - możesz także spróbować pozyskać linki z artykułów, które już widnieją w sieci. Ważne jest jednak, abyś zaproponował jakąś korzyść dla właścicieli tego serwisu. Możesz na przykład znaleźć artykuł i zaproponować, że go rozwiniesz o aspekt, w którym jest specjalistą.


Odzyskiwanie linków - skutecznym sposobem jest również poszukiwanie opublikowanych artykułów, które korzystają z Twoich grafik lub tekstów bez podania informacji o źródle. Wówczas, powołując się na prawa autorskie, możesz poprosić właściciela strony o dodanie linku odsyłającego do Twojej witryny. Zwróć jednak uwagę na to, by link był pozycjonujący (do follow), powinien on być również skierowany do odpowiedniej podstrony.


Off-site SEO, czyli jak skutecznie realizować linkowanie zewnętrzne? Podsumowanie

Na pozycjonowanie stron internetowych składa się bardzo wiele elementów, nie sposób jest określić, który z nich jest najważniejszy. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że działania off-site są równie ważne, co działania on-page. Nie bagatelizuj ich i zadbaj o skuteczne linkowanie zewnętrzne, aby cieszyć się wysokimi pozycjami w wynikach wyszukiwania Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Off-site SEO, czyli jak skutecznie realizować linkowanie zewnętrzne?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ