Jak wykonać audyt techniczny SEO? Lista sprawdzonych narzędzi

Jak wykonac audyt techniczny SEO Lista sprawdzonych narzedzi
Spis treści

• Jak wykonać audyt techniczny SEO?

• Czym są SEO crawlers?

• SEO crawlers do audytu technicznego strony

Techniczne SEO to jeden z ważniejszych czynników rankingowych pozycjonowania. Wpływa on na sprawność działania witryny, jasne przekazywanie informacji o profilu firmy i indeksowanie treści. Jeśli masz problem z osiągnięciem odpowiednich wyników SERP, sprawdź, które obszary techniczne Twojej witryny sprawiają problemy. W tym, jak wykonać audyt techniczny SEO, mogą Ci pomóc narzędzia marketingowe. Sprawdź, naszą listę. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Jak wykonać audyt techniczny SEO? 

Poprawny audyt witryny pozwala na określenie problematycznych obszarów strony, dzięki czemu przeprowadzenie optymalizacji może być zdecydowanie prostsze i sprawniejsze. Aby wykonać audyt techniczny SEO można wykorzystać specjalne narzędzia - SEO crawlers. Dostępne roboty różnią się zarówno pod kątem funkcjonalności, wydajności i cen. Na rynku dostępne są także darmowe narzędzia do audytu SEO, ale większość z nich (poza Google Search Console i Screaming Frog) nie pozwalają na skalowanie. Warto się skupić na tych crawlerach SEO, które pozwalają na zaawansowane prace nad stroną. 

Chcesz wiedzieć więcej o technicznym SEO? Sprawdź nasz artykuł dotyczący najważniejszych kroków optymalizacji technicznej stron 

Czym są SEO crawlers? 

SEO crawlers są narzędziami, które wędrują po witrynie i zbierają na niej najważniejsze informacje dotyczące pozycjonowania strony. W języku angielskim wykorzystuje się sformułowanie SEO crawlers, przez co na polskim rynku można się czasami spotkać z określeniem „pająk”. Nazwa nawiązuje do faktu, że SEO crawler przeszukują witrynę podążając za linkami, jak po pajęczej sieci. Dobry crawler SEO jest niezbędnym narzędziem pracy i sprawia że pozycjonowanie strony jest znacznie łatwiejsze. Istnieją dwa typy  crawlery SEO: komputerowe i w chmurze.  

Komputerowe SEO crawlers

Są to narzędzia do instalacji na swoim komputerze. Pozwalają one na szybkie indeksowanie z podglądem w czasie rzeczywistym, świetnie sobie radzą z wykrywaniem łańcuchów przekierowań. Niestety, zużywają one sporą część pamięci komputera, a możliwości są znacznie bardziej okrojone niż w przypadku SEO crawlers w chmurze.

Przykładowe komputerowe SEO crawlers:  Screaming Frog, Sitebulb.

SEO crawlers w chmurze

SEO crawlers w chmurze wykorzystują sieciowe przetwarzanie danych, aby zapewnić większą skalowalność i elastyczność. Mają one takie zalety jak możliwość współpracy online z klientem lub współpracownikiem, większa wydajność i więcej funkcji (np. Wizualizacja danych). Niestety, crawlery SEO w chmurze są także zdecydowanie droższe niż rozwiązania na komputer.

Przykładowe SEO crawlers w chmurze: DeepCrawl, OnCrawl, Botify. 

Szukasz skutecznej formy promocji swojej strony?

SEO crawlers do audytu technicznego strony

Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi SEO, które można wykorzystać do realizacji audytu technicznego. Wybierając crawler należy go możliwie najlepiej dopasować do potrzeb firmy pod kątem: 

 • Ceny,
 • Oferowanych funkcji,
 • Dostępu (w chmurze lub na komputerze). 

Przy tak wielu możliwościach nie sposób jest ocenić, który crawler SEO jest najlepszy. Dla każdego przedsiębiorcy najlepsze narzędzie do audytu technicznego strony może oznaczać coś innego. 

Ahrefs - SEO crawler w chmurze

Ahres to narzędzie do audytu technicznego SEO, którego podstawowy plan (Life Ahrefs) ma koszt 99 USD na miesiąc. Jako robot pozwala on na indeksowanie aż 10 000 wewnętrznych stron miesięcznie, a dane są przechowywane do trzech miesięcy. Jeżeli planujesz indeksować więcej stron lub przechowywać dane przez dłuższy okres, możesz zdecydować się na inny pakiet cenowy. Dostępna jest na przykład oferta za 999 USD/miesiąc, która umożliwia indeksowanie 2,5 miliona stron, a dane indeksowana są przechowywane przez rok. Możesz również zdecydować na wykorzystanie tego narzędzie SEO przez siedmiodniowy okres próbny w cenie 7 USD. 

Indeksowanie może się tutaj odbywać każdego dnia, jak i raz w tygodniu, czy też raz w miesiącu. Ahrefs pozwala na sprawną identyfikację ponad stu problemów pozycjonowania strony internetowej, wśród nich wymienia się między innymi błędy, które obejmują:

 • Wydajność strony,
 • Linki przychodzące,
 • Jakość treści.

Ahrefs udostępnia wizualne zestawienia danych, które pozwalają lepiej zrozumieć raport SEO. Przedstawiane dane mogą być dowolnie segmentowane poprzez wykorzystanie filtrów i parametrów URL. Co ważne, w raporcie znajdują się także zalecenia dotyczące rozwiązania problemów. Ahrefs nie integruje się z Google Search Console i Google Analytics. 

  Panel audytu technicznego SEO w narzędziu Ahrefs. Źródło: onely.com/blog/ultimate-guide-seo-crawlers/#moz 

Botify - SEO crawler w chmurze

To narzędzie do audytu SEO pozwala na indeksowanie nawet do 50 milionów adresów URL, a szybkość ich indeksacji to 250 adresów na sekundę. Wykorzystując Botify możesz indeksować całą stronę lub konkretne jej elementy, dzięki czemu audyt techniczny SEO będzie bardziej szczegółowy. Botify pozwala na ocenianie witryny zgodnie z tym, jak widzi ją wyszukiwarka. Dodatkowo ten crawler SEO stworzy dla Ciebie mapę witryny. Korzystając z Borify możesz otrzymywać alerty o zaindeksowaniu stron, a także informacje o tym, że Google przestało indeksować Twoją stronę. 

Jako crawler SEO w chmurze, Botify jest bardzo wydajnym narzędziem, co może potwierdzić fakt, że korzystają z niego bardzo duże przedsiębiorstwa, jak np. Airbnb, Zalando, Gumtree, Dailymotion. Warto zauważyć, że na stronie internetowej dedykowanej dla tego narzędzia nie są podane konkretne ceny. Podana jest jedynie informacja o trzech, elastycznych  planach cenowych i dostosowaniu do potrzeb klienta. Mimo to, zakłada się nieoficjalnie, że jest to jeden z najdroższych crawlerów SEO ze względu na jego wysoką złożoność. 

DeepCrawl - SEO crawler w chmurze

DeepCrawl to popularne narzędzie do audytu SEO, które jest oparte na chmurze. Dużą zaletą DeepCrawl jest to, że można to narzędzie zintegrować z Google Analytics oraz Search Console. Wśród innych funkcji DeepCrawl wyróżnia się także planowanie indeksowania, tryb ukrycia, integracja z MajesticSEO, a także renderowanie JavaScript. Wielu osobom z kolei nieodpowiada fakt, że w raporcie DeepCrawl nie można dodawać dodatkowych kolumn. Warto podkreślić, że DeepCrawl nie ma udostępnionego cennika. Na stronie jest podana informacja o dwóch planach cenowych, lecz by poznać bliżej koszt współpracy, należy się skontaktować z działem sprzedaży.  

Google Search Console - SEO crawler w chmurze

To jedno z niewielu polecanych, darmowych narzędzi do audytu technicznego SEO. Pozwala ono na szybkie uzyskanie ostrzeżeń o błędach na stronie i komunikację z Google, by informować o usunięciu błędów. Bardzo silną zaletą jest to, że ten crawler SEO pokazuje stronę w taki sposób, jak widzi ją wyszukiwarka Google, ponieważ informacje pojawiają się dokładnie z jej indeksu. Poza identyfikowaniem błędów technicznych na stronie, GSC może również pomóc przy indeksowaniu strony i wskazać szybkość strony. Bez wątpienia Google Search Console jest uznawany za podstawowe narzędzie do audytu SEO i uznaje się je za dobre rozwiązanie dla każdej witryny. 

Dowiedz się więcej o GSC z naszego artykułu: 

Moz -  SEO crawler w chmurze

Crawler SEO Moz jest elementem Moz Pro. Pakiety cenowe zaczynają się już od 99 USD za miesiąc i sięgają do 599 USD za miesiąc. Przy najtańszym pakiecie można uzyskać 100 000 stron indeksowanych tygodniowo, natomiast przy najdroższym 2 miliony stron indeksowanych tygodniowo. Indeksowanie odbywa się w sposób automatyczny w każdym tygodniu, a użytkownik jest informowany o wszelkich nowych wydarzeniach. Dużą zaletą Moz jest to, że poza informowaniem o problemach na stronie, wyjaśnia ich podłoże. Robot Moz integruje się z Google Analytics, ale niestety nie integruje się z Google Search Console.

Skutecznie wypromuj swoją stronę!

OnCrawl -  SEO crawler w chmurze

To narzędzie do audytu technicznego SEO, które w podstawowym pakiecie pozwala na indeksowanie 100 000 adresów URL na miesiąc w cenie dokładnie 49 Euro za miesiąc.  Można jednak skorzystać z darmowego okresu próbnego, który trwa 14 dni. Są trzy dostępne pakiety i różnią się od siebie pod kątem liczby domen, które można monitorować, liczbą adresów URL, które można zaindeksować w miesiącu oraz liczbą jednocześnie uruchomionych indeksowań. Wśród szczególnie docenianych funkcji OnCrawl wymienia się:

 • Możliwość zintegrowania danych indeksowania z dowolnymi innymi danymi w pliku CSV,
 • Segmentacja adresów URL,
 • Doskonałe raportowanie hreflang,
 • Planowanie indeksowania,
 • Integrowanie z Google Search Console i Google Analytics,
 • Tworzenie niestandardowych plików nawigacyjnych. 

Screaming Frog - komputerowy SEO crawler 

Jest to najpopularniejszy crawler SEO na komputer stacjonarny, który zyskał swoją popularność dzięki szerokiej funkcjonalności i dostępności podstawowego pakietu za darmo. W ramach darmowe pakietu można indeksować 500 adresów URL, ale można się również zdecydować na pakiet bez limitu indeksowania w cenie 149 GBP za rok. Screaming Frog sprawdza praktycznie każdy element SEO: tagi kanoniczne, kody statusu, tytuły, nagłówki itp. Pozwala on także na integrację z Google Analytics i Google Search Console. 

  Pogląd raportu z narzędzia Screaming Frog. Źródło: https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/user-guide/general/#reports 

SEMrush - SEO crawler w chmurze 

SemRush jest znany przede wszystkim jako narzędzie do badania konkurencji, ale w swoich funkcjach ma również audyt techniczny SEO. Są dostępne cztery pakiety cenowe w tej usłudze, a najtańszy z nich jest w kwocie 99,95 USD miesięcznie. SEMrush to dobre narzędzie do wykrywania podstawowych problemów SEO. Integruje się z Google Analytics, wykrywa błędy hreflang, problemy z AMP, może sprawdzić bezpieczeństwo witryny HTTPS , a także wykonać audyt lokalizacji. Niestety, jako jedną z głównych wad tego narzędzia, wymienia się słaby poziom filtrowania oraz brak możliwości dodania kolumny do raportu. To narzędzie do audytu sprawdzi się wyłącznie w przypadku małych firm, dla większych przedsiębiorstw nie jest wystarczająco zaawansowanym rozwiązaniem. 


Pogląd panelu w narzędziu SEMrush. Źródło: https://www.onely.com/blog/ultimate-guide-seo-crawlers/#moz

Sitebulb - komputerowy SEO crawler 

Sitebulb to jedno z nowszych rozwiązań dostępnych na rynku, ale zdobywa coraz większą popularność. Występuje ona dwóch planach rocznych, podstawowy plan kosztuje 115 Euro (plus Vat) na rok. Można również skorzystać z darmowego okresu próbnego przez 14 dni. Ze względu na to, że jest to komputerowy SEO crawlers, ma pewne ograniczenia, jak chociażby to, że nie można w czasie rzeczywistym udostępnić raportu innym współpracownikom, taki crawler SEO ma również mniejszą wydajność niż crawler SEO w chmurze. Sitebulb przygotowuje efektowne pod kątem graficznym raporty, są one również wysoce konfigurowalne. Dzięki temu możesz samodzielnie określić aspekty indeksowania, które chcesz wyróżnić w danym raporcie. Sitebulb w swoich funkcjach oferuje między innymi mapy indeksowania, statystyki wydajności, filtrowanie wielopoziomowe, weryfikację AMP oraz integrację z Arkuszami Google, Google Analytics i Google Search Console. Co ciekawe, Sitebulb to jedyny crawler SEO, który ma funkcję porównywania indeksowania.

WooRank - SEO crawler w chmurze

To narzędzie SEO, które jest dostępne w trzech planach. Najtańszy pakiet (Pro) kosztuje 59,99 USD miesięcznie, natomiast najdroższy (Enterprise) ma cenę ustalaną indywidualnie, aby dostosować ją do potrzeb firmy. Dostępny jest również czternastodniowy okres próbny. W pakiecie Pro masz możliwość indeksowania 2500 stron. WooRank pozwala na nadzorowanie przekierowań, ewentualnych problemów z bezpieczeństwem, pomaga uniknąć powielania treści i weryfikuje błędy indeksowania. WooRank można zintegrować z Google Analytics, Google Search Console, a także z Facebookiem. 

Jak wykonać audyt techniczny SEO? Lista sprawdzonych narzędzi

Jak wybrać narzędzie do audytu technicznego SEO? Zdefiniuj swoje cele i oczekiwania, a następnie skonfrontuj je z możliwościami, które dają opisane przez nas SEO crawlers. Część z nich możesz również przetestować na okresie próbnym, co dodatkowo ułatwi Ci wybór. Pamiętaj, że odpowiednie narzędzie do audytu SEO jest równie ważne, co narzędzia do wyszukiwania fraz kluczowych.  

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykonać audyt techniczny SEO? Lista sprawdzonych narzędzi

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ