Ile kosztuje pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego?

ranking sklepow internetowych widoczni blog

Pozycjonowanie za 300 zł czy za 3000 zł? Taka rozpiętość cen za pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego to nie fantazja. Wynika z różnorodności ofert SEO i zakresu działań pozycjonerów. Wreszcie zależy też od wiedzy i umiejętności pozycjonera. Zobacz, co wpływa na koszty pozycjonowania.

 

Co obejmuje cena za pozycjonowanie?

Jeśli rozważasz właśnie kilka ofert na pozycjonowanie strony i bierzesz pod uwagę ceny, przeanalizuj najpierw, co kryje się pod pojęciem pozycjonowanie. Są przypadki, kiedy pozycjonowanie jest tanie, ale ogranicza się do pozyskania kilku linków i dodania 10 fraz do strony. Co powinna zawierać oferta SEO, którą w ogóle warto brać pod uwagę:

 • audyt strony,
 • optymalizacja techniczna strony,
 • wyszukiwanie fraz dla Twojej strony lub sklepu i uwzględnienie ich w strategii,
 • tworzenie i optymalizacja treści na stronie lub w sklepie,
 • link building, czyli pozyskiwanie linków do Twojej strony,
 • analityka internetowa i raportowanie.

To podstawowy zakres działań, które oferują agencje SEO. W zależności od agencji powyższe działania są uzupełniane dodatkowymi krokami, które wspierają pozycjonowanie, budowę wizerunku firmy w sieci i przyczyniają się do zwiększania sprzedaży.

Mogą to być takie usługi jak:

 • prowadzenie bloga firmowego i pozyskiwanie publikacji na wartościowych portalach,
 • zalecenia zmian, które ułatwią klientowi kontakt lub dokonanie zakupu,
 • kampanie reklamowe w Google Ads lub Facebook Ads,
 • płatne publikacje w mediach online.

Część z tych usług wiąże się nie tylko z opłatą dla agencji, ale również z budżetem na kliknięcia czy też opłatą dla portali. Oznacza to, że na przykład w przypadku kampanii Facebook Ads zapłacisz za realizację i obsługę kampanii oraz za kliknięcia, które wygeneruje.

Sprawdź, jak skutecznie optymalizujemy sklepy i strony internetowe Zobacz ofertę

Tanie pozycjonowanie stron - na czym oszczędzisz?

Powyższe przykłady działań, jakie wchodzą w skład wielu ofert pozycjonowania, przelicz na czas pracy. To właśnie jest kluczowe przy wyznaczaniu ceny SEO. Większość działań jest cykliczna i przynosi najlepsze efekty przy intensywnym wdrożeniu.

To właśnie tutaj oszczędzają freelancerzy i agencje, które oferują najtańsze pozycjonowanie. Niska cena pozycjonowania to z dużym prawdopodobieństwem niska jakość usług - to zrozumiałe. Ale to nie jedyna przyczyna niskiej ceny.

Działania pozycjonowania mogą być dobrze i tanio prowadzone, ale...za rzadko i z małą intensywnością. To znacząco wpływa na efektywność. Mówiąc w skrócie: mało fraz, mało tekstów, mało linków miesięcznie nie pomoże stronie w dotarciu do top 10 wyników wyszukiwania Google.

 

Cena pozycjonowania w agencji widoczni

Przy rozumieniu ceny, kluczowe jest uświadomienie sobie, że chociaż pozycjonowanie nie jest namacalną usługą i nie postawimy jej na wadze, czas i koszt pracy pozycjonera możemy już łatwo zmierzyć. Otwarcie przedstawiamy Wam zakres działań, które realizujemy w ramach pozycjonowania. Informujemy też, jakie działania dodatkowe musimy wdrożyć zanim rozpoczniemy optymalizację strony. Ostatecznie na cenę pozycjonowania strony lub sklepu internetowego w naszej ofercie składają się takie działania jak:

 1. Audyt i optymalizacja techniczna strony,
 2. analiza i wybór słów kluczowych oraz strategia wdrożenia ich na stronę,
 3. wybór i określenie liczby fraz, które są najważniejsze dla Twojego biznesu,
 4. tworzenie treści z frazami na stronę internetową,
 5. link building z zastosowaniem różnych źródeł pozyskiwania linków,
 6. optymalizacja współczynnika konwersji,
 7. analityka i raportowanie oraz uwzględnianie wniosków w strategii na kolejne miesiące.

Tym samym proces pozycjonowania zamyka się w formie cyklu - od strategii, poprzez wdrożenie, po analizę, która zakłada wyciągnięcie wniosków z dotychczasowych działań i ewentualną korektę strategii.

Na razie brzmi prosto, ale żaden z powyższych etapów nie jest szablonowy i wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także wykorzystania narzędzi, które bywają płatne.

Co kryje się więc pod poszczególnymi etapami pozycjonowania?

1. Audyt i optymalizacja

Audyt i optymalizacja mają za zadanie ocenić kondycję strony, jej pozycję w Google i poznać jej historię (prowadzone działania, kampanie). W efekcie przygotowujemy obszerny dokument z zaleceniami optymalizacyjnymi. Cena pozycjonowania strony na podstawie takiego audytu się nie zmieni. Poniesiesz od początku stałe koszty, ale w pierwszych miesiącach zamiast pozycjonowania może to być koszt doprowadzania strony do stanu, który sprawi, że jest konkurencyjna w Google. Warto dodać, że na tym etapie używamy także narzędzi, które są płatne, np. Senuto, Semstorm, Ahrefs, Netpeak i inne.

2. Analiza i wybór słów kluczowych

Analiza i wybór słów kluczowych oraz strategia wdrożenia ich na stronę wpływa na koszty w zakresie, w którym po pierwsze poświęcamy czas na analizę, po drugie wykorzystujemy płatne narzędzia:

 • wykorzystanie narzędzi, m.in. Senuto, ahrefs, Keyword Planner, KW Finder, Keywordtool i inne,
 • analiza konkurencji i branży,
 • zaplanowanie wdrożenia fraz z podziałem na poszczególne podstrony witryny.

3. Liczba fraz, które są najważniejsze dla Twojego biznesu

Tutaj niezbędne jest określenie celów biznesowych i uwzględnienie działań firm konkurencyjnych w zakresie marketingu internetowego. Frazy wybieramy także w ramach budżetu, jakim dysponujesz. Im więcej ważnych strategicznie fraz, tym większy nakład pracy z naszej strony.

4. Tworzenie treści z frazami na stronę internetową

Wybór fraz jest ważnym krokiem, ale efekty będą widoczne dopiero, gdy wybrane frazy dodamy na stronę. Dlatego w procesie pozycjonowania dostarczamy też teksty zoptymalizowane pod nasze działania SEO. Od początku współpracy każdemu klientowi przypisujemy copywritera, który wnikliwie poznaje jego biznes i tworzy treści na stronę z frazami - od tekstów ofertowych po poradnikowe.

5. Link building z zastosowaniem różnych źródeł pozyskiwania

Ten etap wymaga dużego nakładu pracy, aby zachować najważniejsze zasady link buildingu, czyli jakość i odpowiednią liczbę linków. Dbamy o to, by przyrost linków był optymalny i efektywny. Różnicujemy także źródła pozyskiwania linków, co wpływa na cenę pozycjonowania. Podobnie jak na poprzednich etapach pozycjonowania i link building wymaga skorzystania z płatnych narzędzi. Konieczne jest m.in. bieżące monitorowanie profilu linków przychodzących.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Mamy dla Ciebie prezent! Pobierz darmowy poradnik e-commerce

6. Optymalizacja współczynnika konwersji

Podczas realizowania kolejnych kroków pozycjonowania zwracamy uwagę na to, czy pozyskani użytkownicy z Google mają szansę dotrzeć do celu, tzn. dokonać zakupu lub nawiązać kontakt. Jeśli zauważamy, że na ich drodze do celu pojawiają się przeszkody, przygotowujemy zalecenia zmian, które mają to naprawić. Korzystamy z płatnych narzędzi do analizy zachowań użytkowników, a także poświęcamy czas na bieżącą analizę danych. Gdyby zaniedbać ten etap, pozycjonowanie mimo pozyskiwania dużego ruchu, mogłoby nie przełożyć się na sprzedaż.

7. Analityka i uwzględnianie wniosków w strategii na kolejne miesiące

Trudno wyobrazić sobie, aby ktoś oferował pozycjonowanie bez dostarczania cyklicznie raportu i bez analizowania, czy działania przynoszą efekty. O ile skuteczność pozycjonowania możesz sprawdzić bezpłatne (a jeśli nie wiesz jak, to zapłacisz za szkolenie) i na pewno je też odczujesz w postaci większej sprzedaży, o tyle przy braku efektów niezbędny jest czas i wiedza doświadczonego pozycjonera. Musi on wprowadzić zmiany w strategii SEO. Może być tak, że zmiany pociągną za sobą koszty: nowe narzędzia, nowe źródła linków, publikacje tekstów na zewnętrznych portalach.

 

Ile kosztuje usługa pozycjonowania w Google?

W cenie pozycjonowania jest coś więcej niż tylko prowadzenie działań na stronie.

Po pierwsze jakość obsługi.

Możesz trafić na firmę, która będzie rzadko odpowiadała na maila, nie będzie odbierać telefonów, a tuż po podpisaniu umowy przestanie dbać o Ciebie tak jak na pierwszym spotkaniu.

Jak to jest w widocznych?

Dajemy Ci stały zespół specjalistów: pozycjonera, copywritera i doradcę, który zadba o sprawny kontakt i realizację działań zgodnie z umową. Plusem tego rozwiązania jest to, że zawsze rozmawiasz z tymi samymi osobami, a one mają szanse dogłębnie poznać Twoją firmę.

Po drugie działania dodatkowe.

Gdy przeanalizujemy oferty pozycjonowania z wyższej półki, mamy do czynienia z wyższymi cenami. Jednak część agencji oferuje w cenie także działania dodatkowe lub umożliwia korzystne cenowo uzupełnienie działań pozycjonowania innymi kampaniami.

Jak to jest w widocznych?

Klienci, którzy wybiorą wyższe pakiety cenowe, mają możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń z podstaw marketingu internetowego.

 

Cena pozycjonowania - aspekty techniczne

Ustaliliśmy już, że na koszt pozycjonowania składa się głównie czas pracy pozycjonera oraz zastosowane przez niego płatne narzędzia. Im bardziej doświadczony pozycjoner, tym cena jest pracy jest wyższa. Jak odnieść to do aspektów technicznych strony?

Oceniamy strony pod względem przystępności podczas dokonywania zmian optymalizacyjnych. W tym zakresie mamy strony:

 • z popularnym CMS-em, dużą społecznością internetową i tym samym z dużą bazą wiedzy dla użytkowników - na takich stronach nawet jeśli czegoś nie umiemy zrobić, wystarczy skorzystać z Google, aby znaleźć rozwiązanie, są to np. Wordpress i PrestaShop
 • z mało popularnym CMS-em lub rozwiązaniem dedykowanym - w takim przypadku pozycjoner nie ma do dyspozycji dużej bazy wiedzy, dlatego musi poświęcić więcej czasu, aby samemu znaleźć rozwiązanie
 • z zamkniętym silnikiem strony - oznacza to, że klient nie może samodzielnie dokonywać zmian, pozycjoner musi więc myśleć o alternatywnych rozwiązaniach, nie zawsze przynosi to tak samo dobre efekty
 • z płatnym supportem - są silniki, na których może dokonać zmian tylko support, przy czym dotyczy to wyłącznie drobnych modyfikacji, duże zmiany nie są możliwe.

Im mniej możliwości daje silnik strony, tym więcej pracy jest po stronie pozycjonera. Wpłynie to nie tylko na cenę, ale także na czas pozycjonowania.

 

Typ strony a cena pozycjonowania

Wreszcie na cenę pozycjonowania ma wpływ typ i zasięg strony. Pozycjonowanie dla małej strony o zasięgu lokalnym jest z regułu najtańsze. Największe koszty wiążą się z pozycjonowaniem sklepu internetowego. Jest to typ strony, który wymaga bardziej rozbudowanych działań. Nie wspominając o tym, że często składa się z dużej liczby podstron.

 

Ile powinno kosztować pozycjonowanie?

Powyższa analiza miała za zadanie pokazać, że pozycjonowanie to złożona i długotrwała usługa i tym samym nie należy do najtańszych działań marketingu internetowego. Nie wystarczy wcisnąć guzik. Angażujemy czas, pracę i korzystamy z wiedzy wielu specjalistów jednocześnie. Nawet gdyby zdecydować się na samodzielne pozycjonowanie poniesiemy więc koszty, jeśli nie finansowe, to poświęcony czas. Warto na tym etapie zadać sobie pytanie, na jaki kompromis idzie pozycjoner, który obiecuje działania za 300 zł. I czy będzie nas stać na poprawianie jego niedociągnięć.

 

FAQ - Pytania i odpowiedzi:

1. Ile kosztuje pozycjonowanie strony lub sklepu?

Cena usługi pozycjonowania zależy od intensywności działań i efektów, jakie chcesz wypracować w danym czasie. Agencje SEO oferują zarówno pakiety podstawowe, jak i premium. 

2. Jaki pakiet usług SEO wybrać dla swojej strony?

Jeśli dopiero rozpoczynasz prowadzenie biznesu i Twoja strona nie jest jeszcze rozbudowana możesz rozpocząć od podstawowego pakietu działań. W przypadku sklepów internetowych z dużą zawartością produktów i kategorii rekomendujemy pakiet premium.

3. Czy warto inwestować w tanie pozycjonowanie?

Na rynku często można znaleźć oferty taniego pozycjonowania. Warto jednak wystrzegać się tego typu działań, ponieważ mogą wiązać się one z karą od Google i filtrami nałożonymi na stronę. 

4. Jaki rodzaj rozliczenia z agencją SEO wybrać?

Najpopularniejszymi formami rozliczeń z agencją SEO są: rozliczenie za frazy oraz abonament. My rekomendujemy opcję nr 2. Dzięki stałej miesięcznej opłacie, działania na Twojej stronie są prowadzone systematycznie a efekty z każdym miesiącem są coraz większe. 

5. Co wchodzi w cenę pozycjonowania strony lub sklepu?

Pozycjonowanie to usługa bardzo złożona. Nad Twoją stroną pracuje szereg specjalistów: pozycjoner, copywriter, linkbuilder i doradca klienta. Działania prowadzone są kompleksowo - od audytu SEO, przez profilowanie lingwistyczne i tworzenie treści, po raportowanie i analitykę.

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ile kosztuje pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego?

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 4 głosów

UDOSTĘPNIJ