Jak stworzyć mapę strony w kilka minut? Poradnik dla początkujących

mapa strony widoczni blog

Zacznijmy od tego, po co w ogóle tworzy się mapę strony (innymi słowy sitemapę)? Przede wszystkim po to, aby ułatwić wyszukiwarce Google znalezienie wszystkich stron na Twojej witrynie. Do wygenerowania pliku z mapą strony wystarczy przejść przez kilka kroków. Sprawdź, jak to zrobić!

 

Co to jest site mapa?

Mapa strony to plik XML (dawniej HTML), który zawiera listę z podstronami strony internetowej, uwzględniając ich datę modyfikacji. W site mapie powinny znaleźć się wszystkie linki do stron, które uznaje się za wartościowe i które chcemy, aby były widoczne w Google. Dla użytkowników serwisu taka mapa strony nie jest widoczna.

Tworząc site mapę dajemy sygnał wyszukiwarce, jakie strony ma zaindeksować. Często bywa tak, że niektóre strony nie są widoczne z poziomu strony głównej i nie prowadzi do nich żaden link. Takie błędy w SEO się zdarzają. Na szczęście mapa strony uwzględnia je i pozwala wyszukiwarce poznać całą strukturę witryny.

 

Ile map strony jest potrzebne?

Trzeba pamiętać, że jedna mapa strony nie może być większa niż 50 MB i zawierać więcej niż 50 tys. adresów URL. Zazwyczaj jest to problem tylko w przypadku rozbudowanych portali i olbrzymich sklepów internetowych. W takiej sytuacji należy stworzyć kilka osobnych map. Aby nimi lepiej zarządzać warto stworzyć także indeks mapy witryny i w nim umieścić odnośniki do poszczególnych sitemap. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w Supporcie Google: https://support.google.com/webmasters/answer/75712?hl=pl

Dla przejrzystości sugerujemy stworzyć osobą site mapę np. dla bloga, osobą dla kategorii i osobą dla samych produktów. Ułatwi to zarządzanie stroną w Google Search Console. Dla map, które mają >3MB, warto stworzyć skompresowaną mapę,  która zmniejszy pliki.Tworzy się ją w formacie gzip, który tym samym zmieni adres url mapy).

 

Co powinna zawierać sitemapa?

Poniżej widzimy przykładową mapę witryny XML.

grafika 1

 

Całą specyfikację techniczną map strony znajdziecie tutaj: https://www.sitemaps.org/protocol.html

Obowiązkowe są tylko trzy tagi:

 • <urlset> - odwołuje się do obowiązującego standardu protokołu
 • <url> - Tag nadrzędny dla każdego wpisu adresu URL.
 • <loc>  - określa lokalizację adresu URL


Uwaga! Pamiętaj, aby wszystkie odnośniki w mapie były kanoniczne!

Poniższe tagi są opcjonalne i często ignorowane przez roboty wyszukiwarek:

 • <lastmod> - określa datę ostatniej modyfikacji pliku

Uwaga! Pamiętaj, by użyć formatu W3C Datetime

 • <changefreq> określa jak często zmiany na stronie mają miejsce. Tag daje sygnał wyszukiwarce, kiedy ponownie zaindeksować stronę.
 • <priority> - określa priorytet adresu URL względem wszystkich innych adresów URL w witrynie. Im wyższa wartość, tym ważniejszy adres URL.

 

Jak utworzyć mapę strony na WordPress?

Mimo, że WordPress jest najpopularniejszym z CMS-ów, nie generuje automatycznie mapy strony. Aby ją utworzyć potrzebna będzie dodatkowa wtyczka np. Yoast SEO. Po jej zainstalowaniu upewnij się, że funkcja “Mapy strony XML” jest włączona. Twoja mapa powinna być dostępna na: adresstrony.com/sitemap.xml lub adresstrony.com/sitemap_index.xml.

Chcesz zadbać o pozycjonowanie Twojego sklepu? Skontaktuj się z nami

 

Jak wygenerować sitemapę bez CMS?

Darmowe oprogramowania do wygenerowania mapy strony

Witryny, które posiadają mniej niż 500 podstron mogą skorzystać z bezpłatnej wersji Screaming Frog. Po zainstalowaniu należy wybrać zakładkę Mode -> Spider. Następnie wystarczy przekopiować adres URL strony, której sitemapę chcemy wygenerować i wcisnąć start.

Po zakończeniu indeksowania dostaniemy informacje w prawym górnym rogu, ile stron zostało zaindeksowanych. Jeśli liczba ta będzie mniejsza niż 499, wystarczy wybrać Sitemaps > XML sitemap. Następnie wystarczy kliknąć przycisk dalej i zapisać wygenerowaną mapę na komputerze.

W przypadku, gdy liczba podstron przekracza 500, oznacza to, że przekroczyłeś limit indeksowania, zanim zostały zaindeksowane wszystkie strony witryny. Taka mapa strony z pewnością będzie niekompletna, więc nie ma sensu jej eksportować.

Innymi darmowymi oprogramowaniami, z których warto skorzystać jest DeepCrawl, a także xml-sitemap.com, Należy jednak pamiętać, że darmowe wersje zazwyczaj posiadają limit np. 300, 500, czy 1000 URLi. Aby ominąć limit, należy wykupić płatną wersję narzędzia.

 

Inne sposoby na wygenerowanie mapy strony

Jeśli posiadasz małą witrynę internetową, można wygenerować taką mapę ręcznie. Osoby, które mają wiedzę z zakresu PHP/SQL mogą wygenerować z bazy danych listę URL i ją odpowiednio otagować.

Listę wszystkich dostępnych programów i skryptów do tworzenia map strony znajdziecie na stronie Google: https://code.google.com/archive/p/sitemap-generators/wikis/SitemapGenerators.wiki

 

Uważaj na statyczne Sitemapy!

Statyczne site mapy to takie wygenerowane nie przez silnik strony, tylko ręcznie (przez program zewnętrzny lub samodzielnie). Jeśli:

 • zmienimy adres danej podstrony
 • dodamy nową stronę
 • usuniemy stroną,

to wygenerowana wcześniej mapa witryny będzie nieaktualna. W takim wypadku trzeba ten plik poprawić ręcznie.
Aby tego uniknąć, zalecamy dodanie automatycznie generowanej mapy witryny. Taka mapa może być przez system odświeżana od razu po jakiejkolwiek zmianie na stronie lub, jeśli boimy się o wydajność serwera, raz na 24 godziny (np. między 2 a 4 w nocy gdzie jest najmniejsze obciążenie serwera). Jest to istotne szczególnie na serwisach, które mają duży obrót stronami (blogi, sklepy, internetowe, portale informacyjne).

 

Jak umieścić mapę strony w internecie, aby Google mógł ją zobaczyć?

Samo wygenerowanie mapy jeszcze nic nie daje. Mapę witryny trzeba jeszcze umieścić na serwerze. W przeciwieństwie do pliku robots.txt, mapa witryny może mieć dowolną nazwę (sitemap.xml, mojamapa.xml, ulubionezaslony.xml) i być umieszczona pod dowolnym adresem w domenie. (np. domena.pl/sitemap.xml, domena.pl/katalog/drugikatalog/siedemnastykatalog/zaslonydosalony.xml).

Aby rozpocząć proces przesyłania sitemapy, trzeba wiedzieć, gdzie dokładnie się ona znajduje. Jeśli strona używa wtyczki, prawdopodobnie będzie to: adresstrony.com/sitemap.xml. Jeśli wygenerowałeś site mapę ręcznie, nazwij ją intuicyjnie np. sitemap.xml., a następnie prześlij ją np. do folderu głównego swojej witryny. Jeśli posiadasz kilka map stron, warto użyć w tym przypadku numeracji: sitemap_1.xml, sitemap_2.xml.

 

Mapa strony w Google Search Console

Ostatnim etapem jest wskazanie Google, gdzie znajduje się nasza mapa witryny. W Google Search Console należy przejść do: Google Search Console> Sitemap. Tu powinniśmy wskazać pod jakim adresem znajduje się plik z wygenerowaną mapą strony i kliknąć przycisk Prześlij. W tym momencie przekazałeś informację do Google gdzie ma szukać twoją mapę witryny.

grafika 2

 

Nie zapomnij o pliku robots.txt i funkcji Ping!

Jeśli nie mamy dostępu do GSC możemy wskazać mapę witryny na jeden z dwóch alternatywnych sposobów.

 

Robots.txt

Na końcu pliku robots.txt wstaw poniższą instrukcję, która wskazuje ścieżkę dostępu do Twojej mapy witryny:
Sitemap: http://example.com/lokalizacja_mapy_witryny.xml
Pamiętaj aby adres mapy witryny był adresem bezwzględnym - czyli z protokołem http(s) i domeną.

Zalecamy wprowadzenie tej instrukcji niezależnie od tego czy zgłosiliśmy mapę witryny w inny sposób. Robots.txt czytany jest przez większość wyszukiwarek internetowych podczas gdy narzędzie GSC czy funkcja ping jest dedykowana tylko dla Google.

 

Ping!

Trzecią opcją wskazania Googlowi mapy witryny jest funkcja „ping”. Wystarczy w dowolnej przeglądarce internetowej otworzyć stronę pod adresem: http://www.google.com/ping?sitemap=<pełny_url_mapy_witryny>
Na przykład:
http://www.google.com/ping?sitemap=https://example.com/sitemap.xml

 

Czego nie powinna zawierać mapa strony?

Wygenerowana mapa strony sugeruje wyszukiwarce Google, które strony naszej witryny są wartościowe i warte zaindeksowania. Dlatego też sitemapa nie powinna zawierać stron, na których nam nie zależny np.:

 • treści zduplikowane,
 • strony z przekierowaniem 301,
 • strony nieistniejące 404,
 • strony zablokowane przed indeksowaniem,
 • strony zawierające canonical do innych podstron.


Ma to na celu optymalizację, w taki sposób, aby Google poprawnie zindeksowało naszą stronę. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której Google próbuje indeksować strony 404, zamiast zbadać i dodać do swojej wyszukiwarki najnowsze produkty na sklepie. Nie chcemy również aby robot tracił czas na weryfikowanie stron zduplikowanych czy zablokowanych przed indeksowaniem gdy może w tym czasie sprawdzać wartościowe podstrony, które przyniosą ruch i sprzedaż.

 

Co można dodać do mapy strony?

 • urle podstron
 • urle filmów
 • urle grafik
 • urle innych plików
 • alternatywne wersje językowe urli


Ogólne wskazówki dotyczące mapy witryny: https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=pl&ref_topic=4581190

 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.
Wyślij zapytanie

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak stworzyć mapę strony w kilka minut? Poradnik dla początkujących

Średnia ocen użytkowników4.38 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ