Reklama w sieci wyszukiwania vs. w sieci reklamowej. Co wybrać?

Reklama w sieci wyszukiwania vs w sieci reklamowej co wybrac
Spis treści

• Czym są reklamy w sieci wyszukiwania?

• Czym są reklamy w sieci reklamowej?

• Jakie są rodzaje reklam w sieci wyszukiwania?

• Jakie są rodzaje reklam w sieci reklamowej?

• Która reklama jest lepsza: w sieci wyszukiwania czy w sieci reklamowej?

• Którą reklamę wybrać przy ograniczonym budżecie na marketing?

• Którą reklamę wybrać, by zwiększyć świadomość marki?

• Którą reklamę wybrać, by zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

• Którą reklamę wybrać, by skutecznie dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców?

• Podsumowanie

Google Ads oferuje przedsiębiorcom wiele możliwości w kwestii reklamy swojej działalności. Która jest najlepsza? Lepiej zdecydować się na reklamę w sieci wyszukiwania czy też reklamę w sieci reklamowej Google? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rodzaj reklamy dla swojego biznesu należy wybrać po analizie ich charakterystyki i wyznaczeniu swoich celów oraz oczekiwań.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są reklamy w sieci wyszukiwania?

Reklama w sieci wyszukiwania to standardowa forma promocji w Google Ads. Umożliwia ona wyświetlanie reklamy w wynikach wyszukiwania bezpośrednio w wyszukiwarce Google oraz w płatnych wynikach wyszukiwania na stronach partnerskich Google na podstawie wybranych słów kluczowych. Taka reklama pokaże się użytkownikowi, gdy wpisze on do wyszukiwarki hasło, które zostało do niej przypisane (lub podobną frazę).

Reklamy w sieci wyszukiwania docierają do osób, które aktywnie poszukują treści lub produktów powiązanych z reklamowaną przez Ciebie ofertą, dlatego wyróżniają się dużą skutecznością.

Gdzie pojawiają się reklamy w wynikach wyszukiwania?

 • Poniżej bezpłatnych wyników wyszukiwania,
 • powyżej bezpłatnych wyników wyszukiwania,
 • z boku, po prawej stronie wyników bezpłatnych,
 • obok, powyżej lub poniżej wyników w Google Play,
 • w Google Grafika,
 • na karcie “Zakupy”,
 • w mapach Google, w tym w aplikacji mobilnej Mapy Google w przypadku kampanii lokalnych.

Reklama tekstowa w sieci wyszukiwania


Jakie są zalety reklamy w sieci wyszukiwania?

 • Dociera do użytkowników charakteryzujących się wysoką intencją zakupu,
 • daje możliwość szczegółowego ukierunkowania,
 • ma wysoki poziom CTR,
 • ma wysoki współczynnik konwersji.


Jakie są wady reklamy w sieci wyszukiwania?

 • Wymaga wiedzy i doświadczenia do skutecznej optymalizacji,
 • wiąże się z dużą konkurencją,
 • wiąże się z wysokim kosztem kliknięcia w reklamę.


Czym są reklamy w sieci reklamowej?

To forma reklamy, która jest umieszczana na stronach partnerskich Google i w aplikacjach. Może ona przybierać formę tekstową, displayową (graficzną), a także interaktywną (w postaci animacji) lub wideo. Wiele firm wykorzystuje tę reklamę Google Ads, żeby zwiększyć rozpoznawalność marki i dotrzeć do nowych odbiorców. Według danych podawanych przez Google sieć reklamowa to ponad 2 miliony witryn, filmów i aplikacji, w których możesz wyświetlać reklamy. Dociera ona do ponad 90% użytkowników internetu na całym świecie (https://support.google.com/google-ads/answer/117120?hl=pl).

Przykład reklamy w sieci reklamowej Google


Jakie są zalety reklamy w sieci reklamowej?

 • Zwiększa świadomość marki,
 • jest skuteczna w remarketingu,
 • jest tańsza w realizacji niż reklama w sieci wyszukiwania.


Jakie są wady reklamy w sieci reklamowej?

 • Ma niski współczynnik CTR,
 • ma niski współczynnik konwersji,
 • jest łatwa do przeoczenia w natłoku contentu.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Jakie są rodzaje reklam w sieci wyszukiwania?

Są dostępne trzy formaty reklam w sieci wyszukiwania - poniżej możesz sprawdzić ich charakterystykę.


Reklama tekstowa w sieci wyszukiwania

To tradycyjna forma reklamy, jej przekaz skupia się przede wszystkim na chwytliwej treści. Może się ona wyświetlać nad, pod lub po prawej stronie organicznych wyników wyszukiwania. W nowoczesnej formule Google Ads można wykorzystać rozszerzenia reklamy, które pozwolą przekazać więcej informacji o ofercie i wyróżnić się na tle konkurencji.

Rozważasz inwestycję w tę reklamę? Sprawdź nasz poradnik:


Reklama dynamiczna w sieci wyszukiwania

Jest to ulepszona formuła reklam tekstowych, która wykorzystuje system uczenia maszynowego do sprawnej, automatycznej optymalizacji. Celem tego ulepszenia jest określenie najlepszej kombinacji elementów reklamy, które najprawdopodobniej doprowadzą do kliknięcia lub konwersji.

Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj reklamy, sprawdź jego wady i zalety:


Reklama typu "Tylko połączenia" w sieci wyszukiwania

To reklama, której celem jest zachęcenie odbiorców do kontaktu telefonicznego z firmą. Wyświetla się ona wyłącznie na urządzeniach mobilnych, z których można wykonać połączenie. Po kliknięciu w reklamę następuje automatyczny wybór numeru firmy na urządzeniu użytkownika. Takie rozwiązanie poleca się najczęściej właścicielom firm, których usługi dotyczą nagłych sytuacji, na przykład pomoc drogowa, firma hydrauliczna lub usługi transportowe itp.

Przykład reklamy typu „tylko połączenie” w sieci wyszukiwania


Jakie są rodzaje reklam w sieci reklamowej?

W sieci reklamowej można zrealizować reklamy w formie tekstowej, graficznej i multimedialnej. Natomiast spośród nich wyróżnia się 5 formatów - poniżej możesz sprawdzić ich charakterystykę.


Elastyczne reklamy displayowe w sieci reklamowej

To reklamy, które automatycznie dostosowują najlepszy rozmiar, wygląd i format do wolnego miejsca na reklamę, dzięki czemu zwiększają skuteczność kampanii. Zasoby są dobierane spośród plików, które należy samodzielnie dodać do swojego profilu. Tak powstałe kombinacje zasobów i ich rozmiarów będą się pojawiać w różnych witrynach, aplikacjach, YouTube i Gmailu.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Przesłane reklamy displayowe w sieci reklamowej

W tym przypadku wszystkie zasoby (baner, treść, nagłówki) wybierasz samodzielnie. To od Ciebie zależy, w jaki sposób będzie prezentować się reklama. Musisz samodzielnie wybrać zasoby i przesyłać do swojego konta Google Ads.


Inteligentne reklamy w sieci reklamowej

W sieci reklamowej można również stworzyć kampanię inteligentną. To reklama, w której większość optymalizacji jest zautomatyzowanych, więc nie wymaga dużego zaangażowania od reklamodawcy. Automatyzacja obejmuje ustawienie stawek, kierowanie reklam, a także wybór najlepszej treści. Głównym celem reklam inteligentnych jest wzrost konwersji.


Remarketing tradycyjny w sieci reklamowej

To reklama, która pomaga w dotarciu do osób, które wcześniej weszły w interakcję z wybraną stroną lub aplikacją. Dzięki temu reklama może pokazać się odbiorcy w momencie, gdy przegląda on witryny partnerskie Google - nie musi aktywnie szukać promowanego produktu. To świetny sposób na przypomnienie o swojej ofercie i zachęcenie użytkownika do zakupu.


Remarketing dynamiczny w sieci reklamowej

Zasadniczo jest to reklama podobna do tradycyjnego remarketingu, jednak jej działanie opiera się o system uczenia maszynowego. Dzięki temu system automatycznie podążą za klientem i wyświetla mu dopasowany do niego przekaz reklamowy. W banerze zostanie umieszczony konkretny produkt, którym użytkownik wcześniej zainteresował się w Twojej witrynie.


Która reklama jest lepsza: w sieci wyszukiwania czy w sieci reklamowej?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie w swojej strategii reklam w sieci wyszukiwania i w sieci reklamowej. Działając w ten sposób, wykorzystasz potencjał obu rozwiązań - rozszerzysz zasięg kampanii, dotrzesz do nowych osób i przyciągniesz ich uwagę. Dywersyfikacja swoich działań i umieszczenie reklamy w różnych miejscach w internecie może Ci pozwolić na to, by zwiększyć świadomość marki, a także osiągnąć wyższy współczynnik klikalności oraz zoptymalizować poziom konwersji. Szczególnie polecamy połączenie reklam w sieci wyszukiwania i reklam displayowych.

Jeśli jednak z różnych względów nie możesz sobie pozwolić na inwestycję w obie formy reklamy Google Ads, polecamy Ci wybrać reklamy w sieci wyszukiwania. Dociera ona do osób, które aktywnie poszukują konkretnego produktu bądź usługi, co sprawia, że możesz uzyskać świetny współczynnik CTR, a także zwiększyć konwersję. Reklamy w sieci reklamowej świetnie wpływają na zwiększanie świadomości marki, ale nie mają tak dużego wpływu na zwiększenie sprzedaży.

Jeśli wciąż zastanawiasz się między wyborem pomiędzy reklamą w sieci wyszukiwania a reklamą w sieci reklamowej, sprawdź poniższe zestawienie. Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery hipotetyczne cele biznesowe i dobraliśmy do nich odpowiednią reklamę.


Którą reklamę wybrać przy ograniczonym budżecie na marketing?

Kampania w sieci reklamowej jest tańsza do zrealizowania, co mogłoby sugerować, że to właśnie na nią należy się zdecydować przy niskim budżecie. Warto jednak mieć na uwadze, że niski koszt tej reklamy wiąże się również z niższym współczynnikiem konwersji. Jeśli chcesz, żeby Twoja reklama przyniosła Ci optymalny ROI, zainwestuj w reklamę w sieci wyszukiwania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak optymalnie wykorzystywać swój budżet w kampanii Google Ads, sprawdź nasz wpisy:

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Którą reklamę wybrać, by zwiększyć świadomość marki?

W przypadku kampanii wizerunkowej warto zainwestować w reklamę displayową. Dotrze ona do większej liczby osób niż kampania w sieci wyszukiwania, zakładając pracę na tym samym budżecie, ponieważ reklamę displayową charakteryzuje niższy koszt. Pamiętaj jednak, że możliwości kierowania tej reklamy na odbiorców są słabiej rozwinięte niż w przypadku reklam w sieci wyszukiwania.


Którą reklamę wybrać, by zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Jeżeli Twoim celem jest zmaksymalizowanie wyników współczynnika konwersji, zdecyduj się na reklamy w wynikach wyszukiwania. Mają one lepsze możliwości kierowania na odbiorcę, a także docierają do odbiorców z silną intencją zakupu. Takie reklamy otrzymują więcej kliknięć, generują więcej jakościowego ruchu na stronę, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do zwiększenia sprzedaży w Twoim sklepie internetowym. Jeśli jednak masz takie możliwości finansowe, połącz w swojej strategii reklamy w sieci wyszukiwania i w sieci reklamowej - osiągnięte efekty będę jeszcze bardziej zadowalające. W ten sposób będziesz jednocześnie budować świadomość marki i zachęcać do konwersji, co pomoże Ci dotrzeć do odbiorców na różnych etapach ścieżki zakupowej.

Dowiedz się, jak zmaksymalizować swoje wyniki sprzedażowe z kampanią w Google Ads:


Którą reklamę wybrać, by skutecznie dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców?

Reklama w sieci wyszukiwania zapewnia więcej opcji kierowania na odbiorców niż reklamy w sieci reklamowej. Wybierz je, jeśli zależy Ci na jasno sprecyzowanej grupie osób. Reklamy displayowe są tańsze, więc mogą Ci pomóc dotrzeć do większej liczby osób, ale nie będą to osoby idealnie wpisujące się w Twoją grupę docelową. W takim wypadku ryzykujesz zainwestowaniem w reklamę, która może Ci przynieść ruch na stronie, ale będzie on niskiej jakości i nie pomoże osiągnąć założonych celów biznesowych.

Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak stworzyć skuteczną reklamę w Google Ads:


Reklama w sieci wyszukiwania vs. w sieci reklamowej. Co wybrać? Podsumowanie

Oba rodzaje reklamy mają szereg zalet i mogą znacząco przyczynić się do rozwoju biznesu. To, którą reklamę wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od tego, jakich efektów oczekujesz oraz jakie zasoby posiadasz. Najlepsze efekty można jednak uzyskać z połączenia obu rodzajów reklam w swojej strategii marketingowej.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Reklama w sieci wyszukiwania vs. w sieci reklamowej. Co wybrać?

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 121 głosów

UDOSTĘPNIJ