Jak optymalizować budżet Google Ads?

Jak optymalizowac budzet Google Ads
Spis treści

• Koszty kampanii Google Ads - jak to działa?

• Jak określić budżet Google Ads?

• Testowa kampania Google sposobem na optymalizację budżetu Google Ads?

• Jak optymalizować budżet Google Ads?

• Podsumowanie

Ustalenie właściwego budżetu na kampanie Google Ads oraz jego późniejsza optymalizacja to jedne z najważniejszych elementów wpływających na efektywność działań reklamowych w systemie Google. W praktyce jednak ustalenie budżetu na odpowiednim poziomie wcale nie jest proste. Sprawdźmy, co wziąć pod uwagę w procesie planowania budżetu na kampanię reklamową w Google i jak optymalizować wydatki, by osiągać możliwie najlepsze efekty.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Koszty kampanii Google Ads - jak to działa?

Jeśli tworzysz kampanię w sieci wyszukiwania, kwota za kliknięcie linku przez użytkownika określana jest na poziomie słowa kluczowego, czyli frazy, na którą chcesz reklamować swoją markę w Google. Zapłacisz za reklamę tylko wóœczas, gdy użytkownik faktycznie kliknie link i przejdź do strony docelowej - samo wyświetlenie reklamy nie generuje wydatków. Masz kontrolę nad kwotą za kliknięcie - nie zapłacisz więcej, niż zadeklarujesz. I o ile budżet dzienny na kliknięcia (bądź inne działania użytkowników) może zostać przekroczony, o tyle miesięcznie z pewnością nie wydasz na kliknięcia więcej, niż wynosi miesięczny budżet kampanii.


Budżet dzienny i miesięczny Google Ads

Średni budżet dzienny to średnia kwota, którą chcesz przeznaczyć na płatności za kliknięcia w skali jednej doby. Może się zdarzyć, że w jednym dniu na kliknięcia wydasz więcej, ale system zrównoważy te wydatki w innym dniu, w którym koszty kliknięcia będą niższe. W efekcie średni budżet dzienny będzie oscylował wokół ustalonej kwoty - może zostać przekroczony o maksymalnie 20%. Dzieje się tak dlatego, że Google wydaje więcej na kampanie w te dni, w których ruch jest większy, a ogranicza wydatki w dniach o mniejszym zainteresowaniu.

Budżet miesięczny to całkowita i maksymalna kwota, jaką chcesz przeznaczyć na kliknięcia w ciągu całego miesiąca. Budżet miesięczny nie może zostać przekroczony, za to jest możliwe, że ostateczna kwota wydatków będzie niższa od ustalonego budżetu miesięcznego. Jak ustalić budżet dzienny i miesięczny? Pamiętaj, że minimalna kwota na kliknięcia w efektywnej kampanii Google Ads wynosi 2500 tysiąca na kliknięcia w skali miesiąca. Jeśli na początku chcesz tyle wydawać, jest to Twój miesięczny budżet całkowity. Podziel tę kwotę przez liczbę dni w miesiącu, a otrzymasz średni budżet dzienny kampanii.

[section id="35537"]


Jak określić budżet Google Ads?

Jeśli pierwszy raz będziesz prowadzić kampanię Google Ads, prawdopodobnie nie wiesz, jak oszacować koszty za kliknięcie, a także dzienny i miesięczny budżet Ads. Dlatego też na początek powinieneś zadać sobie następujące pytania:

 • czy kampanie Google Ads pasują do Twojej branży i rodzaju działalności - czy za pomocą reklam Google chcesz zastąpić inne kanały marketingowe, czy je wesprzeć, czy pozostałe kanały pozwoliły Ci zbudować silną markę,
 • czy konkurencyjne firmy prowadzą kampanie Google Ads dla sklepów i stron,
 • na jakie słowa kluczowe chciałbyś reklamować swoją markę i jaki jest ich szacunkowy koszt za kliknięcie,
 • jakie KPI mają dla Ciebie największe znaczenie - czy jest to ruch, czy może konwersje, czy świadomość marki,
 • jakie typ kampanii chcesz wybrać do reklamy swojej strony lub sklepu.

Na tej podstawie będziesz mógł wstępnie oszacować, ile musisz wydać na kampanię Google Ads.


Testowa kampania Google sposobem na optymalizację budżetu Google Ads?

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z systemem Google Ads i nie planujesz współpracować z agencją Google Ads, dobrym rozwiązaniem będzie uruchomienie kampanii testowej. prawdopodobnie nie zarobisz na niej - potraktuj to jako koszt kampanii, które zostanie zrekompensowany w toku właściwych działań. W testowej kampanii powinieneś:

 • dobrać słowa kluczowe dopasowane do swoich celów - skorzystaj z Planera słów kluczowych Google Ads i na początek wybierz ok. 10 słów kluczowych,
 • wybrać stawki dla słów kluczowych - w tym procesie weź pod uwagę zwrot z inwestycji - jeśli produkt kosztuje 50 złotych, a koszt za kliknięcie konkretnej frazy wynosi 10 złotych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kampania nie przyniesie zysków,
 • określić budżet testowej kampanii - nie wydawaj zbyt dużo na początek,
 • przeanalizuj kampanie testowe pod wzglęðem współczynnika CTR, kosztu konwersji i wykluczających słów kluczowych.

 

Dane zebrane w testowej kampanii będzie można wykorzystać do optymalizacji właściwej kampanii reklamowej Google Ads pod kątem budżetu.

Typy dopasowań słów kluczowych w Google Ads


Jak optymalizować budżet Google Ads?

Odpowiednie planowanie wydatków na reklamę oraz optymalizacja działań mogą sprawić, że osiągniesz maksymalne efekty przy minimalnych kosztach. Sprawdźmy, jak zoptymalizować budżet kampanii Google Ads.


1. Wybierz cele reklamowe

By zoptymalizować budżet na reklamę Google Ads, warto zastanowić się, jakie cele chcesz osiągnąć. Mogą one warunkować nie tylko sposób zarząðzania budżetem, ale przede wszystkim typ wybranej kampanii. Czy zależy Ci na budowaniu świadomości marki? Wówczas warto połączyć kampanie w sieci wyszukiwania z kampaniami w sieci reklamowej Google Ads oraz reklamą wideo. Chcesz pozyskiwać konwersje i ruch? Utwórz kampanię w sieci wyszukiwania na słowa kluczowe o wysokim potencjale pod kątem konwersji. Jeśli wybierzesz słowa kluczowe o wąskiej specjalizacji, prawdopodobnie koszt Google Ads będzie mniejszy. Warto zastanowić się także nad uruchomieniem kampanii inteligentnych, które dostosowują stawki.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


2. Trzymaj się ustalonego budżetu w optymalizacji kosztów Google Ads

Widzisz, że wydatki na kliknięcia różnią się od siebie w poszczególne dni? Nie panikuj i nie wprowadzaj od razu zmian. Przez co najmniej kilka tygodni obserwuj efektywność kampanii i tendencję. Być może prędzej czy później będą potrzebne zmiany w budżecie (może on być za niski, by przynieść efekty), ale wstrzymaj się od zmian, jeśli nie widzisz efektów po kilku dniach. Rozważ podniesienie budżetu na przykład po kilku tygodniach.


3. Kieruj reklamy na lokalizację

Prowadzisz lokalny biznes? Nie twórz reklamy na całą Polskę, bo przepalisz budżet. Najlepszym sposobem wykorzystania środków jest utworzenie lokalnej kampanii skierowanej na osoby przebywające na ograniczonym obszarze. W Google Ads masz możliwość kierowania reklam według zaznaczonego na mapie obszaru, kodu pocztowego czy miejscowości. W ten sposób poświęcisz środki na osoby, które mogą realnie skorzystać z Twojej usługi. Za pomocą kierowania na lokalizację możesz także reklamować biznes, który ma swoje oddziały w różnych miastach, a także rozpocząć kampanię międzynarodową. Wybierz kilka obszarów i przetestuj ich skuteczność. Zobacz, jak reklamować firmę lokalną w Google Ads.

Przykład reklamy lokalnej w mapach Google


4. Optymalizuj kampanię pod kątem pozycji w płatnych wynikach Google

Panuje przekonanie, że tylko pierwsza pozycja w płatnych wynikach Google generuje ruch i konwersje. To nieprawda - nawet jeśli Twoja strona znajdzie się na trzeciej czy czwartej pozycji, może generować płatny ruch i sprzedaż. Co więcej, niższe pozycje mogą wiązać się z niższymi kosztami za kliknięcie. Jeśli jednak Twoja reklama znajduje się na niższych pozycjach, a kliknięcia i ruch są znikome, rozważ optymalizację kampanii, tak by podnieść pozycję.


5. Zadbaj o wybór słów kluczowych

Strategia słów kluczowych w Google Ads może znacząco wpłynąć na koszty reklamy. Jak zoptymalizować budżet kampanii za pomocą fraz kluczowych?

 • Szukaj fraz o niskiej lub średniej konkurencji.
 • Wybieraj frazy z długim ogonem, czyli złożone słowa kluczowe, które dobrze oddają intencje użytkowników i zwiększają szanse na konwersję. Co więcej, konkurencja dla takich fraz jest mniejsza, a koszt kliknięcia niższy.
 • Dodaj słowa kluczowe określające konkretne produkty.
 • Dodaj wykluczające słowa kluczowe, by nie wydawać budżetu na kliknięcia niepowiązane z ofertą, które z góry nie dają szansy na konwersję.
 • Wybieraj różne typy dopasowań słów kluczowych i sprawdzaj skuteczność poszczególnych grup reklam. W ten sposób możesz dotrzeć do odbiorców wpisujących różne fraz w wyszukiwarce Google, które są mniej lub bardziej powiązane z Twoją ofertą.


6. Zbuduj przemyślaną strukturę konta Google Ads

Struktura konta Google Ads również może wpływać na wydatki na reklamę. Nie przeznaczaj całego budżetu na jedną kampanię. W ramach jednego konta lepiej utworzyć kilka kampanii i grup reklam. Najlepszy sposób to dostosowanie struktury kampanii do struktury Twojej witryny. Tym samym dla każdej grupy produktów czy pojedynczej oferty warto utworzyć oddzielną grupę reklam. W ten sposób:

 • wyświetlisz użytkownikom kampanie, które są bardziej szczegółowe i ukierunkowane na ich potrzeby,
 • możesz przenosić budżet z jednej kampanii na drugą w zależności od sezonu i swoich celów, np. jeśli jesteś fotografem i wykonujesz reportaże ślubne i sesje świąteczne, to wiosną powinieneś promować ofertę ślubną, a od października świąteczną,
 • możesz wydać mniejszą kwotę na kliknięcia, osiągnąć lepsze efekty, ponieważ trafiasz do węższej grupy użytkowników, która wie, czego szuka.

Poznaj 9 sposobów na optymalizację konta Google Ads.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


7. Optymalizuj kampanię pod kątem miejsca i czasu wyświetlania oraz typu urządzenia

Być może w Twojej kampanii Google Ads istnieją przedziały czasowe i miejsca docelowe, które nie generują kliknięć i konwersji. Wówczas dla lepszej optymalizacji budżetu warto:

 • wyłączyć reklamę dla przedziałów czasowych i miejsc docelowych, które nie są skuteczne (np. wyłączenie kampanii w weekendy),
 • rozważyć przeniesienie budżetu na te urządzenia, które generują więcej kliknięć i konwersji, np. na urządzenia mobilne,
 • rozważyć przeznaczenie części budżetu na te miejsca docelowe i przedziały czasowe, w których ruch i konwersje z kampanii są wyższe.


8. Zainwestuj w remarketing

Chcesz obniżyć koszty kampanii i jednocześnie zwiększyć jej skuteczność?Zainwestuj w remarketing Google Ads. Jest to kampania reklamowa, która dociera do użytkowników, którzy już zetknęli się z Twoją marką, na przykład byli na Twojej stronie, ale nie wypełnili do końca formularza kontaktowego lub dodali produkt do koszyka, ale nie zrealizowali transakcji. Za pomocą remarketingu możesz dotrzeć do nich ponownie i przypomnieć im o swojej ofercie, jednocześnie zachęcając do skorzystania z usługi czy zakupu produktu. W kampanii remarketingowej warto dodać informację o rabacie czy darmowej dostawie, co pomoże Ci przyciągnąć uwagę użytkownika i być może przekonać go do inwestycji.

Przykład reklamy remarketingowej


9. Popraw wynik jakości reklamy

Wynik jakości reklamy Google Ads to ogólna ocena reklamy dokonywana przez Google pod kątem trafności treści reklamy, słów kluczowych i stron docelowych. Wysoki wynik jakości oznacza, że reklama jest trafna i realnie odpowiada na potrzeby użytkowników. Co więcej, wynik jakości wpływa także na ostateczny koszt kliknięcia, który ponosisz. Jak poprawić wynik jakości?

 • Przeprowadź dogłębne badanie słów kluczowych - wybierz frazy, które najlepiej odpowiadają na potrzeby użytkowników i dodaj frazy wykluczające.
 • Zadbaj o trafny tekst reklamy, który zawiera słowa kluczowe i informacje przydatne dla odbiorców.
 • Zoptymalizuj strony docelowe, by zawierały tylko te informacje, które są bezpośrednio powiązane.
 • Przeprowadź audyt struktury konta i kampanii, by upewnić się, że kampania jest zbudowana tożsamo ze stroną www.


10. Wykorzystaj rozszerzenia w optymalizacji budżetu Google Ads

Rozszerzenia reklamy Google Ads to elementy widoczne w treści reklamy w sieci wyszukiwania, które mogą wpłynąć na liczbę kliknięć linku przez użytkowników, a tym samym poprawić współczynnik CTR. Rozszerzenia obejmują m.in. umieszczenie w treści reklamy:

 • dokładnej lokalizacji firmy,
 • linków do poszczególnych podstron w witrynie,
 • formularza kontaktowego.

Chociaż rozszerzenia nie wpływają bezpośrednio na koszty kampanii Google Ads, to jednak mogą realnie zwiększyć liczbę kliknięć linków sponsorowanych. Większa liczba kliknięć może przełożyć się z kolei na lepszy wynik jakości i większą liczbę konwersji, co oznacza, że zwrot z inwestycji w Google Ads będzie większy.

Wynik płatny z rozszerzeniem - linkami do podstron


Jak optymalizować budżet Google Ads? Podsumowanie

Dobrze opracowany budżet Google Ads pozwoli dotrzeć do większej liczby odbiorców, poprawić liczbę konwersji i zwrot z inwestycji w kampanie Google Ads. By zoptymalizować wydatki na kampanie, zadbaj o prawidłowy dobór słów kluczowych, zoptymalizuj kierowanie reklam, zainwestuj w remarketing i zastosuj pozostałe wskazówki. W efekcie zobaczysz, że w tym samym bądź nawet niższym budżecie uzyskasz satysfakcjonujące efekty.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak optymalizować budżet Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ