Jak zwiększyć skuteczność reklamy na Facebooku? 11 sprawdzonych sposobów!

11 sposobow na zwiekszenie skutecznosci reklamy na facebooku
Spis treści

• Kierowanie reklamy na Facebooku na wąską grupę odbiorców

• Tworzenie innych reklamy dla różnych grup odbiorców

• Dopilnowanie, by treść reklamy współgrała z grafiką

• Wykorzystanie Call to Action w reklamie na Facebooku

• Podkreślanie w reklamie wartości swojej oferty

• Używanie prostego języka w reklamie na Facebooku

• Przywoływanie liczb w reklamie na Facebooku

• Spojrzenie na swoją reklamę z innej perspektywy

• Przetestowanie swojej reklamy na Facebooku

• Kierowanie reklamy na Facebooku do niestandardowej grupy odbiorców

• Zbudowanie świadomości marki na Facebooku

• Podsumowanie

Reklama na Facebooku to jeden z popularniejszych sposobów na promowanie marki w internecie. Powoduje to, że coraz trudniej jest się wyróżnić na tle konkurencji - konieczna jest odpowiednia strategia, wiedza o tym, jak optymalizować kampanię, a także pomysł na przyciągnięcie uwagi odbiorcy. Brakuje Ci pomysłu, jak skutecznie dotrzeć do użytkowników na Facebooku? Sprawdź nasze pomysły!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Kierowanie reklamy na Facebooku na wąską grupę odbiorców

Wiele osób wciąż nie potrafi dokładnie zdefiniować swojej grupy docelowej, co jest znaczącym utrudnieniem przy realizacji strategii promocyjnej. Często można się spotkać na przykład z tym, że właściciele sklepów z sukienkami mówią, że ich grupą docelową są kobiety. To za mało informacji! Kobiety w jakim wieku? O jakim statusie majątkowym? Z jakimi upodobaniami? W jakiej sytuacji życiowej? Studentki, matki, bizneswomen, a może babcie? Umiejętność odpowiedzi na te pytania to podstawa stworzenia skutecznej strategii marketingowej.

Chcesz lepiej określić swoją grupę docelową? W tych artykułach znajdziesz przydatne wskazówki:

Wiedza na temat tego, kto dokładnie jest zainteresowany Twoją ofertą, pomoże Ci zawęzić grupę odbiorców. Dzięki temu masz większą szansę na to, żeby dotrzeć do osób, które zdecydują się na konwersję. To także świetny sposób na optymalizację swojego budżetu reklamowego i zwiększenie ROI (return on investment). Możesz zawęzić grupę docelową poprzez odpowiedni dobór płci, wieku odbiorców, lokalizacji i ich zainteresowań. Załóżmy, że chcesz sprzedać buty dla biegaczy. Nie wystarczy, że dodasz do zainteresowań "sport" lub "bieganie". Spróbuj to zrobić konkretniej - możesz wybrać na przykład grupę mężczyzn w wieku od 30 do 45 lat, których zainteresowaniami są "bieganie maratonów" i "bieganie półmaratonów".

Wskaźnik zawężenia grupy docelowej dla reklamy na Facebooku.


2. Tworzenie innych reklamy dla różnych grup odbiorców

Czy wiesz, z jakimi problemami i potrzebami przychodzą do Ciebie odbiorcy? Najprawdopodobniej możesz wymienić co najmniej kilka z nich. Skoro Twoi klienci zwracają się do Ciebie z różnych powodów, dlaczego Ty chcesz kierować do nich jedną, ogólną reklamę? Facebook daje Ci możliwość tworzenia wielu reklam i różnicowania targetowania - wykorzystaj to. Im bardziej spersonalizowane reklamy stworzysz, tym większe prawdopodobieństwo, że odbiorca zdecyduje się na interakcję, a nawet konwersję.

Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep sportowy, w którym masz ubrania dedykowane różnym dyscyplinom sportowym. Jak myślisz, co będzie skuteczniejsze? Stworzenie jednej reklamy, w której będą wyświetlać się produkty dotyczące jeździectwa, piłki nożnej i pływania, czy może stworzenie osobnych reklam, które będą się skupiać na bardziej sprecyzowanych grupach docelowych? Pewnie już znasz odpowiedź!

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


3. Dopilnowanie, by treść reklamy współgrała z grafiką

Reklama na Facebooku potrzebuje grafiki, ale firmy nie zawsze są na to przygotowane. Czasami w momencie tworzenia kampanii, okazuje się, że brakuje zdjęć produktów, zdjęć firmy, nie ma przygotowanych grafik. Co w takiej sytuacji zrobić? Dodać cokolwiek? Absolutnie nie! Spójność między treścią a grafiką wykorzystywaną w reklamie ma duży wpływ na to, jak zostanie odebrana przez użytkowników.

Jeśli nie dysponujesz własnymi zdjęciami, możesz skorzystać z darmowych banków zdjęć. Znajdujące się tam grafiki są objęte licencją, która pozwala na ich legalne wykorzystanie w reklamie na Facebooku. Wśród najpopularniejszych, darmowych banków zdjęć znajdują się Pixabay, Pexels i Unsplash. Żeby nadać takim zdjęciom indywidualnego wyrazu, możesz połączyć je w kolaż, stworzyć z nich animację lub film. W tym celu przyda Ci się takie narzędzie jak Canva, która zapewnia około 8000 darmowych szablonów i daje rozbudowane możliwości edycji grafik.

Panel narzędzia Canva.

Jeśli chcesz poznać więcej narzędzi do tworzenia i edycji grafik, sprawdź te artykuły:


4. Wykorzystanie Call to Action w reklamie na Facebooku

Jeśli chcesz, żeby Twoi odbiorcy podjęli konkretne działanie, musisz ich do tego przekonać. Pomoże Ci w tym Call to Action, czyli krótkie, chwytliwe zdanie umieszczone np. w reklamie. Jeśli nie wykorzystasz CTA, użytkownicy Facebooka prawdopodobnie zobaczą Twoją reklamę, ale nie będą wiedzieć, co z nią zrobić dalej. Twoim zadaniem jest dodanie tego impulsu do działania - nakłonienie ich do kliknięcia w link, kupienia produktu, zapisania się do newslettera itp.

Żeby Twoje CTA było skuteczne, możesz wykorzystać imperatyw ( np. "sprawdź”, “dołącz”, “kliknij”), podkreślić ograniczenie czasowe oferty, stosować język korzyści. Pamiętaj jednocześnie, żeby nie wymuszać wysokiego zaangażowania u odbiorców. Twoim celem nie powinno być wywieranie na nich presji, lecz przedstawienie zalet płynących ze zdecydowania się na proponowane działanie.

Chcesz nauczyć się tworzyć chwytliwe CTA? Sprawdź nasze wskazówki:


5. Podkreślanie w reklamie wartości swojej oferty

Jeśli chcesz przekonać odbiorców do swojej oferty, zastanów się, jakie korzyści mogą oni czerpać z korzystania z Twojej oferty, w czym im ona pomoże. Zamiast skupiać się na tym, że chcesz sprzedać produkty do pielęgnacji ciała, skup się na tym, że Twój potencjalny klient może mieć problemy z suchą skórą lub trądzikiem. Jednocześnie przy tworzeniu copy, dbaj o zwięzłość przekazu. Podkreślając wartość swojego produktu, nie pisz eseju - wyraź to w kilku zdaniach.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


6. Używanie prostego języka w reklamie na Facebooku

Bez względu na to, jak specjalistyczną ofertę posiadasz, musisz skupić się na uproszczeniu przekazu reklamowego. Wśród Twoich odbiorców mogą znaleźć się osoby o różnym poziomie wykształcenia i wiedzy. Jednak każdy z nich powinien z tą samą łatwością zrozumieć, co oferujesz i dlaczego warto z tego skorzystać.

Warto współpracować z profesjonalnymi copywriterami, którzy potrafią połączyć branżową wiedzę i lekkie pióro. Jeśli zajmujesz się tym samodzielnie, możesz skorzystać z narzędzia Jasnopis. Służy on do weryfikacji, jak bardzo skomplikowana jest napisana treść i sugeruje, które elementy wymagają poprawy.

Analiza trudności tekstu w narzędziu Jasnopis.


7. Przywoływanie liczb w reklamie na Facebooku

Ludzie lubią konkretne informacje. Zdarza się, że od najbardziej chwytliwego copy, skuteczniejsze okazuje się przedstawienie konkretnych liczb dotyczących oferty i firmy. Jeśli skupiasz się na sprzedaży produktów, mów wprost o cenach, komunikuj wyraźnie promocje i podkreślaj, ile można zaoszczędzić, decydując się teraz na kupno, informuj o czasie trwania promocji. Podawaj również specyfikację techniczną produktu, która wpływa na wybór produktu. Natomiast jeśli chcesz wypromować swoje usługi lub zwiększyć świadomość marki, przedstawiaj informacje potwierdzające Twoją wiarygodność. Pisz o tym, ile lat działasz na rynku, ilu klientów Ci już zaufało, jaka jest średnia ocena Twoich usług itp.

Poznaj więcej podobnych trików na zachęcenie odbiorców do konwersji:


8. Spojrzenie na swoją reklamę z innej perspektywy

Częstym błędem marketingowców jest to, że patrzą na swoje reklamy tylko pod kątem biznesowym i nie analizują ich z perspektywy realnego użytkownika. Jeśli każdego dnia pracujesz nad optymalizacją strategii, możliwe, że skupiasz się na nieodpowiednich elementach. Spójrz na reklamy i zastanów się, które Ciebie zachęcają do kliknięcia, a które z nich z łatwością pominiesz.

Nie bój się również prosić o pomoc - możesz spytać o opinię swoich współpracowników. Rozmawiaj z innymi specjalistami z branży, to świetne źródło inspiracji. Pamiętaj również o stałym dokształcaniu się i obserwowaniu nowych trendów - czytaj artykuły, bierz udział w szkoleniach i kursach. Jeśli masz na to budżet, warto zdecydować się na zewnętrzny audyt, podjąć indywidualną współpracę ze specjalistą lub skorzystać z usług agencji marketingowej.

Szukasz specjalistów od mediów społecznościowych? Te artykuły Ci pomogą:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Przetestowanie swojej reklamy na Facebooku

Jednym ze sposobów na to, żeby zwiększyć skuteczność swoich reklam, jest testowanie różnych rozwiązań. Nigdy nie możesz mieć pewności, która z przygotowanych przez Ciebie form będzie najskuteczniejsza, ale Facebook daje Ci możliwość sprawdzenia tego. Stwórz dwie podobne reklamy i rozróżnij je jednym elementem - obrazem lub copy. Obserwuj, która z nich zbierze więcej interakcji i będzie miała lepsze przełożenie na konwersję.

Więcej wskazówek dotyczących skutecznych reklam na Facebooku znajdziesz w naszych artykułach blogowych:


10. Kierowanie reklamy na Facebooku do niestandardowej grupy odbiorców

Spróbuj w swojej strategii marketingowej wykorzystać niestandardowe grupy odbiorców. To świetny sposób na to, by dotrzeć do osób, które już wyraziły zainteresowanie Twoją marką lub ofertą. W tym celu możesz wykorzystać dane dotyczące odbiorców z Twojej strony internetowej, aplikacji, listy klientów, a także osób zaangażowanych na Twojej stronie na Facebooku. Dzięki temu docierasz do osób, które są już świadome Twojej marki i chętniej zdecydują się na konwersję.

Dowiedz się więcej o tym, jak wykorzystać niestandardowe grupy odbiorców w swojej reklamie na Facebooku:


11. Zbudowanie świadomości marki na Facebooku

Wiele osób tworzy reklamy skupione wyłącznie na konwersji, a nie dba wcale o to, by odbiorcy poznali markę i jej zaufali. Budowanie świadomości marki jest bardzo istotnym elementem strategii marketingowej - użytkownicy chętniej kupią produkt od marki, którą znają i której ufają, niż od tej, której nie kojarzą.

Uproszczony wzór przedstawiający etapy lejka sprzedażowego

Postawą lejka zakupowego jest zbudowanie świadomości marki. Aby to zrobić, skup się na użytkowniku, jego potrzebach i rozwiązywaniu jego problemów. Na tym etapie dobrze się sprawdzą treści edukacyjne, poradnikowe, a także wiadomości branżowe.


Jak zwiększyć skuteczność reklamy na Facebooku? 11 sprawdzonych sposobów! Podsumowanie

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, tworząc reklamy na Facebooku, musisz próbować różnych rozwiązań. Tylko w ten sposób dowiesz się, co najlepiej oddziałuje na Twoich odbiorców. Warto bazować na sprawdzonych wskazówkach od specjalistów, ale pamiętaj, że nie istnieje jedna uniwersalna zasada, która zapewni Ci wzrost sprzedaży i widoczności marki. Wykorzystaj nasze wskazówki, obserwuj wskaźniki efektywności reklamy i wprowadzaj własne optymalizacje!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć skuteczność reklamy na Facebooku? 11 sprawdzonych sposobów!

Średnia ocen użytkowników4.78 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ