Co to jest evergreen content i dlaczego powinieneś go wykorzystać?

Czym jest evergreen content i dlaczego powinienes go wykorzystac
Spis treści

• Co to jest evergreen content?

• Dlaczego warto korzystać z evergreen content?

• Jak tworzyć treści evergreen?

• Jaki wpływ na SEO ma evergreen content?

• Dobre praktyki tworzenia treści evergreen

• Sprawdzone pomysły na evergreen content

Zwiększenie ruchu na stronie to jeden z głównych celów przedsiębiorców działających w sieci. Na osiągnięcie takiego efektu pozwala wykorzystanie treści evergreen. Nie wiesz, czym jest evergreen content? W tym artykule omawiamy bliżej definicję, a także praktyczne kwestie wykorzystania takiej treści - jej wpływ na sprzedaż, SEO, a także jej miejsce w strategii marketingowej. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54
 

 

Co to jest evergreen content?

Treści evergreen to content, który jest ponadczasowy i nie podlega szybkiej dezaktualizacji, dzięki czemu może przez długi czas przynosić korzyści stronie internetowej, na której jest publikowany. Takie treści są przeciwieństwem artykułów informacyjnych odnoszące się do bieżącej sytuacji, które mają krótki okres trwałości. 

Popularność frazy “evergreen content” w skali roku

 

Dlaczego warto korzystać z evergreen content?

Wiesz już, co to jest evergreen content, teraz warto się zastanowić, dlaczego jest tak ważny. Specjaliści często polecają wdrożenie treści evergreen do strategii content marketingowej, zapewniając, że może to przynieść znaczące zwiększenie ruchu na stronie. Podaje się za tym trzy główne argumenty. 

 

Treści evergreen są zawsze aktualne

Publikując tekst na temat, który niezmiennie cieszy się popularnością wśród czytelników, możesz nawet na lata wygenerować stały ruch na stronie. To dobry sposób, by plan content marketingowy nie musiał być tak napięty i uzupełniany codziennie o najciekawsze newsy, które będą przyciągać kolejnych odbiorców. Treści evergreen będą to robić nawet przez kilka lat od publikacji. 

 

Treści evergreen budują Twój autorytet

Evergreen content to najczęściej treści doradcze, eksperckie, które pozwalają odpowiedzieć na pytania “co”, “jak”, “dlaczego”. Pisząc tego typu treści masz szansę rozwiązać problemy czytelników, a dzięki temu zyskujesz ich zaufanie i budujesz swoją pozycję eksperta. Im większy autorytet tym większa szansa, że będzie to miało wpływ na zwiększenie konwersji. 

 

Evergreen content jest przyjazny dla SEO

Tego typu treści są świetnym wsparciem w strategii pozycjonowania strony internetowejJeżeli zadbasz o to, by takie artykuły aktualizować z upływem czasu, mogą one wspierać Twoją pozycję w wyszukiwarce przez wiele lat. evergreen content to także świetne źródło zdobywania linków zwrotnych, nawet po upływie dłuższego czasu. Wieczne zielone treści mają szansę uzyskać dobrą pozycję w wyszukiwarkach i poruszają istotne tematy, dlatego są wręcz magnesami na linki zewnętrzne. Warto przy tym pamiętać, że link building to jeden z ważniejszych czynników rankingowych Google. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czynnikach rankingowych Google, przeczytaj:

 

Jak tworzyć treści evergreen? 

Najważniejszym wyznacznikiem treści evergreen jest ich długotrwała aktualność. Sposobów na stworzenie takich artykułów jest wiele. Osobom początkującym bez wątpienia przydadzą się szablony tematów, które będą mogli wykorzystać do stworzenia swoich treści.

 

Treści poradnikowe

Dla każdej branży można znaleźć szereg pomysłów na napisanie poradnika. Jeżeli dodatkowo będzie to poradnik, który dotyczy stabilnego i popularnego tematu, będzie on przyciągał czytelników przez lata. Przykładem takiego artykułu może być “Pozycjonowanie stron - poradnik dla początkujących”. 

Zastanawiasz się nad pozycjonowaniem strony?
 

 

Artykuły z listą

Lista ponadczasowych poleceń to coś, co zawsze będzie cieszyło się zainteresowaniem. Ważne jest jednak, by pamiętać, żeby nie odnosić przygotowanej listy do krótkiego okresu czasowego. Złym rozwiązaniem będzie na przykład tekst „Najlepsze aplikacje na iPhone'a w tym miesiącu”, ale z kolei tekst „Najlepsze aplikacje na iPhone'a” ma już świetny potencjał evergreen. W tej formie mogą się również sprawdzić artykuły zawierające checklistę np. “5 niezbędnych kroków do lepszej sylwetki”. 

 

Artykuły instruktażowe

Artykuły opisujące, jak coś zrobić zawsze cieszą się popularnością. Jeżeli zadbasz o to, by treść była przystępna, wyczerpująca temat i zoptymalizowana pod SEO, masz szansę na to, by uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce. Dobrym przykładem wiecznie zielonego artykułu może być tekst “Jak zbudować karmnik dla ptaków?” lub “Jak ustawić kampanię Google Ads?”.

 

Raporty branżowe

Treści specjalistyczne, wszelkiego rodzaju podsumowania, dane statystyczne cieszą się dużą popularnością wśród czytelników. Dużą zaletą raport branżowych jest nie tylko ich potencjał evergreen, ale również wysoka szansa na uzyskanie licznych linków zwrotnych. Przykładem takiego artykułu może być raport z badania “Jakie reklamy na YouTube są najskuteczniejsze?”. 

 

Wywiady i treści odwołujące się do autorytetów

Treści, które odwołują się do autorytetów, np. znanych osób z branży, specjalistów itp. cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoki poziom zaufania. Świetnym sposobem może być opublikowanie artykułu z cenioną w branży osobą lub napisanie artykułu, w którym będziesz się powoływać na wypowiedzi specjalistów, badania naukowe itp. Jako przykład może posłużyć temat “Najlepsze praktyki SEO według Neila Patela”. 

 

Studium przypadku

Jeżeli możesz się podzielić z czytelnikami swoją wiedzą, doświadczeniem i tzw. “know-how”, warto się na to zdecydować. Tego typu treści przyciągają uwagę osób, które poszukują inspiracji, pomocy w rozwiązaniu problemu. Jeżeli jako studium przypadku wybierzesz temat, który jest częstym powodem problemów, możesz mieć pewność, że zainteresujesz tym wiele osób. Taki temat może brzmieć na przykład “Szybka metamorfoza małej kuchni. Zdjęcia przed i po” lub “Trzykrotny wzrost konwersji w sklepie. Co zadziałało?”.

 

Artykuły typu “Co to… ”;

To prosty rodzaj treści, który sprawdzi się w każdej branży. Wystarczy dokładnie wytłumaczyć np. wybrane sformułowanie, pokazać jak coś działa i w jaki sposób można to wykorzystać na własny użytek. Jako przykład może posłużyć artykuł “Co to jest pozycjonowanie? Informacje podstawowe o SEO”. 

 

Artykuły typu “Dlaczego…”

Jako tekst evergreen warto także wykorzystać artykuły, które tłumaczą pewne zależności, sposoby działania itp. Treści eksperckie, specjalistyczne to świetny sposób na to, by dotrzeć do klientów i zdobyć ich zaufanie, przedstawiać się jako eksperci w danej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, że w treściach evergreen należy skupiać się na tematach, które są aktualne wraz z upływem czasu. Nie powinno się skupiać na rozwiązywaniu problemów, które dotyczą np. problemów wynikających z najnowszej aktualizacji wybranego urządzenia. Dobrym przykładem artykułu tego typu jest “Dlaczego strategia sprzedaży wielokanałowej jest tak ważna?”. 

Prowadzisz biznes lokalny?

 

Recenzje produktów

Użytkownicy sieci zawsze będą poszukiwać opinii i recenzji produktów przed dokonaniem zakupu. Udostępniając takie treści na swoim blogu możesz skutecznie zwiększyć ruch na stronie, a także dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy są na jednym z ostatnich etapów procesu decyzyjnego, co może mieć przełożenie na zwiększoną ilość zapytań ofertowych w Twoim sklepie. W ramach recenzji można również publikować rankingi, porównania produktów itp. 

 

Infografika z interesującymi danymi

Skutecznym sposobem na przekazanie konkretnej wiedzy jest wykorzystanie w tym celu grafiki. Użytkownicy internetu chętnie korzystają z infografik, bo pozwalają one na szybkie przekazanie nawet bardzo rozbudowanej treści. Przykładem takiej treści może być temat “Etapy pozycjonowania na infografice”. 

 

Jaki wpływ na SEO ma evergreen content?

Warto podkreślić, że treści evergreen mają świetny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej, a składa się na to wiele czynników.

 

Artykuły evergreen bazują na popularnych słowach kluczowych

Treści evergreen wykorzystują popularne frazy, dzięki czemu masz szansę osiągnąć świetne pozycje w wyszukiwarce Google. Warunkiem jest to, by bazować na wynikach popularności i stabilności wybranych fraz kluczowych, należy również poprawnie optymalizować treści. 

 

Treści evergreen zapewniają trwały ruch w witrynie

Frazy kluczowe, które charakteryzuje stabilny poziom wyszukiwania, pozwalają na wygenerowanie trwałego, silnego ruchu na stronie. W ten sposób skutecznie dbasz także o autorytet swojej strony internetowej.

 

Evergreen content generuje linki zwrotne

Ważnym czynnikiem rankingowym są linki zwrotne, które prowadzą do Twojej treści. Teksty typu evergreen content są chętnie udostępniane przez innych użytkowników ze względu na uniwersalną, ponadczasową wartość. W dodatku Ty też możesz je promować ponownie nawet po upływie roku, bo te treści wciąż są aktualne. Pozwala to dotrzeć do większej ilości odbiorców, a także zwiększa widoczność tekstu i samej strony. 

 

Evergreen content działa długofalowo 

Podstawową korzyścią płynącą z wykorzystania treści evergreen w procesie pozycjonowania strony, jest to, że zapewniają one trwale istotną wartość. Artykuł stworzysz raz, ale wielokrotnie będzie Ci on przynosił profity na przestrzeni lat. Przy tego typu artykułach ruch może stale wzrastać, a największa liczba czytelników wcale nie musi oscylować w okresie zbliżonym do pojawienia się publikacji. 

 

Dobre praktyki tworzenia treści evergreen

Dobór słów kluczowych do tekstu w evergreen content

Wybierając temat artykułu należy skupić się na popularnych słowach kluczowych. Pamiętaj przy tym, że nie mogą być to frazy popularne tylko w danym momencie, na skutek jakiegoś wydarzenia (np. wybory prezydenckie). Aby znaleźć słowa kluczowe i sprawdzić ich popularność względem całego roku, można wykorzystać darmowe narzędzia SEO, jak na przykład Google Keyword Tool lub Ubersuggest. 

W naszym artykule znajdziesz więcej darmowych narzędzi SEO.

 

Najpopularniejsze rodzaje artykułów evergreen. Źródło: https://backlinko.com/evergreen-content-study

 

Aktualizacja treści evergreen

Ważne jest również to, żeby regularnie aktualizować swoje treści. Jeśli na przykład przygotowujesz poradnik korzystania z wybranego narzędzia SEO, musisz pamiętać, że może być ono poddawane zmianom. Wówczas jeżeli nie wprowadzisz zmian w artykule, przygotowana przez Ciebie treść będzie nieaktualna i będzie odrzucać potencjalnych czytelników. 

Zależy Ci na promocji swojej strony?
 

 

Różnicowanie rodzajów treści evergreen

Skuteczna strategia content marketingowa powinna opierać się o różnego rodzaju treści, dotyczy to również tekstów evergreen. Poleganie wyłącznie na artykułach nie jest dobrym rozwiązaniem i nie będzie tak wydajne, skuteczne jak połączenie różnych rodzajów. Gdy wiesz już, jakie tematy sprawdzają się w Twojej branży, staraj się przygotować treści evergreen w różnych formach - wideo, infografiki, nagrania głosowego itp. Taka strategia ma dużo większą szansę przynieść Ci sukces.

 

Ponowna promocja treści evergreen

Pamiętając o tym, że treść evergreen content jest zawsze aktualna, nie powinieneś się się ograniczać do jej jednorazowej promocji. Możesz taki tekst ponownie udostępniać w mediach społecznościowych po upływie pewnego czasu, w ramach przypomnienia treści i próby dotarcia do nowych klientów. 

 

Zmiana przeznaczenia contentu evergreen

evergreen content świetnie się nadaje do wykorzystania do recyklingu treści, o którym możesz się więcej dowiedzieć w naszym artykule o fresh contencie. Jeżeli stworzyłeś artykuł, który cieszy się stałym zainteresowaniem, możesz spróbować go zrecyklingować i zrealizować na przykład w formie podcastu, nagrania wideo, infografiki itp.  

 

Sprawdzone pomysły na evergreen content

Nadal brakuje Ci pomysłu na artykuł, który przyniesie Ci stały wzrost ruchu na stronie? Rozważ, któryś z naszych szablonów. 

 • Wyniki badań
 • Studium przypadku “Jak nam się to udało”
 • Studia przypadków „Co poszło nie tak”
 • Poradniki dla początkujących
 • Instrukcje dla zaawansowanych użytkowników
 • Lista kontrolna planu działania
 • Jak wybrać najlepszy produkt?
 • Lista najlepszych darmowych narzędzi
 • Lista najlepszych płatnych narzędzi
 • Najlepsze książki do osiągnięcia określonego celu
 • Najczęstsze błędy w określonej branży
 • Historia danego produktu
 • “Największe” podsumowanie
 • Najlepsza praktyka, aby osiągnąć określony cel
 • Kompleksowy słownik tematu dla konkretnej niszy
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o …
 • 5 najlepszych pomysłów na prezent dla…
 • Co jest skuteczniejsze? X czy Y?

W poszukiwaniu tematu na bloga mogą też Ci pomóc narzędzia, o których pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

 

Czym jest evergreen content i dlaczego powinieneś go wykorzystać? Podsumowanie 

Evergreen content to rodzaj treści, który warto wdrożyć do strategii content marketingowej w każdej branży. Przynosi szereg korzyści, a tymi szczególnie interesującymi są wsparcie działań SEO oraz budowa pozycji eksperta w branży. Skoro już wiesz, co to jest evergreen content, jakie przynosi efekty i jak go tworzyć - przyszedł czas na kolejny krok i napisanie pierwszego artykułu.  

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest evergreen content i dlaczego powinieneś go wykorzystać?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ