Jak reklamować usługi medyczne? Skuteczna strategia zgodna z polskim prawem

jak reklamowac uslugi medyczne
Spis treści

1. Co może obejmować reklama usług medycznych?

2. Jak reklamować usługi medyczne wykorzystując SEO?

3. Jak przygotować skuteczną strategię SEO dla placówki medycznej?

4. Jak reklamować usługi medyczne w mediach społecznościowych?

5. Jak reklamować usługi medyczne w Google?

6. Podsumowanie

Reklama usług medycznych i placówek medycznych nie należy do najprostszych w realizacji, głównie ze względu na to, że ograniczają ją szczegółowe obostrzenia prawne. Chcesz dowiedzieć się, jak reklamować usługi medyczne i jednocześnie działać zgodnie z prawem? W naszym artykule omówimy zarówno kwestie związane z ustaleniami prawnymi, jak i sprawdzone, skuteczne rozwiązania na reklamę w internecie.

Znasz już naszą ofertę? Zobacz, co dla Ciebie zrobimy :)


Co obejmuje zakaz reklamy usług medycznych?

Czy popularnie znany zakaz reklamy placówek medycznych obejmuje wszystkie działania promocyjne? Nie! Wciąż pozostają rozwiązania, z których możesz skorzystać bez obawiania się o konsekwencje prawne. W tym celu jednak musisz szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi zasadami. Na początek przyjrzyjmy się Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654 z późn. zm.). Artykuł 14 tej ustawy mówi następująco:

“Podmiot wykonujący działalność leczniczą podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych. Treść i forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy."

Taki zapis daje już podstawą informację dotyczącą tego, jak promować usługi medyczne. Przede wszystkim ten artykuł nie wskazuje na zakaz reklamy placówek medycznych, mówi wyłącznie o zakazie podawania do publicznej wiadomości informacji o ofercie, która posiada cechy reklamy. Czym w takim razie są cechy reklamy? Takiej informacji już w tej ustawie nie znajdziemy, dlatego musimy zasięgnąć wiedzy z innych aktów prawnych. Przydatna w tym przypadku okazuje się Uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej z 2011 roku (Nr 29/11/VI), w której zostały wymienione najważniejsze cechy reklamy.

Według tej uchwały, informacja o usługach medycznych podawana do wiadomości publicznej:

 • nie powinna zawierać żadnej zachęty ani próby nakłonienia do korzystania ze świadczeń,
 • nie powinna zawierać informacji o metodach, ich skuteczności, czasie leczenia oraz obietnic i potocznych określeń,
 • nie powinna określać cen i sposobu płatności,
 • nie powinna zawierać informacji o jakości sprzętu medycznego.

Wyżej wymieniona ustawa odnosi się do lekarzy i lekarzy dentystów, ale jej główne przekazy warto zastosować do ogólnych zasad reklamy usług medycznych.

Warto również zapoznać się z tym, w jaki sposób w Kodeksie Etyki Lekarskiej jest omawiana reklama usług medycznych. Artykuł 63 kodeksu mówi następująco:

“1. Lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione.
2. Lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych”.

Zgodnie z tym zapisem można uznać, że rzeczywiście lekarzy obowiązuje zakaz reklamy usług medycznych, należy jednak pamiętać, że Kodeks Etyki Lekarskiej sam w sobie nie jest uznawany za akt prawny. Niemniej jednak, może być on stosowany w procesie orzekania o odpowiedzialności cywilnej.

Jakie wnioski należy wyciągnąć z wymienionych przez nas zapisów? Reklama usług medycznych jest możliwa, ale pod pewnymi zastrzeżeniami. Nie wszystkie rozwiązania będą dostępne, a ich wykorzystanie może się wiązać z otrzymaniem wysokiej kary. Poniżej omawiamy, jak można legalnie ominąć zakaz reklamy placówek medycznych.


Co może obejmować reklama usług medycznych?

Wiele osób, które zastanawia się, jak promować usługi medyczne, boi się, że nieumyślnie naruszy zasady określone w którymś z aktów prawnych. Wcale nas to nie dziwi - skuteczna reklama przychodni lekarskiej lub innej placówki medycznej wymaga nie tylko wiedzy z zakresu marketingu, ale również wiedzy z zakresu prawa.

Szukasz skutecznej reklamy?

We wcześniej wymienionej przez nas uchwale (Uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej z 2011 roku (Nr 29/11/VI)) zostały wymienione informacje, które lekarz i placówki medycznej mogą podawać do informacji publicznej. Są to:

 • tytuł zawodowy;
 • imię i nazwisko;
 • miejsce, dni i godziny przyjęć;
 • rodzaj wykonywanej praktyki zawodowej;
 • stopień naukowy;
 • tytuł naukowy;
 • specjalizacje;
 • umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych;
 • szczególne uprawnienia;
 • numer telefonu;
 • określenie cen i sposobu płatności w przypadku przekazywania tych informacji poprzez zamieszczenia ich na stronie internetowej praktyki zawodowej lub poprzez specjalne telefony informacyjne.

Powyższe informacje nie mają cech reklamy, dlatego możesz je podawać do informacji publicznej. To daje Ci szereg możliwości na to, jak reklamować usługi medyczne w internecie. Możesz wykorzystać na przykład:

 • Pozycjonowanie stron internetowych,
 • Media społecznościowe,
 • Wizytówkę Google,
 • Porównywarki internetowe (np. znanylekarz.pl)
 • Email marketing,
 • Content marketing.

Pamiętaj również, że zdecydowanie śmielej możesz działać w ramach marketingu bezpośredniego. Ograniczają Cię przede wszystkim te treści, które podajesz do wiadomości publicznej.


Jak reklamować usługi medyczne wykorzystując SEO?

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest typową formą reklamy, ponieważ nie polega na przekazywaniu odbiorcom konkretnych treści reklamowych, lecz na zwiększeniu widoczności strony w sieci. Dzięki temu możesz dotrzeć ze swoją ofertą do większej ilości osób, a jednocześnie nie będziesz naruszać obowiązujących zasad reklamy usług medycznych.

SEO warto wykorzystać w swojej strategii reklamowej dla placówki medycznej, bo zapewnia następujące efekty:

 • Większa widoczność strony w internecie,
 • Zwiększenie ruchu w witrynie,
 • Zwiększenie współczynnika konwersji,
 • Wzmacnianie wizerunku eksperta w branży,
 • Optymalizacja strony pod kątem UX,
 • Długotrwałe efekty.


Jak przygotować skuteczną strategię SEO dla placówki medycznej?

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem opracowywania planu działania dla SEO, wykonać kompleksowy audyt SEO oraz audyt konkurencji. Dzięki temu będziesz wiedzieć na jakich aspektach skupić się priorytetowo w swojej strategii. W następnym kroku konieczne będzie dobranie odpowiednich słów kluczowych dla Twojej strony internetowej. W tym celu możesz wykorzystać różne narzędzia SEO - pamiętaj, że na rynku są dostępne darmowe rozwiązania, jeżeli na tym Ci zależy. Z płatnych narzędzi polecamy na przykład Senuto i Ahrefs, natomiast z bezpłatnych polecamy Google Keyword Planner i częściowo bezpłatny Ubersuggest.

W przypadku placówek medycznych warto zdecydować się na pozycjonowanie lokalne. Dzięki temu szybciej osiągniesz wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google, a także dotrzesz do osób realnie zainteresowanych skorzystaniem z Twoich usług. Pozycjonowanie na frazy ogóle może się wydawać kuszące, ale w rzeczywistości jest bardzo trudne i wymaga dużego nakładu pracy, a także czasu, aby osiągnąć wymarzone efekty.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?

Przy pozycjonowaniu lokalnym warto pamiętać, że Google wykorzystuje geolokalizację dla tych usług, które uzna za lokalne. W ten sposób jest na przykład traktowana reklama przychodni lekarskiej - jeżeli użytkownik mieszkający w Poznaniu wpisze w Google frazę “przychodnia” i nie doda informacji o interesującej go miejscowości, to dostanie wyniki właśnie z Poznania, a nie na przykład z Warszawy. Mając to na uwadze warto oprzeć strategię SEO dla placówek medycznych o różne typy fraz.

Frazy z nazwą lokalizacji - dzięki temu możesz być pewien/pewna, że Twoja strona internetowa będzie wysoko w wynikach wyszukiwania, nawet jeśli zostanie wpisana w Google przez osobę, która znajduje się w innej miejscowości.
Frazy ogólne - warto je wykorzystywać ze względu na geolokalizację Google, ale pamiętaj, aby monitorować swoje pozycje w oparciu o wyniki lokalne, a nie ogólne. Jeśli chcesz sprawdzić na przykład, na jakiej pozycji dla osób w Poznaniu wyświetla się Twoja strona po wpisaniu frazy “przychodnia”, wykorzystaj narzędzie Seostation.
Frazy typu long-tail - to frazy, które składają się z minimum trzech słów, są łatwe do wypozycjonowania, a przy tym znakomicie oddają intencje użytkowników. W ten sposób masz większą szansę na to, że użytkownik, do którego dotrzesz zdecyduje się na konwersję.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie dobrać słowa kluczowe dla placówki medycznej, znajdziesz w naszym artykule o lokalnym pozycjonowaniu:

Wybór odpowiednich słów kluczowych to tylko jeden z etapów optymalizacji SEO, a jest ich znacznie więcej. Musisz zadbać o poprawne działanie pod kątem technicznym, a także dostosowanie witryny do wymogów UX. Niezbędnym elementem jest również zadbanie o off-site SEO. Wśród najważniejszych elementów, o których musisz pamiętać podczas pozycjonowania strony internetowej, znajdują się:

 • zrealizowanie mapy strony,
 • dodanie pliku robots.txt,
 • optymalizacja meta tagów,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • zoptymalizowanie adresów URL,
 • przygotowanie spójnej struktury linków wewnętrznych,
 • wdrożenie danych strukturalnych,
 • wdrożenie przekierowań,
 • wdrożenie linków kanonicznych,
 • zadbanie o szybkość ładowania się strony,
 • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • dostosowanie strony do doświadczeń użytkownika.


Jak reklamować usługi medyczne w mediach społecznościowych?

Prawo nie zabrania prowadzenia mediów społecznościowych dla placówek medycznych, a to świetny sposób na dotarcie do nowych odbiorców. Musisz przy tym pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim w przypadku reklam usług medycznych ogranicza Cię nie tylko prawo, ale również zasady korzystania z systemu Facebook Ads. Zgodnie z zasadami zamieszczania reklam dotyczących zdrowia osobistego zabronione są następujące treści:

Obrazy koncentrujące się na stanie zdrowia: Reklamy nie powinny zwracać uwagi na urodę ani stan zdrowia, ponieważ mogą tworzyć wrażenia, których odbiorcy się nie spodziewają. Przykład: reklama nie powinna zawierać powiększonego obrazu skóry z trądzikiem.

Negatywne postrzeganie siebie: Reklamy nie powinny zawierać treści, które mogą wywołać negatywną reakcję (np. reklama powoduje u odbiorcy negatywne postrzeganie ciała lub figury). Przykład: reklamy nie powinny podkreślać określonego typu sylwetki lub figury jako pożądanej lub wyidealizowanej.”

Chcesz być widoczny w mediach społecznościowych?

Możesz promować w swoich kampaniach treści poradnikowe, zamiast informacji o produktach czy usługach. Niestety, często można się spotkać z tym, że Facebook Ads odrzuca nawet te kampanie, które nie naruszają wymienionych zasad. Dlatego zamiast prowadzenia kampanii reklamowych nastawionych na sprzedaż usług, możesz skupić się na organicznym budowaniu wizerunku eksperta w mediach społecznościowych, dostarczaniu wiedzy i porad odbiorcom, a także pozyskiwaniu subskrybentów newslettera. W ten sposób omijasz promowanie swoich usług, ale zyskujesz nowych odbiorców, którzy pozytywnie zapamiętają Twoją markę.


Jak reklamować usługi medyczne w Google?

Google Ads to system reklamowy, dlatego zwykle odradza się realizację kampanii Google Ads dla usług medycznych. Wyjątkiem są sytuacje, w których przygotowana treść nie narusza zasad prawnych. Możesz więc informować o istnieniu wybranego punktu, godzinach otwarcia itp. Wystrzegaj się jednak obietnic związanych z jakością usługi i możliwymi do osiągnięcia efektami. Pamiętaj również, że Google ma również własne zasady, które obejmują promowanie usług medycznych, o obowiązujących obostrzeniach możesz poczytać na stronie supportu Google.

Przykład reklamy usług medycznych w Google Ads.

Świetnym i bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest również wizytówka Google Moja Firma. Pozwoli Ci to na znaczące zwiększenie zasięgów lokalnych, a także na budowanie pozycji wiarygodnej marki.
Więcej porad na temat tego, jak prawidłowo przygotować wizytówkę firmy w GMF, znajdziesz na naszym blogu:

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?


Jak reklamować usługi medyczne? Skuteczna strategia zgodna z polskim prawem. Podsumowanie

Promowanie usług medycznych może wydawać się trudne ze względu na wiele obostrzeń prawnych. W tej sytuacji można albo powierzyć promowanie specjalistom, którzy mają doświadczenie w tych kwestiach lub zagłębić się w lekturę aktów prawnych i korzystać ze wskazówek, które przekazują eksperci. Spróbuj wykorzystać nasze porady w swojej strategii marketingowej - bez wątpienia osiągniesz świetne efekty, a nie narazisz się przy tym na złamanie prawa.

 

Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

opinie

450 pozytywnych opinii

Ponad 450 pozytywnych opinii w Google - to zobowiązuje!

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na Facebooku i Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

"Zdaniem naszych klientów jesteśmy skuteczną i profesjonalną firmą, która zawsze dotrzymuje słowa. A przy tym sympatycznymi ludźmi, z którymi dobrze się współpracuje."

 

 

Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować usługi medyczne? Skuteczna strategia zgodna z polskim prawem

Średnia ocen użytkowników4.68 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ