Jak reklamować kancelarię prawną w internecie?

Pozycjonowanie stron kancelarii prawnych. Jak to robimy
Spis treści

1. Reklama kancelarii w internecie a zasady etyki zawodowej

2. Reklama kancelarii prawnej - wyzwania

3. Reklama kancelarii prawnych - jakie efekty SEO można osiągnąć?

4. Strategia SEO dla kancelarii prawnej

5. Optymalizacja konwersji oraz SXO dla kancelarii

6. Jak reklamować kancelarie w Google Ads i Facebook Ads?

Użytkownicy szukają w internecie nie tylko produktów, ale także usług, często specjalistycznych, takich jak usługi prawne. W związku z tym warto zainwestować w reklamy kancelarii prawnych (adwokackich), by zwiększyć widoczność w Google. Czy reklama kancelarii jest zgodna z prawem? Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania strony adwokatów i radców prawnych? Jak reklamować strony www kancelarii w sposób efektywny? W poniższym artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Reklama kancelarii w internecie a zasady etyki zawodowej

Zasady etyki zawodowej adwokatów i radców prawnych zabraniają reklamowania swoich usług. W marketingu internetowym zakaz ten dotyczy jednak tylko reklam Google Ads i Facebook Ads, co oznacza, że zarówno posiadanie strony www kancelarii, jak i jej pozycjonowanie jest zgodne z prawem i nie narusza zasad etyki zawodowej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że wiele osób, także prawników, myli pojęcia SEO oraz Google Ads i mylnie obawia się restrykcji za inwestycję w pozycjonowanie strony.

 

Reklama kancelarii prawnej - wyzwania

Reklama kancelarii w internecie nie należy do zadań łatwych, wymaga wiedzy i doświadczenia, by skutecznie docierać do klientów. Jakie problemy mogą wiązać się z reklamą kancelarii prawnych i adwokackich? Są to:

 • specjalistyczna branża, w której wykorzystywany jest profesjonalny język i branżowy żargon,
 • zmieniające się przepisy i zasady,
 • konieczność tworzenia treści, które nie tylko zawierają frazy kluczowe, ale także odpowiadają konkretnemu prawnikowi i pasują do profesjonalnej branży,
 • konieczność merytorycznej opieki prawników nad tworzeniem treści i jej weryfikacji,
 • brak możliwości skorzystania z niektórych kanałów reklamowych, jak Facebook Ads i Google Ads.

Historie współpracy

Zobacz jak wypozycjonowaliśmy kancelarię prawną!

W naszym portfolio mamy wiele klientów z branży prawniczej. Jednym z nich jest Kancelaria Radców Prawnych Konieczny&Wierzbicki. Oto, jakie efekty osiągnęliśmy dla tego klienta:

 • 4,5- krotny wzrost ruchu z SEO
 • 6-krotny wzrost wyświetleń w GSC
Zobacz, jak to zrobiliśmy!
207037285 261976155696413 217552019406571422 n v2

Reklama kancelarii prawnych - jakie efekty SEO można osiągnąć?

Celem reklamy kancelarii prawnych za pomocą SEO jest osiągnięcie:

 • wzrostu widoczności,
 • wzrostu ruchu,
 • wzrostu zapytań i konwersji, czyli pozyskiwanie nowych klientów.


Wśród klientów agencji widoczni znajdują się zarówno klienci, którzy mają nowe strony internetowe swoich kancelarii, jak i tacy, których witryny www już istnieją na rynku przez dłuższy czas. Warto pamiętać, że pozycjonowanie stron wymaga czasu - rzadko zdarza się, że efekty przychodzą po 3 miesiącach. Zazwyczaj dopiero po 3-6 miesiącach można odnotować wzrost widoczności, a wzrost ruchu i sprzedaży przychodzi jeszcze później. Warto jednak być cierpliwym, o czym pisaliśmy w artykule “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”. Zestawiliśmy w nim historie różnych klientów i zaprezentowaliśmy, kiedy przyszły pierwsze, a kiedy wymierne wyniki pozycjonowania.

 

Jak reklamować kancelarię? Pozycjonowanie na lokalnym rynku w Lublinie

Wśród naszych klientów dominują kancelarie, które promują swoje usługi na lokalnym rynku - w konkretnym mieście i jego okolicy. Przykładem jednego z nich jest kancelaria z Lublina, z którą współpracujemy od ponad 1,5 roku. Warto jednak zauważyć, że wzrost widoczności przyszedł po roku współpracy. Czas oczekiwania na efekty w pozycjonowaniu może wynikać z:

 • dużej konkurencji na rynku,
 • nowej strony internetowej,
 • wcześniejszego błędnego pozycjonowania, niezgodnego z wytycznymi Google.


Warto pamiętać, że jeśli kancelaria chce osiągnąć efekty SEO, to powinna ściśle współpracować ze specjalistą SEO i informatykiem. Warto:

 • jak najszybciej przesłać specjaliście dane dostępowe do strony,
 • wdrożyć zalecenia optymalizacyjne,
 • być w stałym kontakcie,
 • akceptować treści i czuwać nad ich warstwą merytoryczną.Wzrosty widoczności w top10 i top50 wyników organicznych Google dla strony kancelarii z Lublina po rozpoczęciu pozycjonowania

 

Zmiany pozycji słów kluczowych w formie tabeli dla strony kancelarii w Lublina w narzędziu Senuto


Pozycjonowanie bloga prawniczego

Wśród stron, które pozycjonujemy, znajduje się także blog prawniczy. Mimo że współpraca trwa dopiero pół roku, już widać pierwsze efekty w postaci wzrostu liczby fraz w top10 i top50 organicznych wyników wyszukiwania. W przypadku SEO dla blogów warto wykorzystać frazy edukacyjne i poradnikowe, pytania użytkowników, a zwłaszcza frazy long tail. Jak widać na wykresach, w ciągu kilku miesięcy można zwiększyć liczbę fraz widocznych w top10 i top50 nawet dwukrotnie.

 


Zmiany widoczności bloga prawniczego w ciągu 6 miesięcy pozycjonowania

 

Strategia SEO dla kancelarii prawnej

Pozycjonowanie strony kancelarii prawnej rozpoczynamy od przesłania klientowi briefu. Dzięki niemu zespół projektowy może dokładnie zapoznać się z ofertą klienta, jego oczekiwaniami, preferencjami i obszarem, na którym działa. Na tej podstawie:

 • przeprowadzamy analizę konkurencji na rynku,
 • wybieramy frazy kluczowe do pozycjonowania strony kancelarii,
 • planujemy strategię tworzenia treści i rozbudowy struktury strony (np. poprzez dodanie nowych stron ofertowych czy stworzenia bloga).

 

Audyt strony kancelarii adwokackiej

Na początku współpracy przeprowadzamy także audyt SEO, w trakcie którego m.in.:

 • sprawdzamy widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania (top3, top10, top50), wielkość ruchu oraz konwersji,
 • szukamy ewentualnych błędów na stronie (np. podstrony wyłączone z indeksowania, błędne przekierowania, problemy z tagami kanonicznymi),
 • weryfikujemy obecność i jakość treści na stronie,
 • sprawdzamy budowę i strukturę strony oraz elementy techniczne.

Zastanawiasz się, czy Twoja strona potrzebuje optymalizacji?

  

Wybór słów kluczowych w lokalnym SEO dla kancelarii

Przygotowując strategię pozycjonowania strony kancelarii prawnej, opracowujemy listę słów kluczowych, na które będziemy prowadzić działania. W tym celu wykorzystujemy własne doświadczenie, jak i narzędzia, takie jak Google Keyword Planner, Senuto czy Surfer. Zaczynamy od lokalnych słów kluczowych, co pozwala nam szybciej osiągnąć efekty i dotrzeć do docelowych klientów z obszaru, na którym działa kancelaria. Często wykorzystujemy nie tylko frazy z nazwami miast, ale i dzielnic. Mogą one wyglądać następująco:

 • prawnik Poznań Górczyn,
 • prawnik rozwód Poznań,
 • prawnik prawo własności intelektualnej Wrocław.

Chcesz zadbać o widoczność swojej strony w Google?

 

Rozbudowa struktury strony w reklamie SEO kancelarii adwokackich i radcowskich

Zazwyczaj proponujemy także rozbudowę struktury stron internetowych kancelarii. Celem jest przygotowanie oddzielnej podstrony dla każdej z usług, w taki sposób, by ta pasowała do zapytań użytkowników. Dzięki temu możemy pozycjonować stronę na wiele różnych fraz w tym samym czasie. Sugerujemy także:

 • stworzenie bloga, na którym można dzielić się wiedzą i wspierać budowę wizerunku eksperta,
 • umieszczenie na stronie informacji o publikacjach i wystąpieniach branżowych, ponieważ to buduje zaufanie potencjalnych klientów.

Rozbudowa struktury strony jest szczególnie istotna w kancelariach zlokalizowanych w dużych miastach.

Trzeba mierzyć siły na zamiary. W małych miastach, w których nie ma dużej konkurencji, można wypozycjonować stronę kancelarii z małą ilością treści dzięki dobrym linkom i optymalizacji on-site. W miastach z dużą konkurencją kluczowe jest regularne dodawanie specjalistycznych artykułów. Powinny one być pisane przez adwokata lub z jego pomocą, aby uniknąć błędów merytorycznych.


Łukasz Jabłoński, specjalista SEO w agencji widoczni

 

Wizytówka Google Moja Firma a lokalna reklama kancelarii prawnej

Każda kancelaria powinna mieć swoją wizytówkę w Google. W ramach współpracy tworzymy i optymalizujemy wizytówki Google Moja Firma dla naszych klientów. Dzięki temu wizytówka GMF zostaje uzupełniona o:

 • zdjęcia,
 • kluczowe informacje teleadresowe (numer telefonu, adres siedziby),
 • godziny pracy,
 • sekcję FAQ,
 • najnowsze wpisy blogowe.


W lokalnym SEO istotne są opinie użytkowników, które stanowią czynnik rankingowy. Dlatego też sugerujemy klientom, by aktywnie pozyskiwali opinie od klientów i zachęcali ich do dzielenia się wrażeniami zarówno w witrynie www, jak i w wizytówce GMF.

Posiadanie wizytówki Google Moja Firma sprawia, że strona kancelarii będzie widoczna na mapach Google oraz w tzw. Local pack, jeśli użytkownik znajdzie się w pobliżu i będzie szukał usług prawniczych w Google.

 

Wizytówka Google Moja Firma kancelarii prawnej widoczna w organicznych wynikach Google


Sekcja opinii w wizytówce GFM kancelarii prawnej

  

Tworzenie treści w reklamie kancelarii prawnej

Niezbędnym elementem reklamy kancelarii prawnych jest przygotowanie treści. Na podstawie nowej struktury strony specjalista ds. pozycjonowania planuje treści, które tworzy specjalista ds. content marketingu. Są to zarówno treści ofertowe, opisujące usługi kancelarii, jak i artykuły blogowe. Warto pamiętać, że tworzenie contentu powinno przebiegać w ścisłej współpracy z klientem, ponieważ to klient na bieżąco śledzi zmiany w przepisach i może sprawdzić tekst pod kątem merytorycznym. Co może sprawiać trudność w tworzeniu treści dla branży prawniczej i co jest kluczowe?

Tworzenie treści dla kancelarii prawniczych wymaga dokładnego zapoznania się z tematem i dużej czujności, jeśli chodzi o język. Wyzwaniem jest tutaj napisanie unikalnego tekstu, który zawiera specjalistyczną wiedzę i jest przystępny w odbiorze dla czytelnika. Jeśli pojawiają się u nas wątpliwości odnośnie zawartości merytorycznej tekstu, warto skonsultować się z klientem, dla którego piszemy. Pozwoli nam to uniknąć błędów i stworzyć wartościowy content.


Monika Norkiewicz, specjalistka ds. content marketingu w agencji widoczni

 

Właściwy język jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia treści dla kancelarii prawnych. Duże znaczenie w tym zakresie odgrywa strategia komunikacyjna firmy i to, do kogo kierowany jest przekaz. Innych środków wymagają teksty prawnicze skierowane do przedsiębiorców, a po inne trzeba sięgnąć, gdy zwracamy się do klientów indywidualnych. Specyfika branży powoduje, że w treści niejednokrotnie pojawiają się trudniejsze pojęcia - należy je możliwie przystępnie wyjaśnić, aby użytkownik w pełni rozumiał treść, którą czyta. Realizacja tekstów dla prawników wiąże się również z koniecznością precyzyjnego operowania słowem - bardzo łatwo popełnić błąd polegający na zastosowaniu danego terminu w złym kontekście, posługując się jego niepoprawnym, potocznym znaczeniem. Obniża to wiarygodność tekstu, na której zależy zarówno nam, jak i współpracującej z nami kancelarii. Precyzja wypowiedzi, merytoryka i dostosowanie formy do odbiorcy - oto klucze do dobrego tekstu prawniczego.


Kamil Czukowicz, młodszy specjalista ds. content marketingu w agencji widoczni

 

Optymalizacja off-site - pozyskiwanie linków dla kancelarii

Najlepszym sposobem pozyskiwania linków dla kancelarii prawniczych jest dzielenie się wiedzą. Warto:

 • prowadzić bloga firmowego z poradnikami - być może te będą udostępniane na innych stronach czy w mediach społecznościowych,
 • brać udział w konferencjach i pozyskiwać linki ze stron wydarzeń,
 • publikować artykuły w branżowych pismach i z nich pozyskiwać linki do strony kancelarii.


Skuteczną metodą jest także umieszczenie wizytówki firmy w różnych portalach ogłoszeniowych, zwłaszcza tych o lokalnym zasięgu. W ramach współpracy z naszymi klientami opracowujemy strategię pozyskiwania linków w sposób naturalny, a także w razie potrzeby oczyszczamy profil linków. Sprawdź 11 pomysłów na pozyskiwanie linków do strony.


Budowa wizerunku eksperta w branży prawniczej

Blog firmowy to absolutny must have w przypadku stron www prawników. Na nim możesz dzielić się wiedzą, publikować poradniki, zestawienia i branżowe nowinki oraz analizować zmiany w przepisach. W ten sposób zaprezentujesz się jako specjalista zaangażowany w edukację użytkowników. Być może pozwoli Ci to na ciekawe współprace, np. udzielenie wywiadu czy omówienie case studies. Wszystkie te działania mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na wizerunek kancelarii w internecie i zaufanie klientów. W ramach współpracy pomagamy naszym klientom tworzyć treści blogowe zgodne z SEO, a także sugerujemy inne działania, które pomogą zbudować lub wzmocnić wizerunek eksperta w branży.

 

Optymalizacja techniczna strony www kancelarii

W ramach optymalizacji technicznej na stronach kancelarii:

 • tworzymy unikalne title i description dla każdej podstrony,
 • wdrażamy przekierowania,
 • budujemy strukturę linków wewnętrznych,
 • optymalizujemy adresy URL,
 • pracujemy nad szybkością strony,
 • w razie potrzeby zalecamy wdrożenie responsywnej / mobilnej wersji witryny.
 • w razie potrzeby wdrażamy kanoniczne wersje adresów URL.

 

Marketing internetowy dla prawników. Optymalizacja konwersji oraz SXO dla kancelarii

W ramach działań prowadzonych przez nasza agencję oferujemy nie tylko klasyczne pozycjonowanie, ale także:

 • optymalizację konwersji,
 • SXO, czyli optymalizację strony pod kątem doświadczeń użytkowników.

Te działania pozwalają nam pozyskać większa liczbę klientów z tej samej strony internetowej, a także ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie www kancelarii i poszukiwanie informacji. W ramach optymalizacji konwersji oraz SXO (Search Experience Optimization):

 • dodajemy na stronie kancelarii CTA,
 • wdrażamy formularz kontaktowy,
 • ułatwiamy nawigację i budujemy spójną oraz intuicyjną strukturę podstron
 • poprawiamy czas ładowania strony,
 • dostosowujemy stronę do działania na urządzeniach mobilnych,
 • dodajemy dane kontaktowe na każdej z podstron,
 • sugerujemy możliwość wdrożenia na stronie kalendarza z opcją umawiania spotkań.


Dzięki przyciskom CTA i formularzem kontaktowym skracamy drogę użytkownika do kontaktu.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną


Jak reklamować kancelarie w Google Ads i Facebook Ads?

Niestety - w związku z zasadami etyki zawodowej - reklama Facebook Ads oraz Google Ads dla prawników jest niedozwolona. Nawet jeśli widzisz, że jakaś kancelaria wykupiła reklamę w sieci wyszukiwania Google Ads, to musisz wiedzieć, że takie działanie może wiązać się z karą od samorządu zawodowego - adwokackiego, radcowskiego czy notarialnego.

 

Podsumowanie

Samo posiadanie strony internetowej przez prawników nie gwarantuje sukcesu i pozyskania nowych klientów. Niezależnie od tego, czy kancelaria jest nowa na rynku, czy też ma ugruntowaną pozycję, warto zainwestować we własną stronę www i w pozycjonowanie. Dzięki niemu można zbudować widoczność witryny, pozyskać większy ruch i nowych klientów. Szczególnie istotne w SEO dla prawników jest prowadzenie firmowego bloga, dzielenie się wiedzą i budowa wizerunku eksperta.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.9
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować kancelarię prawną w internecie?

Średnia ocen użytkowników2.95 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ