Jak reklamować usługi IT w internecie?

Pozycjonowanie software house ow i firm z branzy IT. Jak to robimy
Spis treści

• Reklama firmy IT - efekty możliwe do osiągnięcia w SEO

• Strategia SEO dla software house’ów

• Jak reklamować firmę IT w Google Ads?

• Działania SXO

• Jak reklamować firmę IT w mediach społecznościowych?

• Podsumowanie

Branża IT to specyficzny segment rynku - duża specjalizacja sprawia, że wielu klientów nie rozumie oferty firm IT i korzyści, które płyną z automatyzacji rozwiązań i wykorzystania technologii. Z drugiej strony zespoły IT mają dużo pracy, a ich właściciele nie zawsze zdają sobie sprawy z potęgi reklamy firmy IT w internecie. Czy firmy IT potrzebują promocji w sieci, a jeśli tak, to jak reklamować usługi informatyczne oraz IT w internecie? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Pozycjonowanie w branży IT - wyzwania

Reklama usług informatycznych dla firm z obszaru IT nie jest zadaniem łatwym - wymaga specjalistycznej wiedzy, ścisłego kontaktu z klientem oraz cierpliwości. Jakie wyzwania czekają na właścicieli software house’ów i specjalistów ds. marketingu internetowego, którzy z nimi współpracują? Jest to trudna, specjalistyczna branża, która wymaga:

 • dobrego doboru słów kluczowych - frazy ogólne są zazwyczaj zbyt konkurencyjne i trudne do wypozycjonowania,
 • kompleksowej edukacji potencjalnych klientów,
 • przystępnych treści, pisanych zrozumiałym, prostym językiem, które wyjaśnią zawiłe kwestie z dziedziny IT,
 • rozbudowy struktury witryny,
 • ścisłej współpracy specjalisty, który tworzy strategię reklamową dla firmy IT z klientem, dzięki której specjalista SEO klub Google Ads może dobrze poznać branżę, oczekiwania i priorytety klienta, a także uzyska odpowiedź na swoje pytania i wątpliwości.

 

Reklama firmy IT - efekty możliwe do osiągnięcia w SEO

W portfolio naszych klientów z branży IT znajdują się firmy, które zdecydowały się na długotrwałą współpracę w zakresie SEO. Czym dokładnie się zajmują i jakie efekty osiągnęły?

 

Efekty SEO w branży IT po 20 miesiącach

Jedna z firm IT, z która współpracujemy od niemal 2 lat, trafiła do nas z polecenia. Strona nigdy wcześniej nie była pozycjonowana, mimo że firma wówczas działała na rynku już od 7 lat. Liczba fraz w top10 była minimalna (kilka fraz). Oferta firmy obejmuje stałą opiekę informatyczną dla firm (kontraktową) proponowaną w ramach usług outsourcingowych. Po 20 miesiącach pozycjonowania udało się osiągnąć następujące efekty:

 • Wzrost widoczność w top10 organicznych wyników wyszukiwania od początku współpracy

 • Wzrost widoczności w top10 organicznych wyników wyszukiwania od początku współpracy

 

Efekty pozycjonowania w branży IT po prawie 5 latach

Pozycjonowanie nigdy się nie kończy - rozumieją to nasi klienci, którzy są z nami od dłuższego czasu. Jednym z nich jest firma, która oferuje systemy zabezpieczeń i monitoringu serwerów dla firm do kontroli pracowników. Współpraca SEO trwa od 2017 roku do dziś, a firma regularnie odnotowuje wzrosty widoczności na kluczowe frazy. W tym czasie zbudowaliśmy widoczność:

 • 1250 fraz w top50:

 

 • ponad 400 frazy w top10:

 

 • 150 fraz w top3: 

 

Warto dodać, że na początku współpracy, w marcu 2017, klient miał jedynie kilka fraz w top10, żadnej frazy w top3. Dobre efekty pozycjonowania firmy IT prezentuje także poniższa tabela, w której znajdują się zmiany pozycji dla kluczowych fraz:

 

 

Zastanawiasz się nad pozycjonowaniem strony?

 

Reklama firm IT. Strategia SEO dla software house’ów

Jak reklamować firmy z branży IT oraz usługi informatyczne skutecznie i bezpiecznie? Kluczem do sukcesu jest dobrze zaplanowana strategia SEO. W naszej agencji każdy klient na początku współpracy wypełnia brief, czyli dokument, w którym przybliża ofertę swojej firmy, grupę docelową oraz oczekiwania w stosunku do pozycjonowania. Dzięki temu od razu jesteśmy w stanie ocenić, czy oczekiwania klienta są możliwe do spełnienia, czy też klient wymaga edukacji w zakresie możliwych efektów pozycjonowania firmy z branży IT. Jeśli klient oczekuje dwukrotnego wzrostu sprzedaży po kilku miesiącach, rozmawiamy z nim i wyjaśniamy ,jak działa reklama w internecie za pomocą SEO oraz jakich efektów i kiedy można się spodziewać. Czasem na efekty pozycjonowania trzeba poczekać, co potwierdzają case studies naszych klientów.

 

Potencjalne trudności związane z budowaniem strategii SEO dla firm z IT omawia Damian Jędrzejewski, specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni:

Opinia ze zdjęciem: IT to bardzo szeroka branża, w której zazwyczaj trudno znaleźć frazy które dokładnie opisują działalność klienta. Co więcej, ogólne frazy są zbyt konkurencyjne. Dlatego strategia fraz wymaga wiedzy i doświadczenia specjalisty SEO. Jeśli biznes ma charakter lokalny, to należy wykorzystać potencjał najpopularniejszych fraz i pozycjonować je na konkretne miejscowości, np "wdrożenie SAP Częstochowa". Każdy specjalista musi pamiętać, że kluczem do zbudowania optymalnej strategii SEO jest rozmowa z klientem i ścisłe określenie grupy docelowej. Jeśli klient wymaga edukacji, pozycjonowanie bloga może przynieść znacznie lepsze efekty niż czasochłonna rozbudowa struktury serwisu. Na blogu łatwiej wykorzystywać frazy long tail oraz frazy poradnikowe, a treści pomogą budować pozycję eksperta w branży.

 Damian Jędrzejewski, specjalista ds. pozycjonowania w Agencji Widoczni

 

 

Audyt SEO firmowych stron IT

Audyt SEO strony klienta to etap, którego nie można pominąć. Dzięki niemu specjalista jest w stanie sprawdzić stan optymalizacji strony pod kątem SEO oraz aktualne efekty generowane przez stronę (widoczność, ruch, konwersje). W trakcie audytu sprawdzamy:

 • czy strona ma treści, a jeśli tak, to czy są one oryginalne, wartościowe, zoptymalizowane i czy zawierają frazy kluczowe,
 • czy strona nie jest wyłączona z indeksu Google, nie zawiera błędów w linkach kanonicznych i przekierowaniach,
 • jaka jest struktura witryny i jak można ją rozbudować,
 • czy istnieją jakieś linki prowadzące do strony, a jeśli tak, to czy pochodzą z wartościowych stron, czy nie mają charakteru spamerskiego,
 • czy strona jest zoptymalizowana pod kątem technicznym (optymalizacja title i description, optymalizacja adresów URL.

Zastanawiasz się, czy Twoja strona potrzebuje optymalizacji?

 

Analiza konkurencji w SEO dla software house’ów i firm IT

Nie ma skutecznego pozycjonowania firm IT bez analizy konkurencji. Analiza SEO konkurencyjnych firm pozwala ocenić:

 • kto stanowi bezpośrednią konkurencję w wyszukiwarce Google,
 • w jaki sposób konkurenci budują strukturę strony i optymalizują ją pod kątem technicznym,
 • na jakie frazy kluczowe pozycjonuje się konkurencja,
 • jakie treści tworzy konkurencja
 • gdzie konkurencyjne firmy IT pozyskać linki.

Analiza konkurencji to nie kopiowanie działań, ale metoda pozyskiwania inspiracji do własnych działań pozycjonujących firmę IT czy software house.

 

Dobór słów kluczowych w pozycjonowaniu firm informatycznych

Analizę słów kluczowych należy rozpocząć od dokładnej analizy segmentu rynku, na którym działa firma IT. Software house będzie chciał promować się na inne frazy kluczowe niż firma oferuje naprawę sprzętu komputerowego. Opracowując listę fraz, warto wziąć pod uwagę ich miesięczną liczbę wyszukiwań. Teoretycznie im bardziej popularna fraza, tym lepiej. W praktyce jednak frazy ogólne nie są dobrym kierunkiem. Lepiej zbudować widoczność na dużą liczbę fraz long tail niż próbować wbić stronę na frazę ogólną “usługi IT”, która nie precyzuje, czego naprawdę szuka użytkownik. Jeśli oferujesz usługi dla firm z całej Polski, i tak możesz zainwestować w pozycjonowanie lokalne. Opracuj listę słów kluczowych ogólnych oraz long tail uwzględniających lokalizację, np. tworzenie aplikacji mobilnych Poznań, tworzenie stron RWD Kielce itp. Jak tworzymy listę słów kluczowych w reklamie usług informatycznych dla firm IT?

 • Rozpoczynamy rozmowę z klientem - co oferuje, co wyróżnia jego usługi i jakie są priorytety.
 • Opracowujemy listę słów kluczowych, wykorzystując narzędzia SEO, takie jak Planer słów kluczowych, Senuto.
 • Przesyłamy listę fraz do akceptacji klienta.
 • przyporządkowujemy frazy do poszczególnych podstron w taki sposób, by uniknąć kanibalizacji. W razie potrzeby planujemy rozbudowę struktury serwisu o nowe podstrony oraz stworzenie bloga.

 

 Podobne słowa kluczowe do frazy “usługi IT Poznań” w narzędziu Google Keyword Planner. Frazy obsługa informatyczna Poznań i obsługa informatyczna firm Poznań będą łatwiejsze do wypozycjonowania niż ogólna fraza “usługi IT”

  Frazy podobne do słowa kluczowego “usługi IT Poznań” w narzędziu Senuto

 

Tworzenie treści w SEO dla software house'u i firm IT

O czym pisać w reklamie branży IT, by budować widoczność, ruch i wizerunek eksperta? Podstawowe treści stanowi content znajdujący się na stronach ofertowych. Powinny znaleźć się w nim informacje istotne dla użytkowników szukających konkretnych usług, przekazane przystępnym językiem. Treści powinny być merytoryczne, czytelne i odpowiednio zoptymalizowane (z frazami kluczowymi, boldami, wypunktowanymi, akapitami i nagłówkami).

Oprócz treści ofertowych oraz treści na stronę główną warto stworzyć bloga. Dobrze zoptymalizowany blog, o tematyce dopasowanej do profilu działalności, potrafi szybko dać wzrosty widoczności. Umożliwia również rozbudowanie struktury linków wewnętrznych, pozyskanie linków zewnętrznych oraz budowanie wizerunku eksperta w branży. Jakie artykuły blogowe powinny znaleźć się w witrynie IT?

 • artykuły poradnikowe i edukacyjne,
 • raporty i zestawienia,
 • praktyczne artykuł, np. o tym, jak samemu zadbać o bezpieczeństwo sieci, prywatnego komputera.

Sprawdź, jak znaleźć temat na blog

 

Wypowiedź ze zdjęciem: Branża IT potrzebuje content marketingu - dzięki temu trafia do klientów szukających konkretnego rozwiązania i edukuje przyszłych. To ważne, by połączyć oba te elementy, czyli tworzyć treści, które będą jednocześnie maksymalnie merytoryczne, ale także zrozumiałe dla osób spoza branży. Nie zawsze będzie możliwe pogodzenie tego w jednym tekście, ale tutaj olbrzymie pole do popisu daje blog firmowy, który jest przestrzenią dla treści o różnym stopniu zaawansowania. Jako copywriterka muszę wykonać olbrzymią pracę, by przekazać specyfikę działalności klienta w sposób zrozumiały dla odbiorców. Jednocześnie zawsze liczę na merytoryczne wsparcie, ponieważ to właśnie współpraca na linii agencja-klient umożliwia dopracowanie tekstów tak, by wiedza w nich zawarta była w 100% aktualna. Pozwala to skutecznie budować i wzmacniać autorytet klienta w branży.

 Agata Stasik, Liderka Zespołu Content Marketingu

 

Reklama firmy IT. Optymalizacja techniczna strony

Jak reklamować usługi informatyczne? Istotnym elementem strategii pozycjonowania w branży IT jest techniczne SEO, czyli przystosowanie strony pod kątem technicznym do wymagań algorytmów Google. Dzięki tym zmianom roboty Google mogą lepiej odczytać zawartość witryny. W procesie optymalizacji witryn IT dbamy o następujące elementy:

 • optymalizację adresów URL w taki sposób, by zawierały frazy kluczowe i konkretnie informowały o zawartości strony,
 • wdrożenie przekierowań (np. z angielskich adresów URL na polskie),
 • zaplanowanie struktury linków wewnętrznych i jej wdrożenie,
 • stworzenie unikalnych title i description dla każdej podstrony,
 • poprawa szybkości działania strony,
 • wdrożenie tagów hreflang w przypadku stron wielojęzycznych.

Jak utworzyć dwie wersje strony w różnych językach w taki sposób, by były przyjazne dla pozycjonowania?

Jeżeli mamy domenę z końcówką .pl, to trudno będzie wypozycjonować ją w Niemczech. W związku z tym możemy wykupić nową domenę z końcówką .de. Wtedy mamy 2 domeny, pozycjonowane na różne kraje. Jeżeli mamy domenę z końcówką .com, która jest uniwersalna, to możemy różne wersje językowe podzielić na katalogi, np.

 • xyz.com\pl\
 • xyz.com\fr\
 • xyz.com\de\

Można także stworzyć subdomeny, takie jak:

 • pl.xyz.com
 • fr.xyz.com
 • de.xyz.com

Przy wszystkich rozwiązaniach należy zadbać, aby wersje językowe się przypadkiem ze sobą nie mieszały, tj. na wersji polskiej powinny być wszystkie treści i adresy URL po polsku, na wersji niemieckiej po niemiecku itd. Zdarza się, że pewne elementy, szczególnie te generowane systemowo, są pomijane. Poza tym należy uzupełnić tagi hreflang i sitemapy zgodnie z informacjami na stronie: https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions?hl=pl.

Łukasz Jabłoński, specjalista SEO w agencji widoczni

 

Reklama software house’ów i firm IT - budowa profilu linków

Profil linków to nieodłączny element skutecznej kampanii reklamowej w SEO. Do pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych dla firm IT warto wykorzystywać:

 • dobrze skategoryzowane zaplecza,
 • strony katalogów firm (na bieżąco aktualizowane),
 • fora internetowe, 
 • współprace partnerskie,
 • blogi o podobnej tematyce.

Można także:

 • stale publikować merytoryczne treści - wartościowy content pozwoli budować profil linków w sposób naturalny,
 • udzielać się na forach branżowych,
 • uczestniczyć w branżowych wydarzeniach (konferencje, warsztaty itp.).

Sprawdź więcej pomysłów na budowanie wartościowych linków do strony.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google?


Jak reklamować firmę IT w Google Ads?

Reklama Google Ads oferuje wiele rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb reklamowych firm IT i software house’ów. Sprawdźmy, jakie formaty reklam Google Ads warto wybrać.


Reklama w sieci wyszukiwania dla firmy IT

Pierwszy format reklamy Google Ads, który warto wykorzystać do promocji firmy IT, to reklama w sieci wyszukiwania. Jest to reklama w wynikach wyszukiwania, która najczęściej przybiera postać tekstową. Jak zoptymalizować kampanię w sieci wyszukiwania dla firmy z branży IT?

 • Wybierz odpowiednie słowa kluczowe - skup się na frazach logn tail, unikaj fraz zbyt ogólnych. Rozważ wykorzystanie fraz z uwzględnieniem lokalizacji.
 • Wybierz różne typy dopasowań słów kluczowych - zacznij od najwęższych typów i dla każdego z nich utwórz odrębną grupę reklam.
 • Zadbaj o treść reklamy - dodaj informacje, które mogą przyciągnąć odbiorców, popracuj nad CTA. Informuj o rabatach i ofertach specjalnych.
 • Określ budżet na kliknięcia - pamiętaj, że w branży IT niski budżet może nie przynieść oczekiwanych efektów.
 • Każdą z usług reklamuj w odrębnej grupie reklam.
 • Zadbaj o strony docelowe - powinny one rozwijać treść reklamy i zawierać informacje, które mogą przekonać odbiorców do konwersji.
 • Wykorzystaj liczby w treści reklamy, np. ponad 100 zadowolonych klientów itp.
 • Dodaj rozszerzenia, np. do konkretnych podstron, by zostały wyświetlone w reklamie i wyróżniły Twoją firmę w wynikach wyszukiwania.
 • Utwórz reklamę na urządzenia mobilne skierowaną na połączenia telefoniczne.


Remarketing - skuteczna reklama dla firm IT

Jak reklamować usługi IT w internecie? Wykorzystaj remarketing Google Ads. To reklama, która dociera do użytkownikóœ, którzy już weszli w interakcję z Twoją stroną www, ale nie zrealizowali celu lub przerwali jego realizację, np. nie wypełnili do końca formularza kontaktowego. Reklama remarketingowa pozwoli przypomnieć o Twojej ofercie. By wzmocnić przekaz, warto zaoferować rabat lub dodatkową usługę gratis.


Inne formaty reklamy dla software house’u

Dla firmy IT sprawdzi się też reklama Google Ads w formie video oraz w sieci reklamowej Google. Ta pierwsza jest relatywnie tania i umożliwia dotarcie do setek tysięcy osób, które korzystają z platformy YT na komputerach stacjonarnych i laptopach, urządzeniach mobilnych i telewizorach. Reklama w sieci reklamowej sprawdzi się jako uzupełnienie reklamy w sieci wyszukiwania i pozwoli budować świadomość marki.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online?

 

Jak reklamować firmę IT? Działania SXO

Zazwyczaj strony firmowe software house’ów i firm informatycznych są dobrze zoptymalizowane pod kątem User Experience. Mimo to warto wdrożyć następujące rozwiązania SXO, które poprawią liczbę konwersji oraz korzystanie ze strony:

 • dodanie call to action zachęcających do kontaktu na każdej podstronie ofertowej,
 • zaprezentowanie najważniejszych usług na stronie głównej,
 • wdrożenie menu okruszkowego na każdej z podstron,
 • możliwość rezerwacji na stronie spotkania - konsultacji dotyczącej usługi,
 • dodanie formularza kontaktowego,
 • poprawę struktury menu i nawigacji,
 • optymalizację szybkości działania strony,
 • zapewnienie dostępności i czytelności treści,
 • wdrożenie rozwiązań interaktywnych, które wskażą, że firma IT jest na bieżąco z nowoczesnymi technologiami.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną

 

Jak reklamować firmę IT w mediach społecznościowych?

System Facebook Ads oferuje szerokie możliwości kierowania reklamy dla firm IT. Sprawdźmy, jak przygotować skuteczną kampanię reklamową firmy IT na Facebooku i Instagramie.

 • Dobrze poznaj swoją grupę odbiorców i pamiętaj,żeby kierować reklamy do osób zajmujących stanowiska zarządcze w przedsiębiorstwach.
 • Utwórz reklamę skierowaną na odbiorców podobnych i niestandardowych.
 • Kieruj reklamy do osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami oraz do użytkowników, którzy są fanami innych firm z branży IT lub obserwują je.
 • Utwórz kampanię Facebook Ads dla firmy IT, której celem będzie pozyskiwanie leadów, budowa ruchu lub pozyskania konwersji.
 • Wybierz różne miejsca docelowe - główny kanał na FB i Instagramie na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych, prawa kolumna Facebooka, InstaStories czy rolki.
 • Twórz kampanie reklamowe skierowane do osób znajdujących się na różnych etapach ścieżki zakupowej.
 • Zainwestuj w retargeting za pomocą Piksela Facebooka i dotrzyj do osób, które odwiedziły Twoją stronę, ale nie ukończyły wypełnienia formularza kontaktowego.
 • Utwórz reklamę, która po kliknięciu przeniesie użytkownika do wstępnie wypełnionego formularza kontaktowego.
 • Sprawdzaj skuteczność reklam na różnych urządzeniach - być może reklamy na urządzenia mobilne są skuteczniejsze i to na nie warto przeznaczyć większy budżet.
 • Masz pozytywne opinie od klientów? Wykorzystaj je w przekazie reklamowym.
 • Podkreślaj zalety swojego produktu lub usługi w przekazie reklamowym.

 

 

Podsumowanie

Podobnie jak inne przedsiębiorstwa, firmy z branży IT potrzebują reklamy w internecie. Dobrze zaplanowane pozycjonowanie strony, uzupełnione o SXO oraz kampanie Google Ads i Facebook Ads umożliwiają poprawę widoczności strony w internecie, zbudowanie wartościowego ruchu oraz pozyskiwanie wielu konwersji i wzrost przychodów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować usługi IT w internecie?

Średnia ocen użytkowników4.43 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ