Pozycjonowanie software house'ów i firm z branży IT. Jak to robimy?

Pozycjonowanie software house ow i firm z branzy IT. Jak to robimy

Branża IT to specyficzny segment rynku - duża specjalizacja sprawia, że wielu klientów nie rozumie oferty firm IT i korzyści, które płyną z automatyzacji rozwiązań i wykorzystania technologii. Z drugiej strony zespoły IT mają dużo pracy, a ich właściciele nie zawsze zdają sobie sprawę z potęgi pozycjonowania i nie inwestują w SEO. Czy firmy IT potrzebują SEO, a jeśli tak, to dlaczego? Jak pozycjonować software house’y skutecznie i długofalowo? Poznaj nasze wskazówki.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt

 

Pozycjonowanie w branży IT - wyzwania

SEO dla firm z obszaru IT nie jest zadaniem łatwym - wymaga specjalistycznej wiedzy, ścisłego kontaktu z klientem oraz cierpliwości. jakie wyzwania w SEO czekają na właścicieli software house’ów i specjalistów ds. pozycjonowania, którzy z nimi współpracują? Jest to trudna, specjalistyczna branża, która wymaga:

 • dobrego doboru słów kluczowych - frazy ogólne są zazwyczaj zbyt konkurencyjne i trudne do wypozycjonowania,
 • kompleksowej edukacji potencjalnych klientów,
 • przystępnych treści, pisanych zrozumiałym, prostym językiem, które wyjaśnią zawiłe kwestie z dziedziny IT,
 • rozbudowy struktury witryny,
 • ścisłej współpracy specjalisty ds. pozycjonowania z klientem, dzięki której pozycjoner może dobrze poznać branżę, oczekiwania i priorytety klienta, a także uzyska odpowiedź na swoje pytania i wątpliwości.

W przypadku firm IT zdarza się, że oferta kierowana jest do sektora B2B, co wymusza również określony sposób komunikacji, a wiele firm decyduje się na oficjalny przekaz i zwracanie się do użytkowników per “Państwo”.

 

Długofalowe pozycjonowanie w branży informatycznej - możliwe efekty

W portfolio naszych klientów z branży IT znajdują się firmy, które zdecydowały się na długotrwałą współpracę w zakresie SEO. Czym dokładnie się zajmują i jakie efekty osiągnęły?

 

Efekty SEO w branży IT po 20 miesiącach

Jedna z firm IT, z która współpracujemy od niemal 2 lat, trafiła do nas z polecenia. Strona nigdy wcześniej nie była pozycjonowana, mimo że firma wówczas działała na rynku już od 7 lat. Liczba fraz w top10 była minimalna (kilka fraz). Oferta firmy obejmuje stałą opiekę informatyczną dla firm (kontraktową) proponowaną w ramach usług outsourcingowych. Po 20 miesiącach pozycjonowania udało się osiągnąć następujące efekty:

 • Wzrost widoczność w top10 organicznych wyników wyszukiwania od początku współpracy

 • Wzrost widoczności w top10 organicznych wyników wyszukiwania od początku współpracy

 

Efekty pozycjonowania w branży IT po prawie 5 latach

Pozycjonowanie nigdy się nie kończy - rozumieją to nasi klienci, którzy są z nami od dłuższego czasu. Jednym z nich jest firma, która oferuje systemy zabezpieczeń i monitoringu serwerów dla firm do kontroli pracowników. Współpraca SEO trwa od 2017 roku do dziś, a firma regularnie odnotowuje wzrosty widoczności na kluczowe frazy. W tym czasie zbudowaliśmy widoczność:

 • 1250 fraz w top50:

 

 • ponad 400 frazy w top10:

 

 • 150 fraz w top3: 

 

Warto dodać, że na początku współpracy, w marcu 2017, klient miał jedynie kilka fraz w top10, żadnej frazy w top3. Dobre efekty pozycjonowania firmy IT prezentuje także poniższa tabela, w której znajdują się zmiany pozycji dla kluczowych fraz:

 

 

Zastanawiasz się nad pozycjonowaniem strony?

 

Strategia pozycjonowania software house'ów i firm z branży IT

Jak pozycjonować firmy z branży IT skutecznie i bezpiecznie? Kluczem do sukcesu jest dobrze zaplanowana strategia SEO. W naszej agencji każdy klient na początku współpracy wypełnia brief, czyli dokument, w którym przybliża ofertę swojej firmy, grupę docelową oraz oczekiwania w stosunku do pozycjonowania. Dzięki temu od razu jesteśmy w stanie ocenić, czy oczekiwania klienta są możliwe do spełnienia, czy też klient wymaga edukacji w zakresie możliwych efektów pozycjonowania firmy z branży IT. Jeśli klient oczekuje dwukrotnego wzrostu sprzedaży po kilku miesiącach, rozmawiamy z nim i wyjaśniamy, jak działa pozycjonowanie oraz jakich efektów i kiedy można się spodziewać. Czasem na efekty pozycjonowania trzeba poczekać, co potwierdzają case studies naszych klientów.

 

Potencjalne trudności związane z budowaniem strategii SEO dla firm z IT omawia Damian Jędrzejewski, specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni:

Opinia ze zdjęciem: IT to bardzo szeroka branża, w której zazwyczaj trudno znaleźć frazy które dokładnie opisują działalność klienta. Co więcej, ogólne frazy są zbyt konkurencyjne. Dlatego strategia fraz wymaga wiedzy i doświadczenia specjalisty SEO. Jeśli biznes ma charakter lokalny, to należy wykorzystać potencjał najpopularniejszych fraz i pozycjonować je na konkretne miejscowości, np "wdrożenie SAP Częstochowa". Każdy specjalista musi pamiętać, że kluczem do zbudowania optymalnej strategii SEO jest rozmowa z klientem i ścisłe określenie grupy docelowej. Jeśli klient wymaga edukacji, pozycjonowanie bloga może przynieść znacznie lepsze efekty niż czasochłonna rozbudowa struktury serwisu. Na blogu łatwiej wykorzystywać frazy long tail oraz frazy poradnikowe, a treści pomogą budować pozycję eksperta w branży.

 Damian Jędrzejewski, specjalista ds. pozycjonowania w Agencji Widoczni

 

Czy firmy IT potrzebują SEO?

Wiele firm IT ma dużo klientów i dlatego uważa, że nie potrzebuje pozycjonowania. Czy tak jest naprawdę? Niekoniecznie. Klienci często szukają usług za pośrednictwem wyszukiwarki Google i samo prowadzenie firmy nie wystarczy. Strona powinna być widoczna w internecie i łatwa do odnalezienia przez klienta. Jeśli nie inwestujesz w pozycjonowanie stron, a Twoja konkurencja to robi, tracisz dużą liczbę potencjalnych klientów. 

 

Audyt SEO firmowych stron IT

Audyt SEO strony klienta to etap, którego nie można pominąć. Dzięki niemu specjalista jest w stanie sprawdzić stan optymalizacji strony pod kątem SEO oraz aktualne efekty generowane przez stronę (widoczność, ruch, konwersje). W trakcie audytu sprawdzamy:

 • czy strona ma treści, a jeśli tak, to czy są one oryginalne, wartościowe, zoptymalizowane i czy zawierają frazy kluczowe,
 • czy strona nie jest wyłączona z indeksu Google, nie zawiera błędów w linkach kanonicznych i przekierowaniach,
 • jaka jest struktura witryny i jak można ją rozbudować,
 • czy istnieją jakieś linki prowadzące do strony, a jeśli tak, to czy pochodzą z wartościowych stron, czy nie mają charakteru spamerskiego,
 • czy strona jest zoptymalizowana pod kątem technicznym (optymalizacja title i description, optymalizacja adresów URL.

Audyt SEO umożliwia zaplanowanie prac optymalizacyjnych, a także ocenę, ile czasu potrzebujemy na ich wdrożenie. Na podstawie audytu tworzymy także listę zaleceń optymalizacyjnych do wdrożenia dla klienta. Mogą one obejmować:

 • możliwość edycji nagłówków H1,
 • dodanie danych kontaktowych na każdej podstronie w stopce oraz na stronie kontakt,
 • dodanie menu okruszkowego (breadcrumbs),
 • językowe ujednolicenie strony (na stronach firm IT często zdarza się występowanie języka polskiego i angielskiego - np. wdrożenie adresów kanonicznych na polskich wersjach, przetłumaczenie bloga, wdrożenie polskich adresów URL),
 • wdrożenie rozwiązań poprawiających konwersje (formularz kontaktowy, dodanie call to action).

 

Analiza konkurencji w SEO dla software house’ów i firm IT

Nie ma skutecznego pozycjonowania firm IT bez analizy konkurencji. Analiza SEO konkurencyjnych firm pozwala ocenić:

 • kto stanowi bezpośrednią konkurencję w wyszukiwarce Google,
 • w jaki sposób konkurenci budują strukturę strony i optymalizują ją pod kątem technicznym,
 • na jakie frazy kluczowe pozycjonuje się konkurencja,
 • jakie treści tworzy konkurencja
 • gdzie konkurencyjne firmy IT pozyskać linki.

Analiza konkurencji to nie kopiowanie działań, ale metoda pozyskiwania inspiracji do własnych działań pozycjonujących firmę IT czy software house.

 

Dobór słów kluczowych w pozycjonowaniu firm informatycznych

Analizę słów kluczowych należy rozpocząć od dokładnej analizy segmentu rynku, na którym działa firma IT. Software house będzie chciał promować się na inne frazy kluczowe niż firma oferuje naprawę sprzętu komputerowego. Opracowując listę fraz, warto wziąć pod uwagę ich miesięczną liczbę wyszukiwań. Teoretycznie im bardziej popularna fraza, tym lepiej. W praktyce jednak frazy ogólne nie są dobrym kierunkiem. Lepiej zbudować widoczność na dużą liczbę fraz long tail niż próbować wbić stronę na frazę ogólną “usługi IT”, która nie precyzuje, czego naprawdę szuka użytkownik. Jeśli oferujesz usługi dla firm z całej Polski, i tak możesz zainwestować w pozycjonowanie lokalne. Opracuj listę słów kluczowych ogólnych oraz long tail uwzględniających lokalizację, np. tworzenie aplikacji mobilnych Poznań, tworzenie stron RWD Kielce itp. Jak tworzymy listę słów kluczowych dla firmy IT?

 • Rozpoczynamy rozmowę z klientem - co oferuje, co wyróżnia jego usługi i jakie są priorytety.
 • Opracowujemy listę słów kluczowych, wykorzystując narzędzia SEO, takie jak Planer słów kluczowych, Senuto.
 • Przesyłamy listę fraz do akceptacji klienta.
 • przyporządkowujemy frazy do poszczególnych podstron w taki sposób, by uniknąć kanibalizacji. W razie potrzeby planujemy rozbudowę struktury serwisu o nowe podstrony oraz stworzenie bloga.

 

 Podobne słowa kluczowe do frazy “usługi IT Poznań” w narzędziu Google Keyword Planner. Frazy obsługa informatyczna Poznań i obsługa informatyczna firm Poznań będą łatwiejsze do wypozycjonowania niż ogólna fraza “usługi IT”

  Frazy podobne do słowa kluczowego “usługi IT Poznań” w narzędziu Senuto

 

Tworzenie treści w SEO dla software house'u i firm IT

O czym pisać w pozycjonowaniu branży iT, by budować widoczność, ruch i wizerunek eksperta? Podstawowe treści stanowi content znajdujący się na stronach ofertowych. Powinny znaleźć się w nim informacje istotne dla użytkowników szukających konkretnych usług, przekazane przystępnym językiem. Treści powinny być merytoryczne, czytelne i odpowiednio zoptymalizowane (z frazami kluczowymi, boldami, wypunktowanymi, akapitami i nagłówkami).

Oprócz treści ofertowych oraz treści na stronę główną warto stworzyć bloga. Dobrze zoptymalizowany blog, o tematyce dopasowanej do profilu działalności, potrafi szybko dać wzrosty widoczności. Umożliwia również rozbudowanie struktury linków wewnętrznych, pozyskanie linków zewnętrznych oraz budowanie wizerunku eksperta w branży. Jakie artykuły blogowe powinny znaleźć się w witrynie IT?

 • artykuły poradnikowe i edukacyjne,
 • raporty i zestawienia,
 • praktyczne artykuł, np. o tym, jak samemu zadbać o bezpieczeństwo sieci, prywatnego komputera.

Sprawdź, jak znaleźć temat na blog

 

Wypowiedź ze zdjęciem: Branża IT potrzebuje content marketingu - dzięki temu trafia do klientów szukających konkretnego rozwiązania i edukuje przyszłych. To ważne, by połączyć oba te elementy, czyli tworzyć treści, które będą jednocześnie maksymalnie merytoryczne, ale także zrozumiałe dla osób spoza branży. Nie zawsze będzie możliwe pogodzenie tego w jednym tekście, ale tutaj olbrzymie pole do popisu daje blog firmowy, który jest przestrzenią dla treści o różnym stopniu zaawansowania. Jako copywriterka muszę wykonać olbrzymią pracę, by przekazać specyfikę działalności klienta w sposób zrozumiały dla odbiorców. Jednocześnie zawsze liczę na merytoryczne wsparcie, ponieważ to właśnie współpraca na linii agencja-klient umożliwia dopracowanie tekstów tak, by wiedza w nich zawarta była w 100% aktualna. Pozwala to skutecznie budować i wzmacniać autorytet klienta w branży.

 Agata Stasik, Liderka Zespołu Content Marketingu

 

SEO dla IT - optymalizacja techniczna strony 

Istotnym elementem strategii pozycjonowania w branży IT jest techniczne SEO, czyli przystosowanie strony pod kątem technicznym do wymagań algorytmów Google. Dzięki tym zmianom roboty Google mogą lepiej odczytać zawartość witryny. W procesie optymalizacji witryn IT dbamy o następujące elementy:

 • optymalizację adresów URL w taki sposób, by zawierały frazy kluczowe i konkretnie informowały o zawartości strony,
 • wdrożenie przekierowań (np. z angielskich adresów URL na polskie),
 • zaplanowanie struktury linków wewnętrznych i jej wdrożenie,
 • stworzenie unikalnych title i description dla każdej podstrony,
 • poprawa szybkości działania strony,
 • wdrożenie tagów hreflang w przypadku stron wielojęzycznych.

Jak utworzyć dwie wersje strony w różnych językach w taki sposób, by były przyjazne dla pozycjonowania?

Jeżeli mamy domenę z końcówką .pl, to trudno będzie wypozycjonować ją w Niemczech. W związku z tym możemy wykupić nową domenę z końcówką .de. Wtedy mamy 2 domeny, pozycjonowane na różne kraje. Jeżeli mamy domenę z końcówką .com, która jest uniwersalna, to możemy różne wersje językowe podzielić na katalogi, np.

 • xyz.com\pl\
 • xyz.com\fr\
 • xyz.com\de\

Można także stworzyć subdomeny, takie jak:

 • pl.xyz.com
 • fr.xyz.com
 • de.xyz.com

Przy wszystkich rozwiązaniach należy zadbać, aby wersje językowe się przypadkiem ze sobą nie mieszały, tj. na wersji polskiej powinny być wszystkie treści i adresy URL po polsku, na wersji niemieckiej po niemiecku itd. Zdarza się, że pewne elementy, szczególnie te generowane systemowo, są pomijane. Poza tym należy uzupełnić tagi hreflang i sitemapy zgodnie z informacjami na stronie: https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions?hl=pl.

Łukasz Jabłoński, specjalista SEO w agencji widoczni

 

Pozycjonowanie dla software house’ów i firm IT - budowa profilu linków

Profil linków to nieodłączny element skutecznej kampanii pozycjonowania. Do pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych dla firm IT warto wykorzystywać:

 • dobrze skategoryzowane zaplecza,
 • strony katalogów firm (na bieżąco aktualizowane),
 • fora internetowe, 
 • współprace partnerskie,
 • blogi o podobnej tematyce.

Można także:

 • stale publikować merytoryczne treści - wartościowy content pozwoli budować profil linków w sposób naturalny,
 • udzielać się na forach branżowych,
 • uczestniczyć w branżowych wydarzeniach (konferencje, warsztaty itp.).

Sprawdź więcej pomysłów na budowanie wartościowych linków do strony.

 

Inne działania - UX i optymalizacja konwersji oraz Social Media dla firm IT

Zazwyczaj strony firmowe software house’ów i firm informatycznych są dobrze zoptymalizowane pod kątem User Experience. Mimo to warto wdrożyć następujące rozwiązania, które poprawią liczbę konwersji oraz korzystanie ze strony:

 • dodanie call to action zachęcających do kontaktu na każdej podstronie ofertowej,
 • zaprezentowanie najważniejszych usług na stronie głównej,
 • wdrożenie menu okruszkowego,
 • dodanie formularza kontaktowego,
 • poprawę struktury menu i nawigacji.

Firmy IT powinny także inwestować w swój wizerunek w mediach społecznościowych. Warto, by korzystały nie tylko z Facebooka, ale i LinkedIn, n aktórym znajdują się ich potencjalni klienci. W przypadku oferowania usług na rynek polski i zagraniczny, warto stworzyć profil w serwisie Clutch i zadbać o pozyskanie opinii klientów.

Prowadzisz biznes lokalny?

 

Podsumowanie

Czy firmy IT potrzebują pozycjonowania? Oczywiście! Jak w każdej innej branży software house’y muszą zainwestować w marketing internetowy, by być widocznym w internecie i poinformować użytkowników o swoich usługach. By zbudowac dobrą strategię SEO, należy najpierw poznać branże i oczekiwania, wybrać słowa kluczowe, które dobrze opisują działalność firmy, a następnie wdrożyć optymalizacje i pozyskać linki zewnętrzne oraz stworzyć merytoryczne wiedzy. Na efekty warto jednak poczekać, ponieważ konkurencja jest duża, a SEO dla firm IT ma charakter długoterminowy. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
4.9
4.9

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 470 pozytywnych opinii w Google i 45 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie software house'ów i firm z branży IT. Jak to robimy?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 139 głosów

UDOSTĘPNIJ