31 wtyczek do Wordpressa, które wzbogacą Twój blog

wtyczki wordpress blog

Co to jest plugin na Wordpressie?

Popularność WordPressa wśród blogerów i właścicieli stron wynika nie tylko z prostej, intuicyjnej obsługi. Użytkownicy mają do dyspozycji tysiące użytecznych wtyczek, które pozwalają dowolnie wzbogacać stronę o kolejne funkcje. Zbyt wiele zainstalowanych pluginów na WordPressie również nie jest wskazane, ponieważ obciąża stronę i źle wpływa na pozycjonowanie.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

Jakie wtyczki WordPressa warto przede wszystkim dodać do strony?

Użytkownicy, którzy korzystają z platformy WordPress.org mają możliwość dodania do kokpitu oprogramowania, które będzie wzbogacało ją w nowe funkcje lub pomagało lepiej zarządzać i pozycjonować stronę. To oprogramowanie nazywamy pluginem lub po polsku wtyczką. Działania związane z wtyczkami - wyszukiwanie wtyczek, instalacja, zarządzanie odbywają się w kokpicie. W menu po lewej stronie mamy zakładkę “wtyczki”. Po rozwinięciu dostajemy dostęp do:

 • widoku zainstalowanych już wtyczek - dzięki temu możemy nimi zarządzać, usuwać niepotrzebne, czasowo wyłączać te, których na razie nie potrzebujemy itd.
 • wyszukiwarki wtyczek - za pomocą nazwy wtyczki lub słowa kluczowego, które opisuje jej funkcję wyszukujemy wtyczkę, następnym krokiem jest już instalacja wtyczki
 • widoku edycji - to funkcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy mają wiedzę programistyczną, w edytorze widzimy kod źródłowy wtyczki i tym samym może wdrożyć własne modyfikacje.

Większość pluginów na Wordpressie jest za darmo, ale oczywiście znajdą się i płatne wersje, z zaawansowanymi funkcjami.

 

Najczęściej popełniane błędy na WordPress! Wideo

Zobacz wywiad LIVE z ekspertem widoczni

 

Jakie wtyczki poleciłbyś blogerom?

Okiem blogera

Okiem blogera:

Mam doświadczenie z wieloma wtyczkami do Wordpressa. Oto lista tych, które uważam za godne uwagi:

1. Antispam Bee – blokuje spam w komentarzach. Robi to dużo lepiej niż Akismet, którego używałem kiedyś. Od pewnego czasu korzystam z systemu komentarzy Disqus, więc już nie potrzebuję Antispam Bee, ale polecam ją każdemu, komu może się przydać.

2. Broken Link Checker – sprawdza, czy wszystkie linki na stronie działają. To ważne ze względu na użytkowników (żeby mój blog nie odsyłał ich donikąd) oraz Google (niedziałające linki negatywnie wpływają na pozycjonowanie).

3. Disqus Conditional Load – nie jestem za bardzo techniczny i zainstalowanie na blogu standardowej wtyczki do komentarzy Disqus z jakiegoś powodu mi się nie udawało. Z DCL poszło gładko, w dodatku podobno działa ona szybciej niż oryginalna wtyczka Disqus.

4. Filenames to Latin – nie wszystkie serwery poprawnie czytają pliki, które mają w nazwach polskie znaki. Ta wtyczka podmienia je podczas przesyłania na łacińskie odpowiedniki (czyli żółw.jpg zmienia się zolw.jpg).

5. Sierotki – wtyczka usuwająca wiszące spójniki na końcach wierszy. Nie każdy zwraca na nie uwagę, ale mnie jako dziennikarza i wydawcę bardzo drażnią, więc cieszę się, że automat likwiduje ten stres

 

Marek Jankowski, MalaWielkaFirma.pl

 

Natłok wtyczek - jakie wybrać?

Każdy, kto choć raz zajrzał do wyszukiwarki pluginów, wie, że jest ich setki w każdej dziedzinie. Jak wybrać odpowiednią wtyczkę do Wordpressa? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na ocenę wtyczki przez innych użytkowników, zasięgnąć opinii na stronach branżowych i doczytać dokładnie informacje o jej działaniu. To ważne ze względów bezpieczeństwa. Niskiej jakości wtyczki mogą ułatwić hakerom dostęp do bloga. Lepiej korzystać tylko z zaufanych dostawców.

Innym problemem może być nieprawidłowe działanie wtyczki w zestawieniu z szablonem strony. Może to objawiać się problemami z wyświetlaniem się strony, wolniejszym działaniem itp.

Również płatności mają znaczenie. Poza bezpłatnymi, są wtyczki, które wymagają dokonania jednorazowej płatności i takie, które są płatne w formie abonamentu. Decyzja należy do Ciebie.

 

Wtyczki zapewniające bezpieczeństwo

Blog na Wordpressie może paść ofiarą ataków hakerskich lub zostać zasypany spamem. Niezbędne są wtyczki, które chronią przed niechcianymi komentarzami. Odfiltrowuje głównie spam zagraniczny, nie potrafi jednak ocenić jakości komentarzy polskich. Jest narzędziem, które wyręczy administratora strony. Bez niej każdego dnia trzeba byłoby poświęcić czas na usuwanie spamu spod artykułów. Niezależnie od posiadanej wtyczki, warto obserwować komentarze i dodatkowo moderować je ręcznie.


Warto skorzystać także z wtyczek, które zapobiegają włamaniom na blog. Takie pluginy śledzą ruch przychodzący na stronę i wykrywają podejrzane działania. Zgodnie z obietnicą twórców, wtyczki zapobiegają próbom ataków, informują o dokonanym włamaniu i pozwalają wdrożyć dodatkowe zabezpieczenie podczas logowania się użytkowników do kokpitu. Wiele darmowych wtyczek chroniących przed działaniem hakerów ma swoje rozszerzone płatne wersje, które pozwalają uzyskać jeszcze lepsze zabezpieczenie. To dobra propozycja dla osób, które za pośrednictwem bloga prowadzą również sprzedaż, mają dużą liczbę odbiorców, a wszelkie przerwy w działaniu bloga, generowałyby straty finansowe.

Popularne wtyczki chroniące przed spamem i hakerami:

 • Akismet Anti-Spam
 • Wordfence Security – Firewall & Malware Scan
 • BulletProof Security
 • All In One WP Security & Firewall
wordfence wtyczka bezpieczenstwo

 Żródło: www.wordfence.com

 

Analityka strony

Podobnie jak każda inna strona, blog na Wordpressie może korzystać z Google Analytics. Aby go dodać do strony, niezbędne jest zainstalowanie wtyczki. Istnieje jednak wiele innych narzędzi analitycznych, stworzonych specjalnie z myślą o Wordpressie, pośród nich znajdziesz narzędzia, które umożliwiają: analizę ruchu na stronie, badanie ruchu przychodzącego, śledzenie konwersji i inne.

Lista wtyczek wspierających analitykę strony na Wordpressie:

 • MonsterInsights
 • WP Power Stats
 • WP Power Stats
 • Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights

Chcesz pozycjonować swoją stronę na WordPressie? Zobacz naszą ofertę

monsterinsights wtyczka analityka

 Źródło: www.monsterinsights.com

 

Pozycjonowanie i optymalizacja bloga

Bezpłatne pluginy znacznie ułatwiają i porządkują proces optymalizacji strony. Dzięki nim, nie musisz być ekspertem, aby zmodyfikować metadane i przygotować prawidłowo wyświetlający się opis do wyszukiwarki czy zoptymalizować zdjęcia. Poprawność ma również znaczenie, dlatego z myślą o pozycjonowaniu strony warto zainstalować wtyczki, które wykryją niedziałające linki i błędy w kodzie.

Wtyczki WordPressa wspierające pozycjonowanie i optymalizację strony:

 • Yoast SEO plugins
 • Broken Link Checker – Find and Fix Dead Links
 • LinkPatrol
 • SEO Friendly Images
 • W3C validation auto check
 • OptinMonster
 • Google XML Sitemaps
 • Title Experiments Free
 • Schema – All In One Schema Rich Snippets

 

Okiem blogera

Vademecum Blogera

Vademecum Blogera

Wtyczka na Wordpressa, bez której nie mogłabym się już dziś obejść to SEO by Yoast. Nieodzowna z punktu widzenia pozycjonowania i optymalizacji strony. Wtyczka, która pozwala zoptymalizować całego bloga i dowolny, pojedynczy wpis pod kątem SEO.
Osobiście zmusza mnie do poszukania (sprawdzenia w Google Plannerze), na jaką frazę kluczową chciałabym pozycjonować dany tekst. Następnie kontroluje to, co napisałam pod kątem tzw. readibility, czyli czytelności (przypomina np. o użyciu w tekście nagłówków h2, h3) i pod kątem SEO. Sprawdza tekst pod kątem wybranego przez nas słowa kluczowego - czy pojawia się w tekście w wystarczająco często. Sprawdza, czy dobrze zoptymalizowaliśmy użyte w danym poście zdjęcia. We wskazówkach pod tekstem przypomina o dodaniu Alt Tagu, czyli opisu do zdjęć, który zobaczą wyszukiwarki. Pozwala ustalić i wybrać, które zdjęcie z tekstu pójdzie za nim w świat w media społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter.


No i właśnie ta wtyczka jest jednocześnie bardzo pomocna w lepszym zoptymalizowaniu i skonfigurowaniu naszej strony i naszej obecności w mediach społecznościowych. Tu np. pomaga w dodaniu tzw. Twitter Cards (kart z opisem i zdjęciem z danego wpisu, podczepiających się automatycznie pod udostępniany na Twitterze link).


Chciałabym oprzeć strategię pozycjonowania moich blogów tematycznych: o zdrowym stylu życia MODA NA BIO i drugiego o zwiedzaniu Paryża BEATA RED - na udostępnianiu powiązanych tematycznie zdjęć na Pintereście, właśnie ta wtyczka pomaga mi w optymalizacji zdjęć pod Pinteresta.
Po pierwsze, już na starcie pomaga w walidacji strony na Pintereście (tzn. sprawdzeniu jej adresu, co w przeciwnym razie, bez tej wtyczki wymagałoby większych umiejętności technicznych). Dalej pomaga w dodaniu tzw. Rich Pins. Dzięki czemu przesyłane przez nas na Pinterest piny zostają automatycznie wzbogacone o favicon naszej strony oraz tytuł wpisu, do którego linkują. A to sprawia, że to nasze piny wypadają lepiej w pinterestowym streamie (tzn. są dłuższe, bardziej widoczne, no i przez to wyglądają bardziej profesjonalnie).
To wszystko bez odrobiny wysiłku, dzięki wtyczce SEO by Yoast. Która pomaga nie tylko w lepszym wypozycjonowaniu kolejnych wpisów, ale i w lepszym pozycjonowaniu ich w mediach społecznościowych. Co w dzisiejszych czasach jest po prostu nieodzowne.

 

Beata Redzimska, vademecumblogera.pl

 

Marketing i pozyskiwanie odbiorców

Warto zadbać o to, aby blog pozwalał na interakcję z czytelnikami - poprzez łatwy formularz kontaktowy, funkcje do dzielenia się treścią w mediach społecznościowych, komentowanie przez konto na Facebooku i zapisywanie się na newsletter. Dzięki odpowiednim wtyczkom na WordPressie zwiększysz szanse na to, że czytelnicy powrócą na Twojego bloga i dodatkowo przyczynia się do jego promowania.

Wtyczki WordPressa pomagające pozyskiwać czytelników: 

 • Simple Like Page Plugin
 • MailPoet Plugin
 • WordPress Forms Plugin
 • Gravity Forms
 • Ninja Forms
 • Jetpack Comments
 • PushCrew Plugin
 • Bloom Plugin
jetpack wtyczki marketing

 Źródło: jetpack.com

 

Okiem blogera

napokladziezycia.pl

Korzystam z kilku wtyczek dla WP, ale jeśli chodzi o moje ulubione, to zdecydowanie mogę polecić Easy Google Fonts oraz Social Media and Share Icons (Ultimate Social Media). Ta pierwsza pomaga przy zmianie czcionek w różnych sekcjach naszego bloga. Jeżeli korzystasz z darmowego motywu na WP pewnie znasz ten ból, kiedy określony motyw bardzo Ci się podoba, ale ma ustawiony np. za mały rozmiar czcionki w pasku bocznym czy poście. Easy Google Fonts pozwala to zmienić.

Drugą wtyczką, którą warto się zainteresować jest Ultimate Social Media. Jej instalacja i obsługa jest banalnie prosta, a efekt zadowalający jak na darmową wersję (możesz też wykupić opcję premium). Znajdziesz tu takie funkcje jak: szeroki wybór ikon mediów społecznościowych (również tych mniej znanych w polskiej blogosferze), przypisywanie ikonom różnych zadań (polub, udostępnij, odwiedź mój profil), personalizacja wyglądu danej ikony, przyciski Facebooka na końcu postu, tworzenie tzw. pop-up'u i inne. To moja must-have na blogu. Możliwe, że również będzie taką wtyczką dla Ciebie.

 

Irmina, napokladziezycia.pl

 

Sprzedaż i zarabianie na Wordpressie

Jeśli Twoim celem jest realizowanie sprzedaży na blogu, konieczne jest wzbogacenie go o wtyczki zakupowe. Tym samym na Twoim blogu może powstać mały sklep internetowy, wyposażony w podstawowe funkcje. Wtyczki WordPressa sprawdzą się przy małej skali sprzedaży. Gdy Twój sklep na Wordpressie się rozwinie, lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie go na platformę sklepową. Dodatkowo niezbędne jest także dodanie wtyczek umożliwiających internetowe płatności, np. za pośrednictwem PayPala.

Wtyczki WordPressa ułatwiające sprzedaż:

 • WP eCommerce
 • WooCommerce
 • Cart66 eCommerce Plugin
 • Easy Digital Downloads
 • WP Easy Paypal Payment Accept
 • eCommerce Product Catalog Plugin
wpcommerce wtyczka

 Źródło: wpecommerce.org

 

Funkcja widgetów

Widgety w pewnym sensie przypominają wtyczki. Również służą do zwiększenia funkcjonalności strony. Różnica polega na tym, że widget to oprogramowanie, które wiąże się z wyświetlaniem czegoś na naszej stronie. Nie ma więc widgetów sprawdzających literówki czy błędy w kodzie, ale są za to widgety w formie animowanych banerów lub grafik do polubień na Facebooku. Wordpress wskazuje, w jakich miejscach na stronie można dodawać widgety. Zwykle są to pole boczne strony i stopka.

Widgety dodajemy wchodząc w zakładkę wygląd. Tam po rozwinięciu ukaże się kategoria Widgety. W tej kategorii możemy także w prosty sposób zarządzać widgetami, np. manipulując ich kolejnością wyświetlania, uzupełniając je o odpowiednie linki, teksty i zdjęcia itd. Widgety to niezbędny element w przypadku wyświetlania reklam.

Przykłady przydatnych widgetów na Wordpressa:

 • Simple Social Icons
 • WP Call Button
 • WPforms
 • Recent Posts Widget With Thumbnails
 • Maps Widget for Google Maps 
 • WP-PostRatings

 

Czy warto korzystać z wtyczek na Wordpressie?

Początkujące osoby zwykle nie odczuwają potrzeby dodawania pluginów, wzbogacających stronę. Jednak każdy, kto poważnie myśli o rozwoju i promocji bloga powinien rozważyć przynajmniej instalację wtyczek do analityki, pozycjonowania i optymalizacji. Jakie wtyczki będą jeszcze potrzebne? To powinno wyklarować się wraz ze wzrostem liczby użytkowników i odkrywaniem ich oczekiwań.

 

 

FAQ - Pytania i odpowiedzi

 

Co to jest plugin?

Plugin to nic innego jak wtyczka, która rozszerza stronę na Wordpress o nowe funkcje i możliwości. Wtyczki dzielimy na podstawowe i zaawansowane.

Ile kosztują wtyczki do Wordpressa?

Większość wtyczek dostępnych dla Wordpressa jest bezpłatna. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanych funkcjach, będziesz musiał liczyć się z kosztami. Istnieją wtyczki, które wymagają dokonania jednorazowej płatności i takie, które są płatne w formie abonamentu.

Jak zainstalować nową wtyczkę do Wordpressa?

Cały proces dodawania nowych pluginów odbywa się poprzez kokpit oprogramowania. To tam możemy znaleźć interesujące wtyczki, zainstalować je, a także zarządzać nimi. W menu po lewej stronie znajduje się zakładka „wtyczki”

Jak wybrać odpowiednią wtyczkę do Wordpressa?

Warto zwracać uwagę na ocenę wtyczki przez innych użytkowników, zasięgnąć opinii na stronach branżowych i doczytać dokładnie informacje o jej działaniu. To ważne ze względów bezpieczeństwa. Niskiej jakości wtyczki mogą ułatwić hakerom dostęp do bloga. Lepiej korzystać tylko z zaufanych dostawców.

W jakim celu instaluje się wtyczki na Wordpressie?

Wtyczki mogą być instalowane w różnym celu. Najpopularniejsze z nich to ze zapewniające bezpieczeństwo, wspierające analitykę na stronie, porządkujące proces optymalizacji strony, ułatwiające komunikację z odbiorcami. Istnieją także wtyczki zakupowe wspierające sprzedaż online.

 

Zastanawiasz się ile czasu zajmuje pozycjonowanie strony internetowej? Zobacz nasze przykłady!

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
31 wtyczek do Wordpressa, które wzbogacą Twój blog

Średnia ocen użytkowników4.31 na podstawie 137 głosów

UDOSTĘPNIJ