31 wtyczek do Wordpressa, które wzbogacą Twój blog

Co to jest plugin na Wordpressie?

Popularność WordPressa wśród blogerów i właścicieli stron wynika nie tylko z prostej, intuicyjnej obsługi. Użytkownicy mają do dyspozycji tysiące użytecznych wtyczek, które pozwalają dowolnie wzbogacać stronę o kolejne funkcje. Zbyt wiele zainstalowanych pluginów na WordPressie również nie jest wskazane, ponieważ obciąża stronę. Które więc wtyczki warto przede wszystkim dodać do strony?

Użytkownicy, którzy korzystają z platformy WordPress.org mają możliwość dodania do strony oprogramowania, które będzie wzbogacało ją w nowe funkcje lub pomagało lepiej nią zarządzać. To oprogramowanie nazywamy pluginem lub po polsku wtyczką. Działania związane z wtyczkami - wyszukiwanie wtyczek, instalacja, zarządzanie odbywają się w kokpicie. W menu po lewej stronie mamy zakładkę “wtyczki”. Po rozwinięciu dostajemy dostęp do:

  • widoku zainstalowanych już wtyczek - dzięki temu możemy nimi zarządzać, usuwać niepotrzebne, czasowo wyłączać te, których na razie nie potrzebujemy itd.
  • wyszukiwarki wtyczek - za pomocą nazwy wtyczki lub słowa kluczowego, które opisuje jej funkcję wyszukujemy wtyczkę, następnym krokiem jest już instalacja wtyczki
  • widoku edycji - to funkcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy mają wiedzę programistyczną, w edytorze widzimy kod źródłowy wtyczki i tym samym może wdrożyć własne modyfikacje.

Większość pluginów na Wordpressie jest za darmo, ale oczywiście znajdą się i płatne wersje, z zaawansowanymi funkcjami.

Najczęściej popełniane błędy na WordPress! Wideo

Zobacz wywiad LIVE z ekspertem widoczni
Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej?

Źródło: wordpress.org

Okiem blogera
MAŁA WIELKA FIRMA

Jakie wtyczki poleciłbyś blogerom?

Okiem blogera:

Mam doświadczenie z wieloma wtyczkami do Wordpressa. Oto lista tych, które uważam za godne uwagi:

1. Antispam Bee – blokuje spam w komentarzach. Robi to dużo lepiej niż Akismet, którego używałem kiedyś. Od pewnego czasu korzystam z systemu komentarzy Disqus, więc już nie potrzebuję Antispam Bee, ale polecam ją każdemu, komu może się przydać.

2. Broken Link Checker – sprawdza, czy wszystkie linki na stronie działają. To ważne ze względu na użytkowników (żeby mój blog nie odsyłał ich donikąd) oraz Google (niedziałające linki negatywnie wpływają na pozycjonowanie).

3. Disqus Conditional Load – nie jestem za bardzo techniczny i zainstalowanie na blogu standardowej wtyczki do komentarzy Disqus z jakiegoś powodu mi się nie udawało. Z DCL poszło gładko, w dodatku podobno działa ona szybciej niż oryginalna wtyczka Disqus.

4. Filenames to Latin – nie wszystkie serwery poprawnie czytają pliki, które mają w nazwach polskie znaki. Ta wtyczka podmienia je podczas przesyłania na łacińskie odpowiedniki (czyli żółw.jpg zmienia się zolw.jpg).

5. Sierotki – wtyczka usuwająca wiszące spójniki na końcach wierszy. Nie każdy zwraca na nie uwagę, ale mnie jako dziennikarza i wydawcę bardzo drażnią, więc cieszę się, że automat likwiduje ten stres

 

marek circle

Marek Jankowski, MalaWielkaFirma.pl

W natłoku wtyczek

Każdy, kto choć raz zajrzał do wyszukiwarki pluginów, wie, że jest ich setki w każdej dziedzinie. Jak wybrać odpowiednią? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na ocenę wtyczki przez innych użytkowników, zasięgnąć opinii na stronach branżowych i doczytać dokładnie informacje o jej działaniu. To ważne ze względów bezpieczeństwa. Niskiej jakości wtyczki mogą ułatwić hakerom dostęp do bloga. Lepiej korzystać tylko z zaufanych dostawców.

Innym problemem może być nieprawidłowe działanie wtyczki w zestawieniu z szablonem strony. Może to objawiać się problemami z wyświetlaniem się strony, wolniejszym działaniem itp.

Również płatności mają znaczenie. Poza bezpłatnymi, są wtyczki, które wymagają dokonania jednorazowej płatności i takie, które są płatne w formie abonamentu. Decyzja należy do Ciebie.

Wtyczki zapewniające bezpieczeństwo

Blog na Wordpressie może paść ofiarą ataków hakerskich lub zostać zasypany spamem. Niezbędne są wtyczki, które chronią przed niechcianymi komentarzami. Odfiltrowuje głównie spam zagraniczny, nie potrafi jednak ocenić jakości komentarzy polskich. Jest narzędziem, które wyręczy administratora strony. Bez niej każdego dnia trzeba byłoby poświęcić czas na usuwanie spamu spod artykułów. Niezależnie od posiadanej wtyczki, warto obserwować komentarze i dodatkowo moderować je ręcznie.


Warto skorzystać także z wtyczek, które zapobiegają włamaniom na blog. Takie pluginy śledzą ruch przychodzący na stronę i wykrywają podejrzane działania. Zgodnie z obietnicą twórców, wtyczki zapobiegają próbom ataków, informują o dokonanym włamaniu i pozwalają wdrożyć dodatkowe zabezpieczenie podczas logowania się użytkowników do kokpitu. Wiele darmowych wtyczek chroniących przed działaniem hakerów ma swoje rozszerzone płatne wersje, które pozwalają uzyskać jeszcze lepsze zabezpieczenie. To dobra propozycja dla osób, które za pośrednictwem bloga prowadzą również sprzedaż, mają dużą liczbę odbiorców, a wszelkie przerwy w działaniu bloga, generowałyby straty finansowe.

Popularne wtyczki chroniące przed spamem i hakerami:

Żródło: www.wordfence.com

Analityka strony

Podobnie jak każda inna strona, blog na Wordpressie może korzystać z Google Analytics. Aby go dodać do strony, niezbędne jest zainstalowanie wtyczki. Istnieje jednak wiele innych narzędzi analitycznych, stworzonych specjalnie z myślą o Wordpressie, pośród nich znajdziesz narzędzia, które umożliwiają: analizę ruchu na stronie, badanie ruchu przychodzącego, śledzenie konwersji i inne.

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej?

Źródło: www.monsterinsights.com

Pozycjonowanie i optymalizacja bloga

Bezpłatne pluginy znacznie ułatwiają i porządkują proces optymalizacji strony. Dzięki nim, nie musisz być ekspertem, aby zmodyfikować metadane i przygotować prawidłowo wyświetlający się opis do wyszukiwarki czy zoptymalizować zdjęcia. Poprawność strony ma również znaczenie, dlatego z myślą o pozycjonowaniu warto zainstalować wtyczki, które wykryją niedziałające linki i błędy w kodzie.

Źródło: yoast.com

Vademecum Blogera

Okiem blogera

Vademecum Blogera

Wtyczka na Wordpressa, bez której nie mogłabym się już dziś obejść to SEO by Yoast. Nieodzowna z punktu widzenia pozycjonowania i optymalizacji strony. Wtyczka, która pozwala zoptymalizować całego bloga i dowolny, pojedynczy wpis pod kątem SEO.
Osobiście zmusza mnie do poszukania (sprawdzenia w Google Plannerze), na jaką frazę kluczową chciałabym pozycjonować dany tekst. Następnie kontroluje to, co napisałam pod kątem tzw. readibility, czyli czytelności (przypomina np. o użyciu w tekście nagłówków h2, h3) i pod kątem SEO. Sprawdza tekst pod kątem wybranego przez nas słowa kluczowego - czy pojawia się w tekście w wystarczająco często. Sprawdza, czy dobrze zoptymalizowaliśmy użyte w danym poście zdjęcia. We wskazówkach pod tekstem przypomina o dodaniu Alt Tagu, czyli opisu do zdjęć, który zobaczą wyszukiwarki. Pozwala ustalić i wybrać, które zdjęcie z tekstu pójdzie za nim w świat w media społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter.


No i właśnie ta wtyczka jest jednocześnie bardzo pomocna w lepszym zoptymalizowaniu i skonfigurowaniu naszej strony i naszej obecności w mediach społecznościowych. Tu np. pomaga w dodaniu tzw. Twitter Cards (kart z opisem i zdjęciem z danego wpisu, podczepiających się automatycznie pod udostępniany na Twitterze link).


Chciałabym oprzeć strategię pozycjonowania moich blogów tematycznych: o zdrowym stylu życia MODA NA BIO i drugiego o zwiedzaniu Paryża BEATA RED - na udostępnianiu powiązanych tematycznie zdjęć na Pintereście, właśnie ta wtyczka pomaga mi w optymalizacji zdjęć pod Pinteresta.
Po pierwsze, już na starcie pomaga w walidacji strony na Pintereście (tzn. sprawdzeniu jej adresu, co w przeciwnym razie, bez tej wtyczki wymagałoby większych umiejętności technicznych). Dalej pomaga w dodaniu tzw. Rich Pins. Dzięki czemu przesyłane przez nas na Pinterest piny zostają automatycznie wzbogacone o favicon naszej strony oraz tytuł wpisu, do którego linkują. A to sprawia, że to nasze piny wypadają lepiej w pinterestowym streamie (tzn. są dłuższe, bardziej widoczne, no i przez to wyglądają bardziej profesjonalnie).
To wszystko bez odrobiny wysiłku, dzięki wtyczce SEO by Yoast. Która pomaga nie tylko w lepszym wypozycjonowaniu kolejnych wpisów, ale i w lepszym pozycjonowaniu ich w mediach społecznościowych. Co w dzisiejszych czasach jest po prostu nieodzowne.

vademecum blogera

 

Beata Redzimska, vademecumblogera.pl

Marketing i pozyskiwanie odbiorców

Warto zadbać o to, aby blog pozwalał na interakcję z czytelnikami - poprzez łatwy formularz kontaktowy, funkcje do dzielenia się treścią w mediach społecznościowych, komentowanie przez konto na Facebooku i zapisywanie się na newsletter. Dzięki odpowiednim wtyczkom zwiększysz szanse na to, że czytelnicy powrócą na Twojego bloga i dodatkowo przyczynia się do jego promowania.

Źródło: jetpack.com

napokladziezycia.pl

Okiem blogera

napokladziezycia.pl

Korzystam z kilku wtyczek dla WP, ale jeśli chodzi o moje ulubione, to zdecydowanie mogę polecić Easy Google Fonts oraz Social Media and Share Icons (Ultimate Social Media). Ta pierwsza pomaga przy zmianie czcionek w różnych sekcjach naszego bloga. Jeżeli korzystasz z darmowego motywu na WP pewnie znasz ten ból, kiedy określony motyw bardzo Ci się podoba, ale ma ustawiony np. za mały rozmiar czcionki w pasku bocznym czy poście. Easy Google Fonts pozwala to zmienić.

Drugą wtyczką, którą warto się zainteresować jest Ultimate Social Media. Jej instalacja i obsługa jest banalnie prosta, a efekt zadowalający jak na darmową wersję (możesz też wykupić opcję premium). Znajdziesz tu takie funkcje jak: szeroki wybór ikon mediów społecznościowych (również tych mniej znanych w polskiej blogosferze), przypisywanie ikonom różnych zadań (polub, udostępnij, odwiedź mój profil), personalizacja wyglądu danej ikony, przyciski Facebooka na końcu postu, tworzenie tzw. pop-up'u i inne. To moja must-have na blogu. Możliwe, że również będzie taką wtyczką dla Ciebie.

 

napokladziezyciapl2

Irmina, napokladziezycia.pl

Sprzedaż i zarabianie

Jeśli Twoim celem jest realizowanie sprzedaży na blogu, konieczne jest wzbogacenie go o wtyczki zakupowe. Tym samym na Twoim blogu może powstać mały sklep internetowy, wyposażony w podstawowe funkcje. Wtyczki sprawdzą się przy małej skali sprzedaży. Gdy Twój sklep się rozwinie, lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie go na platformę sklepową. Niezbędne jest także dodanie wtyczek umożliwiających internetowe płatności, np. za pośrednictwem PayPala.

Źródło: wpecommerce.org

Funkcja widgetów

Widgety w pewnym sensie przypominają wtyczki. Również służą do zwiększenia funkcjonalności strony. Różnica polega na tym, że widget to oprogramowanie, które wiąże się z wyświetlaniem czegoś na naszej stronie. Nie ma więc widgetów sprawdzających literówki czy błędy w kodzie, ale są za to widgety w formie animowanych banerów lub grafik do polubień na Facebooku. Wordpress wskazuje, w jakich miejscach na stronie można dodawać widgety. Zwykle są to pole boczne strony i stopka.

Widgety dodajemy wchodząc w zakładkę wygląd. Tam po rozwinięciu ukaże się kategoria Widgety. W tej kategorii możemy także w prosty sposób zarządzać widgetami, np. manipulując ich kolejnością wyświetlania, uzupełniając je o odpowiednie linki, teksty i zdjęcia itd. Widgety to niezbędny element w przypadku wyświetlania reklam.

 

Czy warto korzystać z pluginów?

Początkujące osoby zwykle nie odczuwają potrzeby dodawania wtyczek, wzbogacających stronę. Jednak każdy, kto poważnie myśli o rozwoju i promocji bloga powinien rozważyć przynajmniej instalację wtyczek do analityki, pozycjonowania i optymalizacji. Jakie wtyczki będą jeszcze potrzebne? To powinno wyklarować się wraz ze wzrostem liczby użytkowników i odkrywaniem ich oczekiwań.

Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
42600293 328593121037275 5072167445259616256 n
Zapraszamy na transkrypcje VI odcinka LIVE Oko w Oko z Marketingiem Internetowym
Zobacz więcej
kobiety kolaz
Zobaczcie ranking kobiet, które inspirują nas w przestrzeni internetu
Zobacz więcej
blogi prawnicze widoczni
O prawie wcale nie trzeba pisać zagmatwanie i niezrozumiale. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 15 ...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
31 wtyczek do Wordpressa, które wzbogacą Twój blog
Średnia ocen użytkowników 4.12 na podstawie 126 głosów
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO