Pozycjonowanie strony na Wordpressie. Podsumowanie webinara “Twoja pozycja ma znaczenie

wordpress podstawy pozycjonowania

Pozycjonowanie to pojęcie, z którym prędzej czy później zetknie się każdy właściciel strony, bloga czy sklepu internetowego. Sam postawił stronę na WordPressie, więc co trudnego może być w samodzielnym jej wypozycjonowaniu? O tym, od czego zacząć, jakie działania są dostępne nawet dla kompletnie początkujących i o co chodzi w tym całym pozycjonowaniu rozmawiałam z Anetą Rutkowską z LH na jej grupie “WordPress dla początkujących”.

 

Webinary o pozycjonowaniu na WordPressie “Twoja pozycja ma znaczenie

18 czerwca na grupie na Facebooku “WordPress dla początkujących” odbył się pierwszy webinar z serii “Twoja pozycja ma znaczenie”. Aneta Rutkowska postanowiła wyjść na przeciw potrzebom członków grupy, którzy chcą zgłębić temat pozycjonowania. Z przeprowadzonej ankiety na grupie wynikało, że tylko nieliczni czują się swobodnie z tematem SEO i robią coś w tym zakresie na swojej stronie. Zdecydowana większość potrzebowała podstaw - wyjaśnienia pojęć, omówienia procesu, wyjaśnienia, jakie cele i w jaki sposób realizuje pozycjonowanie. Pierwsze spotkanie, z naszym udziałem było więc z założenia wstępem do bardziej zaawansowanych i wąskich tematów na kolejnych webinarowych spotkaniach z cyklu. Podsumujmy najczęstsze pytania, które padały w związku z tematem SEO na WordPressie.

 

 

Szukasz skutecznego pozycjonowania strony na Wordpressie? Sprawdź naszą ofertę!

 

Częste pytania o pozycjonowanie na WordPressie

Co to jest pozycjonowanie i jakie cele realizuje?

Pozycjonowanie to proces, który powinien być realizowany na stałe. W uproszczeniu można powiedzieć, że pozycjonowanie obejmuje 3 najważniejsze obszary działań: optymalizację techniczną strony (np. praca nad szybkością, dostosowanie do urządzeń mobilnych, usuwanie błędów utrudniających pozycjonowanie), optymalizację on-site i optymalizację off-site. Częstym błędem jest przekonanie, że pozycjonowanie to jednorazowa zmiana na stronie, która ma przynieść efekt. To raczej stała praca i w pewnym sensie wyścig z konkurencją o pozycje w top 10 Google. Celem pozycjonowania jest zbudowanie widoczności strony na wybrane frazy na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Dzięki temu, że strona wyświetla się na wiele fraz (ale koniecznie powiązanych z ofertą/tematyką strony), może zyskać większy ruch użytkowników, a w rezultacie realizować swoje cele: sprzedażowe, marketingowe i inne.

 

Czy potrzebna jest wtyczka, aby wypozycjonować stronę na WordPressie?

Popularnym krokiem osób, które prowadzą stronę na Wordpressie jest instalacja wtyczek SEO. Do wyboru jest sporo pluginów SEO, które ułatwiają kompleksową optymalizację lub specjalizują się w jednym konkretnym działaniu, m.in. są to:

 • Yoast SEO
 • SEOPress
 • All in One SEO Pack
 • Rank Math
 • Rel Nofollow Checkbox
 • WP Super Cache
 • Really Simple SSL

Po co instalować wtyczki do pozycjonowania? Warto wiedzieć, że wtyczka to nie pozycjoner i nie realizuje optymalizacji. Ona jest tylko ułatwieniem dla pozycjonera, który pewne działania może przeprowadzić za pośrednictwem wtyczki, zamiast wprowadzać zmiany w kodzie strony. To ważne dla osób, które nie czują się pewnie z kodem lub w ogóle nie mają doświadczenia z kodem. To wtedy nie tylko ułatwienie, ale i zabezpieczenie - nieumiejętne zmiany w kodzie mogą nieźle namieszać i wywołać wiele błędów na stronie. 

Czy potrzebna jest wtyczka na WordPressie do pozycjonowania strony? Nie. Wszystkie działania optymalizacyjne są takie same niezależnie od tego, czy strona jest na WordPressie czy nie. Tak samo dodasz słowa kluczowe w treści na WordPressie, jak i na Joomli. Wtyczka jest dla chętnych. 

Wiele pytań związanych było z wtyczką Yoast SEO i jej sugestiami odnośnie optymalizacji. Pozycjonowanie to nie jest szablonowe działanie i takie kwestie jak liczba fraz na stronie, konkretne frazy, na jakie optymalizujemy frazę czy brzmienie tytułu są płynne i wymagają analizy, doświadczenia i wiedzy. Automat sugeruje się schematami, ale gdyby pozycjonowanie polegało na odhaczaniu kolejnych punktów według schematu...Każdy byłby rewelacyjnie wypozycjonowany. Pozycjonowanie nie odbywa się w próżni i jego efekty zależą nie tylko od jakości i zakresu prac, ale również od tego, co robi konkurencja, jak zmieniają się algorytmy i jak kształtują się potrzeby użytkowników. Czy brać sobie do serca komunikaty z wtyczki Yoast SEO? Lepiej potraktować je z dużym dystansem i bazować na wiedzy i doświadczeniu.

 

pytanko 1 screen

 

 

Ile trzeba czekać na efekty działań SEO na WordPressie? Co najszybciej przyniesie efekty?

Pozycjonowanie to o tyle trudne działanie, że nie daje natychmiastowej satysfakcji. Mimo trudu i poświęconego czasu nie widzimy żadnych zmian z dnia na dzień. To normalne, bo pozycjonowanie to długoterminowe działanie. Ile więc trzeba czekać, aby zauważyć pierwsze efekty? To zależy od wielkości strony, branży, konkurencji i intensywności działań. Z naszego doświadczenia wynika, że lokalna strona może zobaczyć pierwsze wzrosty już po 3-4 miesiącach, natomiast sklep internetowy może czekać na efekty nawet rok. Nie ma jednej odpowiedzi, bo nawet jeśli na początku widać szybko efekty, z czasem wystarczy, że na rynek wejdzie silna konkurencja i już efektywność działań SEO się zmieni.

Jakie działania SEO przyniosą najlepsze efekty? Trudno wartościować, ale rzeczywiście możemy podzielić działania na takie, które mają duży wpływ na pozycjonowanie i takie, które warto realizować, ale nie przynoszą znaczącej zmiany w widoczności. Najczęściej jednak to połączenie różnych działań daje najlepsze efekty. Nie możemy ogłosić, że np. pisanie tekstów z frazami przyniesie szybciej efekty niż pozyskiwanie linków, bo nie ma takiej zależności. Jeśli jesteś początkujący i masz małą wiedzę o SEO, zadaj sobie raczej pytanie, co możesz zrobić w ramach optymalizacji strony, aby było to efektywne i nie szkodziło stronie. Jest to przede wszystkim wzbogacanie treści we frazy, optymalizacja meta danych, dbałość o linkowanie wewnętrzne i pozyskiwanie linków poprzez wartościowe treści publikowane na zewnętrznych blogach i portalach branżowych. Nie oczekuj jednak, że wybiórcze działania pozwolą Ci wygrać z konkurencją, która robi znacznie więcej. Lepiej nastawić się w takiej sytuacji na zdobycie wysokich pozycji, ale na niszowe frazy.

prowadze sklep screen

 

 

Gdzie dodawać słowa kluczowe na stronie? Co jeśli słowo kluczowe nie pasuje do mojego pomysłu na tekst i nagłówek?

To pytanie wynika z pytania o stosowanie wtyczki Yoast SEO, która pozwala w bezpłatnej wersji na dodanie jednego słowa kluczowego na stronę w okienku Focus Keyphrase. Czy to jakiś problem? Nie, ponieważ służy to wyłącznie narzędziu jako punkt odniesienia do weryfikacji tego, jak zoptymalizowana jest dana podstrona na tę frazę. Wcale nie potrzeba wtyczki, aby to sprawdzić - w najgorszym wypadku możesz ręcznie policzyć, ile masz fraz, przyjąć luźno, że na 500 znaków chce umieścić frazę 1-2 razy. Nie ma oczywiście żadnych źródeł, które wskazywałyby, ile faktycznie fraz ma być w tekście. Tym samym nawet SEO Yoast na 100% nie wie, czy dodanych fraz nie jest za mało lub za dużo. W celu pozycjonowania strony frazy powinny znaleźć się więc w tekście, nagłówkach, meta title i ewentualnie w adresie URL. Ten ostatni element w zasadzie nie ma dużego wpływu. Adresy powinny być zrozumiałe, nawiązywać do treści i być w miarę krótkie.

Co jeśli słowo kluczowe nie bardzo nam pasuje do tytułu? Może to słowo kluczowe w takim razie w ogóle nie pasuje do treści strony? Jeżeli pracuję nad pozycjonowaniem strony o reklamie Google Ads dla sklepów, to naturalne jest, że ta fraza wystąpi w nagłówku. Jeżeli natomiast marzył mi się nagłówek metaforyczny, zagadkowy, taki jak w magazynach, powinnam zmienić założenia i tworzyć nagłówki z frazami. No, chyba że nie zależy mi na SEO mojej strony na WordPressie. Inna sytujacją jest, gdy chcę pozycjonować się na frazę hotel + lokalizacja. W praktyce jestem tylko w jednej lokalizacji, np. w Zakopanem. Ale zakładam, że moja oferta będzie ciekawa także dla osób, które szukają hotelu w Kościelisku, Bukowinie Tatrzańskiej czy też w Poroninie. Jak zawrzeć te frazy w nagłówku, skoro w praktyce mnie tam nie ma? W takiej sytuacji można zaplanować stworzenie osobnym tekstów dla tych lokalizacji, ale w treści jasno wskazać, że hotel znajduje się X km od danej miejscowości i ewentualnie opisać zalety nocowania w Zakopanem względem reszty okolicznych miejsc. Na pewno nie warto nastawiać się na upychanie tak różnych fraz na jednej stronie, a już na pewno nie na stronie głównej.

Jak pozycjonować blog? Optymalizacja Bloga Wordpress i zwiększenie ruchu Zobacz poradnik

 

 

webinar lh seo widoczni

 Już 15 sierpnia zapraszamy Was na nowy webinar "Pozycja ma znaczenie"

 

Skąd czerpać wiedzę o SEO? Gdzie jest źródło?

Pozycjonowanie ma na celu ulepszenie strony pod wieloma względami, tak aby była bardziej wartościowa w odbiorze algorytmów Google. Celem Google jest dostarczać użytkownikowi jedynie wartościowe strony. Chce więc oceniać je rzetelnie. Jeśli Google zdradziłoby nam, w jaki sposób ocenia strony - wszyscy mielibyśmy jednakowo wartościowe strony. Jak Google w takiej sytuacji miałoby decydować, która strona wyświetli się w top 10? Zmierzam do tego, że komplet czynników, które wpływają na ocenę strony jest tajemnicą, a przypuszczamy też, że wciąż się zmienia - jedne czynniki przestają mieć znaczenie, pojawiają się nowe.

Wiedzę o pozycjonowaniu czerpiemy nie u źródła - jakim jest Google, bo to niemożliwe, ale u praktyków. Dzielimy się doświadczeniem i czerpiemy z doświadczeń ekspertów. Testujemy różne taktyki, rozwiązania, zmiany na stronie i sprawdzamy, czy przynoszą spodziewane efekty. Niekiedy można spotkać się z tym, że różne źródła podają różne informacje o pozycjonowaniu - nie możemy jednoznacznie stwierdzić, kto ma rację, a najczęstszą odpowiedzią będzie “to zależy”.

yoast screen

 

 

Jak sprawdzić, czy strona jest dobrze zoptymalizowana? Czy są narzędzia?

Czy optymalizacja strony na Wordpressie jest dostateczna? O tym najlepiej będą świadczyć efekty w postaci rosnących pozycji, coraz większej liczby odwiedzin i sprzedaży. Zamiast więc szukać narzędzia, które oceniłoby samą optymalizację, lepiej sięgnąć po narzędzia badające efekty SEO, np.:

 • Surfer - do oceny zawartości fraz, porównania optymalizacji treści względem konkurencyjnych stron
 • Senuto - do sprawdzania widoczności strony w top 3, top 10, top 50 Google
 • Google Search Console - do sprawdzania liczby wyświetleń strony w Google, średniej pozycji, kliknięć i CTR
 • Google Analytics - do sprawdzania odwiedzin na stronie
 • Ahrefs - do badania profilu linków przychodzących
 • Screaming Frog - do namierzania ewentualnych błędów na stronie, które uniemożliwiają efektywną optymalizację
screen narzedzia

 

 

31 wtyczek do Wordpressa, które wzbogacą Twój blog Poznaj je wszystkie!

 

PODSUMOWANIE

Pozycjonowanie to interesujący temat dla osób, które same stworzyły sobie stronę. Naturalnie chcą kontynuować rozwój swoich stron, wdrażając chociażby najprostsze działania optymalizacyjne. Szczególnie cenne są takie webinary, jak cykl “Twoja pozycja ma znaczenie”. Zachęcamy więc do samodzielnego zgłębiania tematu, uczestnictwa w webinarach, szkoleniach stacjonarnych i zaglądania na blogi ekspertów.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie strony na Wordpressie. Podsumowanie webinara “Twoja pozycja ma znaczenie

Średnia ocen użytkowników4.64 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ