Jak zarządzać zespołem zdalnym? - webinar Akademii Widoczni

webinar-okladka.jpg

Praca zdalna od miesięcy jest codziennością dla wielu zespołów. Z dnia na dzień znalazły się w rzeczywistości pełnej wyzwań - motywacja zespołu zdalnego, weryfikacja zadań, komunikacja czy też integracja nowych członków zespołu.

W ramach kolejnego webinaru Akademii Widoczni poruszyliśmy właśnie temat zarządzania zespołem zdalnym, w odpowiedzi na Wasze potrzeby. Naszymi rozmówcami byli Nikolay Kirov i Kaja Prystupa-Rządca, autorzy e-booka “Pracuj zdalnie i skutecznie”. Zobaczcie, co radzą zespołom zdalnym i ich menedżerom.

 

corner

Jak zarządzać zespołem zdalnym? Webinar z Nikolajem Kirovem i Kają Prystupą-Rządcą

Webinar odbył się 26 listopada w ramach nowej edycji spotkań Akademii Widoczni online. Wyjątkowo temat dotyczył kompetencji miękkich, mimo że zwykle Akademia porusza zagadnienia związane z marketingiem internetowym. Z rozmów z naszymi klientami, obserwatorami w mediach społecznościowych i w naszym zespole wynika jednak, że temat pracy zdalnej wciąż stanowi wyzwanie. Przychodzimy więc do Was z pomocą. Poznajcie rady naszych gości, Nikolaja Kirova i Kai Prystupy-Rządcy.

 

Jak zarządzać zespołem zdalnym i zadbać o samopoczucie oraz motywację pracowników?

Podczas rozmowy z naszymi gośćmi poruszyliśmy tematy: 

  • utrzymania motywacji pracowników, którzy zmienili pracę stacjonarną na zdalną wyłącznie na czas pandemii,
  • weryfikacji efektywności zespołu zdalnego pracującego w nowej sytuacji.

 

Nikolaj i Kaja zwrócili uwagę na różne rodzaje motywatorów, które mogą kierować pracownikami i które menedżerowie i szefowie powinni wziąć pod uwagę, zarządzając zespołem zdalnym. Dla jednych motywacją jest rodzina i wspaniale czują się, pracując w towarzystwie dzieci i partnera. Dla innych motywacją jest jedzenie, więc będą tak organizować swój dzień pracy, aby znaleźć czas na zdrowy i smaczny posiłek. Koncepcję motywatorów stworzył prof. Steven Reiss. Więcej na ich temat przeczytasz na blogu https://blog.kirov.pl/2020/05/14/co-nas-popycha-w-zyciu-czym-sa-motywatory/.

 

W drugiej części rozmowy poruszyliśmy wątek komunikacji w zespole zdalnym za pomocą urządzeń elektronicznych. Zapytaliśmy naszych gości:

  • jaka forma komunikacji jest najlepsza (mail, telefon, videorozmowa),
  • jak komunikować krytyczne uwagi, zarządzając zespołem zdalnym, i co zrobić, by uniknąć nieporozumień w trakcie rozmów,
  • co zrobić, by zdalna komunikacja nie rozpraszała uwagi i nie przedłużała wykonywania zadań.

Nikolaj Kirov i Kaja Prystupa-Rządca podkreślali, jak ważne jest korzystanie z kamery podczas komunikacji zdalnej. Jednocześnie podważyli często pojawiające się obiekcje typu: jestem nieuczesany, nie mam makijażu, jestem w piżamie. Godziny pracy nie zwalniają nas od przygotowania się do niej, nawet w sytuacji pracy z domu. Nikolaj przytoczył historię przedsiębiorcy, który stwierdził, że nie wyobraża sobie negocjowania milionowych kontraktów w piżamie i pantoflach.

 

 

 

Jak zarządzać zespołem zdalnym, w jaki sposób kontrolować wykonywanie zadań?

Kolejnym elementem rozmowy z gośćmi z Kirov&Partners było zagadnienie kontroli pracowników zdalnych. Nasi rozmówcy podkreślili, że ciągłe weryfikowanie pracowników podczas pracy zdalnej  oraz wykorzystywanie technologii do śledzenia ich działań przy komputerze wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. By efektywnie zarządzać zespołem zdalnym i weryfikować zadania, przedsiębiorcy powinni wykorzystywać narzędzia do pracy zespołowej (np. Trello, KanBo). Dzięki nim pracownik może samodzielnie zaznaczać, które zadania zostały wykonane, które są właśnie realizowane, a które dopiero będą. Poruszyliśmy także zagadnienie przygotowania menedżerów do zarządzania pracownikami zdalnymi w dobie pandemii oraz sposobów komunikacji krytycznych uwag w taki sposób, by nie zdemotywowały pracownika.

 

 

 

Zarządzanie zespołem zdalnym - jak integrować zespół zdalnie i efektywnie?

Zarządzanie zespołem zdalnym może wiązać się również z koniecznością przeprowadzenia onboardingu nowych osób za pomocą środków komunikacji elektronicznej, takich jak telefon czy też videorozmowa poprzez komunikator. Dlatego też na koniec webinaru Akademii Widoczni o pracy zdalnej zapytaliśmy naszych rozmówców:

  • jak wdrażać nowych członków zespołu w sytuacji, gdy brakuje osobistego kontaktu,
  • co zrobić, by nowe osoby stały się częścią zespołu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej i poznać tajniki zarządzania zespołem zdalnym, obejrzyj nagranie ze spotkania Akademii Widoczni z Nikolayem Kirovem oraz Kają Prystupą-Rządcą.

 

 

Uczymy i dzielimy się wiedzą - poznaj idee Akademii Widoczni

W ramach Akademii Widoczni przeprowadzamy liczne szkolenia z zakresu marketingu internetowego oraz prowadzenia firmy przeznaczone dla różnych grup słuchaczy. W siedzibie naszej agencji cyklicznie odbywają się szkolenia dla przedsiębiorców - naszych klientów - w trakcie których zdradzamy tajniki pozycjonowania, kampanii reklamowych w wyszukiwarce Google, a także reklam w mediach społecznościowych czy budowania wizerunku na LinkedIn. Wykłady i warsztaty Akademii Widoczni odbywają się także w szkołach średnich oraz na wyższych uczelniach, takich jak Uniwersytet Ekonomiczny czy Wyższa Szkoła Bankowa oraz Collegium da Vinci w Poznaniu. Również w dobie pandemii chcemy wesprzeć przedsiębiorców, dlatego w ramach kolejnego webinaru online, który miał miejsce 26 listopada, postanowiliśmy porozmawiać o zarządzaniu zespołem zdalnym. Cenna wiedza w dobie pandemii przyda się wielu przedsiębiorcom, którzy wcześniej nie praktykowali pracy z domu. Pozwoli im utrzymać motywację pracowników, zintegrować zespół i kontrolować wykonywane zadania.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zarządzać zespołem zdalnym? - webinar Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników4.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ