5 pomysłów na działania online w dobie kryzysu. Nie zwalniaj tempa!

marketing internetowy koronawirus widoczni

Koronawirus nagle zatrząsł całą gospodarką. Pozamykane sklepy, punkty usługowe i problemy z transportem sprawiły, że firmy znalazły się w trudnej sytuacji. Część firm działających stacjonarnie próbowała szukać ratunku online. Bez strategii, znajomości metod i narzędzi było to jednak trudne. Przygotowaliśmy poradnik dla wszystkich firm, które chcą uzbroić się w narzędzia marketingu online i przygotować się na każdą sytuację. Zobacz, co warto wiedzieć, aby internet był Twoim sprzymierzeńcem w czasach kryzysu.

 

 

Co po pandemii? Jak wyjść z kryzysu?

Eksperci z rezerwą odnoszą się do porównywania obecnej sytuacji do znanych z historii kryzysów, chociażby kryzysu na rynku nieruchomości w 2008 r. czy kryzysu początku lat 90 tych w USA. Mimo to w branży marketingu przypominane są raporty i zestawienia kondycji firm po kryzysie, z uwzględnieniem tego, czy inwestowały w reklamę i marketing w trudnych czasach, czy wręcz przeciwnie - wstrzymywały budżety. Potwierdza się w nich stara prawda, która głosi, że reklama jest dźwignią handlu. Gdy coraz trudniej o klientów, tym większą rolę dogrywa skuteczny sposób na promocję. My zajmiemy się wyłącznie sferą online, ponieważ i ty warto dostrzec potencjał utrzymania popularności marki i pozyskania sprzedaży w kryzysie. Co więcej, działania online często przynoszą efekty z opóźnieniem, co oznacza, że praca dziś, przygotowuje nas na ożywienie rynku. Co i jak wykorzystać w tym celu?

 

 

Pozycjonowanie w czasie pandemii - dotrzyj do klienta zamkniętego w domu

Prowadzisz biznes, który bazuje na lokalnym odbiorcy? Teraz, gdy nie może przyjść do Ciebie osobiście, możliwość znalezienia Twojej firmy online jest jeszcze ważniejsza. Nasze właśnie doświadczenia w agencji pokazują, że moment rozpoczęcia pandemii był momentem przebudzenia. Ci, którzy traktowali stronę internetową jak coś dodatkowego lub zwlekali z otwarciem sklepu, zrozumieli, że przestrzeni online lepiej nie lekceważyć. Identyfikujesz się z tą grupą? Nie czekaj dłużej i zadbaj o to, by klienci mogli pozostać z Tobą w kontakcie. Rozważ:

  • stworzenie strony internetowej - koniecznie z działem aktualności, gdzie na wypadek pandemii będziesz informować o wszelkich zmianach, np. w godzinach otwarcia, w sposobie realizacji zamówień oraz zapewnisz o zachowaniu norm bezpieczeństwa
  • pozycjonowanie strony - bez pozycjonowania Twoja strona utonie pośród tysięcy podobnych witryn, na początek możesz zainwestować w pozycjonowanie lokalne, które jest tańsze i przynosi szybciej efekty; warto jednak wiedzieć, że nie da efektów w kilka tygodni i mimo wszystko trzeba będzie na nie poczekać. W ramach lokalnego SEO warto zadbać także o wizytówkę Google Moja Firma - to kolejna przestrzeń, gdzie możesz informować klientów o zmianach godzin pracy itp.
  • content marketing - masz stronę, korzystasz z pozycjonowania i zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby klienci Cię znaleźli? Zainwestuj swój czas w tworzenie wartościowych treści. Przydadzą się do pozycjonowania, ale również do utrzymania relacji z odbiorcami.
  • elastyczne podejście do obsługi klienta - strona internetowa jest “czynna” całodobowo, a przebywający w domach klienci, szukają produktów i usług o nietypowych porach; zastanów się, jak możesz odpowiedzieć na potrzeby klientów poza godzinami pracy; możesz wykorzystać chatboty lub wprowadzić pracę zespołu w trybie zmianowym, aby zwiększyć szanse na interakcję z klientem.

Dlaczego pozycjonowanie to dobra inwestycja w kryzysie? Zamiast ciąć budżet wydawaj go rozsądnie. Pozycjonowanie to działania oparte o dane, z wykorzystaniem narzędzi. Możesz śledzić efektywność pozycjonowania, a tym samym decydować o dalszej inwestycji budżetu. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do reklam pozycjonowania nie dotyczy “szklany sufit”. W reklamach przy określonym budżecie jest pewne maksimum efektów, które jest osiągalne. W pozycjonowaniu korzystasz z tego samego budżetu i masz nieograniczone możliwości. Na początku inwestycja w SEO będzie być może dla Ciebie dużym wydatkiem, ale z czasem pozyskana sprzedaż wartością przewyższy koszty SEO.

 

seo widoczni blog

 

 

Jak promować biznes w dobie kryzysu? Postaw na Google i Facebook Ads

Na efekty pozycjonowania poczekasz, ale jeśli potrzebujesz wsparcia już teraz, sięgnij po reklamy w Google lub na Facebooku. W przypadku Google Ads docierasz do użytkowników wyszukiwarki Google, ale również odbiorców tysięcy portali korzystających z systemu reklamowego Google Adsense. W przeciwieństwie do tradycyjnych reklam, nie płacisz za odsłony, a za konkretne interakcje użytkownika z reklamą. Dlaczego warto sięgnąć po Google Ads w kryzysie? To system, który daje pełną elastyczność i do niczego nie zobowiązuje. Sam ustalasz budżet, a w razie potrzeby dostosowujesz go do sytuacji. Reklama wyświetla się natychmiast po poprawnej konfiguracji kampanii, więc działasz szybko i precyzyjnie.

A jeśli jesteśmy przy precyzji, to przejdźmy do reklam na Facebooku. Facebook oferuje bardzo dokładne zawężenie grupy docelowej. Nie tracisz więc budżetu na docieranie z reklamą do osób, które nie są potencjalnie zainteresowane.

Boisz się, że nie podołasz konfiguracji reklam? Opłaty za obsługę kampanii nie są wysokie. Na Facebooku z powodzeniem poradzisz sobie z promocją płatną postów. Zacznij od mniejszego budżetu, a unikniesz przepalenia go na nieprawidłowo skonfigurowane reklamy i nieskuteczne grupy odbiorców.

 

 

Social media w dobie pandemii

Nawet jeśli zawieszasz działalność i nie możesz przenieść jej online, pozostań w kontakcie ze swoimi klientami. Tak zrobiło wiele firmy lokalnych: restauracje, szkoły tańca, teatry. Nie zarobisz w ten sposób, ale utrzymasz relacje z klientami oraz sprawisz, że z niecierpliwością będą wyczekiwać powrotu do siebie. Część firm zdecydowała się za pośrednictwem mediów społecznościowych bezpłatnie dzielić się wiedzą lub świadczyć swoje usługi za darmo w formie online. Z drugiej strony inne firmy żaliły się swoim klientom, utyskiwały na swój trudny los. Każdemu jest trudno. Jeśli dziś jesteś w stanie w jakikolwiek sposób wesprzeć swoich klientów, oni z większą gotowością wesprą Ciebie. Efekty takie nastawienia? Popularność live’ów, nowe grupy na Facebooku dla klientów klubów fitness i szkół jogi, bezpłatne zajęcia dla dzieci czy też angażowanie się firm w działania charytatywne, jeśli nie mogą akurat zarabiać. 

 

social media widoczni

 

 

Przygotuj się na czas po kryzysie z marketingiem internetowym

Każdy kryzys kiedyś minie, nie przegap więc tego momentu. Masz mniej klientów? Sprzedaż stanęła w miejscu? Może warto wykorzystać czas i zasoby, aby przygotować nową strategię marketingu internetowego i wdrożyć ją już dziś. Efekty przyjdą za parę miesięcy. Część firm zaniecha działań, część wycofa się z rynku, a tymczasem Ty będziesz gotowy, ze zbudowaną widocznością strony w Google, dopracowaną strategią reklam i zaangażowaną społecznością w social mediach.

 

 

Zmotywuj klienta wyprzedażą lub zniżką online

Rozdawanie czegoś, co jest płatne, za darmo brzmi jak czyste szaleństwo. Jednak to właśnie w ten sposób wiele firm zdecydowało się okazać wsparcie i solidarność z klientami w trudnym czasie. Światowe konferencje, których materiały warte są niekiedy tysiące dolarów, udostępniły swoje zasoby bezpłatnie wszystkim zainteresowanym. Na polskim podwórku też nie trzeba daleko szukać: Allegro zapewniło bezpłatnie pakiet Smart, Empik przyznał bezpłatny dostęp do swojego pakietu EmpikGo, a szkoły jogi prowadziły pełnowartościowe zajęcia online. Takie podejście to nie akt desperacji, ale wyraz świadomości, że siła przyzwyczajenia jest naprawdę ogromna. Użytkownicy, którzy przez dwa miesiące za darmo słuchają audiobooków od Empiku po kryzysie z chęcią przedłużą płatny dostęp. A osoby, które nigdy nie przyszłyby na jogę, po paru miesiącach jogi online może zdecydują się na zakup karnetu stacjonarnie. Takie akcje to tylko kilka wybranych przykładów. Zastanów się, co Ty możesz dać swoim klientom, aby pokazać im, że w trudnym czasie nie odwracasz się od nich.

 

znizki widoczni blog

 

 

Popracuj nad ofertą i zbuduj swoją obecność online

Nie możesz sprzedawać online? Wykorzystaj marketing internetowy do promocji Twojej marki. Edukuj klientów i prowadź ich przez proces sprzedaży, tak aby brak bezpośredniego kontaktu nie stanowił problemu. W tym celu warto wykorzystać treści postaw na takie działania jak:

  • blog ekspercki lub poradnik
  • przewodniki do pobrania w formacie pdf
  • webinary i inne formy video
  • gotowe szablony do zastosowania

Pomóż klientowi podjąć decyzję online, aby ewentualna wizyta u Ciebie stacjonarnie przebiegała sprawnie. Wielu Twoich klientów przeszło na pracę zdalną, a wizyta w odległym salonie lub sklepie to dla nich strata czasu. Daj im pewność, że znajdą u Ciebie to, czego szukali. Czas uzbroić stronę w rewelacyjne opisy produktów i usług, w dobrej jakości zdjęcia, w sekcję pytań i odpowiedzi. Dla usprawnienia komunikacji możesz wdrożyć chat na stronie. Jeśli zapewnisz klientowi jak najlepsze doznania online, masz większe szanse, że ostatecznie dotrze do Ciebie stacjonarnie.

 

video marketing widoczni blog

 

 

Dlaczego warto promować firmę w czasie kryzysu

Kryzys to trudny czas, który raczej sprzyja oszczędnościom, a nie wydatkom. Ale w przypadku reklamy i marketingu każda wydana złotówka to inwestycja. Pokazaliśmy kilka ważnych obszarów online, w które warto zainwestować swój budżet, czas i pracę, mimo kryzysu. Efektem będzie lojalna grupa klientów, a także sprzedaż, która opiera się wszelkim wahaniom na rynku. 

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
5 pomysłów na działania online w dobie kryzysu. Nie zwalniaj tempa!

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ