7 powodów, aby nie wstrzymywać pozycjonowania z powodu koronawirusa

Jeszcze nie wiemy, jakie skutki przyniesie pandemia koronawirusa, ale już wiele firm obawia się o swoją przyszłość. To czas na przegląd wydatków i ograniczenie tych niepotrzebnych. Właśnie, czy wydatki na pozycjonowanie strony są dziś uzasadnione? Dlaczego warto zachować budżet na SEO i kontynuować dotychczasowe działania?

 

1. Nie stracisz latami wypracowanych efektów pozycjonowania w czasie pandemii

Inwestujesz w pozycjonowanie strony od lat? Rezygnacja dziś zamiast oszczędności, przyniesie niestety straty w dłuższej perspektywie. Z pewnością już wiesz, że pozycjonowanie skutecznie przyczynia się do pozyskiwania klientów. To skuteczne narzędzie, chociaż nie jest najtańsze. Zakładając, że prędzej czy później sytuacja na rynku ustabilizuje się, pewnie chciałbyś wrócić do pozycjonowania. Czy wiesz, że przerwa w pozycjonowaniu może spowodować całkowitą utratę efektów? Oznacza to, że wszystko, co do tej pory przeznaczyłeś na budowę pozycji strony w Google przepadnie. Zaczniesz od zera, a na efekty, które masz dziś, będzie trzeba cierpliwie poczekać.

Nasza rada: Lepiej zmniejszyć czasowo zakres działań SEO i ograniczyć częściowo budżet niż całkiem rezygnować z pozycjonowania.

 

Źródło: Google Trends

2. Potrzebujesz pozycjonowania jako skutecznego narzędzia generującego sprzedaż w dobie koronawirusa

Marketing internetowy w większości jest zorientowany wyłącznie na pozyskiwanie sprzedaży. Tu nie chodzi o rozpoznawalność i popularność, ale o skuteczne i precyzyjne docieranie do klientów. Takie działania jak pozycjonowanie stron, kampanie Google Ads czy e-mail marketing należą do najskuteczniejszych kanałów pozyskiwania sprzedaży.

Dzięki pozycjonowaniu trafiasz z ofertą tam, gdzie teraz większość z nas spędza czas na kwarantannie - do wyszukiwarki Google. To jest czas na intensyfikację SEO, aby wykorzystać takie aspekty jak:

  • przynajmniej częściowa rezygnacja klientów z zakupów stacjonarnych
  • przekonanie się do zakupów online grupy seniorów
  • brak towaru w najpopularniejszych sklepach z Twojej branży
  • rosnące potrzeby niektórych grup klientów - organizacja homeoffice, zapewnienie dzieciom materiałów do nauki w domu, zakup sprzętu sportowego dla siebie itp.

Znane sieci sklepów online z produktami pierwszej potrzeby mają problemy z bieżącym towarowaniem i obsługą zamówień, a terminy dostawy sięgające nawet 3 tygodni na dobre zniechęcają klientów. Jeśli do tej pory żyłeś w cieniu gigantów, to jest Twój czas na wypozycjonowanie swojego sklepu i dotarcie do tych klientów.

Nasza rada: Zwiększ budżet na pozycjonowanie, szczególnie, jeśli prowadzisz sklep internetowy z produktami FMCG - to teraz hit.

 

3. Oszczędności w firmie? Z pozycjonowaniem dopilnujesz budżetu w czasie kryzysu

Jeśli już ograniczać działania na reklamę i marketing, to do takich kanałów, których efektywność można zmierzyć. Płacisz za drogi bilbord przy drodze, która dziś świeci pustkami? Jak zmierzysz jego skuteczność w dotarciu do klientów? Inwestycje w niektóre kanały trudno zmierzyć. Nie dotyczy to pozycjonowania, którego skuteczność zmierzysz za pomocą podstawowego narzędzia - Google Analytics.

Gdy liczysz każdy wydatek, możliwość śledzenia efektów pozycjonowania jest na wagę złota. Jeśli działania nie przynoszą skutków lub zmieniły się Twoje plany sprzedażowe, bez trudności zmodyfikujesz działania SEO. Wniosek jest taki, że w czasach zaciskania pasa możliwość mierzenia wydatków i ich wpływu na sprzedaż to podstawa.

Nasza rada: Inwestuj tylko w mierzalne działania, aby mieć pewność, że trudnych czasach Twój budżet jest dobrze lokowany.

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.

4. Pozycjonuj się w Google, Twoi klienci właśnie się tam przenoszą w czasie pandemii

Jeśli strona internetowa lub sklep online stanowiły dla Ciebie do tej pory tylko dopełnienie do biznesu stacjonarnego, dziś powinny zamienić się rolami. Podczas, gdy Twój sklep lub punkt usługowy jest zamknięty, czas dotrzeć do klientów online. W szczególności do stałych klientów. Pozycjonowanie zapewni Ci widoczność w Google na najważniejsze frazy. Nie zawsze jest tak kolorowo, że strona wyświetla się na nazwę marki lub firmy. A to dopiero pierwszy krok. Pozycjonowanie w czasie pandemii pozwoli zachować dotarcie do dotychczasowych klientów i przy okazji poszerzyć zasięg o nowe grupy odbiorców.

Już teraz mamy dostęp do pierwszych badań na temat zachowań polskich klientów online w czasie koronawirusa. Wynika z nich, że grupa klientów online stale rośnie, co więcej do sieci przenoszą się ci, którzy nigdy wcześniej nie dokonywali zakupów internetowych. Ważną grupą okazali się klienci wsi i małych miasteczek, którzy większe zakupy robili w odległych miastach, a teraz wolą zostać w domach.

Ponad połowa z nich jednak skarży się, że chociaż chce dokonać zakupu online, sklepy są nieprzygotowane - brak towaru, informacji dla początkujących z instrukcjami, nie ma wygodnych form płatności, a na zakupy trzeba czekać. Jeśli możesz zaproponować lepsze standardy, pozycjonowanie jest podstawowym narzędziem, aby wypromować Twój biznes właśnie teraz i na najbliższe miesiące.


Nasza rada: Zapewnij swoim klientom najlepsze doświadczenia na stronie internetowej, informuj, doradzaj i bądź dostępny.

 

Które frazy kluczowe są teraz popularne? Źródło: https://www.similarweb.com/coronavirus#keywords-and-websites

5. Z konkurencją czy bez - pozycjonowanie daje przewagę w dobie kryzysu

Możesz znaleźć się w dwóch skrajnych sytuacjach: Twoja konkurencja nie przetrwała, a w branży zrobiło się więcej miejsca lub Twoja konkurencja dawno dostrzegła zalety SEO i właśnie zwiększa budżety. Co robić?

Jeśli obserwujesz, że w Twojej branży firmy się zamykają lub tną do zera nakłady na marketing, tym bardziej inwestuj w SEO. Jedną z trudniejszych kwestii w uzyskiwaniu efektów pozycjonowania jest duża konkurencja do top 10 Google. Jeśli właśnie się wykruszyła, w tym samym budżecie uzyskasz jeszcze lepsze efekty niż normalnie. Szybciej zbudujesz wysokie pozycje i dotrzesz do większej grupy klientów. Klienci Twojej konkurencji będą szukać nowych sklepów i dostawców usług, znajdą Ciebie.

Jeśli Twoja konkurencja zwiększa budżet, a Ty tniesz...po pandemii trudno będzie ją dogonić. Weź pod uwagę, że jeśli wiele firm z Twojej branży widzi zasadność intensywnego marketingu internetowego, prawdopodobnie ma powody. Przerwanie działań będzie oznaczało, że wypracowane pozycje oddajesz swoim konkurentom. Po pandemii odwrócenie tego będzie trudne, kosztowne i czasochłonne. Co więcej, Twoi klienci mogą mieć problem z odnalezieniem Cię w sieci, trafią za to bez problemu do konkurencji. Lepiej tego uniknąć. Jeśli pozycjonowanie do tej pory przynosiło dla Twojej firmy sprzedaż, warto utrzymać ten stan i kontynuować SEO.


Nasza rada: Nawet mniejszy budżet będzie lepszy niż oddanie swoich pozycji w Google konkurencji.

 

6. Pozycjonowanie pracuje na dobrą przyszłość Twojej firmy po koronawirusie

Chociaż dziś żyjemy w niepewności, w końcu sytuacja się ustabilizuje. Znajdziemy się w nowej rzeczywistości i po okresie przestoju przyjdzie czas na dalszy rozwój. Części firm może już nie być, o niektórych zapomnimy, a wygrają te, które zachowają relacje z klientami i dobrze przygotują się na większe zainteresowanie ofertą.

Pozycjonowanie nie działa z dnia na dzień. Firmy, które dopiero dziś rozpoczną optymalizację strony lub sklepu, efekty zobaczą za wiele miesięcy. Zajrzyj jednak do poprzedniego punktu - dzięki mniejszej konkurencji, przeznaczą na pozycjonowanie mniej i zyskają więcej. Będą miały silną pozycję w Google, gdy zainteresowanie klientów zakupami zacznie ponownie rosnąć. Zajmą wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a firmy, które przerwały działania będą miały trudniej.

Nasza rada: Pozycjonowanie w okresie spowolnienia gospodarczego może być tańsze i szybsze dzięki topniejącej konkurencji. Za parę miesięcy wypracujesz lepsze pozycje niż miałoby to miejsce jeszcze rok temu.

 

Jak niektóre produkty notują wyjątkowe wzrosty sprzedaży z reklam online. Źródło: https://www.wordstream.com/blog/ws/2020/03/18/covid-19-google-ads-data

7. Straciłeś klientów przez pandemie? Pozycjonowanie pozwoli znaleźć nowych

Obawiasz się o przyszłość firmy, bo sprzedaż spada, a klienci rezygnują z zakupów? Może to jest czas, aby poszerzyć zasięg i dotrzeć do grup użytkowników, które jeszcze nie znają Twojej oferty. Z pomocą przychodzi pozycjonowanie long-tail, czyli frazy, które wskazują zamiary użytkowników.

Elementem pozycjonowania jest tworzenie wartościowych treści - content marketing. Treść tego typu odpowiada na pytania i wątpliwości użytkowników. Teraz znacznie więcej osób ma czas, aby przeglądać strony w poszukiwaniu interesujących treści. Nie przegap tego i zainwestuj w pozycjonowanie z intensywną rozbudową treści strony. Wcale nie chodzi o porady związane z koronawirusem. Klienci szukają normalności, patrzą w przyszłość i tęsknią za swoimi pasjami, wyjazdami, a nawet za...remontami. Jeśli nie mogą tego robić, może chociaż zechcą się doedukować, zebrać ważne informacje, aby po pandemii ruszyć na zakupy. Takie relacje zwiększają szanse na sprzedaż zarówno teraz, jak i za wiele miesięcy.

Nasza rada: Pracuj nad jakością swojej strony i inwestuj w wartościowe treści, bo to właśnie teraz użytkownicy mają czas, aby je przeglądać.

 

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

Dlaczego nie warto rezygnować z pozycjonowania w dobie kryzysu? Podsumowanie

Pozycjonowanie stron to nie kampania wizerunkowa, ale potężne narzędzie generujące sprzedaż i ruch na Twojej stronie internetowej. Gdy klienci odchodzą, to właśnie w działania sprzedażowe warto inwestować. Klienci zamknięci w domach nie trafią do Ciebie, jeśli nie będzie Cię w Google. Może masz mniejszy budżet, może ograniczysz działania, ale czy na pewno chcesz zniknąć z Google na wiele miesięcy, aby potem wydawać jeszcze więcej na odbudowę pozycji? Warto przeanalizować za i przeciw, aby w okresie po pandemii nie zostać daleko w tyle za konkurencją. Poniżej ciekawe źródła o stanie branży digital:
https://econsultancy.com/stats-roundup-coronavirus-impact-on-marketing-ecommerce-advertising/
https://eizba.pl/raport-e-izby-e-commerce-w-czasie-kryzysu-2020/

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
kluczowe wskazniki efektywnosci pozycjonowania
Poznaj kluczowe wskaźniki efektywności do analizy pozycjonowania, Google Ads i content marketingu + ...
Zobacz więcej
spadek w google widoczni
Co może powodować utratę widoczności i odwiedzin na stronie? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak...
Zobacz więcej
Optymalizacja sprzedazy
Zapraszamy do przeczytania gościnnego wpisu blogowego, którego autorem jest Michał Skurowski z Lives...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
7 powodów, aby nie wstrzymywać pozycjonowania z powodu koronawirusa
Średnia ocen użytkowników 4.91 na podstawie 143 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO