Jak zrobić reklamę na TIKToku? Przewodnik dla początkujących

Jak zrobic reklame na TIKToku Przewodnik dla poczatkujacych
Spis treści

1. Reklama na TikToku - korzyści

2. Jak zrobić reklamę na TikToku krok po kroku?

3. Specyfikacja reklam na TikToku

4. Podsumowanie

Jeśli w 2022 roku wciąż uważasz, że TikTok jest tylko dla dzieci i nie inwestujesz w reklamę na TikToku, popełniasz duży błąd. Platforma prężnie się rozwija, zdobywając nowych użytkowników, nie tylko tych z pokolenia Z, czyli obecnych nastolatków. Warto zatem zainteresować się możliwościami reklamowania firmy na TikToku. Sprawdźmy, jak zrobić reklamę na TikToku, która faktycznie przyniesie realne efekty.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt


Reklama na TikToku - korzyści

TikTok to mobilna platforma, w której użytkownicy dzielą się krótkimi filmami wideo. Pomimo że w 2022 roku liczba aktywnych użytkowników na TikToku przekroczyła miliard, dla wielu firm reklama na TikToku wciąż pozostaje tajemnicą. Duża liczba odbiorców to jednak nie jedyny atut platformy. Dlaczego jeszcze warto zrobić reklamę firmy na TikToku?

 • Wiele firm nie reklamuje się jeszcze na TikToku - możesz być jednym z pierwszych, a to pozwoli Ci szybciej zbudować zaangażowaną społeczność na TikToku i prześcignąć konkurencję. W efekcie Twoja reklama nie zgubi się w morzu innych. Gdy konkurencyjne firmy zaczną się reklamować na platformie, Ty będziesz mieć już realne efekty i zbudowaną skuteczną strategię.
 • Coraz więcej starszych użytkowników, z pokolenia millenialsów, zaczyna korzystać z TokToka.
 • TikTok zapewnia dużo opcji kierowania reklam - możesz kierować reklamy na odbiorców ze względu na dane demograficzne, takie jak płeć czy wiek i zainteresowania. Możesz tworzyć listy niestandardowych odbiorców.
 • Platforma gwarantuje szerokie możliwości analizy skuteczności reklam - TikTok, podobnie jak Facebook, wykorzystuje swój własny piksel do śledzenia wyników reklamowych. Możesz analizować konwersje reklam, działania użytkowników w aplikacji, wyświetlenia i dane atrybucji kliknięć. Dzięki tym danym lepiej wykorzystasz swój budżet marketingowy i zoptymalizujesz koszty reklamy na TikToku.
 • Masz duże szanse na zaangażowanie odbiorców - atrakcyjny, krótki format wideo zachęca do interakcji i zwiększa zainteresowanie.
 • Zyskujesz rozbudowane możliwości tworzenia reklam - Manager reklam na TikToku przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces tworzenia reklamy, co oznacza, że nie musisz być profesjonalistą. Znajdziesz także proste w obsłudze narzędzia do przekształcania obrazów i filmów w atrakcyjny przekaz reklamowy.

Pamiętaj, że TikTok sprawdzi się, jeśli Twoją grupę docelową stanowią użytkownicy z pokolenia Z oraz pokolenia milenialsów. Jeśli kierujesz przekaz do osób 40+, lepiej zainwestuj w reklamę w Facebook Ads na platformie Facebook. Warto wykorzystać TikToka, jeśli kierujesz marketing na rynek zagraniczny - z platformy korzystają użytkownicy w ponad 150 krajach.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Jak zrobić reklamę na TikToku krok po kroku?

Jak zrobić reklamę na TikToku? Poniżej przeprowadzimy Cię przez cały proces. Wykonaj poszczególne kroki, a w efekcie będziesz cieszyć się swoją pierwszą reklamą na Platformie TikTok.


1. Załóż konto biznesowe oraz konto TikTok Ads Manager, by zrobić reklamę na TikToku

Nawet jeśli masz już własne konto na TikToku, by móc zrobić reklamę, musisz utworzyć oddzielnie konto biznesowe, by móc korzystać z menedżera reklam. Jeśli masz już konto osobiste, możesz utworzyć konto biznesowe z poziomu aplikacji. Możesz to zrobić w następujący sposób:

 • Otwórz aplikację i zaloguj się na konto osobiste.
 • Przejdź do strony głównej swojego konta, klikając w sekcję Profil w dolnym prawym rogu, otwórz sekcję ustawień i prywatności, klikając w ikonę trzech kropek widoczną w prawym, górnym rogu.
 • Wybierz opcję Zarządzaj kontem, a następnie Przełącz się na konto biznesowe. W następnym ekranie kliknij Dalej.
 • W ostatnim kroku wybierz kategorię, która najlepiej opisuje Twoją działalność. Proces tworzenia konta biznesowego został ukończony.

Konto biznesowe jest niezbędne do prowadzenia płatnych działań marketingowych na TikToku. Udostępnia ono:

 • narzędzie do tworzenia i analizy skuteczności reklam (TikTok Ads Manager),
 • możliwość planowania postów na następne 10 dni,
 • opcją dodania widocznego adresu e-mail do Twojego konta,
 • możliwość dodania linku do witryny w profilu na TikToku,
 • możliwość bezpłatnego korzystania z biblioteki ponad 100 000 utworów do tworzenia reklam.

Adres e-mail oraz adres strony www możesz dodać w sekcji “Edytuj profil”.

Kolejnym krokiem jest utworzenie konta TikTok Ads Manager. Niezależnie od tego, czy masz już konto biznesowe na TikToku, czy też nie, możesz to zrobić na stronie: https://ads.tiktok.com/i18n/signup?_source_=ads_homepage. Jeśli nie masz osobistego konta na TikToku:

 • podaj swoje dane, a na adres e-mail lub telefon otrzymasz kod weryfikacyjny,
 • wybierz region, w którym działasz, podaj nazwę firmy, numer telefonu,
 • wybierz branżę, w której działasz,
 • podaj strefę czasową i walutę.
 • kliknij Register. W następnym kroku zostaniesz poproszony o wybór metody płatności. Po kliknięciu w przycisk “Go for Ads Manager” uzyskasz dostęp do konta menadżera reklam na TikToku, który ułatwi Ci proces tworzenia reklamy.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Następnie musisz wybrać tryb menadżera reklam na TikToku, z którego będziesz korzystać. Masz dwie opcje: tryb uproszczony i niestandardowy. Czym się one różnią?

 • Tryb uproszczony przekazuje znaczną część zadań algorytmowi TikToka, a Ty masz mniejszą kontrolę nad kampanią, ale u mniej zadań do wykonania.
 • Tryb niestandardowy umożliwia pełną kontrolę właściciela konta nad prowadzonymi kampaniami.

Wybór trybu można w każdej chwili zmienić.

Panel rejestracyjny TikTok for Business

Wybór trybu konta menadżera reklam na TikToku


2. Wybierz cel reklamowy, by zrobić reklamę na TikToku

Jak zrobić reklamę na TikToku? W konkretnym kroku musisz wybrać cel reklamowy. Platforma oferuje 7 celów reklamowych podzielonych na 3 kategorie:

 • świadomość - dostępny cel to: zasięg,
 • rozważanie zakupu - dostępne są aż 4 cele reklamowe: ruch, wyświetlenia filmu, pozyskiwanie leadów, wzrost interakcji (cel nastawiony na pozyskiwanie obserwatorów i odwiedzin profilu),
 • konwersje - dostępne są 2 cele: promocja aplikacji (wzrost liczby instalacji) i generowanie konwersji na stronie.

Co oznaczają poszczególne cele reklamowe na TikToku?

 • Kampanie zasięgowe pozwalają wyświetlać reklamę jak największej liczbie osób.
 • Kampanie skierowane na ruch mają na celu zwiększyć ruch do danej podstrony w witrynie.
 • Kampanie skierowane na promocję aplikacji mają na celu zwiększyć liczbę pobrań aplikacji na urządzenie mobilne.
 • Reklama skierowana na wyświetlanie wideo pozwala zmaksymalizować liczbę wyświetleń filmu.
 • Kampanie skierowane na pozyskiwanie leadów mają na celu zwiększyć liczbę wypełnionych formularzy kontaktowych.
 • Kampanie skierowane na konwersje zachęcają do dokonania zakupu lub rejestracji w witrynie.
 • Kampanie skierowane na wzrost interakcji skupiają się na wzroście liczby użytkowników odwiedzających profil oraz wzroście liczby obserwatorów.

W przypadku reklam skierowanych na konwersję upewnij się, że zainstalowany i prawidłowo wdrożony Piksel TikToka. To on umożliwia efektywne zbieranie danych na temat pozyskanych konwersji. Piksel umożliwia także optymalizację kampanii i pomoże Ci osiągnąć wyznaczone cele.

Cele reklamowe dostępne na TikToku


3. Określ nazwę i budżet kampanii reklamowej na TikToku

W tym kroku musisz określić nazwę kampanii oraz budżet. W zakresie nazewnictwa kieruj się zasadami z reklamy Google Ads czy reklamy na Facebooku. Nazwij kampanię słowami kluczowymi, w taki sposób by każda osoba wiedziała, co jest promowane w danej kampanii. Nazwa może obejmować maksymalnie 512 znaków ze spacjami.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

Budżet kampanii to kwota, jaką chcesz przeznaczyć na wyświetlanie reklam. Gdy wydasz całą kwotę, wyświetlanie reklamy zostanie wstrzymane. Ustawienie budżetu pomaga kontrolować wydatki na reklamę, kontrolować wyświetlanie reklam i mierzyć ich skuteczność. Dostępne są 3 opcje budżetu:

 • Bez limitu: przy nieograniczonym budżecie nie będzie żadnych ograniczeń wyświetlania reklam na poziomie kampanii.
 • Budżet dzienny - reklama zostanie wyłączona, gdy cały budżet dzienny zostanie wydany.
 • Budżet całkowity: wyświetlanie reklam zostanie wstrzymane, gdy całkowity budżet zostanie przekroczony.

Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzesz, minimalna inwestycja w reklamę na TikToku to 200 złotych (odpowiednik 50 dolarów amerykańskich).

Sekcja, w której określasz nazwę i budżet kampanii na TikToku


4. Utwórz grupy reklam i określ miejsce docelowe dla każdej z nich

Kolejnym działaniem, które należy wykonać, by zrobić reklamę na TikToku, jest utworzenie grup reklam oraz wybór miejsc docelowych dla każdej z nich. W każdej kampanii może znaleźć się od 1 do 999 grup reklam. Dla każdej z nich musisz wybrać miejsca docelowe, Dostępne opcje obejmują główny Feed aplikacji TikTok, reklamy w innych aplikacjach TikTok: BuzzVideo, TopBuzz, NewsRepublic i Babe, sieć odbiorców TikToka oraz automatyczne miejsca docelowe.

Na początek najlepiej skorzystać z opcji automatycznych miejsc docelowych - wówczas to algorytm wybiera miejsca, w których wyświetla się Twoja kreacja. Algorytm samodzielnie przetestuje skuteczność reklam w różnych kombinacjach na podstawie wyznaczonych celów. Z automatycznych rozwiązań możesz także skorzystać do tworzenia przekazu reklamowego. Podobnie jak Google czy Facebook, TikTok umożliwia przesyłanie zasobów (grafiki, filmy, teksty reklam) i samodzielnie łączy je w różne odmiany reklamy, by przetestować skuteczność. Jest to dobra opcja dla firm stawiających pierwsze kroki na TikToku.

Pamiętaj: jeśli na tym etapie nie wybierzesz opcji automatycznej kreacji, przekaz reklamowy zaplanujesz na późniejszym etapie konfiguracji poszczególnych reklam.

Wybór miejsc docelowych dla reklam na TikToku


5. Określ grupę docelową reklamy na TikToku

Podobnie jak inne platformy społecznościowe, TikTok umożliwia kierowanie reklam na grupę docelową. Możesz użyć podobnych lub niestandardowych odbiorców albo kierować reklamy na podstawie:

 • płci,
 • wieku,
 • lokalizacji,
 • języka,
 • zainteresowań,
 • zachowań,
 • szczegółów urządzenia.

Możesz także korzystać z list odbiorców oraz tworzyć reklamy dla odbiorców podobnych. Pamiętajj, że w tym przypadku niezbędna jest poprawne wdrożenie piksela TikToka.


6. Ustal budżet grupy reklam oraz harmonogram reklam

Wcześniej ustalaliśmy budżet dla całej kampanii. Teraz dla każdej z grup reklam trzeba ustalić harmonogram wyświetlania oraz oddzielny budżet. W tym zakresie kieruj się następującymi wskazówkami:

 • W zakresie budżetu: musisz ustawić budżet dzienny w wysokości co najmniej 80 złotych bez względu na to, czy wybierzesz budżet dzienny, czy budżet dożywotni.
 • W zakresie harmonogramu reklam: TikTok umożliwia ustawienie czasu rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania reklam, ustawienie zakresu dat lub ciągłe wyświetlanie reklamy po ustawieniu jej wyświetlania.
 • W zakresie pory dnia: dzięki tej opcji możesz wybrać określone pory dnia, w których będą wyświetlane reklamy. Jeśli wybierzesz opcję “Cały dzień”, reklamy będą wyświetlane przez cały dzień. Wybór opcji “Wybierz określony czas” ogranicza wyświetlanie reklam do tych pór w ciągu doby.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


7. Ustaw swoją strategię ustalania stawek i optymalizację reklamy na TikToku

W kolejnym kroku najpierw wybierz cel optymalizacji: konwersje, kliknięcia lub zasięg. Cel Twojej kampanii może automatycznie określić ten cel. Następnie wybierz strategię ustalania stawek. Masz do wyboru następujące opcje:

 • Limit stawek: maksymalna kwota za kliknięcie (CPC), obejrzenie (CPV) lub 1000 wyświetleń (CPM).
 • Limit kosztów: średni koszt wyniku dla zoptymalizowanego CPM. Koszt będzie się wahał powyżej i poniżej kwoty oferty, ale powinien uśredniać się do ustalonej oferty.
 • Najniższy koszt: system reklam wykorzystuje budżet grupy reklam do generowania maksymalnej liczby wyników przy najniższym koszcie.

Na koniec wybierz rodzaj dostawy: standardową lub przyspieszoną. Standardowa dzieli budżet równo na czas działania kampanii, natomiast przyspieszona realizacja pozwala wykorzystać budżet tak szybko, jak to możliwe.


8. Utwórz reklamę lub reklamy na TikToku

Każda grupa reklam może mieć maksymalnie 20 reklam. Dla każdej reklamy możesz przygotować wewnętrzną nazwę, mającą maksymalnie 512 znaków ze spacjami. Jak zrobić reklamę na TikToku krok po kroku?

 • Wybierz format reklamy - jeśli korzystasz z reklamy na TikToku (a nie w rodzinie aplikacji TikToka), to masz możliwość wyboru jedynie reklamy wideo. W rodzinie aplikacji TikToka występują także reklamy graficzne.
 • Dodaj swoje zdjęcia lub wideo albo utwórz wideo w Menedżerze reklam, korzystając z szablonu wideo lub narzędzi do tworzenia wideo.
 • Wybierz okładkę reklamy - w zależności od długości filmu TikTok udostępni do 8 klatek do wyboru. Możesz także przesłać w tym celu własną grafikę.
 • Następnie wprowadź swój tekst i link. Tekst reklamy powinien mieć od 12 do 100 znaków.
 • Wybierz wezwanie do działania: TikTok zapewnia kilka możliwości CTA, takich jak: Pobierz teraz, Dowiedz się więcej, Kup teraz, Skontaktuj się z nami, Aplikuj teraz, Rezerwuj.
 • Sprawdź podgląd swojej reklamy po prawej stronie ekranu, dodaj odpowiednie linki śledzenia i kliknij Prześlij.


9. Weryfikuj skuteczność reklam na TikToku

TikTok oferuje szerokie możliwości weryfikacji skuteczności reklam na poziomie kampanii, grupy reklam czy poszczególnych kreacji. Dane te znajdziesz w poszczególnych sekcjach na koncie Menadżera reklam na TikToku:

 • Pulpit nawigacyjny to miejsce, w którym możesz uzyskać aktualne informacje o ogólnej skuteczności reklam, wydatkach na reklamę i stanie wszystkich swoich kampanii reklamowych TikTok. Tutaj możesz:
  • Wyświetlać dane o skuteczności według różnych wymiarów (w tym płci, wieku, zainteresowań, typu urządzenia, pory dnia itp.).
  • Pobierać i eksportować dane.
 • W sekcji kampania możesz analizować skuteczność kampanii, grup reklam i reklam. Obejmuje to m.in. filtrowanie danych, weryfikację kosztów, wyświetleń, kliknięć itp.


Specyfikacja reklam na TikToku

Jak zrobić efektowną reklamę na platformie TikTok? Poznaj te dane:

 • Filmy na potrzeby reklamy na TikToku mogą mieć długość od 5 do 60 sekund. Za najskuteczniejsze TikTok uznaje nagrania od 21 do 34 sekund.
 • Dostępne wymiary reklam to: 9:16, 1:1 lub 16:9. Najlepiej sprawdzają się pionowe filmy o proporcjach 9:16.
 • Minimalna rozdzielczość: 540 x 960 px lub 640 x 640 px. Według bloga TikToka najlepiej sprawdzają się filmy o rozdzielczości 720 pikseli.
 • Dostępne typy plików wideo to: mp4, .mov, .mpeg, .3gp lub .avi.
 • Maksymalny rozmiar pliku na TikToku wynosi 500 MB.
 • Zdjęcia profilowe na TikToku powinny być w formie kwadratu. Rozmiar pliku musi wynosić poniżej 50 kB.
 • W treści reklam na TikToku nie możesz wykorzystać emotikonów.
 • Najskuteczniejsze reklamy na TikToku przekazują najważniejsze informacje w ciągu 3 sekund (źródło: https://www.tiktok.com/business/en/blog/9-creative-tips-to-drive-auction-ad-performance).
 • 93% najskuteczniejszych reklam na TikToku używa dźwięków (źródło: https://www.tiktok.com/business/en/blog/creative-best-practices-top-performing-ads).


Jak zrobić reklamę na TikToku? Podsumowanie

Reklamy na TikToku nie różnią się szczególnie od płatnej promocji na innych platformach mediów społecznościowych, do których jesteś przyzwyczajony. Reklama na TikToku nie sprawi trudności nawet początkującym firmom, a to ze względu na dostępność Menadżera reklam na TikToku, który jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, a ponadto krok po kroku przeprowadza przez proces tworzenia reklam i kampanii. Jeśli Twoją grupę docelową stanowią pokolenia Z oraz millenialsów, z pewnością powinieneś rozważyć reklamę na platformie TikTok.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
4.9
5

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 480 pozytywnych opinii w Google i 50 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zrobić reklamę na TIKToku? Przewodnik dla początkujących

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 114 głosów

UDOSTĘPNIJ