Top10 wskaźników reklamowych w Google i na Facebooku, które powinieneś śledzić

Top10 wskaznikow reklamowych w Google i na Facebooku ktore powinienes sledzic
Spis treści

• Wskaźniki Google Ads - dlaczego powinieneś je śledzić?

• 10 kluczowych wskaźników kampanii Google Ads

• Współczynnik odrzuceń

• Wyświetlenia reklamy

• Kliknięcia

• Współczynnik CTR

• Ruch na stronie

• Średni koszt kliknięcia (CPC)

• Koszt obejrzenia reklamy

• Współczynnik konwersji ważnym wskaźnikiem kampanii reklamowej

• ROAS

• Zwrot z inwestycji

• Podsumowanie

Reklama w internecie to jedna z najskuteczniejszych strategii, dzięki której możesz pozyskiwać nowych potencjalnych klientów i zwiększać przychody. Wymierne efekty są jednak możliwe wówczas, gdy faktycznie tworzysz dobre i skuteczne reklamy. Skąd masz wiedzieć, czy tak jest? Pamiętaj, że reklamy w ekosystemie Google i Facebook Ads wymagają ciągłej analizy, która obejmuje monitorowanie, ocenę i optymalizację. Powód jest prosty – bez śledzenia zestawu wskaźników agencje marketingowe nie byłyby w stanie zoptymalizować swoich grup reklam i kampanii PPC. Sprawdźmy 10 kluczowych wskaźników kampanii PPC na Facebooku oraz w Google, które powinieneś regularnie śledzić.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Wskaźniki Google Ads - dlaczego powinieneś je śledzić?

Prowadzisz kampanię Google Ads dla sklepów lub strony, ale nie śledzisz jej wyników, a po uruchomieniu całkowicie o niej zapomniałeś? To duży błąd. Poniżej znajdziesz 8 powodów, dla których już teraz powinieneś śledzić i analizować wskaźniki Google Ads.

 • Analiza wskaźników Google Ads umożliwia skuteczną optymalizację kampanii - śledzenie wskaźników pozwala na lepsze zrozumienie skuteczności kampanii reklamowych i na podjęcie decyzji o ich optymalizacji. Dzięki temu można poprawić wyniki i zwiększyć zwroty z inwestycji.
 • Analiza wskaźników kampanii to efektywna kontrola kosztów - śledzenie kosztów reklamowych pozwala na kontrolowanie budżetu i unikanie przekroczenia limitów wydatków.
 • Analiza wskaźników reklamowych pozwala zwiększyć efektywność kampanii - dzięki śledzeniu wskaźników możesz ocenić skuteczności kampanii i dostosować ją do potrzeb, co przekłada się na zwiększenie efektywności i sukces kampanii.
 • Kluczowe wskaźniki kampanii pozwalają na analizę rynku - śledzenie trendów w danym rynku oraz porównanie wyników własnych kampanii z rynkiem pozwala na lepsze zrozumienie konkurencji oraz możliwości rynku.
 • Znajomość wskaźników reklamowych to skuteczny sposób na udoskonalenie strategii - pozwala na poznanie preferencji i zachowań klientów, co umożliwia ulepszanie strategii marketingowej i dostosowywanie jej do potrzeb odbiorców.
 • Śledząc wskaźniki kampanii reklamowej, możesz podejmować trafne decyzje marketingowe i biznesowe w zakresie reklamy - to pozwala na skuteczne zarządzanie kampaniami i generowanie zysków dla firmy.
 • Analiza wskaźników reklamowych umożliwia lepszą optymalizację konwersji - śledzenie wskaźników konwersji umożliwia zrozumienie, które kampanie i reklamy przyczyniają się do generowania sprzedaży i jakie działania należy podjąć, aby zwiększyć liczbę konwersji.
 • Analiza kampanii reklamowych to szansa na zwiększenie ROI - śledzenie wskaźników pozwala na zidentyfikowanie, które kampanie i reklamy przynoszą najlepsze rezultaty i generują największe zwroty z inwestycji. Pozwala to na skoncentrowanie działań reklamowych na najbardziej opłacalnych obszarach.

Warto zaznaczyć, że śledzenie wskaźników kampanii Google Ads nie tylko pozwala na zrozumienie skuteczności reklam, ale również na ciągłe udoskonalanie strategii marketingowej. Dzięki temu można stale poprawiać wyniki kampanii i osiągać coraz lepsze efekty przy podobnym budżecie.


10 kluczowych wskaźników kampanii Google Ads

Wiele agencji Google Ads samodzielnie tworzy listy ważnych dla nich wskaźników, uwzględniając konkretnego klienta, branże, w której działa, oraz jego potrzeby. Istnieje jednak szereg wskaźników, które warto śledzić w każdej kampanii, niezależnie od typu działalności. Poniżej znajdziesz listę 10 ważnych wskaźników kampanii Google Ads, a także ich krótkie omówienie.


1. Współczynnik odrzuceń jako wskaźnik reklamowy w Google Ads

Jednym z najważniejszych wskaźników reklamowych Google Ads, którego nie sposób pominąć, jest współczynnik odrzuceń. Wskaźnik ten, z angielskiego określany jako Bounce Rate, mierzy procentowy udział sesji, podczas których użytkownicy opuścili stronę internetową bez interakcji. W kontekście kampanii Google Ads współczynnik odrzuceń mierzy liczbę użytkowników, którzy kliknęli w reklamę, a następnie opuścili stronę bez wykonywania dalszych akcji, takich jak np. dokonanie zakupu, wypełnienie formularza itp.

Śledzenie współczynnika odrzuceń ma kluczowe znaczenie, ponieważ wskazuje, czy Twoje strony docelowe współgrają z odbiorcami. Jeśli Twoje strony docelowe nie dostarczają odbiorcom odpowiednich informacji, których potrzebują, istnieje większe prawdopodobieństwo, że je odrzucą. Pamiętaj jednak, że dość wysoki współczynnik odrzuceń jest całkowicie normalny. Nie spodziewaj się niskiego współczynnika odrzuceń, np. 10%, dla każdej wyświetlanej reklamy. Dobry współczynnik odrzuceń wynosi od 60 do 70%. Jeśli więc widzisz współczynnik odrzuceń reklamy poniżej 70%, Twoje reklamy działają tak, jak powinny. Jeśli bounce rate przekracza 80%, warto przyjrzeć się reklamom i dowiedzieć się, co można zrobić inaczej, aby poprawić ich skuteczność i dopasować ją do potrzeb odbiorców. Być może warto także popracować nad słowami kluczowymi i zastanowić się, czy w pełni współgrają one z intencją użytkownika i treścią strony docelowej.


2. Wyświetlenia reklamy jako wskaźnik efektywności kampanii

Niezależnie od tego, czy prowadzisz kampanię Google Ads dla stron czy też Facebook Ads, wyświetlenia reklamy mogą być ważnym wyznacznikiem jej skuteczności, nawet jeśli użytkownicy nie kliknęli w reklamę. Wyświetlenia pozwalają ocenić widoczność reklamy - wskazują, ile razy Twoja reklama została wyświetlona użytkownikom. Pamiętaj, że nie oznacza to na 100%, że użytkownik ją zobaczył - jeśli reklama wyświetliła się na dole SERP, wcale nie musiało tak być - być może użytkownik zrezygnował z przeglądania strony po kliknięciu pierwszego wyniku - płatnego lub organicznego - i do dalszej części strony nie dotarł.

Jeśli celem Twojej firmy jest dotarcie z reklamą do jak największej liczby osób, śledzenie wyświetleń ma kluczowe znaczenie. Jest ono istotne na przykład w kampaniach zasięgowych ukierunkowanych na budowę wizerunku i świadomości marki, np. w reklamie w sieci reklamowej Google Ads. Im więcej wyświetleń reklamy, tym większa jest szansa na dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów. Jednak sama liczba wyświetleń nie oznacza, że reklama została zauważona lub spowodowała jakąkolwiek interakcję użytkownika.

Aby zwiększyć liczbę wyświetleń reklamy, warto dopasować reklamę do grupy docelowej, wykorzystując odpowiednie słowa kluczowe, a także zadbać o jakość i atrakcyjność treści reklamy. Warto również ustawić odpowiedni budżet reklamowy i monitorować wyniki kampanii reklamowej, dostosowując jej parametry na bieżąco w celu uzyskania jak najlepszych wyników. Jednocześnie należy pamiętać, że wyświetlenia to tylko jeden z wielu wskaźników, a ostatecznym celem kampanii reklamowej jest przyciągnięcie jak największej liczby potencjalnych klientów i zwiększenie konwersji.


3. Kliknięcia jako wskaźnik reklamowy Google Ads i Facebook Ads

Jak analizować skuteczność reklam w Google Ads i na Facebooku? Pochyl się nad kliknięciami reklamy. Jest to wskaźnik mierzący liczbę razy, kiedy użytkownik kliknął reklamę i został przekierowany na stronę docelową. Zarówno w przypadku kampanii reklamowych Google Ads, jak i Facebook Ads kliknięcia reklamy są jednym z najważniejszych wskaźników mierzących skuteczność kampanii. Kliknięcia reklamy są ważnym wskaźnikiem, ponieważ wskazują, ile razy użytkownicy wchodzą w interakcję z reklamą i trafiają na stronę docelową. Im więcej kliknięć, tym większa szansa na przekształcenie ich w sprzedaż, wypełnienie formularza lub inną pożądaną akcję.

Duża liczba kliknięć może oznaczać, że reklama jest dobrze dopasowana do odbiorców. Z kolei niska liczba kliknięć sprawia, że powinieneś zastanowić się nad zmianą treści. Warto w tym celu przeprowadzić testy A/B. Nie zapomnij także śledzić współczynnika CTR, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


4. Współczynnik CTR w kampaniach reklamowych

CTR (ang. Click-Through Rate) to wskaźnik mierzący stosunek liczby kliknięć w reklamę do liczby wyświetleń. Uzyskasz go, dzieląc liczbę użytkowników, którzy kliknęli reklamę przez całkowitą liczbę wyświetleń. Dzięki temu pomiarowi dowiesz się, jaki odsetek osób klika Twoją reklamę, gdy ją zobaczy. Śledzenie tych danych ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, czy użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoimi reklamami.

Wysoki współczynnik CTR oznacza, że reklama jest atrakcyjna dla grupy docelowej i przyciąga uwagę użytkowników. Warto jednak pamiętać, że CTR nie jest jedynym wskaźnikiem, na którym powinno się skupiać w kampanii reklamowej. Wysoki CTR nie gwarantuje sukcesu kampanii, jeśli nie przekłada się na zwiększenie konwersji lub transakcji. Jeśli masz niski współczynnik klikalności, może to oznaczać, że musisz zmienić tekst reklamy, aby zachęcić więcej potencjalnych klientów do klikania Twoich reklam.

W przypadku kampanii reklamowych Google Ads wysoki CTR jest korzystny dla reklamodawcy, ponieważ wpływa on na wynik jakości reklamy, a ten z kolei oddziałuje na pozycję reklamy w wynikach wyszukiwania oraz na koszt kliknięcia. Im wyższy jest CTR, tym wyższy jest wynik jakości, co przekłada się na niższe koszty kampanii.

W przypadku kampanii reklamowych Facebook Ads wysoki CTR oznacza, że reklama jest dobrze dopasowana do grupy docelowej. Facebook nagradza reklamy o wysokim CTR, zwiększając ich zasięg i obniżając koszty kliknięcia. Warto jednak pamiętać, że Facebook kładzie duży nacisk na jakość reklamy, a nie tylko na CTR. Dlatego warto dbać o jakość i atrakcyjność reklamy oraz dostosować ją do preferencji i zachowań grupy docelowej. Sprawdź 12 skutecznych sposobów na poprawę współczynnika CTR w Google Ads.


5. Ruch na stronie wskaźnikiem reklamowym

Ruch na stronie jest ważnym wskaźnikiem kampanii Google Ads, ponieważ wskazuje, ilu użytkowników odwiedza witrynę internetową po kliknięciu reklamy. Im wyższy ruch na stronie, tym większa szansa na przekształcenie go w sprzedaż, wypełnienie formularza lub inną pożądaną akcję. Wysoki ruch na stronie może wynikać z dobrego dopasowania reklamy do strony docelowej, atrakcyjnego wyglądu i łatwości korzystania z witryny, a także z przydatności i wartości oferowanej zawartości. Niższy ruch na stronie może być spowodowany niewłaściwym dopasowaniem treści reklamy do strony docelowej, zbyt trudną lub niewygodną w użytkowaniu stroną lub mało atrakcyjną ofertą.

Aby zwiększyć ruch na stronie, warto zadbać o jakość i UX strony docelowej, w tym o szybkość ładowania, przejrzystość i zrozumiałość treści oraz o atrakcyjny i intuicyjny wygląd. Warto też pamiętać o dobrym dopasowaniu reklamy do strony docelowej, wykorzystując odpowiednie słowa kluczowe i grupy docelowe, a także dostosowując kampanię reklamową do zmieniających się potrzeb użytkowników. Jeśli reklamujesz konkretny produkt, na stronie docelowej powinien znaleźć się tylko on, a nie strona główna czy różne produkty z różnych kategorii produktowych. Zobacz także:

Przykład strony docelowej dla kampanii Google Ads


6. Średni koszt kliknięcia (CPC) w Google Ads i Facebook Ads

Jak śledzić efektywność reklamy? Pod kątem budżetu jednym z kluczowych wskaźników będzie średni koszt kliknięcia (CPC, cost per click), czyli średnia kwota, którą musisz ponieść za każde kliknięcie reklamy przez użytkownika. Warto śledzić ten wskaźnik, by mieć pewność, że maksymalizuje efekty kampanii reklamowej w danym budżecie. Jak go obliczyć? Podziel całkowite koszty kliknięć przez ich liczbę.

W przypadku kampanii reklamowych Facebook Ads koszt kliknięcia zależy od jakości i atrakcyjności reklamy, jakości strony docelowej, a także jakości i dopasowania grupy docelowej. Im lepiej dopasowana jest reklama do grupy docelowej, tym niższy będzie koszt kliknięcia.

W przypadku kampanii Google Ads koszt kliknięcia zależy m.in. od:

 • zadeklarowanej stawki za kliknięcie (jednak zbyt niska stawka może sprawić, że Twoje reklamy nie będą wyświetlane),
 • wybranych słów kluczowych, na które chcesz promować swoją firmę,
 • konkurencyjności - w bardzo konkurencyjnych branżach koszty za kliknięcie są wyższe,
 • branży - w branżach specjalistycznych (np. nieruchomości, bankowość, ubezpieczenia, finanse) koszty kliknięcia są bardzo wysokie, ponieważ z reguły zyski z pozyskania klienta są takie same.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

Sprawdź także:

Szacowane koszty kliknięcia w Planerze słów kluczowych Google Ads


7. Koszt obejrzenia reklamy

Koszt obejrzenia (CPV - ang. Cost Per View) to wskaźnik mierzący średni koszt jednego obejrzenia reklamy w kampanii reklamowej na platformach Google Ads i Facebook Ads. W przypadku kampanii reklamowej opartej na modelu CPV reklamodawcy płacą za każde obejrzenie reklamy.

W przypadku kampanii Google Ads koszt obejrzenia dotyczy głównie reklam wideo, takich jak reklamy TrueView, które wyświetlają się przed lub w trakcie odtwarzania filmów na platformie YouTube. Reklamodawcy płacą za obejrzenie reklamy wideo przez użytkownika (np. w przypadku, gdy użytkownik obejrzy co najmniej 30 sekund reklamy lub kliknie w nią).

W przypadku kampanii Facebook Ads koszt obejrzenia dotyczy reklam wideo wyświetlanych na platformie Facebook lub Instagram. Reklamodawcy płacą za obejrzenie reklamy wideo przez użytkownika (np. w przypadku, gdy użytkownik obejrzy co najmniej 3 sekundy reklamy).


8. Współczynnik konwersji ważnym wskaźnikiem kampanii reklamowej

Współczynnik konwersji określa, jaki odsetek użytkowników, którzy zobaczyli reklamę, wykonał określone działanie, np. dokonał zakupu, wypełnił formularz lub zarejestrował się na wydarzenie. Współczynnik konwersji oblicza się, dzieląc liczbę konwersji przez liczbę kliknięć w reklamę, a następnie mnożąc wynik przez 100%. Na przykład, jeśli kampania reklamowa w Google Ads wygenerowała 100 konwersji i 1000 kliknięć, to współczynnik konwersji wynosi 10%.

Współczynnik konwersji jest ważnym wskaźnikiem mierzącym skuteczność kampanii reklamowej, ponieważ pozwala reklamodawcom określić, jak wielu użytkowników reaguje na ich reklamy i decyduje się na zakup czy podjęcie współpracy. Wysoki współczynnik konwersji oznacza, że kampania jest skuteczna w przyciąganiu i angażowaniu odpowiedniej grupy docelowej, a reklamodawcy mogą wykorzystać ten wskaźnik do identyfikacji najlepszych strategii reklamowych i optymalizacji kampanii. Śledząc współczynnik konwersji, nie zapomnij, by wziąć także pod uwagę średni koszt konwersji (CPA) oraz liczbę konwersji. Zobacz także:

Metoda obliczania współczynnika konwersji


9. ROAS jako wskaźnik skuteczności kampanii

ROAS (ang. Return on Ad Spend) to wskaźnik mierzący efektywność wykorzystania budżetu na reklamy w kampaniach Google Ads i Facebook Ads. ROAS obliczany jest jako stosunek przychodów generowanych przez kampanię do kosztów poniesionych na reklamę.

W przypadku Google Ads wartość generowana przez kampanię może być mierzona na podstawie różnych wskaźników, takich jak liczba konwersji lub wartość sprzedaży. ROAS można obliczyć, dzieląc wartość generowaną przez kampanię przez koszt poniesiony na reklamę. Na przykład, jeśli kampania reklamowa na Google Ads kosztowała 1000 zł, a wygenerowała sprzedaż w wysokości 5000 zł, ROAS wynosi 5.

W przypadku Facebook Ads wartość generowana przez kampanię może być mierzona na podstawie różnych wskaźników, takich jak liczba konwersji, wartość sprzedaży lub liczba wyświetleń strony. ROAS można obliczyć dzieląc wartość generowaną przez kampanię przez koszt poniesiony na reklamę. Na przykład, jeśli kampania reklamowa na Facebook Ads kosztowała 500 zł, a wygenerowała sprzedaż w wysokości 2000 zł, ROAS wynosi 4.

ROAS jest ważnym wskaźnikiem mierzącym skuteczność kampanii reklamowej w Google Ads i Facebook Ads. Im wyższy ROAS, tym bardziej skuteczna jest kampania reklamowa, ponieważ wydane na nią pieniądze przyniosły większy zysk. Reklamodawcy mogą wykorzystać ROAS do porównywania skuteczności różnych kampanii reklamowych oraz do optymalizacji wykorzystania budżetu reklamowego.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


10. Zwrot z inwestycji jako wskaźnik efektywności reklamy

ROI (ang. Return on Investment) to wskaźnik skuteczności kampanii reklamowej, który określa, czy koszty poniesione na reklamę przynoszą zwrot inwestycji w postaci zysku. Aby obliczyć ROI, należy porównać koszty poniesione na reklamę z zyskiem, który jest generowany dzięki kampanii. W przypadku kampanii reklamowej w Google Ads można obliczyć ROI za pomocą formuły (przychód - koszty) / koszty. Zysk można obliczyć poprzez określenie wartości sprzedaży lub liczby potencjalnych klientów, którzy dokonali zakupów lub wypełnili formularze.

W przypadku kampanii reklamowej w Facebook Ads ROI oblicza się w podobny sposób. Należy porównać koszty poniesione na reklamę z wartością sprzedaży lub wartością życiową klienta (CLV), czyli sumą zysków, które dany klient przynosi firmie w ciągu jego życia jako klienta.

Wysoki ROI oznacza, że kampania reklamowa przyniosła pozytywny zwrot z inwestycji, co jest pożądanym wynikiem dla każdej kampanii reklamowej. Jednak niski ROI może wskazywać na potrzebę zmiany strategii reklamowej lub optymalizacji kampanii.


Top10 wskaźników reklamowych, które powinieneś śledzić. Podsumowanie

10 wskaźników reklamowych omówionych artykule to tylko wybrane wskaźniki. Istnieje ich wiele więcej, a dla niektórych firm, w zależności od innych działalności, inne wskaźniki mogą być równie ważne. Mimo to opisane wskaźniki stanowią absolutną podstawę śledzenia efektywności kampanii i każda firma, niezależnie od tego, czym się zajmuje, powinna je weryfikować i na ich podstawie podejmować decyzje biznesowe co do dalszych działań reklamowych w sieci.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Top10 wskaźników reklamowych w Google i na Facebooku, które powinieneś śledzić

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ