Indeksowanie, crawling, ranking - czym się różnią?

indeksowanie crawling0ranking czym sie roznia
Spis treści

• Co to jest indeksowanie stron internetowych?

• Jak przyspieszyć indeksowanie witryny przez Google?

• Co to jest crawling?

• Co to jest ranking w wynikach wyszukiwania?

• Indeksowanie, crawling, ranking - co je różni, a co je łączy?

• Jaką rolę indeksowanie, crawling i ranking odgrywają w SEO?

• Podsumowanie

Jeżeli interesujesz się pozycjonowaniem stron internetowych, to musiałeś prędzej czy później zetknąć się z takimi pojęciami, jak indeksowanie, crawling czy ranking. Znajomość tych pojęć jest bardzo ważna - pomoże Ci lepiej zrozumieć sposób działania Google, a przez to również skuteczniej działać ze swoją strategią SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest indeksowanie stron internetowych?

Indeksowanie strony polega na dokładnym zapoznaniu się z tematyką witryny przez Google. W tym celu analizowana jest nie tylko treść, ale również katalogowane są dostępne w witrynie obrazy, filmy i inne dane. Ustrukturyzowane informacje są następnie przechowywane w ogromnej bazie danych należącej do Google. Dzięki temu, że dane dotyczące strony znajdują się w takim indeksie, witryna może wyświetlać się w wyszukiwarce Google.

Proces indeksowania może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym aspekcie należy wykazać się cierpliwością - stworzone przez Ciebie treści nie będą się natychmiastowo wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Są jednak sprawdzone sposoby, aby przyspieszyć indeksowanie witryny.


Jak przyspieszyć indeksowanie witryny przez Google?

Jeśli zależy Ci na szybkim zaindeksowaniu strony internetowej to nie czekaj, aż zauważy ją Google - zadbaj sam o to, żeby poinformować roboty o nowej treści. W tym celu możesz wykorzystać Google Search Console. Aby to zrobić, musisz skopiować adres URL nowo utworzonej strony i wkleić go do okna wyszukiwania w zakładce Indeksowanie w Google Search Console. Wówczas, jeżeli pojawi Ci się tam informacja, że dana strona nie jest indeksowana, kliknij w odnośnik “Poproś o indeksację”, aby rozpocząć ten proces. Dzięki temu przekażesz automatom Google informację o nowej treści, aby została ona sprawdzona.

Indeksowanie strony internetowej w Google Search Console.

Dodatkowo, powinieneś/powinnaś zadbać o to, by Twoja strona internetowa była łatwa do zaindeksowania pod kątem technicznym. Pomoże to automatom Google przemieszczanie się po Twojej witrynie, dlatego musisz zadbać o brak barier użytkowych, a także o poprawę wykrywalności adresów URL. W tym celu skup się na następujących elementach:

 • Odpowiednie wykorzystanie plików robots.txt;
 • Dobra struktura linków wewnętrznych;
 • Aktualizowanie swojej mapy witryny XML (w razie potrzeby);
 • Brak niepotrzebnego blokowania stron,
 • Poprawa stron o niskiej jakości;
 • Regularne weryfikowanie raportów Google Search Console pod kątem błędów na stronie.

Zależy Ci na zdobyciu nowych odbiorców?

Chcesz przyspieszyć indeksowanie swojej strony internetowej w Google? Sprawdź więcej naszych wskazówek:


Co to jest crawling?

Crawling to w prostym tłumaczeniu proces skanowania witryny. Celem crawlingu jest przeskanowanie strony internetowej, żeby poprawnie zdefiniować obecne na niej treści. Google potrafi samodzielnie odnaleźć nowe witryny, ale równie często właściciele stron przesyłają do Google informacje o ich powstaniu, aby proces skanowania przebiegał szybciej. Za przesłanie takiej wiadomości może również odpowiadać dostawca hostingu, dzieje się tak na przykład, jeśli strona jest założona na platformie Wix lub Blogger.

Gdy do Google dotrze informacja o powstaniu nowej strony, rozpoczyna się proces crawlingu. Wówczas analizowana jest występująca na stronie treść i elementy wizualne, a także sam układ witryny. Skanowanie witryny pozwoli Google zdecydować, do których użytkowników i do jakich zapytań będzie pasować dana witryna. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby tworzyć spójną, dobrze zaplanowaną stronę internetową - ma to znaczący wpływ na to, czy uda Ci się dotrzeć do zainteresowanej Twoja ofertą grupy użytkowników sieci.


Co wpływa na szybkość skanowania witryny? O crawl budget

Bezpośredni wpływ na to, jak szybko zostanie przeskanowana Twoja witryna, ma crawl budget. Jest to wskaźnik określający liczbę podstron, którą w określonym czasie mogą zostać sprawdzone przez robota Google. Indywidualny crawl budget to wynik zależny na przykład od ilości zasobów, które wyszukiwarka będzie musiała wykorzystać, a także od tego, jaka ilość indeksowania jest obsługiwana przez Twój serwer. Jeśli chcesz poprawić szybkość skanowania witryny, zadbaj o:

 • poprawienie szybkości działania witryny,
 • zwiększenie ilości linków wewnętrznych i zewnętrznych,
 • wyeliminowanie duplikatów treści,
 • usunięcie przekierowań do uszkodzonych stron.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wpływać na crawl budget? Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie:

Chcesz, żeby Twój sklep był widoczny w wynikach Google?


Co to jest ranking w wynikach wyszukiwania?

To, co zwykle najbardziej interesuje właścicieli stron internetowych, to ranking w wynikach wyszukiwania. To ostatni etap analizy strony internetowej przez Google, który definiuje pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Witryna jest plasowana na wybranej pozycji poprzez analizę danych, które znajdują się w indeksie - Google stara się połączyć ją z odpowiednimi zapytaniami użytkowników. W tym celu Google analizuje również osobiste preferencje użytkowników, dotyczą ich takie elementy, jak np. lokalizacja, język oraz rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Na podstawie takich analiz strona jest automatycznie umieszczana w rankingu.

Chcesz lepiej zrozumieć działanie rankingu Google? Sprawdź nasze artykuły:


Indeksowanie, crawling, ranking - co je różni, a co je łączy?

Popularnym błędem, nawet wśród osób zajmujących się SEO, jest mylenie pojęć crawlingu, indeksowania i rankingu. W jednym ze swoim tweetów zwrócił nawet na to uwagę sam Danny Sullivan, który pracuje w Google, jako Public Liaison for Search. Przywołał on wypowiedź Lily Ray, która powiedziała, że w trakcie rekrutacji specjalistów ds. SEO pytają ich o różnicę między indeksowaniem, crawlingiem i rankingiem. Wielu kandydatów udziela błędnej odpowiedzi. Danny w dalszej konwersji na Twitterze przyznał, że uważa, że to podstawowa wiedza, którą należy posiadać działając w branży.

Danny Sullivan na Twitterze na temat indeksowania, crawling i rankingu.

Jeżeli nadal masz problem ze zrozumieniem różnicy między każdym z tych pojęć, przedstawiamy Ci krótkie podsumowanie.

 • Crawling - to analiza stron internetowych przez Google. Wyszukiwarka skanuje zawartość każdego znalezionego (lub zgłoszonego) adresu URL.
 • Indeksowanie - to gromadzenie znalezionych treści na dysku Google. Jeśli strona znajduje się w indeksie to może pojawić się wśród wyników wyszukiwania dla powiązanych z jej treścią zapytań.
 • Ranking - to kolejność, w jakiej zindeksowane wyniki pojawiają się w wynikach Google. Pozycja w rankingu jest zależna od adekwatności treści strony do zapytania wpisanego przez użytkowników.

Każdy z tych czynników odpowiada za inne działanie, natomiast to, co je łączy, to fakt, że każdy z nich w pewien sposób wpływa na pozycję Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Właśnie dlatego tak ważne jest ich zrozumienie, jeśli chcesz prowadzić skuteczną strategię pozycjonowania.

Szukasz reklamy online odpowiedniej dla Twojej strony?


Jaką rolę indeksowanie, crawling i ranking odgrywają w SEO?

SEO to w rzeczywistości szereg wielu działań, które mają na celi osiągnięciu przez witrynę możliwie najwyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania na wybrane, kluczowe frazy. Aby Google mogło przedstawić użytkownikom sieci trafne wyniki, musi najpierw przeanalizować elementy dostępne na każdej ze stron internetowych w sieci. Jest to wieloetapowe, czasochłonne zadanie.

Google pozyskuje informacje o firmach z różnych źródeł, na przykład ze stron internetowych, publicznych baz danych, katalogów, Google Moja Firma itp. Jednak zdecydowanym priorytetem wśród źródeł informacji jest dla Google sama witryna firmy, ponieważ najczęściej to tam znajduje się najbardziej rozbudowana treść. Podczas takiej analizy roboty Google przechodzą najpierw przez crawling, a dopiero następnie indeksowanie strony, natomiast na samym końcu jest określana pozycja witryny w rankingu. Dlatego, jeżeli nie będziesz zwracać uwagi na indeksowanie, crawling i ranking, Twoja strona nie będzie widoczna w sieci. Z kolei tracąc na widoczności, tracisz także potencjalnych klientów i zgadzasz się na to, by w rankingach wyprzedziła Cię konkurencja.

Chcesz lepiej rozumieć pozycjonowanie stron i sposób działania algorytmów Google? Zapoznaj się z naszymi artykułami w tym temacie:


Indeksowanie, crawling, ranking - czym się różnią? Podsumowanie

Znajomość różnicy między indeksowaniem, crawlingiem i rankingiem stawia Twoją strategię SEO o poziom wyżej, ponieważ oznacza to, że rozumiesz sposób działania Google. Rozumiejąc te pojęcia, możesz skuteczniej zarządzać swoją stroną i efektywniej wpływać na jej widoczność, a przecież to właśnie jest Twoim celem.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Indeksowanie, crawling, ranking - czym się różnią?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ