Jak wygenerować większe zyski w sklepie internetowym? Wykorzystaj technologie i narzędzia

autor: Adrianna Nowak

Branża e-commerce od kilku lat przeżywa rozkwit. Z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2019” wynika, że kupujący online stanowią 62% wszystkich internautów, którzy zostali poddani badaniu. Jednocześnie oznacza to wzrost o 6% w porównaniu do wyników badania z 2018 roku. Czy tendencja wzrostowa utrzyma się także w 2020 roku? Jakie czynniki mogą mieć na nią wpływ? Jakich narzędzi możemy użyć, aby wygenerować większe zyski w e-sklepach? O tym przeczytacie w tym artykule gościnnym od Quarticon.

Co wiemy o kupujących w sieci?

Z przytoczonego powyżej raportu wynika, że w grupie tych, którzy najchętniej dokonują zakupów online, znajdują się osoby pomiędzy 35 a 49 rokiem życia, które mają wykształcenie średnie (38%) i zamieszkują miasta do 200 tys. mieszkańców (45%). Wiemy także, że osoby te deklarują swój status materialny jako średni (52%).

Najlepsze darmowe narzędzia SEO

Jakie czynniki zachęcają internautów do robienie zakupów online?

Z raportu Gemius wynika, że tym, co najczęściej zachęca internautów do zakupów online, jest dostępność 24h/7. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 75% ankietowanych. Kolejne często wymieniane czynniki to:

  • wygoda, postrzegana jako brak konieczności jechania do sklepu,
  • wydłużony proces decyzyjny, rozumiany jako nieograniczony czas na wybór poszukiwanego produktu,
  • niższe ceny, na które wskazało niemal 2/3 badanych.

W jaki sposób możesz przyciągnąć kupujących do Twojego sklepu internetowego?

Skoro znamy już preferencje naszej grupy docelowej, możemy teraz zastanowić się nad konkretnymi metodami i formami promocji, które zwiększą sprzedaż w sklepie internetowym. Trzeba pamiętać, że istnieje cały zestaw czynników, które mają wpływ na rentowność działalności online. Na większość z nich mamy na szczęście duży wpływ. Wystarczy odpowiednio przygotowana strategia promocji i komunikacji online oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii do automatyzacji, personalizacji oraz targetowania grup odbiorców.

Co zatem możesz zrobić, aby wygenerować większe zyski w swoim sklepie internetowym?

1. Przygotuj dobrej jakości opisy produktów i zdjęcia

W sklepach internetowych klienci nie mają możliwości fizycznego kontaktu z przedmiotem. Nie mogą wziąć go do ręki, ocenić jakości czy sprawdzić danych zawartych przez producenta na metce. Z tego względu opisy produktów, jak i zdjęcia są bardzo ważne.

Pamiętaj, że skopiowane z innych stron opisy nie tylko wpływają negatywnie na widoczność Twojego sklepu w wyszukiwarce, ale także budują mało profesjonalny wizerunek Twojej marki w oczach odbiorców. Właściwa prezentacja oferty w formie słownej i graficznej jest dziś kluczowa w walce, jaka toczy się o klienta online. To z kolei ma realny wpływ na rentowność Twojego biznesu.

2. Zadbaj o poprawną nawigację i łatwe wyszukiwanie produktów

Współcześni e-konsumenci cenią sobie zakupy online przede wszystkim za łatwość ich realizacji. Pisaliśmy o tym powyżej. Jeśli więc poruszanie się po Twoim sklepie internetowym nie będzie dopracowane, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupujący zgubi się w sieci nielogicznie ułożonych podstron i szybko zamknie stronę, zamiast dokonać zakupów. 

Podobnie może się stać, gdy wewnętrzna wyszukiwarka nie będzie działać poprawnie. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowana nawigacja w e-sklepie pozwala użytkownikowi sfinalizować zakup w nie więcej niż trzech kliknięciach. Standardem jest również rozpoznawanie przez wyszukiwarkę potencjalnych błędów i literówek. Należy też zwrócić uwagę na wdrożony system filtrowania i sortowania produktów. Często klienci, którzy trafiają do naszego sklepu, szukają już konkretnego produktu. Jeśli ułatwimy im jego znalezienie, to szanse zakupowe znacząco wzrosną.

 

3. Włącz rekomendacje produktowe

Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji możliwe jest wyświetlanie treści w e-sklepie idealnie dostosowanych do potrzeb danego klienta. System rejestruje dane o zachowaniach każdego użytkownika z osobna i następnie, na ich podstawie, wyświetla każdemu z nich indywidualnie dobraną ofertę. Zgromadzone w ten sposób dane mogą być wykorzystane w sklepach internetowych również w wiadomościach e-mail czy w innych kanałach komunikacji. Dzięki takim rozwiązaniom spada współczynnik odrzuceń, a problem porzucanych koszyków praktycznie nie istnieje. Ty z kolei możesz cieszyć się większym zyskiem.

 

4. Personalizuj ofertę e-sklepu

W tym również pomoże Ci sztuczna inteligencja. Inteligentne algorytmy potrafią rozpoznawać określone zachowania potencjalnych klientów w e‐sklepie i dla każdego z nich mogą stworzyć zupełnie odrębny profil behawioralny. Dzięki temu osoby, które trafią na stronę Twojego sklepu internetowego, zobaczą produkty idealnie dopasowane do ich potrzeb. A jak wynika z badań, aż 70% osób robiących zakupy w sieci oczekuje indywidualnego podejścia. Poprzez personalizację oferty masz więc realny wpływ na zwiększenie dochodów. 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.

5. Wykorzystaj marketing automation

Marketing automation, czyli automatyzacja marketingu, określa sposób, w jaki prowadzone są kampanie marketingowe oraz sprzedażowe poprzez automatyzowanie czynności o powtarzalnym charakterze. Oczywiście wszystko dzieje się na podstawie zbieranych o użytkowniku danych, jego zachowaniach i preferencjach. Zaawansowane algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji są w stanie wygenerować ofertę, treści reklamowe czy powiadomienia idealnie dopasowane do profilu danego klienta oraz jego etapu zakupowego. Automatyzacja marketingu zmniejsza koszty kampanii reklamowych i jednocześnie sprzyja nawiązywaniu trwałych relacji z klientem, co w konsekwencji przekłada się także na rentowność prowadzonego biznesu.

6. Zapewnij obsługę 24/7

Nowe technologie pomagają dziś także właścicielom sklepów internetowych w obsłudze klienta. Mowa tu oczywiście o chatbotach i wirtualnych asystentach. Dzięki rozwojowi techniki przetwarzania języka naturalnego boty mogą płynnie komunikować się z klientami. Odpowiadają na pytania, konstruując przy tym logiczne i poprawne językowo odpowiedzi. Podobnie działają wirtualni asystenci, którzy często w sklepach internetowych pomagają klientom znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące parametrów oraz właściwości konkretnych produktów. 

Wdrażając do swojego sklepu rozwiązania oparte na nowych technologiach, możesz mieć więc pewność, że relacje z Twoimi klientami nabiorą bardzo trwałego charakteru. Spełnisz bowiem przez to ich oczekiwania – zakupy staną się łatwe, szybkie i wygodne. Personalizowane oferty przyspieszą ich proces decyzyjny, a sprawna obsługa zachęci do ponownych zakupów. Taka strategia działania z całą pewnością wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów w Twoim e-commerce.

Zapraszamy Was także to nasze artykułu gościnnego na blogu Quarticon: 

Optymalizacja SEO w e-sklepie, czyli 4 obszary dzięki którym zwiększysz sprzedaż

.
O autorze:

Martyna Woźniszczuk, Quarticon

jaworski marcinMa ponad 5-letnie doświadczenie w tworzeniu, tłumaczeniu i edycji tekstów marketingowych, technicznych i edukacyjnych. Content specialist w branży e-commerce od 2016. Obecnie pracuje w firmie QuarticOn, której misją jest dostarczanie sklepom internetowym nowoczesnych rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji i machine learning. Prywatnie pasjonatka gotowania i podróży.

 

 

Autor
adrianna nowak widoczni
Adrianna Nowak

Specjalista ds. marketingu internetowego. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocja treści w sieci oraz kontakt z mediami i blogosferą.

W swojej pracy najbardziej lubi nawiązywanie relacji z twórcami internetowymi, portalami oraz ekspertami z branży, którym bliskie jest nasze podejście do marketingu internetowego. Cieszy ją, gdy blogerzy doceniają nasze działania i z chęcią dzielą się naszymi treściami. Rosnąca liczba pozytywnych komentarzy na naszym blogu daje jej poczucie, że to, co robi ma sens i wartość dla innych.

Godziny pracy spędzone przed komputerem Adrianna równoważy spędzając czas aktywnie na rowerze, czy rolkach. Jako absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów, jest wielką miłośniczką kina.

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
marketing internetowy koronawirus widoczni
Gospodarka zwalnia, ale Ty nie musisz. Zobacz, jak promować firmę w trudnym czasie.
Zobacz więcej
PRASOWKA LISTOPAD
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas czerwiec? Czy na część tych zmian wpływ nadal ma światowa ...
Zobacz więcej
monitoring mediow
Zapraszamy do przeczytania gościnnego wpisu blogowego, którego autorem jest Robert Sadowski, Newspoi...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jak wygenerować większe zyski w sklepie internetowym? Wykorzystaj technologie i narzędzia
Średnia ocen użytkowników 4.45 na podstawie 117 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO