Pozycjonowanie sklepu motoryzacyjnego. Jak to robimy?

Pozycjonowanie sklepu motoryzacyjnego. Jak to robimy

Masz sklep internetowy z częściami samochodowymi? Zainwestuj w pozycjonowanie e-commerce, by zwiększyć ruch i poprawić sprzedaż. Poznaj nasze taktyki SEO dla sklepów motoryzacyjnych dotyczące budowania strategii pozycjonowania, tworzenia treści, pozyskiwania linków, optymalizacji technicznej sklepu oraz User Experience i poprawy współczynnika konwersji.

Znasz już naszą ofertę? Zobacz, co dla Ciebie zrobimy :)

SEO dla sklepów motoryzacyjnych - wyzwania

SEO dla sklepów motoryzacyjnych wiąże się z wieloma wyzwaniami zarówno dla ich właścicieli, jak i specjalistów SEO. Jakie problemy mogą ich spotkać?

 • duża konkurencja, na rynku istnieje dużo sklepów internetowych z częściami do samochodów, ale i stacjonarnych sklepów, z których klient może skorzystać, gdy potrzebuje części “na już” i nie może czekać na przesyłkę,
 • konieczność zapewniania szybkiej i wygodnej dostawy produktów,
 • zróżnicowany wachlarz odbiorców - od klientów detalicznych do hurtowych, warsztatów samochodowych i mechaników,
 • specjalistyczna wiedza, potrzebna podczas tworzenia treści dla sklepu motoryzacyjnego - zadanie to zazwyczaj wymaga wsparcia od pracownika lub właściciela sklepu
 • obawy klientów co do dopasowania części zakupionej przez internet do konkretnego auta,
 • konieczność optymalizacji dużej liczby podstron,
 • konieczność zapewnienia szerokiego asortymentu, by spełnić wymagania klientów.

 

SEO dla sklepów motoryzacyjnych - możliwe efekty

Decydując się na pozycjonowanie sklepu online z częściami do samochodów, trzeba pamiętać, że SEO zakłada długoterminową strategię, a wyniki zazwyczaj przychodzą po dłuższym czasie. Sprawdźmy zatem, jakie wynik udało nam się osiągnąć u naszych klientów, którzy prowadzą e-commerce z częściami do samochodów i motocykli. Zobacz, czy opłaca się czekać na efekty SEO.

 

Efekty SEO sklepu motoryzacyjnego po 6 miesiącach współpracy

W maju 2021 trafił do nas nowy na rynku sklep motoryzacyjny, istniejący od marca 2020. Wcześniej działania SEO były prowadzone przez około pół roku, jednak klient miał zastrzeżenia co do ich jakości i postanowił zmienić agencję SEO. W ciągu niespełna 6 miesięcy współpracy udało nam się osiągnąć:

 • wzrost fraz w top10 z 2000 do 3500:

 • wzrost fraz w top3 z 200 do 300:

 

Już pierwsze prace SEO przyniosły oczekiwane efekty w postaci wzrostu widoczności. Następnym efektem będzie wzrost ruchu oraz konwersji, jednak na te zazwyczaj trzeba poczekać więcej niż pół roku, zwłaszcza w tak konkurencyjnej branży jak motoryzacyjna.

Chcesz wypromować swoją stronę?

 

Efekty SEO sklepu motoryzacyjnego po 2 latach pozycjonowania

2 lata to wystarczający czas, by realnie ocenić efekty pozycjonowania sklepu motoryzacyjnego. Dwóch naszych klientów osiągnęło kilkukrotne wzrosty w widoczności fraz w top3, top10 i top50 organicznych wyników wyszukiwania, co obrazują poniższe wykresy:

 • w top10:

Wzrosty widoczności sklepów motoryzacyjnych po 2 latach pozycjonowania 

 • w top3:

 Wzrosty widoczności w top3 organicznych wyników wyszukiwania po 2 latach pozycjonowania 

 • w top50:

 Wzrosty widoczności w top50 organicznych wyników wyszukiwania po 2 latach pozycjonowania sklepu motoryzacyjnego

 

Efekty po ponad 3 latach pozycjonowanie sklepu motoryzacyjnego

Wśród naszych klientów znajdują się też sklepy mające w swoim asortymencie części do motocykli i rowerów i to one współpracują z nami najdłużej. Konkurencja wśród sklepów motocyklowych i rowerowych jest nieco mniejsza, co na pewno wpływa także na uzyskane efekty. 

 

 Zmiany widoczności sklepu motoryzacyjnego w ciągu 3 lat pozycjonowania (2000 i 3000 fraz w top10)

 

Zmiany widoczności sklepu motoryzacyjnego w top3 w ciągu 3 lat pozycjonowania (1000 fraz w top3 po 3 latach współpracy)

 

SEO dla sklepów motoryzacyjnych - strategia

Podobnie jak w przypadku pozycjonowania sklepów meblowych, na początku współpracy ze sklepem motoryzacyjnym warto ustalić i wybrać grupy produktowe, na których najbardziej zależy klientowi, i od nich rozpocząć proces SEO. Od samego początku należy się skupić na konkretnych produktach i szukać fraz z długiego ogona z numerami seryjnymi produktów - często klienci szukają części samochodowych po numerach seryjnych, dlatego powinniśmy je uwzględnić w strategii pozycjonowania tron produktowy. Od początku warto zaplanować szczegółową rozbudowę serwisu - im bardziej szczegółowa podkategoria, tym lepiej, ponieważ rzadko kiedy użytkownik szuka grup produktowych, częściej zależy mu na znalezieniu pojedynczych części do naprawy lub wymiany.

Damian Jędrzejewski, specjalista SEO w agencji widoczni

 

1. Audyt techniczny SEO sklepu motoryzacyjnego 

Pierwszym etapem współpracy z klientem jest audyt SEO witryny sklepu internetowego, w trakcie którego specjalista SEO:

 • sprawdza widoczność witryny i generowany przez nią ruch oraz sprzedaż,
 • weryfikuje możliwości edycji witryny sklepu pod kątem wytycznych SEO i przygotowuje zalecenia optymalizacyjne do wdrożenia,
 • sprawdza jakość profilu linków przychodzących (czy profil rozrastał się w sposób naturalny, skąd były pozyskiwane linki - w razie potrzeby planuje oczyszczenie profilu linków),
 • weryfikuje ilość i jakość treści w całym serwisie,
 • ocenia stronę pod kątem technicznym - czy jest przystosowana do pozycjonowania (optymalizacja title i description, Hi, unikalność, optymalizacja treści), UX oraz generowania konwersji i jakich zmian wymaga.

Specjalista przeprowadza audyt techniczny zarówno poprzez ręczne przeglądanie strony (kilkukrotne), jak i za pomocą narzędzi SEO - takich jak Senuto, Ahrefs, SurferSEO. 

Rozreklamuj swój sklep internetowy

 

2. Analiza konkurencji wśród sklepów motoryzacyjnych

Analiza konkurencji w SEO to kolejny etap prac dla klienta. Specjalista ds. pozycjonowania, a zarazem opiekun klienta, na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, a także informacji uzyskanych od klienta:

 • określa, kto stanowi bezpośrednią konkurencję, 
 • sprawdza, jakie treści tworzy konkurencja,
 • weryfikuje, w jaki sposób konkurencja optymalizuje witrynę pod kątem aspektów technicznych, konwersji oraz UX,
 • sprawdza, na jakie słowa kluczowe pozycjonują się inne sklepy motoryzacyjne i jakie efekty dają te działania.

Na tej podstawie jest w stanie ocenić, ile czasu będzie potrzebne na zbudowanie widoczności, ruchu i sprzedaży, a także 

 

3. Wybór słów kluczowych w pozycjonowaniu sklepów motoryzacyjnych

Jak wybieramy słowa kluczowe w pozycjonowaniu sklepu motoryzacyjnego? Szczególną uwagę przykładamy do słów z długiego ogona, które dopasowujemy do poszczególnych podstron kategorii oraz podstron produktowych. Frazy te dobrze oddają intencje użytkowników i generują wartościowy ruch użytkowników zorientowanych na zakup (w przypadku fraz produktowych). Mniej szczegółowe frazy przyporządkowujemy do strony głównej (np. sklep motoryzacyjny, części do samochodów itp.), a te pośrednie do kategorii produktów. Fraz poszukujemy za pomocą narzędzi, takich jak Google Keyword Plannerm Senuto, Semstorm oraz dzięki wyszukiwarce Google, która podpowiada podobne frazy. W Planerze słów kluczowych możesz wyszukiwać frazy zawierające nazwę marki, co jest szczególnie przydatne, jeśli sprzedajesz produkty konkretnych firm.

  Frazy podobne do słowa kluczowego “części samochodowe” w narzędziu Google Keyword Planner

   Frazy podobne do słowa kluczowego “części samochodowe” w narzędziu Senuto

   Podpowiedzi Google dla frazy “sklep motoryzacyjny”

 

 Podobne wyszukiwania w Google dla frazy “sklep motoryzacyjny”

 

4. Strategia pozyskiwania linków

Na początku współpracy planujemy także działania związane z budową profilu linków przychodzących. na podstawie narzędzi SEO określamy przede wszystkim źródła pozyskiwania linków (katalogi, zaplecza agencji, zaplecza zewnętrzne, artykuły sponsorowane, artykuły gościnne, fora dyskusyjne itp.), planujemy utworzenie treści do linkowania i określamy miesięczną liczbę linków, by budować profil w sposób naturalny. W razie potrzeby planujemy także oczyszczanie profilu linkowego i zrzekanie się linków, które mogą szkodzić witrynie.

 

Tworzenie treści dla sklepów motoryzacyjnych

Treści dla sklepów motoryzacyjnych w pozycjonowaniu powinny:

 • być unikalne,
 • zawierać frazy kluczowe i informacje przydatne dla użytkownika,
 • być odpowiednio zoptymalizowane (nagłówki, śródtytuły, akapity, boldy, wypunktowania),
 • zawierać specyfikację techniczną (szczególnie ważne w sprzedaży B2B).

W całej witrynie warto wykorzystać strategię EAT ( Expertise – Authoritativeness – Trustworthiness) i tworzyć treści pomocne dla użytkowników. W sklepie motoryzacyjnym warto utworzyć blog, w którym jako ekspert będziesz dzielił się wiedzą z użytkownikami spoza branży motoryzacyjnej. W ten sposób użytkownik znajdzie Twój sklep, wpisując w wyszukiwarkę frazy poradnikowe i edukacyjne. 

Blog to także świetny sposób na poprawę struktury linkowania wewnętrznego - możesz linkować do poszczególnych kategorii i podkategorii, a nawet produktów.

Chcesz zbudować widoczność w internecie
 

 

Optymalizacja techniczna sklepu motoryzacyjnego

W procesie optymalizacji technicznej specjalista SEO:

 • przygotowuje unikalne title i description oraz nagłówki H1 dla każdej podstrony,
 • optymalizuje adresy URL w taki sposób, by zawierały słowa kluczowe,
 • optymalizuje całą witrynę w taki sposób, by uniknąć duplikacji treści,
 • optymalizuje strony 404,
 • w razie potrzeby wdraża przekierowania i linki kanoniczne,
 • wskazuje, w jaki sposób poprawić szybkość strony,
 • weryfikuje przystosowanie witryny do działania na urządzeniach mobilnych i przekazuje wskazówki w tym zakresie.

 

Analiza i optymalizacja działań SEO dla sklepu motoryzacyjnego

W ramach pozycjonowania sklepów motoryzacyjnych stale monitorujemy efekty działań i wprowadzamy ewentualne modyfikacje strategii oraz optymalizacje. Wszystko po  to, by klient także z pozyskiwanego ruchu i generowanej sprzedaży. Zespół projektowy jest w stałym kontakcie z klientem, a raz w miesiącu specjalista SEO przygotowuje wnioski oraz podsumowuje osiągnięte efekty i przesyła je mailowo do klienta. Stała opieka specjalisty pozwala reagować na ewentualne zmiany w algorytmie i dopasowywać działania do zmieniającej się sytuacji na rynku.

 

Pozycjonowanie lokalne dla sklepu motoryzacyjnego

Jeśli Twój sklep motoryzacyjny oferuje także sprzedaż stacjonarną lub odbiór zamówionych produktów w siedzibie, warto postawić także na pozycjonowanie lokalne. Obejmuje ono kilka kluczowych elementów, które omówimy poniżej.

 

Optymalizacja strony pod kątem lokalnego SEO

Pozycjonowanie lokalne dla sklepu motoryzacyjnego to skuteczna metoda osiągania satysfakcjonujących efektów, budowania widoczności, ruchu oraz sprzedaży. Do sukcesu potrzebna jest jednak optymalizacja strony pod kątem słów kluczowych zawierających element lokalizacji, np. sklep motoryzacyjny Poznań, sklep motoryzacyjny Warszawa Bemowo itp. Dlatego też treści widoczne na stronie powinny zawierać element lokalizacji. Warto także pozyskiwać lokalne linki zewnętrzne, np. z lokalnych katalogów firm czy miejskich / gminnych portali informacyjnych. Jeśli posiadasz kilka oddziałów stacjonarnego sklepu lub punktu odbioru towarów,, dla każdego z nich powinieneś utworzyć odrębną stronę ofertową.

 

Wizytówka Google Moja Firma dla sklepu motoryzacyjnego a lokalne SEO

Podstawą lokalnego SEO dla sklepu motoryzacyjnego jest utworzenie jego wizytówki Google. W ten sposób klienci będą mogli Cię znaleźć i poznać podstawowe informacje o Twojej firmie. Wizytówka GMF umożliwia także pozycjonowanie w mapach Google oraz wyświetlanie się sklepu motoryzacyjnego w tzw. Local pack, czyli trzech najbardziej trafnych wyników wyszukiwania z map Google w stosunku do zapytania i lokalizacji użytkownika. Wizytówkę GMF warto zoptymalizować, dodając:

 • opis firmy i zdjęcia,
 • oferowane usługi,
 • odpowiadając na pytania,
 • odpowiadając na opinie,
 • dodając informacje o najnowszych wpisach na blogu.

  Przykład wizytówki GMF sklepu motoryzacyjnego

 Wyniki local pack dla sklepu motoryzacyjnego

 

Zadbaj o opinie sklepu motoryzacyjnego w lokalnym SEO

Istotnym elementem, który wpływa na efekty pozycjonowania lokalnego sklepu motoryzacyjnego są opinie użytkowników. Liczy się nie tylko ich liczba, ale i jakość, dlatego:

 • aktywnie proś klientów o opinie - sprawdź, jak pozyskiwać opinie w pozycjonowaniu,
 • zachęcaj klientów nie tylko do ocen (gwiazdek), ale także do szerszej opinii,
 • odpowiadaj na opinie,
 • jeśli popełniłeś błąd, przyznaj się do niego i zaproponuj klientowi rekompensatę,
 • zadbaj o wyszkolenie zespołu obsługi klienta,
 • buduj długotrwałe relacje z klientami.

  Opinie o sklepie motoryzacyjnym w wizytówce GMF

 

Buduj wiarygodność marki w lokalnym SEO

W lokalnym pozycjonowaniu liczby się także wiarygodność marki internetowego sklepu motoryzacyjnego. Możesz ją budować i wspierać poprzez:

 • pokazywanie kim jesteś, gdzie jesteś i jakimi zasadami w biznesie się kierujesz,
 • wdrożenie spójnych danych teleadresowych w różnych miejscach w internecie (strona www, katalogi firm, media społecznościowe, wizytówka GMF),
 • pozostawanie w kontakcie z klientami,
 • tworzenie wartościowych treści blogowych, które budują Twój autorytet eksperta w branży motoryzacyjnej.

 

UX i optymalizacja konwersji dla sklepów motoryzacyjnych

Usługa naszej agencji jest kompleksowa, dlatego oprócz pozycjonowania sklepu oferujemy także optymalizację konwersji oraz doświadczeń użytkowników e-commerce. W ramach współpracy opracowujemy zespół wytycznych do wdrożenia, które mogą wpłynąć na komfort korzystania z witryny oraz liczbę zrealizowanych zamówień. W sklepie internetowym z częściami do samochodów istotne są:

 • wdrożenie zaawansowanej wyszukiwarki z filtrowaniem efektywne rozwiązanie stanowi wyszukiwarka po różnych parametrach - np. po numerze VIN, po markach, po modelach),
 • intuicyjna struktura, która musi być przemyślana w taki sposób, by klient się nie zgubił i wiedział, gdzie szukać konkretnego produktu,
 • umieszczenie na stronie głównej bestsellerów i najważniejszych kategorii produktowych,
 • wdrożenie na stronie produktowej cross-sellingu poprzez dodanie produktów powiązanych oraz alternatywnych (np. zamienniki),
 • wdrożenie czatu online, dzięki któremu użytkownik będzie mógł od razu sprawdzić, czy dana część pasuje do jego modelu auta.

 

Przykład intuicyjnego podziału produktów w sklepie motoryzacyjnym według różnych parametrów, źródło: 2407.pl

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu motoryzacyjnego może przynieść satysfakcjonujące efekty w postaci wzrostu widoczności, ruchu oraz konwersji. Warto jednak być cierpliwym, ponieważ efekty SEO w branży motoryzacyjnej nie przychodzą z dnia na dzień, o czym świadczą historie sukcesu naszych klientów

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów: 

opinie

440 pozytywnych opinii

Ponad 440 pozytywnych opinii w Google - to zobowiązuje!

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na Facebooku i Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

"Zdaniem naszych klientów jesteśmy skuteczną i profesjonalną firmą, która zawsze dotrzymuje słowa. A przy tym sympatycznymi ludźmi, z którymi dobrze się współpracuje."

 

 

Katarzyna Nowak
Katarzyna Nowak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie sklepu motoryzacyjnego. Jak to robimy?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ