Reklamy Google Discovery - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Reklamy Google Discovery wszystko co musisz o nich wiedziec
Spis treści

• Czym są reklamy Google Discovery?

• Jak wygląda reklama Google Discovery?

• Gdzie pojawiają się reklamy Google Discovery?

• Ile kosztują reklamy Google Discovery?

• Czy reklamy Google Discovery to dobry wybór?

• Jak stworzyć reklamę Google Discovery?

• Jak skutecznie realizować reklamy Google Discovery?

• 3 Wskazówki dotyczące tworzenia reklam Google Discovery

Czy można dotrzeć do całkowicie nowych odbiorców i mieć pewność, że przedstawiona oferta będzie idealnie do nich dopasowana? Kampania Google Discovery zapewnia właśnie takie rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji reklama dociera do nowych odbiorców, którzy najprawdopodobniej przyniosą pewny wzrost konwersji. O tym, czym jest reklama Google Discovery i jak ją stworzyć, dowiesz się w tym artykule. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Czym są reklamy Google Discovery?

Reklama Discovery to jeden z rodzajów reklamy oferowanych przez Google. Ten typ reklamy wyróżnia się tym, że pozwala wykorzystywać możliwości sztucznej inteligencji, by skuteczniej dotrzeć do odbiorców. Celem ich zastosowania jest rozwiązanie wybranego problemu użytkownika lub odpowiedź na jego pytanie, jeszcze zanim zdecyduje się na wpisanie tego w wyszukiwarkę. Reklamy Google Discovery, dzięki sztucznej inteligencji, są dostosowane bezpośrednio do zamiaru wyszukiwania użytkownika.

Jak działa reklama Google Discovery? To reklamy, które wyświetlane są użytkownikom na podstawie tematów, którymi są zainteresowani. Dlatego jeżeli użytkownik sieci przekazuje robotom Google sygnały zainteresowania wybranym tematem, np. poprzez oglądanie konkretnych stron, oglądanie wybranych filmów na Youtube, Google wyświetli mu dobrane pod to reklamy. Warto wiedzieć, że kampanie Discovery wykorzystują również automatyczne wykluczenia, które pozwalają na to, by reklamy były wyświetlane obok  treści odpowiednich dla reklamodawców.

 

Jak wygląda reklama Google Discovery?

Reklamy Discovery są bardziej wizualne niż standardowe reklamy Google, aby jeszcze skuteczniej przyciągać wzrok użytkowników. Poza tradycyjnymi elementami reklamy (meta title, meta description oraz slug) treść jest wyróżniona wysokiej jakości obrazem. 

 

 
 Przykład reklamy Google Discovery wyświetlanej w sieci Google. 

 

 Przykład reklamy Google Discovery wyświetlanej na stronie głównej Youtube. 

 

Gdzie pojawiają się reklamy Google Discovery?

Reklamy Google Discovery mogą się wyświetlać w wielu miejscach, co zwiększa możliwości skutecznego dotarcia do odbiorców. Wśród miejsc, w których można umieścić reklamę Discovery, wyróżnia się stronę główną Google, strony internetowe, portale społecznościowe, strona główna Youtube, kanał YouTube itp. 

 

Ile kosztują reklamy Google Discovery?

Koszt kampanii Discovery jest ustalany na podstawie kosztu obejrzenia (CPV). W przypadku tradycyjnej reklamy Discovery pojedyncze wyświetlenie oznacza, że ktoś zdecydował się na interakcję z reklamą - na przykład kliknięcie w artykuł. Z kolei w przypadku reklamy wideo Discovery wyświetlenie oznacza, że użytkownik obejrzy minimum 30 sekund reklamy. 

Koszt pojedynczego obejrzenia jest ustalany przez Google na podstawie indywidualnych ustaleń kampanii. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Czy reklamy Google Discovery to dobry wybór?

Jeżeli jesteś na etapie wybierania kampanii do promocji swojej firmy, warto, żebyś zapoznał się bliżej z charakterystyką poszczególnych reklam Google. Reklamy Google Discovery to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą przetestować nowy produkt, zwiększyć świadomość marki lub zrealizować retargeting. Kampania Discovery jest jednym z ciekawszych rozwiązań do promowania swoich działań w sieci, a za jej wyborem przemawia szereg silnych zalet. 

 

Duży zasięg kampani Google Discovery 

Jedną z kluczowych zalech kampanii Google Discovery jest to do jak wielu osób można, dzięki niej dotrzeć. Google zapewnia, że dzięki kampaniom Discovery możesz miesięcznie docierać do nawet 3 miliardów klientów w kanałach Google. Jest to możliwe przede wszystkim przez to, że reklama wyświetla się nie tylko w wyszukiwarce, ale także np. Na YouTube czy Gmailu. 

 

Kampania Google Discovery trafniej dociera do odbiorców

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w Google Discovery sprawia, że reklama jest znacznie skuteczniejsza w docieraniu do grupy odbiorców podatnej na konwersję. To także duża oszczędność czasu - nie musisz samodzielnie przeprowadzać badań rynku, by skutecznie zdefiniować potencjalnych klientów, Google zrobi to za Ciebie. 

 

Reklamy Google Discovery zwiększają zaangażowanie

Głównym celem wykorzystania reklamy Discovery jest zainteresowanie użytkowników treściami, których nie znali, ale które są zgodne z ich zainteresowaniami. Dlatego decydując się na wykorzystanie kampanii Discovery można w prosty sposób uzyskać zwiększenie ruchu na stronie. Co ważne, jak podaje Google, aż 76% osób (żródło: https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-journey/discovery-ad-campaigns/) ceni sobie nieoczekiwane odkrycia zakupowe.

 

Kampania Google Discovery optymalizuje koszty 

Google oferuje wykorzystanie automatycznego określania stawek dla kampanii Discovery. Dla wielu przedsiębiorców wybór stawki dla kampanii jest jednym z najtrudniejszych elementów, dlatego w tej kampanii można pominąć ten krok. Google skupia się na maksymalizacji za konwersję i na docelowym CPA. 

 

Reklama Discovery zapewnia wysoką skuteczność

Google zapewnia, że kampanie Discovery niemal zawsze są bardzo dobrze dopasowane do grupy odbiorców. Według ścieżki zakupowej przedstawianej przez Google aż 85% użytkowników sieci podejmuje dodatkowe działania w przeciągu 24 godzin od odkrycia nowego, interesującego produktu. Na przykład czytają recenzje, zapoznają się z charakterystyką  produktu lub porównują ceny z konkurencją. Jak stworzyć reklamę Google Discovery?

Tworzenie reklamy Google Discovery jest bardzo intuicyjne i proces wygląda podobnie, jak w przypadku innych kampanii Google. Całość odbywa się z poziomu konta w Google Ads.

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads .
 2. W menu po lewej stronie kliknij Kampanie.
 3. Kliknij przycisk plusa, a następnie wybierz Nowa kampania.
 4. Wybierz cel marketingowy spośród „Sprzedaż”, „Potencjalni klienci”, „Ruch w witrynie” lub „Brak celu”.
 5. Wybierz typ kampanii Discovery .
 6. Kliknij Kontynuuj.
 7. Wybierz kierowanie geograficzne i językowe dla tej kampanii.
 8. Zdefiniuj swoich odbiorców. Możesz wybrać na przykład kierowania: niestandardowi odbiorcy o podobnych zamiarach, Twoje dane oraz odbiorcy na rynku.
 9. Wybierz strategię ustalania stawek i wprowadź średni budżet dzienny. Możesz również wybrać automatyczne określanie stawek.
 10. Kliknij Zapisz .

  Panel Google Ads przy tworzeniu kampanii Google Discovery. 

 

 Jak skonfigurować reklamę Discovery z obrazami? 

 1. Przygotuj zasoby (nagłówki, opisy, obrazy i logo).
 2. Przejdź do swojej kampanii Discovery.
 3. W menu kliknij Reklamy i rozszerzenia .
 4. Kliknij przycisk plusa, a następnie wybierz Reklama Discovery w przypadku dodawania pojedynczego obrazu lub Reklama Discovery Carousel, w przypadku dodawania wielu obrazów.
 5. Wprowadź swoje zasoby.

Pamiętaj, że po wprowadzeniu danych do kampanii powinno się odczekać około dwóch tygodni przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Czternaście dni to okres tzw. Nauki dla Google, w którym można zarejestrować niewielkie wahania skuteczności kampanii. W tym okresie Google Ads optymalizuje stawki dla Twojej kampanii Google Ads. Więcej na temat czasu oczekiwania na efekty kampanii Google Ads, dowiesz się z naszego artykułu. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Jak skutecznie realizować reklamy Google Discovery?

Google przedstawiło oficjalny przewodnik po sprawdzonych metodach, które mają sprawić, że prowadzona kampania Google Discovery będzie skuteczna.

 

W kampanii Discovery wykorzystuj zdjęcia z  istniejących kampanii medialnych 

Ponowne wykorzystywanie zdjęć, które były już wcześniej użyte w jednej z kampanii marki, pozwala jednocześnie na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, a także na skuteczne budowanie spójnego wizerunku. Tworząc jednolity wizerunek marki oraz produktu w najbardziej przyciągających wzrok miejscach w sieci sprawia się, że klient łatwiej zapamięta firmę. Tworząc reklamę Discovery możesz wykorzystać funkcję Skanowanie witryny, która pozwoli na znalezienie obrazów bezpośrednio z Twojej strony internetowej lub mediów społecznościowych.

 

W kampanii Discovery wykorzystuj obrazy wysokiej jakości

Dbanie o jakość wykorzystywanych obrazów jest bardziej istotne, szczególnie w sytuacji, gdy konkurencja na rynku e-commerce jest coraz większa. Obrazy o wysokiej rozdzielczości i jakości pozwalają szybciej zbudować odpowiedni poziom zaufania wśród konsumentów, a także skuteczniej zwracają uwagę odbiorców. Aby upewnić się, że wykorzystywane grafiki mają odpowiednią jakość sprawdź, czy spełniają one wymagania dotyczące reklam Discovery.

 

Wykorzystaj wszystkie dostępne układy reklam Discovery

Reklamy Discovery można realizować zarówno w kanałach Google, na Gmailu, jak i na YouTube. Prowadząc kampanię reklamową warto wykorzystać różne układy reklam w tych miejscach. Przygotuj co najmniej trzy nagłówki, opisy i obrazy (w formacie pionowym, kwadratowym i poziomym), a Google samodzielnie, automatycznie dobierze formę i rozmiar obrazu, które zapewni najlepszą skuteczność na każdej z platform. 

 

W kampanii Discovery skoncentruj się na odbiorcach, którzy z większym prawdopodobieństwem dokonają konwersji

Aby kampania Discovery była skuteczna musi mieć odpowiednio dobraną grupę odbiorców. Warto obrać grupę, która bardziej prawdopodobnie dokona konwersji na stronie, jak na przykład remarketing, dopasowanie do oferty, niestandardowi odbiorcy, podobni odbiorcy, aby ponownie zaangażować osoby, które wykazały zainteresowanie zakupem wcześniej. Kampanie Discovery opierają się na tych samych grupach odbiorców, które są dostępne w sieci wyszukiwania, wideo i w sieci reklamowej, dlatego jeżeli wcześniej udało Ci się osiągnąć sukces na jakimś polu z konkretną grupą odbiorców, spróbuj wykorzystać ją także w kampanii Discovery. 

 

Włącz poszerzenie grona odbiorców w kampanii Discovery 

Prowadząc kampanię Discovery warto wykorzystać funkcję poszerzenia grona odbiorców, która często pomaga odnaleźć równowagę między zasięgiem a skutecznością reklamy. Poszerzenie grona odbiorców ma na celu znalezienie konsumentów, którzy są podobni do obecnych odbiorców przynoszących konwersję. Jeżeli zauważysz, że wybrana grupa osób szczególnie dobrze reaguje na Twoją kampanię, spróbuj wykorzystać poszerzenie zakresu odbiorców. Według danych podawanych przez Google przedsiębiorcy, którzy tak ukierunkowali grupy odbiorców odnotowali o 81% wyższy współczynnik konwersji. 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Wybierz odpowiedni budżet i daj swoim kampaniom czas na optymalizację

Warto, aby średni budżet dzienny stanowił co najmniej j 10-krotność wartości docelowej stawki kosztu działania (CPA). Pamiętaj również, żeby odczekać minimum do około 40 działań konwersji zanim wprowadzisz zmiany w swojej kampanii Discovery. Takie wskazania wynikają z faktu, że kampanie Discovery są skuteczniejsze przy większej ilości danych. Zebranie wystarczającej ilości informacji trwa mniej więcej 2-3 tygodnie, aby systemy Google zrealizowały odpowiednią optymalizację kampanii. Nie warto się spieszyć, należy się uzbroić w cierpliwość.

 

Monitoruj raporty kampani Discovery

Kampania Discovery działa przede wszystkim na podstawie danych pozyskanych przez sztuczną inteligencję, jednak nie oznacza to, że można zrezygnować z obserwowania efektów kampanii. Należy regularnie zapoznawać się z raportami kampanii Discovery, aby lepiej zrozumieć, kim są Twoi odbiorcy. Dzięki tej wiedzy możesz także dostosować stawki i reklamy, aby znaleźć więcej klientów z grona osób, które najlepiej wpływa na wyniki konwersji. 

 

Upewnij się, że tagowanie całej witryny jest włączone

Możesz użyć globalnego tagu witryny do śledzenia konwersji Google Ads. W ten sposób dowiesz się, jakie działania podejmują użytkownicy w Twojej witrynie po wejściu w interakcję z wybraną reklamą.

Dowiedz się więcej na temat skutecznych kampanii Google Ads: 

 

 

3 Wskazówki dotyczące tworzenia reklam Google Discovery

Poza dobrymi praktykami sugerowanymi przez Google, istnieje również szereg ogólnych zasad, którymi kierują się specjaliści w branży. Chcesz stworzyć skuteczną reklamę Google Discovery? Te wskazówki powinny Ci pomóc. 

 

Ogranicz tekst na zdjęciach reklam Discovery

Jeżeli na zdjęciach w kampanii umieścisz wszystkie istotne informacje dotyczące oferty, sprawisz, że klient nie będzie czuł potrzeby przejścia na Twoją stronę. Nie zaciekawisz go, bo dostanie wszystkie informacje już w momencie zetknięcia się z reklamą. Ograniczając tekst na obrazach i skupiając się na przedstawieniu oferty za pomocą samego obrazu, opowiadasz historię i budujesz zainteresowanie. Takie rozwiązanie sprawi, że klienci zaczną się zastanawiać, co jeszcze masz im do zaoferowania. 

 

Użyj swoich najlepszych obrazów do kampanii Discovery

Reklamy Discovery to rodzaj reklam wizualnych - największą rolę gra tutaj obraz, a nie treść. Dlatego Twoim celem powinno być przygotowanie jak najefektywniejszego, najciekawszego zdjęcia do kampanii. Skup się na wysokiej jakości i rozdzielczości obrazów, a także na tym, by był unikalne i interesujące. Odbiorców nie zainteresują obrazy niskiej jakości ani zdjęcia, które bez problemu można znaleźć w jednym z darmowych banków zdjęć. W kampanii Google Discovery postaw na autentyczność i jakość. 

 

Buduj zaufanie do marki w kampanii Google Discovery

Kluczem działania reklam Google Discovery jest docieranie w większości do osób, które wcześniej nie miały styczności z daną marką. Pamiętając o tym należy szczególnie zadbać o to, by reklama budowała zaufanie do marki wśród odbiorców. Możesz w tym celu wykorzystać fragment tekstu, CTA lub przyjazny obraz. Pomyśl, jak chcesz by Twoja firma została zapamiętana i tym się kieruj przy tworzeniu kampanii. Reklamy Google Discovery - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kampania Google Discovery to połączenie najważniejszych zalet reklam Google - skutecznie dociera do nowych klientów, promuje markę i zwiększa konwersję. W dodatku, znacząco ogranicza pracę reklamodawcy, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Wiesz już, jak stworzyć reklamę Google Discovery, wykorzystaj tę wiedzę i spraw, by o Twojej firmie dowiedziało się więcej osób. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Reklamy Google Discovery - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ