Rozwój zawodowy w agencji widoczni - refleksje po SEO Mastery Summit

seo mastery summit okladka

W agencji widoczni dbamy nie tylko o wysokie pozycje, ruch i sprzedaż w witrynach naszych klientów, ale także o własny rozwój. Członkowie naszego zespołu regularnie biorą udział w szkoleniach stacjonarnych i wydarzeniach online, które pozwalają im wzbogacać swoje kompetencje i uczyć się czegoś nowego. We wrześniu część zespołu SEO miała okazję uczestniczyć w wydarzeniu online SEO Mastery Summit i przysłuchiwać się prezentacjom prelegentów. Co to za wydarzenie i czego dowiedzieli się nasi specjaliści ds. pozycjonowania? Poznaj nasze refleksje!

 

SEO Mastery Summit - jedyne takie wydarzenie online

SEO Mastery Summit to największe wydarzenie SEO online, w którym ponad 40 ekspertów pozycjonowania podzieliło się swoim doświadczeniem w budowaniu ruchu organicznego w wyszukiwarce Google. Jak wyglądała ich droga na szczyt Google? Jakie sukcesy i porażki odnieśli po drodze, które strategie się sprawdziły, a które okazały się nieskuteczne? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy w trakcie prelekcji online odbywających się od 13 do 19 września.

Ty też możesz się tak rozwijać!

 

SEO Mastery Summit - formuła wydarzenia

O udział członków zespołu SEO agencji widoczni w wydarzeniu SEO Mastery Summit zadbał menedżer działu pozycjonowania, Przemysław Michałek. Każdy ze współpracowników mógł zarejestrować się na wydarzenie. Przez 7 dni organizatorzy publikowali nagrania wystąpień, które były dostępne przez 24 godziny od momentu publikacji. Prezentacje z każdego dnia można było obejrzeć przez kolejne 24 godziny - uczestnicy otrzymywali linki do nagrań na adres email podany w procesie rejestracji.

Prelegenci na SEO Mastery Summit 2021

 

SEO Mastery Summit - wystąpienia, w których uczestniczyliśmy

Na udział w SEO Mastery Summit i pobranie biletu na wydarzenie zdecydowało się kilku członków naszego zespołu. W godzinach pracy, w ramach czasu przeznaczonego na rozwój zawodowy, mogli oni obejrzeć wybraną przez siebie prezentację. Poniżej omówimy prelekcje, w których uczestniczyli. Wnioski i wrażenia z prelekcji zostały omówione także na wewnętrznym spotkaniu zespołu ds. pozycjonowania.

 

1. Koray Tuğberk Gübür - Progressive Web Applications for SEO: From 0 to Hero

Prezentacja, w której uczestniczył Michał Plebański, dotyczyłą tematyki pozycjonowania stron zbudowanych w technologii Progressive Web Application (PWA). Jest to technologia pozwalająca na budowę stron internetowych za pomocą języków HTML oraz JavaScript, a także technologii CSS (arkusze stylów). Gdy użytkownik trafi na taką stronę, na ekranie urządzenia mobilnego wyświetla się komunikat o możliwości dodania aplikacji do ekranu głównego. Jeśli użytkownik doda aplikację, ta zostanie zainstalowana na urządzeniu i będzie dostępna z poziomu aplikacji widocznej na ekranie urządzenia, również w trybie offline.

Główne cechy technologii PWA to:

 • responsywność (dostosowanie się do danego rozmiaru ekranu);
 • progresywność (działa na wszystkich przeglądarkach oraz systemach operacyjnych, np. ta sama aplikacja działa na IOS oraz Android);
 • bezpieczeństwo (HTTPS);
 • Service Workers (możliwość odwiedzenia strony offline);
 • dostęp do funkcji urządzenia, np. kamery i mikrofonu.

Autor w czasie prelekcji podpowiedział, jak pozycjonować strony zbudowane w PWA. Podkreślił, że należy uwzględnić wskazówki od Google - unikać stosowania znaku “#” w adresach URL, a także sprawdzić:

 • czy zasoby odpowiadające za funkcjonowanie strony nie są zablokowane w pliku robots.txt (np. pliki JavaScript);
 • jak Google widzi naszą stronę w Google Search Console (wówczas możemy sprawdzić, które elementy wymagają poprawy pod kątem indeksowania).

W trakcie prelekcji prelegent omówił sposoby renderowania i wskazał, które z nich warto zastosować w przypadku pozycjonowania aplikacji zbudowanych w modelu Progressive Web Application. Wśród dostępnych renderowań znajdują się:

 • CSR (customer side rendering), w którym renderowanie jest wykonywane po stronie klienta (przeglądarki) - niezalecane;
 • SSR (Server Side Rendering), w którym renderowanie wykonywane po stronie serwera (tak jak np. strony oparte o WordPress); sposób rekomendowany przez Google;
 • Hybrid rendering, w którym wybrane zasoby są renderowane przez klienta, a pozostałe przez serwer;
 • Dynamic rendering, w którym możemy ustalić, czy strona będzie renderowana po stronie serwera czy klienta dla konkretnej grupy odwiedzającej stronę (np. dla Googlebota strona będzie renderowana po stronie serwera, a dla użytkowników po stronie przeglądarki).

Koray Tuğberk Gübür zalecił stosowanie Dynamic rendering. Wszystko dlatego, że Googlebot nie interpretuje poprawnie wszystkich skryptów, co może prowadzić do problemów z SEO. Natomiast użytkownicy korzystający z przeglądarek czy urządzeń mobilnych nie powinni mieć żadnych problemów z przetworzeniem kodu JavaScript, co więcej, renderowanie po stronie jest szybsze, co stanowi dodatkową wartość dla użytkownika.

W trakcie prezentacji poznaliśmy także najważniejsze elementy kodu HTML istotne w pozycjonowaniu stron zbudowanych w PWA. Są to:

 • title,
 • description,
 • hreflang,
  canonical,
 • meta robots.

By budować widoczność stron zbudowanych w technologii PWA, warto:

 • zainstalować wtyczkę "Lighthouse" do Chrome i sprawdzać ewentualne błędy, które wtyczka wskazuje na naszej stronie;
 • regularnie weryfikować wygląd strony w Google Search Console i poziom indeksacji treści (czy treści są widoczne dla bota);
 • sprawdzić crawlerem, np. NetPeak, całą strony pod kątem błędów (dodatkowo będziemy mogli zauważyć, czy crawler pobiera wszystkie podstrony). 

Zbuduj widoczność swojej strony www

 

Czy warto budować strony w technologii PWA pod kątem pozycjonowania?

Wnioski z prezentacji wyglądają następująco: Samo stworzenie strony opartej o PWA może być czasochłonne, szczególnie jeżeli wybierzemy sposób SSR. Jednak technologia ta stanowi duże ułatwienie dla osób korzystających z urządzeń mobilnych - pozwala na dodanie aplikacji do ekranu głównego (aplikacja ta instaluje się błyskawicznie i waży zdecydowanie mniej od aplikacji mobilnej) i przeglądanie danej strony również w trybie offline. Dodatkowo strona ta jest kompatybilna z przeglądarkami oraz systemami operacyjnymi. To może zwiększyć dostępność naszej witryny oraz ruch.

Michał Plebański, starszy specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni

 

2. Liraz Postan - Lowdown on International SEO

Prezentacja Liraz Postan dotyczyła międzynarodowego SEO, czyli pozycjonowania na różne rynki zagraniczne. Prelegentka omówiła elementy budowy strony, które są istotne dla międzynarodowego SEO. Podkreśliła, że tagi Hreflang, chociaż stanowią istotną rolę w pozycjonowaniu na rynki zagraniczne, to jednak nie są jedynym elementem, na który należy zwrócić uwagę. Prelegentka przedstawiła również najczęstsze błędy we wdrażaniu Hreflang i omówiła proces tworzenia treści na potrzeby międzynarodowego SEO. W contencie należy:

 • uwzględnić lokalne warunki społeczno-kulturowe i językowe, np. brytyjski angielski różni się od angielskiego w odmianie amerykańskiej i na stronach internetowych skierowanych na te rynki należy uwzględnić te różnice w treściach,
 • zoptymalizować pod kątem konkretnego kraju inne elementy strony, które mogą wpływać na zachowania użytkownika w internecie, np. lokalny adres domeny najwyższego poziomu (końcówka, pl, de, ru, a nie eu czy com), ceny w lokalnej walucie, lokalne numery telefonu do działu obsługi klienta, lokalne case studies, występowanie w lokalnych katalogach firm - te elementy mogą wpływać na motywacje i zaufanie klientów.

Decydując się na pozycjonowanie międzynarodowe, należy także wziąć pod uwagę lokalne święta, tradycje. Warto sprawdzić popularność konkretnych tematów w danym kraju w narzędziu Google Trends.

 

Z prezentacji można wysnuć następujący wniosek: Tagi Hreflang są ważne, a niestety, jak wynika z badań SEMSTORM przedstawionych w trakcie prelekcji, na ponad połowie stron zostają błędnie wdrożone, co może prowadzić do problemów z wyświetleniem prawidłowej wersji strony na konkretnym rynku. W międzynarodowym SEO istotne są jednak także inne elementy, m.in. content. Dlatego tłumacząc treści przeznaczone na różne rynki, należy unikać transkrypcji 1:1, ale uwzględniać uwarunkowania językowe i kulturowo-społeczne.

Sebastian Soczka, specjalista SEO w agencji widoczni

 

3. William Jones “Google My Business SEO”

W trakcie SEO Mastery Summit mieliśmy także okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej działań SEO wizytówki Google Moja Firma. W prelekcji Williama Jones’a uczestniczył Paweł Ślusarczyk, starszy specjalista SEO z naszej agencji. Jakie wnioski wyciągnął z prezentacji?

Z prelekcji wyciągnąłem kilka ciekawych wniosków i elementów, które omówił William Jones. Zwróciłem uwagę m.in. na:

 • konieczność zainteresowania użytkownika w pierwszych 250 znakach opisu zamieszczonego w wizytówce Google Moja Firma - wszystko dlatego, że Google samo z siebie wyświetla jedynie 250 znaków - dalsza część opisu wyświetla się dopiero po kliknięciu odnośnika “Więcej”;
 • stosowanie słów kluczowych w odpowiedziach na opinie - opinie stanowią czynnik rankingowy w pozycjonowaniu lokalnym i mogą wyświetlać się w odpowiedzi na zapytanie użytkownika; zdarza się tak, że użytkownik, po wpisaniu frazy kluczowej, zobaczy wizytówkę firmy z pogrubionym fragmentem opinii, w której znajduje się dana fraza;
 • zdjęcia dostępne w wizytówce GMF - warto publikować nowe 10 zdjęć w ciągu miesiąca - w ten sposób pokażemy Google i użytkownikom, że dbamy o aktualność wizytówki.

Paweł Ślusarczyk, starszy specjalista ds. pozycjonowania w agencji widoczni

 

4. Izabela Wisniewska - SEO Technical Auditing - How to go about it

Izabela Wiśniewska w trakcie swojej prezentacji przedstawiła, jak krok po kroku wykonać techniczny audyt SEO. Poleciła także crawlera - Sitebulb, który sprawdza stronę pod kątem Core Web Vitals, czyli nowego czynnika rankingowego Google. Jak wykonać audyt techniczny strony pod kątem pozycjonowania według Izabeli Wiśniewskiej?

W trakcie audytu SEO należy zweryfikować:

 • elementy ogólne, takie jak:
  • dostępność witryny dla robotów Google,
  • plik robots.txt,
  • wyniki działań crawlera (czy znalazł błędy w indeksowaniu?),
  • błędy w indeksowaniu w Google Search Console,
  • linkowanie wewnętrzne,
  • linki kanoniczne,
  • pliki JavaScript (czy nie są zablokowane przez plik robots.txt?),
  • renderowanie strony z JavaScript i bez (czy występują jakieś różnice w renderowaniu w obu przypadkach?).
 • duplikaty techniczne,
 • prawidłowość wdrożenia linków kanonicznych,
 • prawidłowość wdrażania przekierowań,
 • paginację (stan indeksowania podstron paginacji, przekierowania stron paginacji),
 • strukturę adresów URL,
 • dane strukturalne,
 • stronę mobilną strony,
 • szybkość działania strony w Google Search Console, Google Analytics, crawlerze i PageSpeed Insights.

Prelegentka nie tylko omówiła elementy audytu, ale także sposób prezentacji audytu SEO klientowi wraz z własnymi strategiami w tym zakresie. Zaleciła przesyłanie klientowi dwóch plików:

 • pliku tekstowego ze wskazaniem (w punktach) poszczególnych problemów, ich omówienia oraz możliwego rozwiązania,
 • pliku Excel, w którym można planować i kontrolować naprawę konkretnych błędów.

W ten sposób można dokładnie wyjaśnić klientowi źródło problemy, jego rozwiązanie, a także współpracować przy eliminacji błędów. Sprawdź, jak audyt techniczny przeprowadza Michał Borzyszkowski i zapoznaj się z wnioskami, którymi podzielił się z uczestnikami tegorocznej edycji konferencji semKRK.

Zbuduj ruch w sklepie internetowym

 

Podsumowanie

W agencji widoczni uczymy się nie tylko od siebie nawzajem, ale także od ekspertów w branży. Dlatego też członkowie naszego zespołu mają szansę na uczestnictwo zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych szkoleniach oraz w konferencjach branżowych, takich jak Brighton SEO, Golden Marketing Conference, semKRK czy Festiwal SEO w Katowicach. Pozwalają one spojrzeć na pozycjonowanie sklepów i stron z różnych perspektyw i rozwinąć swoje praktyczne umiejętności oraz wzbogacić teoretyczną wiedzę. Wygodna forma wydarzenia SEO Mastery Summit w postaci online dała możliwość rozwoju bez konieczności opuszczania biura i skorzystania z czasu przeznaczonego na poszerzanie wiedzy w godzinach pracy.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Rozwój zawodowy w agencji widoczni - refleksje po SEO Mastery Summit

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ