Jak zwiększyć szybkość strony? Jaki powinien być czas ładowania strony?

speed 480x361

Szybkością strony nazywamy sumę czasu w jakim ładuje się jej zawartość. Jest to jeden z czynników wpływających na ranking. Z wielu doświadczeń wynika, że szybsze strony nie tylko mają wysokie pozycje w Google, ale również lepiej konwertują. Nie ma w tym nic zaskakującego - każdy z nas przyzna, że wolno ładująca się strona jest frustrująca. Bardzo często jest to przyczyną opuszczenia serwisu przez użytkownika. Jak sprawdzić szybkość strony? Podpowiadamy! 

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Dlaczego warto zadbać o szybkość strony internetowej?

Według wyników badań udostępnionych przez Google, 40% internautów opuszcza strony ładujące się dłużej niż 3 sekundy. Co więcej aż 79% użytkowników przyznaje, że jeśli są niezadowoleni z działania witryny, to prawdopodobieństwo że ponownie dokonają na niej zakupu jest z tego powodu obniżone. Warto zestawić to z informacja, że niemal połowa (47%) internautów oczekuje, że strona załaduje się w 2 sekundy.

Z tych samych badań wypłynął ważny wniosek do sklepów internetowych, który powinien przemówić do każdego przedsiębiorcy. Jeśli obrót dzienny na stronie to 100 000 dolarów, to zaledwie sekunda opóźnienia w ładowaniu strony, potencjalnie będzie kosztowała aż 2,5 miliona dolarów straty rocznie! Takie dane dodatkowo motywują, by wykonać test szybkości ładowania strony. 

Warto także przypomnieć, że w bieżącym roku po raz pierwszy liczba użytkowników wyszukujących w Google na urządzeniach mobilnych przerosła desktop. Przekłada się to również na dokonywanie zakupów na telefonach i tabletach, więc należy zadbać również o szybkość strony mobilnej.

 

Narzędzie Page Speed Insights

Test szybkości strony warto rozpocząć od narzędzia udostępnionego do darmowego użytku przez Google, czyli Page Speed Insights. Po wpisaniu adresu witryny, narzędzie potrzebuje kilka sekund na zebranie danych, które wyświetla w dwóch zakładkach:

 • na komórki:
resizedimage497600 na komrki

 

 • na komputery:

 

Zastanawiasz się jaki jest koszt pozycjonowania strony internetowej? Sprawdź nasze przykłady

 

 

Jak sprawdzić prędkość wczytywania strony w PageSpeed Insights?

Na samej górze pojawia się ogólny wynik witryny z odpowiednim kolorem tła: na zielono strony ocenione bardzo dobrze, na pomarańczowo średnie, a jeśli pojawił się kolor czerwony, to warto zabrać się za poprawę szybkości strony natychmiast ;)

 

Dalej mamy trzy sekcje z czynnikami wpływającymi na szybkość wczytywania strony:

 • należy poprawić - największe błędy, które znacząco wpływają negatywnie na szybkość witryny,
 • warto poprawić - również ważne problemy, ale nie krytyczne (jednak po ich zastosowaniu na pewno uzyskamy znaczną poprawę szybkości strony),
 • przestrzegane reguły - tu na koniec możemy zajrzeć na osłodę, aby sprawdzić co działa dobrze.

 

Test szybkości strony przedstawia ogólne informacje: całościowa ocena, czas ładowania, rozmiar strony itd. Poniżej znajdują się sugestie, co na stronie można poprawić - podobnie jak w przypadku Page Speed Insights.

Dopiero następna sekcja przynosi nowości: zawartość strony i zapytania uszeregowane według typu i domeny. Możemy sprawdzić nie tylko rozmiar poszczególnych pozycji, ale również odsetek w całości. Warto sprawdzić czy nie ma np. za dużo zdjęć wolno pobierających się z innych domen.

 

Chcesz skorzystać z naszej oferty pozycjonowania strony internetowej? Skontaktuj się!

 

 

Z kolei ostatnia część testu (file requests), pokazuje jakie pliki po kolei są ładowane w danym czasie. Test szybkości ładowania strony ma oś podzieloną co dziesiątą część sekundy, a przy poszczególnych plikach, różnymi kolorami widać co i w jakim czasie się z nimi dzieje. Dodatkowo po najechaniu kursorem na poszczególne barwy, widać dokładny czas każdego działania w milisekundach.

Powyższy test szybkości strony przedstawia, że czas oczekiwania jest stosunkowo długi. Warto przejrzeć tak całą tą listę i sprawdzić, w których momentach pojawiają się opóźnienia.

 

Źródła:

 1. Using site speed in web search ranking - Google Webmaster Central Blog
 2. Page Speed - MOZ Pro Blog
 3. Why marketers should care about mobile page speed - Think with Google
 4. How Loading Time Affects Your Bottom Line - Neil Patel Blog
 5. PageSpeed Insights 
 6. Test optymalizacji mobilnej
 7. Pingdom Website Speed Test

 

Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć szybkość strony? Jaki powinien być czas ładowania strony?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ