Optymalizacja współczynnika konwersji - co to jest?
Optymalizacja współczynnika konwersji, inaczej określana jako CRO (Conversion Rate Optimization) to podstawowe działanie wchodzące w zakres marketingu internetowego. Dlaczego ani strona, ani sklep internetowy nie mogą obejść się bez optymalizacji konwersji? Sprawdźmy, czym ona jest i jakie ma znaczenie w biznesie online.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Co to jest optymalizacja konwersji?
Nie wiesz, czym jest optymalizacja konwersji, nazywana także CRO, z angielskiego Conversion Rate Optimization? Optymalizacja współczynnika konwersji to szereg wielu działań, których celem jest pozyskanie większej sprzedaży w ramach tego samego ruchu i zachęcenie do działania użytkowników, którzy trafili na stronę. Zazwyczaj jako konwersję określa się zakup produktu w sklepie internetowym, jednak celem (konwersją) mogą być także takie działania jak:
- zapis do newslettera,
- subskrypcja programu,
- obranie wersji demonstracyjnej programu,
- pobranie e-booka,
- zapis na webinar,
- obejrzenie nagrania video,
- korzystanie z formularza kontaktowego.
Jak obliczyć współczynnik konwersji?
Wiemy już, co to jest współczynnik konwersji, ale musimy także sprawdzić, jak go obliczyć. Do tego potrzebne są następujące dane:
liczba użytkowników, którzy odwiedzili daną podstronę w określonym zakresie czasowym,
liczba użytkowników, którzy zrealizowali cel (dokonali konwersji) w określonym zakresie czasowym.
Podziel liczbę użytkowników, którzy dokonali cel na danej podstronie z liczbą wszystkich użytkowników, którzy w danym okresie odwiedzili ją, a następnie pomnóż otrzymany wynik razy 100%. Właśnie obliczyłeś współczynnik konwersji.
Sposób obliczania współczynnika konwersji
Optymalizacja konwersji - dlaczego warto?
Jakie korzyści niesie ze sobą optymalizacja konwersji i dlaczego warto w nią zainwestować? Jedną z niezaprzeczalnym zalet CRO jest wzmacnianie efektów działań z zakresu marketingu internetowego, takich jak pozycjonowanie stron i sklepów czy kampanie Google Ads. Dlaczego jeszcze optymalizacja współczynnika konwersji jest ważna w marketingu internetowym?
- Dzięki optymalizacji konwersji możesz poznać użytkowników i podejmować decyzje oparte na twardych danych analitycznych o odbiorcach.
- Za pomocą CRO optymalizujesz wygląd witryny i nawigację, dzięki czemu sprawiasz, że strona jest bardziej przyjazna dla użytkowników.
- Dzięki optymalizacji współczynnika konwersji zwiększasz zaangażowanie użytkowników w witrynie - zachęcasz ich do głębszego scrollowania stron, przeglądania większej liczby podstron i zmniejszasz współczynnik odrzuceń.
- Dzięki optymalizacji CRO zwiększasz sprzedaż bez konieczności docierania do nowych odbiorców.
- Za pomocą optymalizacji konwersji zwiększasz zwrot z inwestycji w marketing internetowy.
- Poprzez optymalizację konwersji poprawiasz UX strony i zapewniasz odbiorcom lepsze wrażenia.
Optymalizacja współczynnika konwersji krok po kroku
Optymalizacja współczynnika konwersji obejmuje szereg różnych działań w obrębie witryny. Co więcej, dla każdej strony zakres optymalizacji może być inny, a te działania, które sprawdziły się w jednej witrynie, niekoniecznie muszą sprawdzić się w innej. Dlatego też warto przeprowadzić własne badania użytkowników na swojej stronie, a nie kopiować rozwiązania konkurencji. Potraktuj strony innych firm jako inspirację, ale decyzję o zmianach na stronie podejmuj na podstawie potrzeb u oczekiwań własnych odbiorców. Sprawdźmy, jakie działania wchodzą w zakres optymalizacji konwersji i jak mogą zwiększyć zaangażowanie oraz sprzedaż w witrynie.
Optymalizacja konwersji - struktura strony i nawigacja
Jak optymalizować konwersję poprzez poprawę struktury strony i nawigacji? Najważniejsze działania CRO w tym zakresie obejmują:
- stworzenie płaskiej struktury witryny, co oznacza, że użytkownik potrzebuje maksymalnie trzech kliknięć, by dostać się z jednego miejsca na stronie do drugiego,
- prawidłowe nazewnictwo kategorii produktowych i podstron, by użytkownik wiedział, gdzie powinien szukać konkretnego produktu lub usługi,
- dodanie wewnętrznej wyszukiwarki oraz filtrowania w sklepie internetowym,
- dodanie tagów na blogu, by użytkownik mógł odnaleźć artykuły z interesującej go tematyki,
- utworzenie odpowiedniej struktury drzewa kategorii, w którym najwyżej znajduje się strona główna, a pod nią strony ofertowe / strony kategorii produktowych i następnie strony produktów.
Proces zakupowy, metody dostawy i płatności a optymalizacja konwersji
Optymalizacja konwersji w sklepie internetowym to także uproszczenie procesu zakupowego i rozszerzenie katalogu metod płatności i wysyłki. Im więcej opcji dla użytkownika, tym mniejsza szansa, że ten na którymś z etapów zrezygnuje z zakupu i wybierze ofertę konkurencji. Uproszczenie procesu zakupowego oznacza, że należy skrócić proces zakupowy do jak najmniejszej liczby kroków. W tym celu:
- umieść w procesie zamówienia pasek postępu, który pokazuje, ile kroków jeszcze jest potrzebnych do finalizacji,
- zadbaj o możliwość finalizacji transakcji na urządzeniach mobilnych,
- dodaj możliwość dokonania zakupu bez rejestracji,
- dodaj możliwość logowania do sklepu za pomocą kont w mediach społecznościowych i konta Gmail,
- w formularzu zamówienia proś tylko o te dane, które są niezbędne do jego realizacji.
Mobilność i szybkość strony a optymalizacja konwersji
Jak optymalizować konwersję? Zadbaj o mobilność i szybkość strony internetowej? W tym celu:
- pomyśl o wdrożeniu witryny responsywnej, która dostosowuje swój wygląd i funkcjonalność do wielkości ekranu urządzenia odbiorcy,
- usuń wszelkie przeszkody w realizacji zamówienia występujące na urządzeniach mobilnych (np. zbyt mała czcionka, zbyt małe odstępy między elementami klikalnymi),
- korzystaj z nowoczesnych formatów zdjęć - JPG i JPEG,
- zadbaj o wysokiej jakości serwer, który obsłuży duży ruch w tym samym czasie,
- ogranicz długość kodu SSL, JavaScript i HTML poprzez usunięcie ich zbędnych elementów.
- sprawdź zainstalowane wtyczki i usuń te, które mogą negatywnie wpływać na szybkość strony.
User Experience a optymalizacja konwersji
W celu poprawy współczynnika konwersji możesz zainwestować w optymalizację doświadczeń użytkowników. Jest to szereg działań, które sprawiają, że Twoja strona jest dla odbiorców przyjazna, funkcjonalna, a jej przeglądanie wywołuje pozytywne wrażenia. Jak pracować nad UX w optymalizacji konwersji?
- dodaj możliwość porównywania produktów,
- unikaj konieczności długiego scrollowania,
- najważniejsze informacje umieść w miejscu, które jest widoczne od razu po wyświetleniu strony, bez przewijania,
- dodaj atrakcyjne CTA,
- zadbaj o prawidłowe działanie linków wewnętrznych i zewnętrznych,
- zadbaj o wdrożenie autouzupełniania w wewnętrznej wyszukiwarce,
- zadbaj o poinformowanie klienta o wszystkich elementach zamówienia bądź usługi, które mogą mieć wpływ na decyzję zakupową,
- pamiętaj o właściwym oznaczeniu błędów i braków w formularzach, by użytkownik wiedział, co musi poprawić.
CTA: Chcesz zwiększyć zaangażowanie odbiorców na stronie? Zainwestuj w optymalizację User Experience
Optymalizacja treści a współczynnik konwersji
Na poziom konwersji w sklepie internetowym i na stronie mogą wpływać także treści. Content marketing wpływa bowiem nie tylko na pozycjonowanie sklepu, ale także na zaangażowanie użytkowników. Jak budować kownersje za pomocą treści?
- Zadbaj o użyteczność contentu - przekazuj użytkownikom informacje, które mogą być dla nich istotne w procesie podejmowania decyzji zakupowej.
- Zadbaj o wartościowe nagłówki - to ten element, na który większość użytkowników zwraca uwagę, nawet jeśli nie zapoznaje się z całą treścią.
- Nie pomijaj wyglądu treści - zadbaj o właściwą kolorystykę, dobry kontrast i wielkość czcionki, by całość była łatwa do odczytania.
- Stosuj punktory i boldy oraz akapity, które ułatwiają zapoznanie się z treścią i odnajdywanie ważnych informacji.
- Dostosuj język i styl treści do grupy docelowej, a także pisz językiem korzyści.
- Stosuj bezpośrednie zwroty do użytkowników.
CTA w optymalizacji konwersji na stronie i w sklepie
Jak optymalizować konwersję poprzez CTA (call to action, wezwanie do działania)? Musisz zadbać zarówno o jego wygląd, jak i o treść, którą zawiera. Adekwatna treść i wyróżniający się wygląd mogą sprawić, że pozyskasz więcej leadów i zachęcisz użytkowników do działania. Zadbaj o:
- kolorystykę przyciągającą wzrok,
- kontrast - przycisk CTA powinien różnić się od pozostałych elementów na stronie,
- umieszczenie CTA w miejscu widocznym bez przewijania, od razu po wyświetleniu strony (above the fold),
- wykorzystanie rabatów i promocji w treści CTA,
- odwołanie się do wyobraźni i emocji użytkownika.
Dane kontaktowe a współczynnik konwersji
Wygląd strony, jej układ i nawigacja są bardzo ważne, ale w optymalizacji konwersji musisz pamiętać także o tym, że użytkownik chce wiedzieć, z kim ma do czynienia. Jest to szczególnie ważne na stronach usługowych. Dlatego też powinieneś umieścić dane firmy oraz dane kontaktowe w widocznym miejscu na każdej podstronie. Do tego celu świetnie nadaje się stopka strony internetowej. W nagłówku możesz umieścić swój adres e-mail i numer telefonu, a pełne dane, z nazwą firmy, adresem siedziby dodać do stopki. Wszystkie dane umieścić w zakładce kontakt. Możesz uzupełnić je o formularz kontaktowy. Uwaga: formularz nie może być jedynym elementem strony kontaktu!
Podsumowanie
Współczesny marketing internetowy nie istnieje bez optymalizacji konwersji. Analiza użytkowników, optymalizacja UX oraz usprawnianie procesów na stronie to nie opcja, ale konieczność. Inwestując w działania CRO, sprawiasz, że Twoja witryna spełnia oczekiwania docelowych odbiorców i zachęca ich do działania, a to przekłada się na wzrost zysków.
Przeczytaj również:
- Co to jest SXO i jak wdrożyć je w strategii pozycjonowania?
- Jak znaleźć agencję do optymalizacji konwersji?
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.